MENÜ

Nukleer Enerji

Nukleer Enerji ile ilgili tüm haberleri, son dakika Nukleer Enerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Nukleer Enerji haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.341 Nukleer Enerji haberi bulunmuştur.

Nukleer Enerji Haberleri

Milyonları ilgilendiren düzenleme haftaya TBMM’ye geliyor

Milyonları ilgilendiren düzenleme haftaya TBMM’ye geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, uzun süredir beklenen Katma Değer Vergisi Kanununun gelecek hafta itibariyle TBMM’ye geleceğini açıkladı. Ağbal, “Haftaya Katma Değer Vergisi’yle ilgili düzenlemeyi de Plan Bütçe Komisyonu’na getiriyoruz” dedi.

22.02.2018Ekonomi
Avusturya’dan Macaristan’a nükleer dava

Avusturya’dan Macaristan’a nükleer dava

Avusturya, Paks bölgesinde hali hazırda faaliyet gösteren nükleer enerji santralinin iki reaktör daha eklenerek büyütülmesinin durdurulması için Macaristan’a dava açtı.

22.02.2018Dünya
Sözel ve Sayısal ile alan bölümler ve meslekler nelerdir

Sözel ve Sayısal ile alan bölümler ve meslekler nelerdir?

Üniversite sınavı için çalışmalarına son sürat devam eden öğrenciler, sınav başvurusu esnasında sözel, sayısal ve eşit ağırlık mesleklerine göre bir değerlendirmede bulunacak. Hangi alandan sınava girileceği eşit ağırlık, sözel ve sayısal bölümleri değerlendirmelerinin ardından yapılacak. Peki, sözel, eşit ağırlık ve sayısal meslekleri arasından hangi bölümler yer alıyor? İşte, dönem ilerlerken öğrencilerin merakla araştırdığı bölümler ve meslekler listesi

8.02.2018Eğitim
Akkuyu’da ayrılık

Akkuyu’da ayrılık

Rosatom ile Akkuyu santralının yüzde 49’luk hissesinin devir görüşmelerine başlayan Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) konsorsiyumu ortaklıktan çekiliyor. Akkuyu’ya, Kolin ve Kalyon yerine Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) ortak olacağı iddiaları doğrulanmazken, Rus Rosatom, EÜAŞ ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

6.02.2018Ekonomi
Kolin ve Kalyon, Akkuyudan çekilecek mi Yanıtı Kolinin patronu Koloğlu verdi

Kolin ve Kalyon, Akkuyu'dan çekilecek mi? Yanıtı Kolin'in patronu Koloğlu verdi

Rus Gazetesi RBC, Akkuyu nükleer santralinin inşaatı projesinde Rusya'nın ortağı olan Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat'ın projeden çekildiğini iddia etti. Haberde projede iki şirketin yerini kamuya ait Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) alabileceği bilgisi yer aldı.

6.02.2018Ekonomi
Rusya’dan İran nükleer anlaşmasına bağlılık adımı

Rusya’dan İran nükleer anlaşmasına bağlılık adımı

ABD hükümeti, İran’ la yapılan nükleer anlaşmayı değiştirmek için ısrar ederken, Rusya’dan anlaşmaya bağlılık gösteren bir adım geldi.

1.02.2018Dünya
NASAdan çöp kutusu büyüklüğünde nükleer reaktör

NASA'dan çöp kutusu büyüklüğünde nükleer reaktör

Uzay programlarının nihai hedefini Mars'ta bir koloni kurmak olarak belirleyen NASA, Kızıl Gezegen'de kurulacak olan uzay üssünü mini nükleer reaktörlerle destekleyecek.

21.01.2018Teknoloji
En büyük korku siber saldırıya uğramak

En büyük korku siber saldırıya uğramak

ESET Güvenlik Araştırmacıları Stephen Cobb ve Lysa Myers, artan tehditler ışığında kişilerin riskleri nasıl algıladıklarını anlamaya yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. ABD’de 700 kişinin katılımıyla yapılan araştırmadan, kişilerin en büyük risk unsuru olarak siber saldırıları gördüğü ortaya çıktı. İkinci sırada hava kirliliği yer aldı. Küresel ısınma ise 5’inci sırada geldi.

9.01.2018Teknoloji
Trumpın nükleer enerji ve kömür adımına rest

Trump'ın nükleer enerji ve kömür adımına rest

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer enerji ve kömür santrallerine ayrıcalık tanınmasına yönelik girişimi, enerji piyasalarını düzenleyen bağımsız federal kuruluş tarafından reddedildi.

9.01.2018Ekonomi
Olay akademisyenin C ile imtihanı

Olay akademisyenin 'C' ile imtihanı

TRT 1'de yayınlanan Öteki Gündem programında Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştüğünü söylemesiyle gündeme gelen Dr. Yavuz Örnek,  aynı programda 'C' ve 'G' sorunu yaşadı.

6.01.2018Gündem
Nuh Tufanı hakkında en tuhaf iddia... TRTde yayınlandı

Nuh Tufanı hakkında en tuhaf iddia... TRT'de yayınlandı

TRT’de yayınlanan Pelin Çift’in sunduğu Öteki Gündem programında Nuh Tufanı işlendi. Programa Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek’in iddiaları damgasını vurdu. Örnek, Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştüğünü söyledi. İddialarının hep bilimsel kanıtlara dayandığını belirten Örnek, Nuh tufanı sonrasında da gemiden güvercin yollanmadığını, uçan bir insansız hava aracı İHA gönderildiğini iddia etti.

5.01.2018Gündem
Nükleer enerjinin geleceği Türkiyede bulunan yakıtta saklı

Nükleer enerjinin geleceği Türkiye'de bulunan yakıtta saklı

Son yıllarda nükleer enerjinin gelecekteki yakıtının toryum olabileceği görüşü daha sık gündeme geliyor. Uranyum gibi bir nükleer enerji hammaddesi olan toryumun, daha güvenli ve temiz olduğu görüşü dillendiriliyor. Kimileri tarafından ‘geleceğin yakıtı’ olarak gösterilen toryumda, Türkiye dünyanın en büyük ikinci rezervlerine sahip...

4.01.2018Ekonomi
Hayalinizdeki bölüm hangi puan türünde

Hayalinizdeki bölüm hangi puan türünde?

YÖK, YKS’de lisans programlarının puan türlerini yayınladı. Puan türleri Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal ve DİL olarak LYS’ye göre çok daha sade bir hale geldi. Peki, hayalinizdeki lisans programı hangi puan türünde? Hürriyet Eğitim, 2017’de üniversitelerdeki tüm programların puan türlerini araştırdı.

23.12.2017Eğitim
Suudi Arabistandan nükleer enerji açıklaması

Suudi Arabistan'dan 'nükleer enerji' açıklaması

Suudi Arabistan, 2018 yılı sonuna kadar iki nükleer reaktör yapımı için sözleşmeler imzalayacağını açıkladı.

20.12.2017Dünya
Enerjide 2017 böyle geçti

Enerjide 2017 böyle geçti

OPEC'in petrol üretim kısıntısı anlaşmasını 2018'in sonuna kadar uzatacağını açıklaması küresel enerji piyasaları açısından yılın önemli gelişmeleri arasında yer aldı.

19.12.2017Ekonomi
Macron, nükleer enerjiye devam dedi

Macron, nükleer enerjiye devam dedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesindeki nükleer santralleri kapatamayacağını söyledi.

18.12.2017Dünya
S-400 bu hafta imzalanabilir

S-400 bu hafta imzalanabilir

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’den S-400 sistemleriyle ilgili üs talebinde bulunduğu iddialarına, “Eğer kurulurken Rusya’dan teknisyen ve mühendis ihtiyacı olursa onlar da gelir, Türkiye’de bu çalışmaları yapar, dönerler. Mühendisin ya da teknisyenin asker olması demek ya da sivil olması demek Rusya’nın buraya silahlı asker konuşlandırması anlamına gelmez” dedi.

14.12.2017Gündem
YÖK doktora bursu başvuruları başladı

YÖK doktora bursu başvuruları başladı

YÖK tarafından belirlenen 100 tematik alanda doktoralı insan kaynağını karşılamak amacıyla hayata geçirilen ‘100/2000 YÖK Doktora Bursu’ için üniversite başvuruları başladı. Yükseköğretim kurumları 22 Aralık’a kadar başvuru yapabilecek.

9.12.2017Eğitim
Kadınların erkeklere söylediği 5 beyaz yalan

Kadınların erkeklere söylediği 5 beyaz yalan

Kadınların birçoğu dürüst, doğru ve açık sözlü olmak için gayret gösterirken, her zaman doğruyu söylemedikleri ortadadır. Bazen kadınlar yalanlar söyleyebilirler ve çoğu zaman, bunlar küçük beyaz yalanlardır. Öyleyse bu beyaz yalanları inceleyelim;

20.11.2017Keyif
İkili ilişkilerimiz geleceğe yönelik güveni artırıyor

İkili ilişkilerimiz geleceğe yönelik güveni artırıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde, “Gerek bölgede ikili ilişkilerimiz, bunun yanında bölge sorunlarına yönelik dayanışmamız, geleceğe yönelik güvenimizi de artırıyor” dedi.

13.11.2017Gündem
Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar

Erdoğan ve Putin'den önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Soçi'de Devlet Başkanlığı Rezidansı'ndaki görüşmesi saat 17.20'de başladı ve yaklaşık 2 saat 10 dakika sürdü. Görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Daha sonra iki lider ortak açıklama yaptı. Rusya Devlet Başkanı Putin "İlişkilerde, krizden önceki seviyeye ulaştık." dedi ve "Geçen yıldan bu yana oluşan düşüşü telafi edeceğiz." diye konuştu. Erdoğan ise "Suriye'de siyasi bir çözüm olmasında mutabıkız." açıklamasında bulundu. Erdoğan, "Savunma sanayiinde atacağımız adımları önemsiyorum." diye konuştu.

13.11.2017Gündem
Mersinin 3 Günü

Mersin'in 3 Günü

Uğur Gürses

Sahte ürün skandalı nükleer şirketlerine de sıçradı

Sahte ürün skandalı nükleer şirketlerine de sıçradı

Japan Nuclear Fuel Ltd. şirketi (JNFL), nükleer ekipmanları için çelik üreticisi Kobe Steel'den alınan parçaların spesifikasyonlarının sahte çıktığını ancak bu parçaların kullanılmadığını açıkladı.

27.10.2017Ekonomi
Toshibayı bekleyen kabus: 1 milyar dolar daha kaybedebilir

Toshiba'yı bekleyen kabus: 1 milyar dolar daha kaybedebilir

Japon teknoloji devi Toshiba, 2017 yılının Mart ayında ABD’deki nükleer santraller nedeni ile 6.3 milyar dolarlık zarar açıklamıştı. Durumu kurtarmak için bazı teknoloji departmanlarını satışa sunan firmanın, 2017 yılı sonuna kadar 1 milyar dolar daha zarar açıklaması bekleniyor.

25.10.2017Teknoloji
Teknoloji devi 1 milyar dolar daha kaybedebilir

Teknoloji devi 1 milyar dolar daha kaybedebilir

Japon teknoloji devi Toshiba, 2017 yılının Mart ayında ABD’deki nükleer santraller nedeni ile 6.3 milyar dolarlık zarar açıklamıştı. Durumu kurtarmak için bazı teknoloji departmanlarını satışa sunan firmanın, 2017 yılı sonuna kadar 1 milyar dolar daha zarar açıklaması bekleniyor.

25.10.2017Ekonomi
Türkiye-AB ilişkilerinde enerji vurgusu

Türkiye-AB ilişkilerinde enerji vurgusu

Brüksel'deki düşünce kuruluşu Bruegel tarafından, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişkilere enerji alanında yapılacak iş birliklerinin olumlu katkı sağlayacağı, özellikle yenilenebilir enerjinin bu konuda anahtar role sahip olduğu bildirildi.

25.10.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Başka bir amaçları olabilir mi?

Ben aslında meseleyi çözdüm gibi. Her geçen gün bir yenisi ekleniyor; şaşırmalara, gülmelere, paylaşmalara doyamıyoruz. Bence seçilmişlerle atanmışlardan bazıları gizli bir ‘komedi teşkilatı’ kurdular ve bizim gibi mizahçıları işinden etmeye çalışıyorlar!

9.01.2018

Bir teknolojik inovasyoncu olarak Hazreti Nuh!

Artık bizim üniversitelerde yaratıcı düşüncenin olmadığından kimse şikâyet etmeyecek! Herkes susacak, haddini bilecek! Deniz Bilimleri Fakültesi’ndeki Yavuz Örnek Hoca, Nuh tufanına getirdiği cep telefonu, nükleer enerji ve insansız hava araçlı açıklamalarla yaratıcı düşüncenin şahikasıdır! Senaristlerin ağzı açık, gözleri yaşlıdır.

6.01.2018

Emperyalist komplo

İRAN’da yaşanan kanlı olaylar emperyalizmin, Siyonizmin tertibi midir? Irak ve Suriye’den sonra sıra İran’da mı?

2.01.2018

Rusya sepetindeki yumurtalar bir bir kırılıyor...

BAŞTAN söyleyeyim: Türkiye-Rusya ilişkilerinin dengeli bir şekilde gelişmesi, iki ülkenin de lehinedir ve önemlidir. O nedenle, Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesine kategorik olarak karşı çıkılmasını doğru bulmuyorum.

28.12.2017

NATO ile Rusya arasında yalpalayan Türkiye

Geride bıraktığımız hafta yaşanan bazı gelişmeler Türkiye'nin dış politikası açısından önemli tartışmalara yol açtı.

26.11.2017

Nükleer havuz kuruluyor

Faaliyete geçmesi planlanan Akkuyu ve Sinop nükleer enerji santrallarının sigortalanması için nükleer sigorta havuzu kuruluyor. Havuzu DASK kurup yönetecek ve dünyanın 28’inci nükleer havuzu olacak. Santrallarda meydana gelecek kazalara karşı her bir santral için 700 milyon Euro sigorta teminatı verilecek.

19.11.2017

Çatıda üret, aşağıda tüket

ZORLU Holding CEO’su Ömer Yüngül, geçenlerde yaptığımız sohbette Zorlu Enerji’nin “yenilenebilir enerjiye yatırımını” sorduğumda “ağırlık güneşte” demişti.

26.10.2017