Bugün neler oldu?

Edip Akbayram

Edip Akbayram haberleri sayfasında Edip Akbayram hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 724 Edip Akbayram haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

EDİP AKBAYRAM

29 Aralık 1950'de Gaziantep'te doğdu. Henüz dokuz aylıkken çocuk felcine yakalandı. Bu hastalığın pençesinde çocukluğunu geçiren Edip Akbayram'ın müziğe tutkusu da çocukluk yıllarında başladı. Akbayram o yıllar için "Haftalığımdan biriktirdiğim paralarla ünlü pop şarkıcılarının konserlerine gider, eve döndüğümde aynanın karşısında onların taklitlerini yapardım." demiştir. Çocukluk yıllarında bir orkestra kurdu ve amatör olarak evlerinin yakınındaki bir düğün salonunda çalıştı.

Lisede kurdukları orkestrada Pir Sultan'ın, Karacaoğlan'ın deyişleri üzerine yaptıkları besteleri çalıp söylediler. İlk plağı Kendim ettim kendim buldum'u da lise yıllarında yaptı. İlk plağını çıkardığı grubun adı Siyah Örümcekler'di. Plak da "Siyah Örümcekler-Gaziantep Orkestrası" ve "Edip Albayram ve Siyah Örümcekler" başlıkları altında iki farklı baskıyla çıktı. Gaziantep'ten sonra Adana ikinci adresi oldu. Adana, Akbayram'ın kurduğu orkestrayla ilk sahneye çıktığı kenttir. Daha sonra burada "Beyaz Saray" adlı bir gazinoda çalışmaya başladı.

Cem KaracaFikret Kızılok, Zülfü Livaneli gibi pek çok sanatçı ile şarkılar seslendirmiştir.  

Edip Akbayram haberleri

Silivri Cezaevi önünde Aldırma Gönül şarkısı

Silivri Cezaevi önünde 'Aldırma Gönül' şarkısı

 Tutuklu gazeteciler için başlatılan Silivri Cezaevi önündeki umut nöbetini Sanatçı Edip Akbayram ve eşi Ayten Akbayram devraldı. Medyaya yoğun bir baskının olduğunu vurgulayan Edip Akbayram, gazeteciler için Sabahattin Ali'nin Sinop Cezaevi'nde yazdığı 'Aldırma Gönül' şarkısını söyledi. Silivri Cezaevi önündeki umut nöbetinin bugünkü nöbetçileri Sanatçı Edip Akbayram ve eşi Ayten Akbayram oldu. "DÜNYAYA REZİL OLDUK" Burada gazetecilerin tutuklanmasına, medyaya yönelik baskılara ve yaşanan sürece ilişkin konuşan Edip Akbayram, düşüncelerini şöyle ifade etti: "Türkiye'de basın özgürlüğüne karşı çok yoğun bir baskı var. Bunun en somut örneği Can Dündar, Erdem Gül arkadaşımız ve bunun dışında tabi hala içeride tutuklu bulunan bir sürü basın emekçisi arkadaşlarımız var. Bunların biran önce son bulmasını istiyoruz bu ülkenin sanatçısı olarak. Çünkü bu Türkiye'nin bir ayıbıdır. Bütün dünyaya rezil olduk. Yurttaşların, insanların haber alma özgürlüğü üçüncü dünya ülkelerinde bile bu kadar kısıtlanmamıştır. Biran önce yargının başında olanların akıllarını başlarına alıp Can Dündar, Erdem Gül ve diğer tutuklu gazeteci arkadaşlarımızın inançları, düşünceleri, renkleri ne olursa olsun Türkiye'nin bu ayıbını bir önce kaldırması gerekir diye umut nöbetinde bugün buradayım.''  "ALDIRMA GÖNÜL" Edip Akbayram, tutuklu gazetecilere moral olması için bir de şarkı söyledi. Sabahattin Ali'nin Sinop Cezaevi'nde kaleme aldığı 'Aldırma Gönül' şarkısından bir kıta seslendiren Edip Akbayram, ''Ben buradan tutuklu bulunan sevgili Can Dündar, Erdem Gül ve diğer tüm tutuklu gazeteci arkadaşlarımıza bir dörtlük armağan etmek istedim. Moralleri yerinde olsun. Dediğim gibi her akşamın bir sabahı vardır. Ben de onlara sanatçı olarak bir dörtlüğümle moral vermeye çalıştım.'' şeklinde konuştu.İSTANBUL (CİHAN) 

#Silivri Cezaevi
DAHA FAZLA #EDİP AKBAYRAM HABERLERİ

Edip Akbayram’a ait tüm site haberleri