MENÜ

Müşterek Harekat Merkezi

Müşterek Harekat Merkezi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Müşterek Harekat Merkezi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 206 Müşterek Harekat Merkezi haberi bulunmuştur.

Müşterek Harekat Merkezi Haberleri

Son dakika haberi.. PKKya hava destekli operasyon: 14 terörist öldürüldü

Son dakika haberi.. PKK'ya hava destekli operasyon: 14 terörist öldürüldü

Tunceli'de hava destekli yapılan operasyonda 7 terörist etkisiz hale getirilirken, hava harekatı sonrasında yapılan operasyonda 7 terörist daha etkisiz hale getirildi. Tunceli'de PKK'ya yapılan operasyonların ardından 14 terörist öldürüldü. Tunceli Valiliği, operasyonlar nedeniyle il merkezi ve Ovacık ilçesine bağlı bazı yerleşim yerlerinde sokağa çıkma yasağı getirildiğini ve Tunceli-Ovacık kara yolunun çift yönlü olarak ikinci bir emre kadar trafiğe kapatıldığını duyurdu.

10.11.2016Gündem
Son dakika haberi: 6 köy daha ÖSO denetimine geçti

Son dakika haberi: 6 köy daha ÖSO denetimine geçti

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan 'Fırat Kalkanı' harekatı ile Cerablus'un ardından açılan Rai (Çobanbey) cephesi ile desteklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ilerleyişini sürdürüyor. Cerablus ile Rai arasındaki 70 kilometrelik hattın 60 kilometresi iki koldan ilerleyen ÖSO güçlerinin denetimine girdi. Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında koalisyon güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu tarafından 6 köyün daha ele geçirildiği bildirildi.

4.09.2016Gündem
Suriyede Fırat kalkanı: Türk tankları Celabrusta

Suriye'de Fırat kalkanı: Türk tankları Celabrus'ta

Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, sınırın hemen karşısındaki Cerablus bölgesini terör örgütü IŞİD’den temizlemek için dün sabaha karşı başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ harekâtıyla Suriye’ye girdi. Savaş uçakları Rusya’yla krizin ardından ilk kez Suriye hava sahasına girerek IŞİD hedeflerini vurdu. Türk tankları eşliğindeki ÖSO köyleri alarak Cerablus’a ulaştı.

24.08.2016Gündem
Son dakika haberi: Tüm resmi binalar ele geçirildi

Son dakika haberi: Tüm resmi binalar ele geçirildi!

Son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü İŞİD'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ilçe merkezini kuşatarak içine girmeye başladı. Saat 19.00 itibarıyla ÖSO birlikleri Cerablus'un yüzde 50'sinden fazla kesiminde tam denetim sağladı. Evlerde patlayıcı aranıyor. Saat 17.00 itibariyle etkisiz hale getirilen IŞİD'li sayısının 100 olduğu belirtiliyor. Teslim olan IŞİD'liler olduğu öğrenildi.

24.08.2016Gündem
Son dakika haberi: Keşif grubu Cerablus merkezine girdi... İlk kareler

Son dakika haberi: Keşif grubu Cerablus merkezine girdi... İlk kareler

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu sabah Suriye’ye başlattığı ’Fırat Kalkanı’ harekatının ardından tankların desteğinde 4 köyü ele geçirdikten sonra Cerablus’a yürüyen ÖSO birlikleri öğleden sonra ilçenin yüzde 50’sini ve tüm resmi kurumları ele geçirdi. ÖSO, saat 19.30’dan itibaren Cerablus’un tamamını ele geçirdiğini açıkladı.

24.08.2016Gündem
Kanlı darbe nasıl planlandı

Kanlı darbe nasıl planlandı?

İstanbul Yeşilköy’deki Harp Okulu binasında ve Ankara Akıncı Üssü’nde bir araya gelen darbeciler günler boyunca planlar yaptı.

31.07.2016Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

15 Temmuz gecesi darbe girişimini eniştesinden öğrendiğini söyleyen Erdoğan, "21.30 gibi eniştem beni arıyor. Beylerbeyi Sarayı'nın orada bir hareketlilik var diyor. Bu haberi aldıktan sonra ben inanamadım. Ziya dalga mı geçiyorsun, ne alakası var dedim" diye konuştu. Erdoğan, TSK'daki yapılanmayla ilgili de çok önemli açıklamalarda bulundu. Taksim projelerinden de bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda Taksim Kışlası'nın olduğu yer... Burada tarihi bir eser var. Burada muhteşem bir eser var. Bunu oraya diktiğimiz anda onunla ilgili gösteri yapanların hepsi onun önünde resim çektirecek." dedi. Erdoğan, askeri okulların kapatılarak bunlar yerine Milli Savunma Üniversitesi kurulacağını açıkladı.

30.07.2016Gündem
Gözaltındaki 125 generalden 109u tutuklandı

Gözaltındaki 125 generalden 109'u tutuklandı

Darbe girişimiyle ilgili yurt genelinde yürütülen soruşturmalar kapsamında bugüne kadar gözaltına alınan 125 general ve amiralden 109'u tutuklanırken, 1 tümgeneral ve 3 tuğgeneral serbest bırakıldı.

21.07.2016Gündem
358 general ve amiralin 124’ü şüpheli: İşte o generaller

358 general ve amiralin 124’ü şüpheli: İşte o generaller

Darbe girişiminin bastırılmasından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) üst komuta kademesine yönelik büyük operasyon başlatıldı. TSK bünyesinde Kara, Deniz, Hava kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapan 358 general ve amiralin 124’ü operasyonda şüpheli olarak görülüyor. Mahkemeye çıkarılan 110 general ve amiral tutuklandı, 3 tuğgeneral serbest bırakıldı. Komutanlar, ‘Anayasa’yı ihlal’, ‘Cumhurbaşkanı’na suikast ve fiili saldırı’, ‘Yasama organına karşı suç’, ‘Hükümete karşı suç’, ‘Silahlı örgüt kurmak veya yönetmek’ ile ‘Adam öldürmek’ suçlarından tutuklandılar. Şüpheli 124 general ve amiralin isimleri şöyle:

20.07.2016Gündem
Türk ordusunun yeni kuvveti siber savunma

Türk ordusunun yeni kuvveti siber savunma

Türk ordusunun siber alana yönelik çalışmalarının merkezi konumundaki TSK Siber Savunma Komutanlığı, kapılarını ilk kez açtı.

6.06.2016Teknoloji
Yine nefes kestiler

Yine nefes kestiler

SAHİL Güvenlik Komutanlığı'nca Ege Denizi'nnin Türk arama kurtarma bölgesinde, Deniz Aslanı-2016 Arama Kurtarma Tatbikatı yapıldı.

4.05.2016Ege
Org. Özel Savunma ve Havacılık Dergisi’ne konuştu

Org. Özel Savunma ve Havacılık Dergisi’ne konuştu

İşte Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in Savunma ve Havacılık Dergisi’ne yaptığı açıklamaların tamamı:

25.03.2015Gündem
Deniz Aslanı 2014 Arama Kurtarma Tatbikatında gövde gösterisi

Deniz Aslanı 2014 Arama Kurtarma Tatbikatı'nda gövde gösterisi

EGE Denizi’nin uluslararası sularında, Türkiye’nin en kapsamlı şekilde icra ettiği Deniz Aslanı 2014 Arama Kurtarma Tatbikatı, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Türk Arama Kurtarma Teşkilatında yer alan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün, katılımıyla fiili olarak başladı.

9.05.2014Ege
Genelkurmaydan Yazıcıoğlu açıklaması

Genelkurmay'dan Yazıcıoğlu açıklaması

GENELKURMAY Başkanlığı, Kahramanmaraş’ın Göksun bölgesinde 25 Mart 2009 tarihinde, meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili bir gazetede yayınlanan ve gerçekleri yansıtmadığı savunulan haberdeki 4 dakika 37 saniyelik radar kayıtlarıyla ilgili bilgilendirme yaptı.

14.03.2014Gündem
Genelkurmaydan Jandarma açıklaması

Genelkurmay'dan "Jandarma açıklaması"

Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığının teşkilat yapısında değişikliğin olmadığını bildirdi.

16.12.2013Gündem
Bakan Yılmaz kullandığı F-16yı düşürdü

Bakan Yılmaz kullandığı F-16'yı düşürdü

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınan F-16 Simülatör Eğitim Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, açılış töreninde kullandığı F-16 uçağını düşürdü.

13.12.2013Teknoloji
Harp Akademileri 165’inci mezuniyet töreni yapıldı

Harp Akademileri 165’inci mezuniyet töreni yapıldı

Kara, Hava ve Deniz Harp Akademileri birincileri diplomalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den aldı.

26.07.2013Eğitim
NATO Hava Kuvvetleri, İzmire veda ediyor

NATO Hava Kuvvetleri, İzmir'e veda ediyor

NATO'nun İzmir'de bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın görevi, bugün düzenlenecek kapanış (deaktivasyon) töreninin ardından 1 Haziran'da resmen sona erecek.

22.05.2013Gündem
Türk ordusunun “beyin takımı” burada yetişiyor

Türk ordusunun “beyin takımı” burada yetişiyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de mezun olduğu, kurmay subaylar ve generallerin eğitildiği Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) “dışa açılan bilimsel kapısı”, dünyanın sayılı askeri akademilerinden, 165 yıllık tarihe sahip Harp Akademileri Komutanlığı, kapılarını AA'ya açtı.

29.03.2013Gündem
Asker başarılı

Asker başarılı

SORU: Son harekâtın eylem caydırıcılığı oldu. Genelkurmay başarılı diyebilir miyiz?
YANIT: Diyebiliriz, çünkü üzerine çok daha sıkı gidiyor. Şu anda kırsalda özellikle son harekât son yıllarda hiç yapılmayan harekâttır.

5.11.2011Gündem
McChrystal Obama için büyük kayıp olacak

McChrystal Obama için büyük kayıp olacak

Obama'nın görevden aldığı Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin eski komutanı Stanley McChrystal, Başkan'ın Müslüman dünyasına verdiği sözleri gerçekleştirebilmesi adına çok önemli bir yere sahipti.

4.07.2010Gündem
Anadolu Kartalı tatbikatı başladı

Anadolu Kartalı tatbikatı başladı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları Anadolu Kartalı-2010/1 Eğitimi'ni izlemek üzere Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığına geldi.

28.04.2010Gündem
Org. Başbuğdan kritik mayın sorusu

Org. Başbuğ'dan kritik mayın sorusu

Washington'da hafta başından bu yana temaslarda bulunan Orgeneral Başbuğ, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Ancak Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ile ilgili soruya şu kritik soruyla cevap verdi: "Bir ateş varsa ateşi elle mi almak doğru, maşayla mı almak doğru?

5.06.2009Dünya
Mehmetçiğe tam not

Mehmetçiğe tam not

Türk Silahlı Kuvvetleri, tugay seviyesinde ulaşılan kapasiteyi ’Tuz Gölü-2009 Tatbikatı’nda sergiledi.

11.05.2009Gündem
Büyükanıttan önemli açıklamalar

Büyükanıt'tan önemli açıklamalar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, din konusunun Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana bazı çevreler ve oluşumlar tarafından istismar edildiğini belirtirken, "İrticai unsurlar laiklik karşıtı faaliyetlerini, vakıf, dernek vb. isimler altında bir takım legal oluşumlar vasıtasıyla yurt içinde ve dışında sürdürmeye devam etmektedirler" dedi. Orgeneral Büyükanıt, bölücü terörün ana hedefinin ulus devlet olduğunu da bildirdi ve "etnik kimliklerin anayasal güvenceye kavuşturulması talebi doğrudan ulus devlet yapısını hedeflemektedir“ diye konuştu. Orgeneral Büyükanıt, Irak’ın kuzeyindeki bir Kürt devletinin Türkiye’nin güvenliğini doğrudan etkileyeceğini de söyledi.

4.04.2008Gündem
Örgütün kalpgahı imha edildi

Örgütün kalpgahı imha edildi

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde sınır ötesi harekatın sona erdiği duyuruldu. Açıklamada askeri terminolojiyi değiştiren ilginç bir tanımlama kullanıldı. KALPGAH.
"Coğrafi olarak örgütün kalpgahı durumunda olan Zap bölgesi hedef alınmıştır" ifadesi kullanılan açıklamada şöyle denildi:

29.02.2008Gündem
ABye asker resti

AB'ye asker resti

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Politikaları (AGSP) Projeleri kapsamında 2010 yılı Hedef Askeri Program ve Projesi'ne katılacak özel tugayın, asıl askeri unsurlar arasında değil de yedek unsurlar arasında yer verildiği için geri çekildiğini açıkladı.

7.06.2007Dünya
NATO’da devir teslim

NATO’da devir teslim

Karargahı İzmir’de bulunan NATO Hava Unsur Komutanlığı Komutanı Korgeneral Glen W. Moorhead’ın emekli olması üzerine bu göreve atanan ABD Hava Kuvvetleri’ne mensup Korgeneral Maurice Lee Mc Fann, düzenlenen devir teslim töreni ile görevine başladı.

28.07.2006Gündem
Özkökten terörle mücadele için işbirliği çağrısı

Özkök'ten terörle mücadele için işbirliği çağrısı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, terörün bu yüzyılın en büyük toplumsal hastalığı ve bu hastalığa bağlı bir çatışma ideolojisi olduğunu belirterek, ”Terörizmin çirkin mesajına tüm ulusların ortak bir cevabı gerekirken, aynı kişinin eyleminden dolayı bir devlette özgürlük savaşçısı, diğer bir devlette ise en affedilmez suçları işleyen bir hain olarak nitelendiriliyor olması sanırım terörizmin ortadan kaldırılmasının önündeki en büyük engeldir” dedi.

23.03.2006Gündem
NATO Gladio istedi reddettik

NATO Gladio istedi reddettik

Emekli Orgeneral Kemal Yamak, Fransız ve İngiliz generallerin kendisinden Gladio kurmalarını istediğini, NATO içinde müşterek harekát ve çalışma için destek vaadinde bulunduklarını açıkladı. Yamak, ’Gölgede Kalan İzler ve Gölgeleşen Bizler’ adlı anı kitabında NATO yetkilileriyle bizzat görüştüğünü anlatıyor.

2.01.2006Gündem
Türk Silahlı Kuvvetlerinde yeni komuta kademesi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yeni komuta kademesi

Yüksek Askeri Şura'da alınan kararlarla, 30 Ağustos 2004 tarihi itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) üst komuta kademesi şekillendi.

5.08.2004Gündem
12 personel ordudan uzaklaştırıldı

12 personel ordudan uzaklaştırıldı

Yüksek Askeri Şura'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 2 Ağustos Pazartesi günü başlayan ve bugün sona eren “Ağustos ayı olağan toplantısı”nda alınan kararlar açıklandı. Kararlar, 30 Ağustos 2004 tarihinde yürülüğe girecek.

5.08.2004Gündem
Kıbrısta anlaşmazlığın 50 yılı

Kıbrıs'ta anlaşmazlığın 50 yılı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs planı doğrultusunda çözüme yönelik görüşme sürecinde yeni bir aşamaya girilmesine az bir süre kala, Akdeniz'in stratejik açıdan önemli bu adası, son yarım yüzyıllık dönemde, çok çeşitli müzakerelere sahne oldu.

24.04.2004Dünya
3te 2 yenilendi

3'te 2 yenilendi

Donanma Komutanı Oramiral Özden Örnek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi. Orgeneral rütbesinde olan 15 komutanlığın 10'unda değişiklik yapıldı.

4.08.2003Gündem
Ordunun yeni komuta kademesi

Ordunun yeni komuta kademesi

Yüksek Askeri Şura'da alınan kararlarla, 30 Ağustos 2003 tarihi itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) üst komuta kademesi şekillendi.

4.08.2003Gündem
Yeni Genel Sekreter Sarıışık

Yeni Genel Sekreter Sarıışık

Yüksek Askeri Şura'nın bugün sona eren ''Ağustos ayı olağan toplantısı''nda alınan kararlar açıklandı. Cumhurbaşkanı Sezer'in onayladığı kararlara göre, MGK Genel Sekreterliğine Orgeneralliğe terfi eden Şükrü Sarıışık atandı.

4.08.2003Gündem