MENÜ

Ab

Ab ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ab haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 79.536 Ab haberi bulunmuştur.

Ab Haberleri

ABD ve AB gerilimi tırmanıyor: Karşılık vereceğiz

ABD ve AB gerilimi tırmanıyor: Karşılık vereceğiz!

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD'nin AB'den ithalat ettiği otomobillere gümrük tarifesi uygulaması durumunda buna karşılık vereceklerini belirterek, "Karşılık olarak Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre biz de uzun bir listeyi hızlıca hazırlayacağız." dedi.

14.11.2018Ekonomi
Bundesbank’tan büyüme riski uyarısı

Bundesbank’tan "büyüme riski" uyarısı

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Almanya’da finansal sistemdeki oynaklıkların genişlemeye devam ettiği ve ekonomik büyümede risklerin önemli ölçüde arttığı uyarısında bulundu.

14.11.2018Ekonomi
İngiliz kabinesi özel gündemle toplanacak

İngiliz kabinesi özel gündemle toplanacak

İngiliz kabinesi Avrupa Birliği (AB) ile varılan Brexit anlaşmasını görüşmek amacıyla bugün özel gündemle toplanacak.

14.11.2018Ekonomi
Emisyon skandalı Alman ekonomisini de etkiledi

Emisyon skandalı Alman ekonomisini de etkiledi

Almanya ekonomisinde bu yılın üçüncü çeyreğinde gerileme yaşandı. Ülkede 2015 yılından bu yana ilk kez ekonomide küçülme yaşanırken, bunda yaşanan emisyon skandalı ve otomobil endüstrisindeki duraklamanın etkili olduğu belirtiliyor.

14.11.2018Ekonomi
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan vize serbestisi açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan vize serbestisi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesinin görüşmelerinde konuştu. Çavuşoğlu, "Vize serbestisi için kalan altı kriter için çalışmalarımızı yeniden başlattık" dedi.

14.11.2018Dünya
Mahkemeden karar: Lezzetin telifi olmaz

Mahkemeden karar: Lezzetin telifi olmaz

Avrupa Adalet Divanı, gıda ürünlerinde lezzetin telif hakkı korumasına alınamayacağına karar verdi.

14.11.2018Lezizz Haberler
Dolar ve Euro güne böyle başladı

Dolar ve Euro güne böyle başladı

Dolar fiyatları 5.45 TL seviyesine kadar gerilerken, şu dakikalarda 5.46 TL'de hareket ediyor. Euro fiyatları ise 6.17 TL seviyelerinde...

14.11.2018Ekonomi
Gerilime Almanya da katıldı... Trump bu kez küplere binecek

Gerilime Almanya da katıldı... Trump bu kez küplere binecek

Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında tartışmaya neden olan Avrupa ordusu konusunda Macron’a destek vererek "gerçek bir Avrupa ordusu" oluşturulması çağrısı yaptı.

13.11.2018Dünya
AB mahkemesinden lezzetin telif hakkı olmaz kararı

AB mahkemesinden 'lezzetin telif hakkı olmaz' kararı

Avrupa Adalet Divanı, gıda ürünlerinde lezzetin telif hakkı korumasına alınamayacağına karar verdi.

13.11.2018Dünya
May: Ayrılıkta son aşamaya geldik

May: Ayrılıkta son aşamaya geldik

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, AB’den ayrılma konusunda Londra ile Brüksel arasında müzakerelerde son aşamaya yaklaşıldığını, ancak AB ile aralarındaki müzakerelerde hâlâ çözülmemiş kayda değer konular olduğunu söyledi.

13.11.2018Avrupa
Avrupa güvenliği Türkiye’siz olmaz

'Avrupa güvenliği Türkiye’siz olmaz'

NATO Genel Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa savunması konusunda ilerlenirken bunun transatlantik ilişkiyi güçlendirici şekilde yapılması gerektiğini çünkü Avrupa güvenliğinde Avrupa Birliği üyesi olmayan müttefiklerin merkezi rol oynadığını söyledi.

13.11.2018Dünya
Filistin Devlet Başkanı Abbastan uluslararası topluma çağrı: Derhal durdurun

Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan uluslararası topluma çağrı: Derhal durdurun

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durması için bölgesel ve uluslararası düzeyde görüşmeler gerçekleştirdi.

12.11.2018Dünya
İsrail jetleri El Aksa televizyonunu vurdu

İsrail jetleri El Aksa televizyonunu vurdu

 İsrail, Gazze'deki Hamas'a ait "El Aksa" kanalının merkezine hava saldırısı düzenledi.

12.11.2018Dünya
BM ve ABden Gazze uyarısı: Devasa bir trajediye dönüşebilir

BM ve AB'den Gazze uyarısı: Devasa bir trajediye dönüşebilir

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'deki gerilimin bir an önce engellenmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde devasa bir trajediye dönüşecek bir savaşın başlayabileceği uyarısında bulundu. BM'nin açıklamasının hemen ardından da Avrupa Birliği (AB), Gazze Şeridi'nde son birkaç saattir artan gerilimin endişe verici olduğunu belirterek, tüm şiddet içerikli faaliyetlerin acilen sonlandırılması çağrısında bulundu.

12.11.2018Dünya
AB, ABD ile her seviyede görüşüyor

'AB, ABD ile her seviyede görüşüyor'

AB Komisyonu Başkanı Juncker, "Beyaz Saray yetkilileri ile her seviyede görüşmeler yapıyoruz. Bu ay sonunda Arjantin'de yapılacak G20 Liderler Zirvesi'nde Trump ile tekrar görüşeceğim." dedi.

12.11.2018Dünya
Brexit müzakereleri çıkmaza girdi

Brexit müzakereleri çıkmaza girdi

AB Konseyi, İngiltere ile birlik arasında devam eden Brexit müzakerelerinde İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır konusu çözülemediği için henüz anlaşma sağlanamadığını bildirdi.

12.11.2018Dünya
Brexit müzakereleri ilerlemiyor

Brexit müzakereleri ilerlemiyor

AB Konseyi, Brexit müzakerelerinde İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır konusu çözülemediği için henüz anlaşma sağlanamadığını açıkladı.

12.11.2018Ekonomi
İran Milli Bankasına SWIFT yasağı

İran Milli Bankası'na SWIFT yasağı

Dünya çapında bankalar arasında elektronik fon transferi sağlayan SWIFT'in ABD yaptırımlarına uyması nedeniyle İran Milli Bankası'nın sisteme erişimi kesiliyor ancak AB'nin kuracağını açıkladığı özel ticari mekanizmayla ilgili bir gelişme olmadı.

12.11.2018Dünya
Milliyetçiliğe yüklendi

Milliyetçiliğe yüklendi

Birinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin Paris’teki yüzüncü yıldönümü törenine yaklaşık 70 ülke lideri katıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Meçhul Asker Anıtı’ndaki konuşmasında ‘milliyetçiliği’ reddederek bunun vatanseverliğin tam zıddı olduğunu söyledi. Fransız liderin konuşması, ABD Başkanı Trump’ın “Ben bir milliyetçiyim ve bundan gurur duyuyorum” sözlerine yanıt olarak nitelendi.

12.11.2018Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan Le Figaroya yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Le Figaro'ya yazdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransız gazetesi Le Figaro için bir makale kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan makalede, "AB'ye tam üyelik hedefimiz devam ediyor. Ortadoğu'da demokratik iradeleri destekliyoruz" vurgusu yaptı.

11.11.2018Dünya
Sırbistan Balkanların Çini oluyor

Sırbistan "Balkanların Çin'i" oluyor

Genç, ucuz ve nitelikli iş gücü, Rusya ile özel ilişkisi ve coğrafi konumunu avantajıyla Sırbistan, son yıllarda Avrupa'dan Uzak Doğu'ya giden sanayi yatırımlarını geri çekerek "Balkanların Çin'i" olmaya hazırlanıyor.

11.11.2018Ekonomi
Anlaşmayla ayrılmak taraflar için iyidir

Anlaşmayla ayrılmak taraflar için iyidir

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İngiltere’nin AB’den ayrılmasına (Brexit) ilişkin, taraflar arasında bir anlaşmanın yapılacağına inandığını söyledi.

10.11.2018Avrupa
İmtiyazlı Ortaklık’tan Stratejik Ortaklık’a

İmtiyazlı Ortaklık’tan Stratejik Ortaklık’a

Avrupalıların haklı olarak ‘medeniyetler projesi’, ‘Avrupa’nın en büyük barış projesi’ olarak övündükleri bugünkü Avrupa Birliği’nin (AB) ‘anası’ konumundaki Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET), 25 Mart 1957 tarihinde Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve Lüksemburg arasında imzalanan ‘Roma Sözleşmesi’ ile doğdu.

10.11.2018Avrupa
Avrupa Birliğinden YouTubeu üzecek karar

Avrupa Birliği'nden YouTube'u üzecek karar

AB’nin telif hakları ile ilgili planladığı yasa değişikliği, YouTube videolarının geleceğine ilişkin endişeye yol açtı. YouTube CEO'su Susan Wojcicki, yasa değişikliğini protesto eden bir mektup yazdı.

10.11.2018Teknoloji
Berger: Mülteciler problem değil bir fırsat

Berger: Mülteciler problem değil bir fırsat

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, "Mülteciler bir problem değildir, aynı zamanda topluma verecekleri katkılarla da önemli bir fırsattır." dedi.

9.11.2018Dünya
ABden doğal gaz boru hattı desteğine onay

AB'den doğal gaz boru hattı desteğine onay

AB Komisyonu, Yunanistan ve Bulgaristan arasında inşa edilecek doğal gaz boru hattına sağlanacak kamu desteklerini onayladı.

9.11.2018Ekonomi
AB Komisyonu’na Türkiye karşıtı aday

AB Komisyonu’na Türkiye karşıtı aday

HIRİSTİYAN Demokrat çizgiye sahip Avrupa Halk Partisi (EPP), gelecek yıl mayısta yapılacak seçimlerde Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in koltuğuna aday olarak Alman parlamenter Manfred Weber’i (46) seçti.

8.11.2018Dünya
AB mahkemesinden elektrik süpürgesi kararı

AB mahkemesinden elektrik süpürgesi kararı

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, elektrik süpürgelerinin enerji sınıflarına ilişkin yönetmeliği iptal etti.

8.11.2018Teknoloji
AP Başkanından ABD ve Çinle mücadele için birlik olma çağrısı

AP Başkanı'ndan ABD ve Çin'le mücadele için birlik olma çağrısı

AP Başkanı Tajani, "ABD ve Çin ile tek tek mücadele edemeyiz. Orta Doğu'da Rusya ve ABD'den bağımsız olarak Avrupa savunma politikalarına ihtiyacımız var. Birlik olmalıyız." dedi.

8.11.2018Dünya

Worlds 2018 şampiyonu Invictus Gaming oldu

Güney Kore’de düzenlenen League of Legends 2018 Dünya Şampiyonası (Worlds 2018), sürpriz sonuçlara ve çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Geçtiğimiz beş şampiyonanın tamamında Koreli temsilcilerin elinde yükselen kupanın sahibi bu sene Çinli ekip Invictus Gaming oldu. Sadece 85 dakika süren seride Invictus Gaming, rakibi Fnatic'i 3-0 mağlup ederek kupaya uzandı.

8.11.2018eSpor
Trumpa fren: Seçmen sarı kart gösterdi

Trump'a fren: Seçmen sarı kart gösterdi

ABD’de Kongre’nin üst kanadı 100 üyeli Senato’daki 35 sandalye ile alt kanadı Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı için önceki gün yapılan seçimlerde ülkedeki siyasi tablo kısmen değişti.

7.11.2018Dünya
ABden SWIFTin kararına tepki

AB'den SWIFT'in kararına tepki

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, İran bankalarının uluslararası para transferi sağlayan sistemden çıkartılmasına ilişkin, "SWIFT'in bu kararı uluslararası finansal sistemin bütünlüğü açısından kopukluk ortaya koyuyor ve bunu üzücü buluyoruz." dedi.

7.11.2018Ekonomi
ABden Türkiyenin üyelik sürecine destek

AB'den Türkiye'nin üyelik sürecine destek

AB Komisyonu Sözcüsü Schinas, "AB Komisyonunun resmi tutumu Türkiye ile katılım müzakerelerinin sürdürülmesi yönünde." dedi.

7.11.2018Dünya
ABde perakende satışlar düştü

AB'de perakende satışlar düştü

AB'de perakende satışlar, eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı.

7.11.2018Ekonomi
Google ve Facebook’a dijital vergi 2020’ye kadar uygulanmasın

Google ve Facebook’a dijital vergi 2020’ye kadar uygulanmasın

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’nin vergi kaçırmakla suçladığı Google ve Facebook gibi şirketlere yüzde 3 dijital vergi getirme planının 2020 yazına kadar uygulanmamasını istedi. Alman Sanayi Federasyonu da AB’nin yılda 5 milyar euro vergi toplama planının, Alman şirketlere çifte vergi getireceğini açıkladı.

7.11.2018Avrupa
Orban’a karşı kampanyaya sert tepki

Orban’a karşı kampanyaya sert tepki

Macaristan Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs, Avrupa Parlamentosundaki (AP) Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt’ın, Avrupa’nın ortak değerlerine saygı göstermediğini öne sürdüğü Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a karşı reklam kampanyası başlatmasına tepki gösterdi.

7.11.2018Avrupa
Orban’a karşı kampanyaya sert tepki

Orban’a karşı kampanyaya sert tepki

Macaristan Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs, Avrupa Parlamentosundaki (AP) Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt’ın, Avrupa’nın ortak değerlerine saygı göstermediğini öne sürdüğü Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a karşı reklam kampanyası başlatmasına tepki gösterdi.

7.11.2018Avrupa
Türkiye ile müzakereler bitsin

'Türkiye ile müzakereler bitsin'

Uzunca bir süredir Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkinin ‘stratejik ortaklık’ ile sınırlı olması gerektiğini savunan AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, uzun vadede üyelik müzakerelerine son verilmesinin daha dürüstçe olacağını söyledi.

6.11.2018Dünya
AB ülkeleri dijital vergide anlaşamadı

AB ülkeleri "dijital vergide" anlaşamadı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Facebook, Google, Twitter, gibi dijital platformların yıllık ciroları oranında vergilendirilmesi konusunda anlaşma sağlayamadı.

6.11.2018Teknoloji
Alman sanayiciler ABde dijital vergiye karşı

Alman sanayiciler "AB'de dijital vergiye" karşı

Alman Sanayi Federasyonu: "Federasyon, dijital verginin uygulanmasına karşı. Bu, Alman sanayisine de zarar verir. Çünkü şirketlerimiz şu anda iş modellerini dijitale dönüştürme sürecinde. Dijital bir vergi, bu süreci etkileyecek ve çifte vergilendirme riski taşıyacak. Avrupa'nın Google ve Facebook gibi büyük şirketlerin dijital gelirlerine yüzde 3 oranında vergi talep etmesi ters tepki verebilir." açıklamalarında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
ABden İtalyaya yaptırım uyarısı

AB'den İtalya'ya yaptırım uyarısı

AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici: "Bütçe konusunda İtalya ile diyalog kurmak istiyorum ama bir anlaşma sağlayamazsak yaptırımlar uygulanabilir.İtalya, İstikrar ve Büyüme Paktı'nın dışında davranırsa kuralları ihlal eder." açıklamalarında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
Moscovici: İtalya ile anlaşma sağlayamazsak yaptırımlar uygulanabilir

Moscovici: İtalya ile anlaşma sağlayamazsak yaptırımlar uygulanabilir

AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Moscovici, "Bütçe konusunda İtalya ile diyalog kurmak istiyorum ama bir anlaşma sağlayamazsak yaptırımlar uygulanabilir." dedi.

6.11.2018Dünya
ABde dirençli bakteriler her yıl 33 bin kişiyi öldürüyor

AB'de dirençli bakteriler her yıl 33 bin kişiyi öldürüyor

Dirençli bakterilerden kaynaklı enfeksiyonların dörtte üçünün hastane ve sağlık merkezlerinde bulaştığı ortaya çıktı.

6.11.2018Dünya
ABden Suudi Arabistana Türkiye ile iş birliği yap çağrısı

AB'den Suudi Arabistan'a "Türkiye ile iş birliği yap" çağrısı

Avrupa Birliği (AB), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yapılan açıklama hakkında, "Suudi yetkililerden konuya ilişkin tüm bilgileri sağlaması ve sorumluları yargı önüne çıkarmasını bekliyoruz. Bunun Türk yetkililerle tam bir iş birliği içerisinde yapılması gerekiyor." çağrısında bulundu.

6.11.2018Dünya

Yazar Sonuçları

2020’ye doğru

6 Kasım tarihinde yapılan ABD ara seçimlerine uluslararası ilgi gerçekten büyüktü. Seçimler, daha önce pek de şahit olunmadığı şekilde, uluslararası basın tarafından yakından izlendi. Vaşington’da neler olduğu, Trump Yönetimini ilgilendiren gelişmeler çeşitli başkentlerde bazen merak ve ilgi, bazen tedirginlik ve endişe yaratıyor.

13.11.2018

Kaşıkçı cinayeti ve İslam âlemine demokrasi mesajları

GAZETECİ Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda katledilmesinin sonuçları itibarıyla bütün Ortadoğu’da önemli bir kırılma yarattığı, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgedeki konumlarını ve kendilerine dönük algıları ciddi bir şekilde etkileyeceği hususunda genel bir görüş birliği var.

13.11.2018

Değişen çok da bir şey yok

Geçenlerde Youtube’da BBC’nin 1980’lerin hemen başında çekilmiş, Türkiye ekonomisi belgeselini izledim.

12.11.2018

Sayıştay savaşı büyüyecek

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu dün saat 11.00’de İstanbul ilçe belediyeleri hakkında Sayıştay raporlarında saptanan usulsüzlüklerin tutarının 753 milyon TL olduğunu söyledi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

6.11.2018