MENÜ

Höşmerim

Höşmerim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Höşmerim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 114 Höşmerim haberi bulunmuştur.

Höşmerim Haberleri

Kasabanın lezzeti

Kasabanın lezzeti

Geçen hafta yenilenen evleriyle açıkhava müzesine dönen Beypazarı'nın sokaklarını anlatmıştım. Bu haftada kasabanın ‘damağı yaran’ lezzetlerinden bahsedeceğim. Orada yediklerimi uzun yıllar unutmayacağımı sanıyorum...

11.11.2001Seyahat
En iyi 10 ev yemeği lokantası

En iyi 10 ev yemeği lokantası

Yiyecek-içecek sektörü geliştikçe, dışarıda yemek yeme alışkanlığı arttıkça, evde geçirilen zaman azaldıkça ev yemeklerine, ‘‘annemin köftesine’’ olan hasretimiz de artıyor. Çareyi evde yemek yapmakta değil, ev yemeği yapan lokanta aramakta buluyoruz.

19.12.2003Seyahat
Ankara’nın yanıbaşındaki turizm merkezi Beypazarı

Ankara’nın yanıbaşındaki turizm merkezi Beypazarı

Ankara’nın kuzeydoğusunda bulunan Beypazarı, Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor.

12.05.2006Seyahat
Balıkesir Kepsutta 77 öğrenci yemekten zehirlendi

Balıkesir Kepsut'ta 77 öğrenci yemekten zehirlendi

Balıkesir'in Kepsut ilçesinde taşımalı sistemde eğitim gören 77 öğrenci, “besin zehirlenmesi” tanısıyla tedavi altına alındı.

24.05.2006Gündem
Eski ile yeni, modern ile tutucunun bir arada barındığı tarihi şehir KONYA

Eski ile yeni, modern ile tutucunun bir arada barındığı tarihi şehir KONYA

Türkiye’nin tahıl ambarı olan Konya, eski ile yeninin karıştığı, modern ile tutucunun bir arada yaşadığı bir şehir. 4000 yıl önce Hititlilerin Kuwanna dedikleri şehre Grekler, "ikonların şehri" anlamında Iconium demişler. Türklere düşense baştaki ve sondaki harfleri atıp Konya’yı ortaya çıkartmak olmuş.

11.06.2006Seyahat
Avşarın sevgilisi siyasete giriyor

Avşar'ın sevgilisi siyasete giriyor

Hülya Avşar'ın sevgilisi işadamı Sadettin Saran siyasete girmeye hazırlanıyor.

29.03.2008Gündem
Baykal: ‘Vali yeme alışkanlığım yok’

Baykal: ‘Vali yeme alışkanlığım yok’

Erdoğan'ın Tunceli Valisi ile ilgili ‘Valimi Baykal'a yedirmem’ sözünü yanıtlayan Baykal, “Benim Vali yemek gibi alışkanlığım yok" dedi.

8.03.2009Gündem
Abbas yolcu

Abbas yolcu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kırşehir ve Amasya mitinglerinde konuştu. "Yol gözüktü AKP’nin baskısı, şantajları, seçmene yönelik tehditleri artmaya başladı. Neden? Çünkü vatandaşın kalbinden çıktılar artık. Baskılara boyun eğecek vatandaş kalmamıştır. Abbas yolcudur" diyen Baykal özetle şunları söyledi:

8.03.2009Gündem
Soğan edebiyatına Baykal da katıldı

Soğan edebiyatına Baykal da katıldı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Murat Karayalçın ile kent turu yaptı.Başbakan Erdoğan'ın Mahsuni'nin 'Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana' dizeleri ile vatandaşa seslenmesini de değerlendiren Baykal, ''Mahsuni'nin muhteşem dizelerini Başbakan'ın ağzından dinlerken herkesin aklına 'yiğidi kim muhtaç etmiş kuru soğana' diye sormak geliyor'' dedi.

11.03.2009Gündem
Yiğidi kim muhtaç etmiş kuru soğana

Yiğidi kim muhtaç etmiş kuru soğana

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün Ankara’da seçim turu attı.

11.03.2009Gündem
Erdoğan: Bunlara sandıkları mezar edin

Erdoğan: Bunlara sandıkları mezar edin

Erdoğan, Balıkesir'de partisinin Kuvayı Milliye Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye İkitelli'deki medyanın kılavuzluk yaptığını söyledi.

15.03.2009Gündem
Edremit’in hüzünlü komşusu

Edremit’in hüzünlü komşusu

Edremit Körfezi’nin içlerindeki Havran İlçesi’nde sokaklar bu mevsimde zeytin ve kavrulmuş leblebi kokar. Geçmişin görkemli konaklarından çoğu yıkılıp gitse de, o günlerin atmosferi çarşının kuytularındaki dükkanlarda yaşamaktadır. Bugün kıyıya kuş uçuşu 12 kilometre mesafede, içe dönük yaşayan bu yalnız kasaba, Birinci Dünya Savaşı sırasında nice kahramanlar çıkarmıştır.

1.11.2009 Kelebek
Edremit’in hüzünlü komşusu

Edremit’in hüzünlü komşusu

Edremit Körfezi’nin içlerindeki Havran İlçesi’nde sokaklar bu mevsimde zeytin ve kavrulmuş leblebi kokar. Geçmişin görkemli konaklarından çoğu yıkılıp gitse de, o günlerin atmosferi çarşının kuytularındaki dükkanlarda yaşamaktadır.

2.11.2009Kelebek
Höşmerim tatlısı patent alacak

Höşmerim tatlısı patent alacak

Çanakkale, İzmir ve Kütahya bölgelerinde höşmerime benzer tatlının yapılması, Balıkesir’deki imalatçıları harekete geçirdi.

10.01.2011Ege
Ege’nin ürünü Ege’ye teslim

Ege’nin ürünü Ege’ye teslim

Bölgedeki kurum ve kuruluşlar, incirden halıya, zeytinyağından nazar boncuğuna kadar pek çok doğal ve kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak için başvuru sırasına girdi.

12.09.2011Ege
23 vilayete 93 şubeyle yayıldı, OSB’ye ‘köfte fabrikası’ da kuruyor

23 vilayete 93 şubeyle yayıldı, OSB’ye ‘köfte fabrikası’ da kuruyor

Türkiye’nin en yaygın yerli ‘köfte restoran’ zinciri olmayı başaran Köfteci Ramiz, 23 vilayette 93 şubeye ulaştı. Aralık sonunda 108 şubeye çıkacak firma, Akhisar OSB’de 10 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikayı ‘köfte fabrikasına’ dönüştürüyor.

24.10.2011Ekonomi
Bayram tadında Bolu sohbeti

Bayram tadında Bolu sohbeti

Bu hafta Bolu Milletvekili Tanju Özcan, sanatçı Safiye Soyman ve Faik Öztürk’le yeşilin kalbinin attığı, Abant’ı, Kartalkaya’sı, Yedi Göller’i ve aşçılarıyla ünlü Bolu’ya doğru kahkaha dolu bir kent yolculuğuna çıkıyoruz

4.11.2011Kelebek
Burhaniyede ev kadınları yarıştı

Burhaniye'de ev kadınları yarıştı

Balıkesir'in Burhaniye İlçesi’nde, ‘8. Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen Zeytinyağlı Yemekler Yarışması’nda büyük çekişme yaşandı.

23.01.2012Ege
Ataturk Türkiyesi mi Ortadoğu mu olacağız

Ataturk Türkiyesi mi? Ortadoğu mu olacağız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin" İç ve dış barış tehlikedeyse, Atatürk'ün Türkiyesi değil Ortadoğu coğrafyasının bir parçası olacaksak isterseniz yüzde 80, yüzde 90 oy alın önemli değil" dedi.

8.02.2012Ege
Sille’nin mücevherleri yine parlıyor

Sille’nin mücevherleri yine parlıyor

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bir zamanlar Ortodoks Türklerin yaşadığı Sille Mahallesi, uzun süredir kaderine terk edilmişti. Geçmişte Kudüs hac yolunun zenginlikleriyle yapılan kilisesi belediye tarafından restore edilip müzeye dönüştürüldü. Evleri, tarihi camileri restorasyona alındı.

10.02.2013Seyahat

Yazar Sonuçları

Hayat bir rüya ispatı aşağıda

Önce çölde biraz uzandım. Kotuma kırmızı bir böcek geldi. Kalkıp zıpladım, üstümden attım.

19.04.2004

Keyveni Sahrap

Anadolu’da bir nişan, düğün ya da sünnet töreni yapılacağı zaman mahallenin en becerikli kadınları törenin yapılacağı evde toplanır.

1.05.2005

Yanık Ülke: Kula

Bahar rotasının son bölümünde, çevresi kızıl kahverengiye boyanmış, dağlarını siyah küllerin kapladığı Kula’da, hem binlerce yıl öncesinin volkanlarına bakıp felaket hayalleri kurdum hem de Osmanlı’dan kalma ahşap evlerin süslediği sokaklarda gezindim.

28.05.2005

Anadolu’da keşif yolculuğu

Tatil için plan yapma zamanı geldi. Geçen hafta tatilini ilginç rotalarda keşif yaparak geçirmeye niyetlenenlere çeşitli güzergahlar sunmuştum.

15.04.2006

Batı Karadeniz’de lezzet yolculukları

Şu sıralar, ağaçlar rengarenk yapraklarını takmış takınmış sonbaharı uğurluyor.

11.11.2006

Esrarlı güzel Konya

Konya’nın gizemini çözebilmek için onun saat ve mevsimlerine karışmak lazımdır. Orada bir süre yaşamak, geçmişini bilmek ve bugününü gözlemek gerekir.

9.06.2007

Lezzet peşinde

Kitabım için Anadolu’da çıktığım yolculuktan bahsederken "Gözüm arkada kaldı" dedim dün.

24.09.2007

Gastronomi kültürünün yükselişi

En çok hangi tür kitaplar yayımlanıyor sorusunun karşılığında düzenlenecek sıralamada, kuşkum yok ilk beş içine yemek kitapları girecektir.

28.12.2007

Diyet yapan okumasın...

BAZILARI zanneder ki, haber dediğin "5N 1K"dır...

12.01.2008

Ramazanda babamı andık

Bir ramazan gününde babamın 40 mevlidini yapacağımız hiç aklımıza gelmezdi. Hele Gümüşhane’den sonra ikinci memleketi ilan ettiği Bodrum’daki evinde onu anacağımızı hiç düşünmemiştik.

26.08.2010

Aşık Ömeri’nin ramazan destanından

Ramazan içinde çok taamdan haz etmem

6.09.2010

Edip Uğur faktörü Büyükerşen ağırlığı

Balıkesir ve Eskişehir’den tren izlenimleri.

6.06.2011

Yalakalık ile muhaliflik arasında bir yer yok mu?

BİR öğle vakti Eskişehir’den İstanbul’a doğru yola çıktım.

8.06.2011

Değerlerimiz

TÜRKİYE’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO), 17 Ekim 2003’te Paris’te düzenlenen 32. Genel Konferansı’nda ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi’ni kabul etmesinin ardından, ülke olarak bugüne kadar önemli yol kat ettik.

6.04.2012

Muhafazakâr kadın gazetecilerle buluştum

ESKİDEN sayıları bir elin parmaklarını geçmezdi. Ama artık örgütsel bir yapı oluşturacak denli kalabalıklaşmış durumdalar.

3.02.2013