Emekli aylıkları niye düşük... Reform kaçınılmaz

Seçimin gündemi hayal pahalılığı ve bundan en çok etkilenen emekli maaşları. Peki emekli aylıkları neden düşük?

Haberin Devamı

2008 yılı ekim ayında yürürlüğe giren ve emeklilik yaşını 65’e yükselten 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası uyarınca aylık bağlama oranı yüzde 70’lerden yüzde 30’lara dek geriledi. Güncelleme katsayıları düştü. 2008’den sonra bağlanan aylıklara büyümeden yüzde 30 oranında pay yansıtılıyor. Haliyle düşük tutarlı aylıklar oluşuyor.

Yasada öyle bir çelişki var ki ne denli uzun süre çalışılırsa ileride bağlanacak aylıklar da o denli az oluyor.

İNTİBAK YASASI ÇIKARILMALI

Aynı primi ödemelerine ve çalışma sürelerine karşın SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasında derin fark mevcut. 2000 öncesi emekli olanlara yönelik İntibak Yasası çıkarılmasına karşın, 2000 sonrası emekliler bu haktan yoksun bırakıldı. Yeni İntibak Yasası’nın hayata geçirilmemesinden ötürü 2000 sonrası emekliler daha düşük aylık alıyor.

Haberin Devamı

Emeklilerin 10 bin TL aylık yerine Batı’daki gibi insanca yaşam koşullarına ulaşabilmeleri SGK’nın 1.66’a gerileyen aktif-pasif oranının artırılması için sosyal güvenlik sistemi baştan aşağıya ele alınmalı. Aylık bağlama oranı ve güncelleme katsayıları yeniden yükseltilmeli, büyümeden verilen pay mutlaka artırılmalı. Tabii 2000 sonrası emeklileri kapsayacak İntibak Yasası bir an önce çıkarılmalı.

Sosyal güvenlik sisteminde reform yapılmaz, hayat pahalılığı önlenmezse aylıklara TÜFE oranında zam yansıtmakla emeklinin isyanı dindirilemez.

Şükrü KARAMAN

PSİKOLOJİDE SORUNLAR

"Ülkemizde psikiyatri, klinik psikoloji, psikolojik danışma alanları, bu alanlarda standart eğitimlere sahip olmayan kişilerin istismarına uğramaktadır. Bu durum karşısında psikologlar ve PDR uzmanları alanlarını koruyamıyor. Çünkü birer meslek odaları yok.” 

Prof. Dr. Üstün DÖKMEN

GÜNÜN SÖZÜ

“Rüzgara hazırlıklı olmayan fırtınada ne yapar?” Murat KOÇAK

BİLİYOR MUSUNUZ?

◊ CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko’nun, Karabük Üniversitesi’ndeki HIV ve HPV virüsleri hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili kamuoyunun yönelttiği soruların cevaplandırılması için Sağlık Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı’na yazılı soru önergesi yönelttiğini...

Haberin Devamı

ÜNLÜ BESTEKÂRIN CENAZESİNİ 35-40 KİŞİ KALDIRDI

TRT DAHİL KİMSEDEN ÇİÇEK YOKTU

İSMET NEDİM AĞLATTI

Affınıza sığınarak, içimi çok acıtan bir konuyu size iletiyorum. 300 civarında besteye imza atan 1960 ve 70’lerin ünlü TRT ses sanatçısı ve bestekarı olan İsmet Nedim, ikamet ettiği Berlin’de 19 Mart’ta 93 yaşında yaşama gözlerini yumdu. 23 Mart’ta Levent Afet Yolal Camisi’nde kılınan cenaze namazını müteakip Silivri Selimpaşa’da toprağa verildi.

Agora Meyhanesi’, ‘Arım Balım Peteğim’, Boş Kalan Çerçeve’, ‘Benim de Canım Var’, ‘Adını Anmayacağım’, ‘Oyun Bitti’, ‘Leylaklar Altında’, Çoban Çeşmesi’, ‘Han Duvarları’, ‘Kalpsiz’, ‘Karadut’ gibi özgün besteler dillere düştü, bazıları film müziği oldu.

Haberin Devamı

Ben emekliye ayrılıp 10 yıl önce İstanbul’dan köyüme (Giresun/Görele) döndüğüm için cenazesine gitmem mümkün olmadı. Lakin İstanbul’da bulunan kızım ve oğlum beni temsilen aile dostumuz İsmet amcalarının cenazesine katılarak son görevlerini yerine getirdiler. Kızım ilginç bir olayı da anlattı:

“Cenaze namazı kılınırken, bir şangırtı koptu. Biz kadınlar arkadaydık. Sonra anladık ki, tabutuna dayalı olan fotoğrafı yere düşmüş, çerçeve paramparça olmuş. İmam cep telefonlarımızı kapattırdığı için maalesef bu olayı fotoğraflayamadık. Adına ilahi bir tesadüf mü ya da başka bir şey mi denir, bilemeyeceğim.”

Sanatçının vefatını Türkiye’ye sanatçı Onur Akay duyurdu. Sosyal medyada birçok paylaşım yapılmasına rağmen, diğer görsel ve yazılı medyadan çıt çıkmadı. Cenaze namazında bile caminin yerli cemaati dahil toplam 35-40 kişi varmış. Hani onun şarkılarıyla ekmek yiyen, şöhret basamaklarını tırmanan onca sanatçı?

Haberin Devamı

Hani iyi gün dostları, 22 yıl hizmet ettiği TRT, üyesi olduğu MESAM, bir çiçek de mi göndermezler!

Seyfullah ÇİÇEK (Emekli KYK Yurt Müdürü ve yerel gazeteci, yazar) Görele-GİRESUN

Not: Onun için Safiye Ayla’nın “İsmet Bey, yeni yıldız sensin.” Şekip Ayhan Özışık’ın “İsmet, sen bir dahisin!” (1963) dediklerini unutmayınız.

Yazarın Tüm Yazıları