GeriSağlık Aksiyon filmlerini seviyorsanız dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aksiyon filmlerini seviyorsanız dikkat!

Aksiyon filmlerini seviyorsanız dikkat!
Abone Olgoogle-news

Yapılan araştırma aksiyon filmlerinin şişmanlattığını ortaya koydu.

ABD’de yapılan araştırmada bilim adamları, aksiyon filmlerini sevenlerin şişmanlama riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Televizyon ve obezite arasında bağlantı bulunduğunu gösteren daha önceki araştırmalardan yola çıkan Cornell Üniversitesi'nden bilim adamları hangi tür filmlerin "daha fazla kilo aldırdığını" inceledi.

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, aksiyon filmlerini izlerken daha fazla atıştırıldığını ortaya koydu. Bu sonuca varmak için bilim adamları bazı üniversite öğrencilerine televizyon seyrederken bir kase dolusu çikolata, bisküvi, havuç ya da üzüm verdi.

Öğrencilere 2005 yapımı aksiyon türü "The Island" (Ada) filmi ya da bir şov programı izletildi ve ne kadar yediği gözlemlendi. Aksiyon filmini izleyenlerin ortalama yüzde 65 daha fazla kalori aldığı belirlendi. Ayrıca erkeklerin atıştırmaya kadınlardan daha meyilli olduğu görüldü.

Bu tür filmlerin seyirciyi ekrana bağladığını ve bilinçsiz şekilde yemeye ittiğini belirten bilim adamları, filme dalınca seyircilerin doyduğunun farkına varamadığını ve yemeye devam ettiğini vurguladı.

Ciddi bir hastalık olan obezitenin giderek arttığına dikkati çeken bilim adamları, aksiyon gibi televizyondan gözün alınamadığı filmler izlerken atıştırmaktan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları "JAMA Internal Medicine" dergisine yayımlandı.

AA 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle