GeriSağlık Aktif seks hayatına başlama yaşına dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aktif seks hayatına başlama yaşına dikkat!

Aktif seks hayatına başlama yaşına dikkat!

Erken yaşanan cinsellik bakın kadınlarda hangi hastalıklara neden oluyor?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, jinekolojik kanserlerin risk faktörleri arasında cinsel yaşama erken başlama, çok sayıda çocuk sahibi olma, düşük sosyo ekonomik düzey, hijyenik olmayan şartlar, sigara ve cinsel yolla geçen virüslerin bulunduğunu söyledi.

Risk oranı 50 yaşında en yüksek noktadadır

Kadınlarda kanser riskinin 20 yaşından sonra arttığını vurgulayan Demirci, şöyle konuştu: "Risk oranı 50 yaşına gelindiğinde en yüksek orana ulaşır. Yumurtalık ve rahim kanseri daha erken yaşta görülür. Birçok faktörün yanında erken evlilik de bu tür kanser riskini tetikler. Az gelişmiş ülkelerde en sık görülen kanser tipi jinekolojik kanserdir. Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanser taraması için kullanılan smear testin yaygın ve uzun süreden beri kullanılması bu hastalığın oranını düşürmüştür."

Rahim ağzı kanserinin erken belirtisi yoktur smear testi şart

Demirci, rahim ağzı kanserinin erken belirtisinin olmadığını, geç dönemde kanlı akıntı, kanama ve düzensiz adet yaşayanların smear test yaptırması gerektiğini söyledi.

Yılda en az bir kez smear testi yapılmasının erken tanı açısından önemli olduğunu vurgulayan Demirci, şöyle devam etti: "Şüpheli smear testi varsa kolposkopi ve biyopsi yapılır. Korunmak için ise en önemli yöntem HPV aşılarıdır. HPV aşıları gelişmiş ülkelerde rutin aşılama programına girmiştir. Ülkemizde de uygulamaya başladığımız HPV aşılarının yapılmasını öneriyoruz. Bu aşıların yapılması kadını rahim ağzı kanserinden yüzde 70 oranında korumaktadır. Diğer korunma yöntemleri ise tek eşli olma ve güvenli olmayan ilişkilerde mutlaka koruma kullanılmasıdır."

Şeker hastaları ve şişman kişilerde risk faktörü

Demirci, rahim kanserinin genellikle menopozdan sonra ortaya çıktığını söyledi. Rahim kanserinin ortalama görülme yaşının 55-58 olmasına karşın bazı genç kadınlarda da görülebildiğini dile getiren Demirci, şöyle konuştu: "Diyabetli, şişman ve hipertansiyonu olan kadınlarda rahim kanseri daha sık görülür. Doğum yapmamış olma, şişmanlık ve tansiyon yüksekliği, 50 yaşından sonra adetten kesilme, doktor kontrolü dışında hormon kullanma, meme, yumurtalık ve kalın bağırsak kanseri geçirmiş olmak rahim kanseri riskini artırıyor. Ayrıca Türkiye'de adetten kesilme yaşı 47'dir. Rahim kanseri belirtileri nedeniyle erken tanı konulabilen bir kanserdir."

Yumurtalık kanseri genetik olabilir

Demirci, yumurtalık kanserinin dünyada giderek artığını söyledi. Bir kadının yaşamı boyunca yumurtalık kanserine yakalanma riskinin yüzde 1- 2 olduğunu aktaran Demirci, şunları kaydetti: "Yumurtalık kanserinin bazı tiplerinde genetik geçiş söz konusudur. Bu kadınlar gen araştırması yapılarak sıkı takibe alınmalıdır. Yumurtalık kanseri genetik olabilir. Doğum yapmamış olma, erken adet görme, geç adetten kesilme, meme ve rahim kanseri geçirmiş olma, ailesinde genetik geçişli meme kanseri olması risk faktörleri arasındadır. Belirtiler daha çok mide bağırsak sistemiyle ilişkili hazımsızlık, karında şişme, bulantı ve kilo kaybıdır."

AA

False