Tek ses, tek nefes… ‘İstanbul Parlamentosu’nun seçimlerinde ‘demokrasi’ yoktu

CHP’de Genel Başkan değişti, PM, MYK değişti.

Haberin Devamı

Değişimciler daha çok ‘demokrasi, ön seçim’ diyerek seçimi kazandı. Gelin görün ki, ilk uygulama hiç de öyle olmadı.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra İBB CHP grubu, grup yönetimi ve ihtisas komisyonları seçim gündemi ile dün İBB Yenikapı Tesisleri’nde toplandı, ancak seçim yapılmadı! Daha önceden CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve Ekrem İmamoğlu tarafından hazırlanan listeler usulen CHP İBB Meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Açık oylamada 180 İBB Meclis üyesinden tek bir kişi itiraz etmedi, edemedi ya da tek bir üye hariçten aday olma cesaretini gösteremedi, Tüzükten gelen seçme ve seçilme hakkını kullanamadı. Parmaklar kalktı indi. Anlaşılıyor ki, bir üyenin bize telefonla söylediği gibi “5 yıl boyunca bizler konu mankeniyiz” diyerek en doğru tespiti yaptı. Biz de ona “Hayırlı olsun, her dönemde zaten böyle oluyor” dedik.

Haberin Devamı

CHP Tüzüğü açık, seçimler kapalı oy açık tasnif yöntemi ile yapılmak zorunda. Yönetmelik vaat edilen demokrasi gibi kâğıt üzerinde kaldı. Toplantıya hiçbir yetkisi olmayan eski CHP Grup başkan vekilleri Doğan Subaşı ve Tarık Balyalı da katıldılar. Bazı Meclis üyeleri bunu garip karşıladı ama bazıları da onlar tecrübeli siyasetçiler, belki ‘danışmanlık yetkileriyle bulunuyorlar’ dedi. Kağıthane’den aday gösterilen ancak kazanamayan, Mustafa Sarıgül’ün 20 yıllık danışmanlığı yapan Tonguç Çoban’ın, grup toplantısına gelmesi dikkat çekti.

Bir önceki dönemde olduğu gibi Beylikdüzü ekibi Meclis grubuna ağırlığını koydu. Grup Başkan vekili ise bir önceki dönem grup yönetimi seçimini kaybeden Ülkü Sakalar oldu. Dikkat çeken bir isim de bir önceki dönem İmamoğlu’nun büyük bütçeleri olan İBB şirketlerinden sorumlu danışmanı olan Ertan Yıldız (Bakırköy) yeni dönemde İştirakler ve Bağlı Kuruluşlar Komisyonu Başkanı oldu. Ekrem İmamoğlu’nun iştirakleri eski danışmanına teslim etmesi ilginç karşılandı.

İMAR KOMİSYONU SEÇİMİ

İhtisas Komisyonlarının en gözdesi her zamanki gibi İmar ve Bayındırlık Komisyonu idi.

Kimler mi seçildi: Bu komisyon üyeler açısından en cazibeli komisyon olarak kabul edilmiyor. Komisyona ‘tecrübeli’ bir üye kabul edilen, ancak her seçim döneminde “yorgunum, aday olmayacağım” diyen ve ‘Gümüş yılını’ yaşayan Mahmut Sedat Özkan (Küçükçekmece) ile köşemizde arkadaşlarının tanımıyla ‘muameleci’ diye adı geçmiş olan Sebahattin Öztürk (Beşiktaş), Erkan Erdoğan (Beylikdüzü), Önder Turmuş (Kartal), Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan kontenjanından hiçbir siyasi geçmişi olmayan Şehir Plancısı Elif Fındıkoğlu seçildi. 8 kişilik komisyona AKP’den 3 üye daha seçilecek.

Haberin Devamı

GÜNÜN SÖZÜ

“BİR şehri imar ederken o şehirde yaşayan gençlerin ihya edilmesini ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz gençler imar ettiğiniz şehri imha eder.” Turgut CANSEVER-Mimar, şehir plancısı, düşünür

Kadıköy’de iklim aktivistlerinin tarihi grevi var

KÜRESEL İKLİM ÇÖKÜŞÜNÜ ÖNLEYELİM

DÜNYA genelinde iklim aktivistleri, 19 Nisan Cuma günü hükümetlere seslenmek üzere bir kez daha küresel iklim grevine çıkıyor. Türkiye’de de Youth For Climate Türkiye ve Genç İklim Hareketi, 19 Nisan Cuma günü Kadıköy İskele’de saat 18.30’da dayanışma içinde oldukları STK’lar, iklim hareketleri ve iklim aktivistleri ile bir araya gelecekler. Yarın 19.00’da buluşup Devridaim Enstitüsü’nde “Pankart Atölyesi” ile pankartlarını hazırlayacaklar.

Haberin Devamı

İklim aktivisti gençler, #İklimAdaletiŞimdi sloganıyla bir araya gelecekleri iklim grevi için çağrıda bulundu: “Son 10 ay içinde dünya çapında yaşanan rekor sıcaklar, ülkemizde de orman yangınları ve sellere neden olan aşırı hava olayları, özellikle Akbelen başta olmak üzere şiddeti açıkça görülen birçok eko kırım suçları, iklim adaleti talebimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Hükümetler ve büyük şirketler, yüksek emisyonların sorumluluğuna sahipken, küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmak ve iklim çöküşünü önlemek için gerekli olan adil küresel iklim önlemlerine daha fazla katkıda bulunmak zorundalar. Belediyeler için de stratejik planlarında iklim adaleti vurgusunu eklemeleri için bir çağrımız olacak.

Haberin Devamı

İklim adaleti için toplu bir seferberliğe olan acil ihtiyaç daha önce hiç olmadığı kadar açıktır. Politik ve ekonomik sistemlerde köklü değişiklikler için baskı yapılması gerekiyor ve karar vericilere sorumluluklarını hatırlatma görevi de biz gençlere düşüyor. Türkiye’de İklim için Gençlik (Youth For Climate-Türkiye) ekibi tarafından açılmış olan iklim davasının süreci hakkında bir bilgilendirme yapacak ve iklim krizinden zedelenen haklarımızı savunacaklar.

MAZOT KARŞILIĞI VERGİ

TBMM’de üreticinin tarım sözcüsü, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yine üretici lehine bir konuya vurgu yapıyor: “Çiftçilerin bankalara olan kredi borcu bir yılda yüzde 75 arttı. Çiftçiye verilen mazot desteğinin 3 katını çiftçi aldığı mazot karşılığında vergi olarak ödüyor. Çiftçinin sadece mazot için ödediği vergi, tüm tarımsal desteklerin toplam tutarının yüzde 48’ine denk gelmesi de ilginç bir durum” diyor.

Haberin Devamı

Portakal Çiçeği sergisi açılıyor

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Portakal Çiçeği Karnavalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın sonuçlarını açıklayarak, bu etkinliğin Adana’nın adını tüm dünyaya duyurduğunu söyledi. Yarışmaya 47 ülkeden 475 seçkin fotoğraf sanatçısı 1830 fotoğrafla katıldı. Altın madalyaları Çin (Zhinzhou Jiang), S. Arabistan (Mohammed Muhtasib) ve Türkiye (Özgür Seçmen) kazandı. Yarışma sergisi Seyhan Belediyesi tarafından restore edilerek Adana’ya kazandırılan Tepebağ Konakları’nda 17-21 Nisan tarihlerinde sergilenecek.

MESAJ PANOSU

- “Yaşam, geçiştirdiğin bir şey olacak-içinden geçtiğin, geçtikçe geciktirdiğin, sonra da geçip gitmesine izin verdiğin bir şey.” Oruç ARUOBA

- TAŞ çömleğe çarparsa vay çömleğin haline, çömlek taşa çarparsa yine vay çömleğin haline. Rana ANAR

- TÜRK Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Kadın Girişimciler Komitesi’ne üye 8 ülkenin temsilcileri, yarın İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenecek İş Forumu ve B2B Networking etkinliğinde bir araya gelecekler. 

Yazarın Tüm Yazıları