MENÜ

Kuzugöbeği

Kuzugöbeği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuzugöbeği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 103 Kuzugöbeği haberi bulunmuştur.

Kuzugöbeği Haberleri

Adanada ormanlık arazide buldular... Altın var deseler gelmem ama bunun için gelirim

Adana'da ormanlık arazide buldular... "Altın var deseler gelmem ama bunun için gelirim"

Kilosu yaşken 100-200 TL kuruyunca 600-800 TL arasında değişen kuzugöbeği mantarını toplamak için kilometrelerce yol kat ediyorlar...

Uğruna 20 kilometre yol yürüyorlar... En ucuzunun kilosu 150 lira

Uğruna 20 kilometre yol yürüyorlar... En ucuzunun kilosu 150 lira

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir süredir etkili olan yağışlar sayesinde mantar bereketi yaşanıyor.

Altını solladı... Kurusu bin TLden alıcı buluyor

Altını solladı... Kurusu bin TL'den alıcı buluyor

Antalya’nın Kaş ilçesinde çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı vatandaşın geçim kaynağı oldu. Kuzugöbeğinin kurutulmuşu, kilosu bin liraya kadar alıcı buluyor.

21.04.2019Ekonomi
Kuzugöbeği nedir Faydaları saymakla bitmiyor

Kuzugöbeği nedir? Faydaları saymakla bitmiyor

Kuzugöbeği, toplanma mevsiminin gelmesiyle birlikte gözde besin kaynakları arasında yer almaya başladı. Zor bulunması dolayısıyla değerli olan Kuzugöbeği, kilosu yüz liraya kadar alıcı bulabiliyor. Peki, Kuzugöbeği'nin özelliği nedir? İşte, o mantar türü hakkında bazı bilgiler

15.04.2019Gündem
Kilosu 100 TLyi buluyor Vatandaşlar birbiriyle yarışıyor

Kilosu 100 TL'yi buluyor! Vatandaşlar birbiriyle yarışıyor

Denizli’nin Kale ilçesinde damaklarda bıraktığı eşsiz tadı ile bilinen ve ‘kuzu göbeği’ diye adlandırılan mantar toplama sezonunun açılması ile vatandaşlar dağ, tepe demeden yolları aşındırmaya başladı.

15.04.2019Ekonomi
Tazesinin kilosu 100 lira, kurusu 600 lira

Tazesinin kilosu 100 lira, kurusu 600 lira

Mersin'de ormanlık alanlarda çıkan kuzugöbeği mantarı sofralara lezzet katıyor, köylülerin cebine ek gelir sağlıyor.

Kilosu 600 TLye satılıyor Köylüler ormana akın ediyor

Kilosu 600 TL'ye satılıyor! Köylüler ormana akın ediyor

Mersin'de ormanlık alanlarda çıkan kuzugöbeği mantarı sofralara lezzet katıyor, köylülerin cebine ek gelir sağlıyor. Mantarın kilogram fiyatı 80 ila 100 lira, kurusu 500 ila 600 liradan satılıyor.

24.03.2019Ekonomi
Bu fırsatları kaçırmayın

Bu fırsatları kaçırmayın

Editörlerimiz sizler için kaçırılmaması gereken etkinlik ve seyahat fırsatlarını derledi. İşte detaylar...

24.03.2019Seyahat
Kuzugöbeği mantarının kilosu el yakıyor

Kuzugöbeği mantarının kilosu el yakıyor

Muğla'nın Dalaman, Köyceğiz, Menteşe ve Ortaca ilçelerinde kuzugöbeği toplanmaya başlandı. Şapkası kalın ve etli olan mantarın kilosu, 140 liradan satılıyor.

19.03.2019Haber
Kilosu el yakıyor... 140 TLden satılıyor

Kilosu el yakıyor... 140 TL'den satılıyor

Muğla'nın Dalaman, Köyceğiz, Menteşe ve Ortaca ilçelerinde kuzugöbeği toplanmaya başlandı. Şapkası kalın ve etli olan mantarın kilosu, 140 liradan satılıyor.

19.03.2019Gündem
Kütahya’da 2 kilo ağırlığında dev mantar

Kütahya’da 2 kilo ağırlığında dev mantar

Kütahya Türkmendağı Uluköy Yaylasında mantar toplayan bir vatandaş yaklaşık 2 kilo ağırlığında dev bir kızıl mantarı buldu.

16.06.2018Gündem
Yeşilüzümlü festivaline onbinler akın etti

Yeşilüzümlü festivaline onbinler akın etti

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Fethiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen Yeşilüzümlü Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali, binlerce insanı misafir etti.

9.04.2018Hayat
Kazdağlarından topluyorlar... Gramla satılıyor

Kazdağları'ndan topluyorlar... Gramla satılıyor!

Kazdağları'ndan toplanan kuzugöbeği mantarı, Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulan pazarlarda kilosu 80-100 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

4.04.2018Gündem

Kazdağları’nda toplanıyor, gramla satılıyor

Kazdağları'ndan toplanan kuzugöbeği mantarı, Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulan pazarlarda kilosu 80-100 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

4.04.2018Ekonomi
Fethiye’de Kuzu Göbeği Mantarı Festivali

Fethiye’de Kuzu Göbeği Mantarı Festivali

Muğla’nın Fethiye ilçesinde festival heyecanı yaşanıyor. Bölgede farklı bir turizm kolunun gelişmesini hedefleyen Kuzu göbeği mantarı festivalinin 10’uncusu 6 Nisan’da başlıyor.

2.04.2018Hayat
Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Dört gün önce, 21 Mart’ta gün ve gece eşitlendi; artık önümüz gittikçe erken ağaran günler ve uzadıkça uzayan akşamüstleri. Sokağa çıkmak, seyahat etmek, keşfedip ilham almak için daha çok vaktimiz, daha müsait bir iklim ama asıl önemlisi yaşam dolu bir doğa ve cıvıl cıvıl insanlar var. Sadece tabiat ve toplum mu? Sinemadan tiyatroya, müzik dünyasından festivallere kadar her şey canlanıyor ve göz alıcı renklere bürünüyor... Peki şunu yoksa bunu mu giymeli, acaba evi nasıl dekore etmeli, önce kimi seyretmeli, nasıl kokteyl içmeli? Bunca alternatif içinden hangisine, nasıl karar vermeli? İşte bunlar da baharın tatlı ikilemleri...

24.03.2018Hürriyet Pazar
Bulunması zor Fiyatları et fiyatlarını solladı

Bulunması zor! Fiyatları et fiyatlarını solladı

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte ormanlık alanlarda çalı diplerinde yetişen kuzu göbeği bulmasının zor olması kadar fiyatlarıyla da dikkat çekiyor. Aydın’ın Karacasu ilçesinde vatandaşların hem sportif bir faaliyet hem de ekonomik katma değer gözüyle baktığı göbekler bulanları bu sene sevindireceğe benziyor.

19.03.2018Ekonomi
Mersinden yurtdışına gönderiliyor Kilosu 600 TLden satılıyor

Mersin'den yurtdışına gönderiliyor! Kilosu 600 TL'den satılıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı vatandaşların geçim kaynağı oldu. Kuzugöbeği, yurtdışına kilosu 100 TL’den ihraç edilirken, kurutulmuşu ise 600 liraya kadar alıcı buluyor.

17.03.2018Ekonomi
Pikniğe giderken 10 nefis ipucu

Pikniğe giderken 10 nefis ipucu

Bu hafta sonu havalar şeker gibi. Havanın bize bu kıyağı yaptığı zamanda, sevdiklerimizle nefis bir pikniğe gitmemiz için tüm şartlar hazır...

Fiyatı çeyrek altın kadar Avrupadan büyük talep var

Fiyatı çeyrek altın kadar! Avrupa'dan büyük talep var!

Muğla’nın Dalaman, Köyceğiz, Menteşe ve Ortaca İlçeleri’nde, kuzugöbeği mantarı toplama mevsimi başlarken, kilosunun 250 ile 300 lira arasında alıcı bulduğu belirtildi.

15.03.2017Ekonomi
Mis gibi tereyağlı İskender mi, pizza mı

Mis gibi tereyağlı İskender mi, pizza mı?

Önümüzdeki hafta, Yerli Malı Haftası. Bundan birkaç yıl evvel ‘eski moda’ bulunan kavram, yeniden önem kazanıyor. Yerellik, turizmden tüketim biçimine ve beslenmeye kadar her alanda yükselişte.

Senede iki sefer görülüyor

Senede iki sefer görülüyor

Bursa'da sonbahar ve ilkbahar aylarında yetişmesine rağmen pek görünmeyen söbelek mantarı, köy halkı tarafından altından daha fazla değer görüyor. Doğal ortamda yetişen mantar görülüp koparılmadığında ise kısa sürede kararıyor.

15.10.2016Ekonomi
36 saatte Minneapolis

36 saatte Minneapolis

Güzelim göller, en nitelikli işgücünü kente çeken büyük şirketler, kültürel canlılık… Bu yıl Minneapolis’in çekim gücüne ‘Prince’ eklendi. Geçen nisanda ölen ünlü şarkıcı hayatının büyük bölümünü bu şehirde geçirmişti. O günden bu yana doğduğu, ölümüne kısa süre kalana kadar yaşadığı yerler hayranlarının akınına uğruyor. Özgün kent dokusu ve kültürel derinlik, ortabatı Amerikan misafirperverliğiyle birleştiğinde cazibe daha da artıyor. The New York Times / Jennifer Conlin

Kadın girişimciler mantar üretmeye başladı

Kadın girişimciler mantar üretmeye başladı

Kastamonu’da kırsal kesimde yaşayanlar için alternatif bir gelir kaynağı olarak görülen İstiridye Mantarı üretimi her geçen gün artıyor.

25.05.2016Ekonomi
Ovada ayılı eylem

Ovada ayılı eylem

MUĞLA Fethiye’de yeşil bitki örtüsüyle ünlü Üzümlü Ovası'na yapılmak istenen taşocağına karşı çıkan Yeşil Üzümlü, İncirköy ve Koruköy sakinleri, ayı ve deve kostümleri giyerek yağmur altında davullu zurnalı eylem yaptı.

16.05.2016Gündem
Yeni keşiflerin izinde...

Yeni keşiflerin izinde...

Bizim hanım, karnıyarık ya da içi kaz ciğerli bıldırcın böreği yapamıyor ama başka alanda becerikli; katılacağı konferanstan önce Berkeley Üniversitesi’nde bir konuşma ayarladı. Böylece Kaliforniya’ya gelmişken ikimizin de favorisi olan Berkeley’de birkaç gün geçirme şansımız doğdu.

23.04.2016Hürriyet Pazar
O kadar narin ki üstüne kuş bile konmaz

O kadar narin ki üstüne kuş bile konmaz

Şimdi tam kuşkonmaz zamanı. Tarlalarda hasatının başladığını, yabanilerinin de derede tepede boy verdiğini müjdelerim. Özellikle Ege’de, sepetini koluna takan bu lezzetin peşine düşmüştür bile...

Dünyanın en pahalı şiş kebabı 4000 lira

Dünyanın en pahalı şiş kebabı 4000 lira

Londra’nın Canary Wharf semtinde kebap restoranı işleten Türkkebapçı Önder Şahan dünyanın en pahalı şiş kebabını satıyor.Daily Mail’e haber olan Şahan’ın pişirdiği şiş kebaptan birporsiyon yemek için kebapseverler tam 925 sterlin, yani yaklaşık 4 bin liraödüyor.Londra’nın en ünlü kebapçılarından biri olan ve kent genelindetoplam 15 kebap restoranı olan Önder Şahan, şiş kebabı için ödenen 4 bin TL’ninhiç de fazla olmadığını belirterek, “Daha iyisini yapana 1000 sterlin veririm”diyor.Canary Wharf’taki Hazev Restaurant’taki 4 bin TL’lik şiş kebabınniçin bu kadar ettiğine gelince.Şahan kebabında en iyi eti, en iyi sebzeleri ve 25 yıllık birsirke kullandığını söylüyor. Buna göre, sirkenin 10 cl olan şişesi 785 lira(Terre Bormane). Kebap yapımında kullandığı zeytin yağı ise 163 lira (La Valleedes Baux).Ete gelince, Şahan kebaplarında dünyanın en pahalı etlerinden biriolarak bilinen Japon Wagyu sığırının etini ve yine pahalı bir mantar olankuzugöbeği mantarını kullanıyor. 

31.03.2016Haber

Yazar Sonuçları

Kadın gibi bir lokanta NICOLE

Ben ve dört arkadaşım, yemek sonunda notumuzu başparmaklarımızı yukarı kaldırarak verdik. Baştan sona ‘kadın gibi’ bir lokanta olmuş Nicole. Sadece yemek kalitesinden bahsetmiyorum. Her türlü detay.

15.06.2019

Uluslararası standartlara göre bile ÇOK İYİ

Antalya’daki 7 Mehmet gibi, uluslararası standartlara göre bile ‘çok iyi’ sayılacak bir lokanta şıppadak ortaya çıkmıyor. Geçen hafta bu başarının gerisinde yatan nedenleri irdeledim. Bu hafta ise yediklerimi farklı kategoriler halinde analiz edeceğim. Her bir kategoride bu lokantanın çok üst düzeye çıkıp ülkemizde çıtayı epey yükselttiğini düşünüyorum.

11.05.2019

Lyon’un üç leziz köşesi

Fransız gastronomisinin merkezi olarak bilinen şehirde üç gün geçirip üç restoran denedim. Birinden çok memnun ayrılmasam da hiçbirine gittiğime pişman değilim.

24.03.2019

Mikla’da yemek sonrası çelişkili duygular...

Mikla’da üç arkadaşımla birlikte yediğim akşam yemeği sonrasında içimde çelişik duygular uyanıyor. Bir yandan ortamın, kokteyllerin, şarapların uyandırdığı haz duygusu... Ama ya mutfak?

15.06.2018

Cennete açılan kapı ve iştahı şahlandıran tatlar

Geçen hafta cennetin kapısını araladım. Cennet dediğim yer, Kastamonu’nun Daday ilçesindeki ‘İksir Resort’tu. Onlar resort diyorlar ama ben ‘çiftlik’ tanımını daha çok yakıştırıyorum. Bir de Kastamonu’nun mutfağı var ki, bu kadar zengin ve güzel olup da şöhretten uzak olanı hiç görmedim.

21.04.2018

İlkbahar yerel festivallerle güzel

Baharın habercisi olan yerel festivallerin zamanı geldi. Otlu yemekler, yöresel tadımlıklar, konserler ve sergilerle adeta panayır yerine dönen sokaklar, meraklıları için geri sayımda... Bu yıl da birbirinden renkli festivaller sizi bekliyor. Gerekli hazırlığınızı yapın ve kendinizi eğlenceye bırakın... İşte size birkaç öneri...

27.03.2018

Başyapıt gibi bir doğum yemeği

“Bizim için istisnasız her yemek, yeniden doğuştur. Hem yemeğin kendisi için, hem o yemeği yiyenler için hem de o yemeği hazırlayanlar için... Kullanılan her malzeme, şefin dünyasında yeniden anlam bulur...”

6.05.2017

Sonbaharda damağınızı gezdirin

Sonbahar rengârenk doğasıyla gözlerin, lezzetli yemekleriyle de midelerin dostudur. Sonbahar hasat mevsimidir. Üzümler salkım salkım toplanmayı bekler. Zeytinler de zümrüt yeşili yağa dönebilmek için bu ayları bekler. Deniz de lezzetlenir sonbaharda. Palamut, lüfer, yavaş yavaş hamsi ve uskumru bu mevsimde damakları çatlatacak kadar lezzetlenirler. Kış bastırmadan hem gözlerinizi hem de midenizi heyecanlı bir yolculuğa çıkarın.

22.10.2016

Yeni keşiflerin izinde...

Bizim hanım, karnıyarık ya da içi kaz ciğerli bıldırcın böreği yapamıyor ama başka alanda becerikli; katılacağı konferanstan önce Berkeley Üniversitesi’nde bir konuşma ayarladı. Böylece Kaliforniya’ya gelmişken ikimizin de favorisi olan Berkeley’de birkaç gün geçirme şansımız doğdu.

23.04.2016

Pikniğe giderken 10 nefis ipucu

Bu aralar birçoğumuzun kalabalık yerlere gidesi yok. Havalar da şeker gibi. Havanın bize bu kıyağı yaptığı zamanda, sevdiklerimizle nefis bir pikniğe gitmemiz için tüm şartlar hazır...

22.04.2016

O kadar narin ki üstüne kuş bile konmaz

Şimdi tam kuşkonmaz zamanı. Tarlalarda hasatının başladığını, yabanilerinin de derede tepede boy verdiğini müjdelerim. Özellikle Ege’de, sepetini koluna takan bu lezzetin peşine düşmüştür bile...

9.04.2016