Tütün yerine kenevir

Tütüne değil gıdaya ihtiyacımız var

Haberin Devamı

Türk TORAKS Derneği MYK Genel Sekreteri Doç. Dr. Aslı Görek Dilektaşlı, tütün üreticisi olan büyük firmaların tıbbi kenevir üretimi yapan firmayı satın aldığına ve amaçlarının uzun vadede esrar kullanımını yaygınlaştırmak olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi: “Esrar ya da marihuana gibi isimler ile de bilinen kenevir de tütün gibi bağımlılık, hastalık, sakatlık yapan bir bitkidir. Ülkemizde Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Nisan 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır ve bu kanunda TMO ilaç üretimi amaçlı kenevir yetiştiriciliği ve/veya işlenmesi görevi verildiği belirtilmiştir. TMO, Bakanlık tarafından hazırlanacak yönetmelik çerçevesinde kenevir yetiştiriciliğini kendisinin yapabileceği gibi, gerektiğinde gerçek veya tüzel kişilere de yaptırabileceğini açıklamıştır. Ancak bu durum biz sağlıkçıları kaygılandırmaktadır. Çünkü şu anda keyif için esrar satılan ülkelere de bu ürün ilk olarak tıbbi gerekçelerle sokulmuştur. Ayrıca 4 büyük sigara firmasının tıbbi marihuana firmasını satın aldığı ve bir sigara firması yöneticisinin ‘Kenevir şirketin geleceği ama şimdilik tütün ve nikotin alternatifleriyle zarar azaltma uygulaması yapıp ürün değişikliği sağlıyoruz’ dediği bilinmektedir.”

Haberin Devamı

Türk TORAKS Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Sekreteri Doç. Dr. Fatma Arslan “Dikkat, verimli topraklar elimizden gidiyor ve çok ihtiyaç duyulan gıda mahsullerini yetiştirmek için kullanılamıyor. Halbuki bizim tütüne değil, gıdaya ihtiyacımız var” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

DEMEDİ demeyin. Her zaman olduğu gibi; Atatürk ile kalın. Cumhuriyet ile kalın. Bilimle kalın. Akılla kalın. Hoşça kalın.”     Levent KIRCA

DEPREM VE SEL BASKINLARINA KARŞI YENİ BİR GENEL MÜDÜRLÜK ÖNERİSİ

DEPREMDEN
sonra sel ve su baskınları ülkemizin en büyük sorunu olmuştur.

Önleyici tedbirleri hızla almamız gerekir. Bu amaçla yeniden oluşturulması düşünülen AFAD Başkanlığı’na bağlı ‘Kırsal Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ kurulmalıdır.

Söz konusu Genel Müdürlük, sel ve su baskınlarına karşı su havzalarının direncini artırabilecek Kırsal Dönüşüm Projesi’ni uygulamakta tek yetkili kurum olmalıdır.

Haberin Devamı

KIRSAL DÖNÜŞÜM PROJESİ

1- Kamu yönetim sisteminde ve yasal mevzuatta radikal değişiklikler yapılmalı.

2- Çeşitli nedenlerle kaybedilen ormanların tamamı sahipleri adına tekrar geriye kazandırılmalı.

3- Kamunun dışındaki tarıma uygun olmayan topraklarda özel ormanlar tesis edilmeli.

4- Yanlış uygulamalarla tahrip edilen doğal yapı olabildiğince hızla iyileştirilmeli.

5- Yağmur sularının ve derelerin özgürce denize ulaşmasını kısıtlayan tüm yapay oluşumlar bertaraf edilmeli.

Faruk ÇEBİ - Kürem-Der Genel Başkanı

PEKİ ŞİMDİ NE YAPMALI?

SEÇİMİN
ertesi günü sabah yıllardır ilk kez erken kalktım, deniz kenarına inip bir saate yakın yürüyüş yaptım. Yaklaşık 6 bin adım yürümüşüm, akşama kadar on bine çıkaracağım ve bunu rutin olarak her gün yapmaya karar verdim.

Haberin Devamı

Uzun zamandır siyasetin gereksiz yoğunluğundan zaman ayıramadığım okumalarıma yeniden başlayacağım. Hatta planlayıp gerçekleştirmeyi ertelediğim öykü ve roman çalışmalarına ağırlık vereceğim.

Açlık diyeti türünden zorlama uygulamaları bırakıp beslenme alışkanlığımı ve yemek kültürümü değiştirmeyi deneyeceğim.

Örneğin ekmeği hayatımdan çıkarıp sporla birlikte sağlıklı kilo vermeye çalışacağım. Giymediğim fazla giysilerimi, kullanmadığım eşyalarımı ihtiyacı olanlara dağıtacağım. Kendime, sevdiklerime, dostlarıma daha çok zaman ayırmak gibi bir niyetim var.

Çünkü inanıyorum ki, bizleri daha zorlu günler bekliyor ve sağlıklı, güçlü olmak zorundayız. Çünkü biliyorum ki, hayat yaşamaya değer ve bunu en çok biz hak ediyoruz.

Haberin Devamı

Ayhan ONGUN, Gazeteci-Yazar

SİYASETÇİLER NE DİYOR?


- HİÇBİR ülke yoktur ki kendi içerisinde bizim kadar vatan haini yetiştirsin! İsmet İNÖNÜ

- ZAFER Partisi (ZP) sizin eviniz. Burada 6 Ok da temsil ediliyor. 9 Işık da temsil ediliyor. Milli, üniter, laik devletin yılmaz ve tavizsiz tek savunucusu ZP’dir. ZP’de sağ-sol yok, Atatürk çizgisindeki Türk milliyetçiliği var. Ümit ÖZDAĞ

- İYİ bir adalet mekanizması kurmayan toplumun mutlu olması olanaksızdır. İlhan SELÇUK

BİLİYOR MUSUNUZ?


- GARANTİ BBVA, KAGİDER ve Ekonomist dergisi işbirliğiyle, bu yıl 16. kez düzenlenen ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın ödül töreninin, 1 Haziran Perşembe 18.00’de Garanti BBVA Genel Müdürlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceğini...

Haberin Devamı

- UYDU görüntülerini kullanan küresel bir araştırmanın, dünya genelinde büyük göllerin yüzde 53’ünün son 30 yılda su kaybettiğini ortaya koyduğunu...

Yazarın Tüm Yazıları