Türk Eğitim Vakfı, 56 yılda 286 bin burslu öğrenci okuttu! Siz de okutmak ister misiniz?

TÜRK Eğitim Vakfı, 56 yıl önce 205 iş insanı, öğretim üyesi ve entelektüel tarafından, eğitimin yaygınlaşması amacıyla merhum Vehbi Koç’un önderliğinde kuruldu.

Haberin Devamı

Bugün 13 şubesi ile ülke genelinde hizmetlerini sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana 284 bin yurtiçi ve 2 bini aşkın yurtdışı burs imkânı sundu. Eğitime katkılarını 32 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen TEV ayrıca, Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan Özel İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı; okul halen Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİ-TÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti. Ayrıca 2023 yılında Yenimahalle Belediyesi ile imzalanan protokol sayesinde, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bir kız öğrenci yurdu ve bağışçı desteği ile İzmir’de yaptırılacak yurt ile beraber toplam kız öğrenci yurtlarının sayısı beşe çıkacak. Bunun yanı sıra, uluslararası kuruluşlar ve üniversiteler ile işbirlikleri kapsamında gençleri yurtdışındaki yüksek lisans ve doktora programlarına gönderiyor. Yaklaşık 17 yıldır gençlerin üstün çaba ve başarılarının desteklendiği TEV Üstün Başarı Bursu veriyor. 2023-2024 öğretim yılında 137 başarılı genç daha TEV Üstün Başarı Bursu’nu almaya hak kazandı. Bununla birlikte Türkiye genelinde yaşayan 723 hibe ve vasiyet bağışçısı bulunuyor.

Haberin Devamı

BURS TUTARLARI ARTTIRILDI

2023-2024 akademik yılında; önceki yıla göre burs tutarları yüzde 100’e yakın bir oranda artırıldı. Son iki yılda bursiyer sayımız iki katına, 17 bin 700’e yükseltildi. Ancak; bir önceki yıl yaklaşık 40 bin burs başvurusu alınmışken, bu yıl 107 bini aşkın öğrenciden başvuru alındı. Hâlâ ihtiyacın ne denli büyük ve yolumuzun uzun olduğunu görebiliyoruz. Çok zor bir seçim yapmak gerekti.

81 ilde 800 fakültede yaklaşık 17 bin aday ile 3 bin saatten fazla birebir mülakat gerçekleştirildi. Yeni bursiyerlerin yüzde 44.5’i, 6 Şubat depreminden etkilenen başarılı öğrenciler arasından seçildi. Toplam 17 bin üniversite öğrencisine kazandıkları okula devam etmeleri için burs desteği verildi. Ama on binlerce pırıl pırıl öğrenciye burs vermek, kaynakların yetersizliği nedeniyle, mümkün olmadı.

Haberin Devamı

SEÇMEK İSTEMİYORUZ

Çünkü biz artık seçmek istemiyoruz. Gencecik bir kalbin hayallerini yıkmak, umutlarını kırmak istemiyoruz. Bize pırıl pırıl gözlerle bakan, başarılı, gayretli gençlere umut olmaya devam etmek istiyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılındaki aydınlığın ve refahın mimarı olacak istekli ve başarılı gençlerimizin hepsi okusun istiyoruz. Okutmak ister misiniz?

GÜNÜN SÖZÜ

“Özgür Özel’in yerel belediyeleri denetlemek için doğru yörüngelerde tutmak için Eskişehir efsanesi Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i görevlendirmiş olması hepimizden tam puan alacak tarihi bir hamledir. Haberli-habersiz denetim CHP’yi 4 yıl sonrasının iktidarına taşıyacaktır.” Bedri BAYKAM

Haberin Devamı

SEÇİMLERİN MUHASEBESİ

- CUMHURBAŞKANI Erdoğan: “Seçimlerin muhasebesini yapıyoruz, yapacağız. Asla kolaya kaçmadan milletin sandıkta verdiği mesajları bütün boyutlarıyla okuyoruz, en ince detayına kadar analiz ediyoruz.”

AT KENDİNİ DOĞAYA

ANKARA, İstanbul, İzmir’de uzun süre deprem yok. Bir kere geldik bu dünyaya, yaşamın keyfini çıkar. Oku, yaz, sesin çıktıkça bağır. Yürü, koş, ye, iç. Sev, sevil, sarıl sevdiklerine. Ülkemizin muhteşem doğasına at kendini, dağlar, ırmaklar, çağlayanlar, ormanlar. Hadi!...

Prof. Dr. Övgün Ahmet ERCAN

(Bu yazıyı gönderen okur Metin Altay, yazının altına ‘İç göç tersine dönmeli’ diye bir not iletmiş...)

TÜRKİYE KÖMÜR GÜCÜNÜ 2053’TE SONLANDIRACAK

Haberin Devamı

GLOBAL Energy Monitor Kömür Programı’nın bu yılki ‘Yükseliş ve Çöküş’ raporuna göre 2023’de dünyada işletmede olan kömür kurulu gücünde yüzde 2’lik artış yaşandı. Bu artışın üçte ikisi Çin’den kaynaklanırken, ABD ve Avrupa’da emekli edilen kapasitenin diğer yıllara kıyasla daha düşük olması da bu artışı etkiledi. Kömür gücündeki bu artışın 2023’ten itibaren ABD ve Avrupa’da kömürden çıkışın hızlanmasıyla kısa sürede tersine dönmesi bekleniyor. Çin’in 2025’e kadar 30 termik santralini devre dışı bırakması bekleniyor. Türkiye’nin ise 2053 net sıfır hedefi vizyonunu başarmak için kömürden adil çıkış planları yapması gerekiyor.

BABAESKİ’DE CHP’NİN 60 YILLIK SALTANATINI AK PARTİ’Lİ DOKTOR YIKTI

Haberin Devamı

CHP’nin Kırklareli’ne bağlı Babaeski ilçesinde tam 60 yıllık saltanatı vardı. Hemen hemen Trakya’da en yüksek oyu alıyordu. Oranın eski milletvekili ve Belediye Bakanı Gündüz Onat bir efsaneydi.

Son belediye başkanı Abdullah Hacı, milletvekili olmak amacıyla istifa etmiş ve yerine de bir emanetçi bırakmıştı. Sonra aday olması için izin verilmedi. Yerine Nuray Öner Polat, aday gösterildi.

İşte tam bu sırada AK Parti ilçenin sevilen doktorlarından Tekirdağlı ve Babaeski damadı Dr. Fırat Yayla’yı aday gösterdi. Dr. Fırat Yayla, oyların 9 bin 357’sini (yüzde 50.30) alarak başkan oldu. Rakibi CHP’li Nuray Öner Polat ise 8 bin 508 (yüzde 45.74) alabildi. Ancak belediye meclisinde AK Parti yenildi. AK Parti 7 bin 622 (yüzde 41.41), CHP rekor 9 bin 557 (yüzde 51.93) oy aldı.

Peki AK Parti’li Dr. Fırat Yayla kim? 1982 yılında Tekirdağ’da; ilk, orta ve liseyi burada tamamladı. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Babaeski Devlet Hastanesi’nde doktor olarak görev yapmaya başladı. Babaeski’de bir bankacı ile evlenen Yayla, 1 çocuk babası. CHP’nin 60 yıllık saltanatına son veren Dr. Yayla en çok konuşulan AK Parti adayı oldu. Cenap KÜRÜMOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları