Uçuk kaçık bir yolculuk!

İçinde 10 milyon dolar olan bir çanta ve Rus mafya babasına teslim edilecek oğlu...Tokyo-Kyoto hattındaki bir hızlı trende geçen, Brad Pitt’in sürüklediği ‘Suikast Treni’, Kôtarô Isaka’nın romanından uyarlanmış. Dalgacı tonu belli noktalara kadar başarıyla seyreden bu aksiyon komedi, daha sonra karikatürize bir hal alıyor.

Haberin Devamı

Hareket halinde bir tren ve bazen düz, bazen kıvrımlı rayları aşarken içinde yaşanan onca aksiyon... Sinema için eski ve defalarca üzerinden geçilmiş bir zemindir demiryolları. Haftanın yenilerinden ‘Suikast Treni’ (Bullet Train) bu tanıdık formülleri Tokyo-Kyoto arasındaki bir hızlı trende (Japonya’da onlara ‘Shinkansen’ deniyormuş) yeniden inşa ediyor.

Önce konu: ‘Limon’ ve ‘Mandalina’ lakaplı iki İngiliz suikastçı, ‘Beyaz Ölüm’ namlı Rus mafya şefinin oğlunu ve içinde 10 milyon dolar olan bir çantayı teslim için trende yolculuk etmektedir. ‘Uğur Böceği’ lakaplı, deneyimli suikastçı da 10 milyon dolarlık çantanın peşindedir. Çok geçmeden bu denklemin farklı bileşenleri olduğu anlaşılacaktır; liseli ‘Prens’, Japon suikastçı ‘Kimura’, Meksikalı ‘Kurt’ ve kadın suikastçı ‘Eşek Arısı’ da kendince sebeplerden dolayı trendedir. Hepsinin birbirlerine karşı eski husumetleri vardır ve yolculuk, hesapları kapatmak için yeni bir fırsattır!

Haberin Devamı

Uçuk kaçık bir yolculuk

Oyuncu ve dublör olarak tanınan, daha sonra yapımcılık ve yönetmenliği de deneyen David Leitch, ‘Sarışın Bomba’, ‘Deadpool 2’, ‘Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw’ gibi yapıtlara imza atmış bir isim (ilk ‘John Wick’te de yardımcı yönetmendi). Yukarıda özetini sunduğumuz ‘Suikast
Treni’ Leitch’in ‘aksiyon filmleri’ kariyerindeki yeni adımı.

Filmin konusu Japon yazar Kôtarô Isaka’nın çok satmış romanına dayanıyor. Ülkesinde ilk olarak ‘Maria Beetle’ adıyla basılan metin, Tokyo-Morioka arasında seyreden ve içinde kimi Japon suikastçıları barındıran bir hızlı trende geçiyordu. Perdeye gelen versiyondaysa Zak Olkewicz’in kaleme aldığı senaryo, suikastçılardan sadece birini Japon olarak bırakmış, ana karakter ‘Uğur Böceği’ni Amerikalı, Limon ve Mandalina’yı (biri siyah, diğeri beyaz) West Ham taraftarı ‘İngiliz ikizler’ yapmış, işin içine Meksikalı ve Afro-Amerikan karakterler de eklemiş. Bu hamlelere itiraz edenler olsa da yazarı ‘Okey’ verince ortada bir sorun kalmamış!

Haberin Devamı

Uçuk kaçık bir yolculuk
Brad Pitt’in canlandırdığı suikastçı ‘Uğur Böceği’ de içinde 10 milyon dolar olan çantanın peşinde.

‘Suikast Treni’ kaotik bir yapıya sahip; sürekli iç içe geçen bir olay örgüsü var. Ana ve yan karakterlerin birbirleriyle bağlarını göstermek adına, perdeye zaman zaman geçmişe (hatta çocukluklarına) uzanan sahneler yansıyor.

“Yönetmen Leitch seyircisini yakın dövüş sanatlarıyla süslü aksiyon sahnelerinden yoksun bırakmıyor. ”

Guy Ritchie tarzında

Öykü sarkastik bir tonda başlıyor ama ileri safhalarda her şey fazla karikatürleşiyor ve bence belli noktalardan sonra tren değil ama film hız kesiyor. Bunu dramatik akış açısından söylüyorum, yoksa Leitch en iyi bildiği işi yapıyor ve yakın dövüş sanatlarıyla süslü aksiyon sahnelerinden seyircisini yoksun bırakmıyor.

Oyunculuk kısmına gelince: Brad Pitt geveze ve sürekli şaka yapmaya çalışan espritüel ‘Uğur Böceği’nde gayet iyi. Brian Tyree Henry, hayata dair tüm referansları (bizden sonraki kuşakların çok sevdiği) ‘Thomas the Tank Engine’ adlı çizgi filme dayanan ‘Limon’da çok başarılı ama diyalogları bir noktadan sonra kendini tekrarlıyor. Aaron Taylor-Johnson yer yer Matthew McConaughey’yi hatırlatan havasıyla etkileyici. Ama ben en çok Elder’de karşımıza gelen Hiroyuki Sanada’yı beğendim. Michael Shannon ise ‘Beyaz Ölüm’de fazla karikatürize olmuş. Filmde ayrıca Sandra Bullock, Ryan Reynolds ve Channing Tatum’un da kısa süreli rolleri olduğunu belirtmeliyim. Bazı karelerde Japon anime karakterlerin de öyküye katıldığı, Guy Ritchie’nin karmaşık trafikli suç filmlerini de andıran ve sırtını daha çok plastik şiddete dayayan ‘Suikast Treni’, kimi eğlenceli bölümleriyle sineye çekilebilir.

Meraklısına not: Shinkansen Trains’in sitesinden baktım; tren Tokyo-Kyoto arasındaki 475 kilometrelik mesafeyi 2 saatte alıyormuş; aynı hatta geçen filmin süresiyse 2 saat 6 dakika. ‘Suikast Treni’, ‘gerçek zamanlı filmler’ kategorisine giriyor!

Haberin Devamı

İçinden tren geçen filmler

Uçuk kaçık bir yolculuk

*The General / Yön: Buster Keaton
*Trendeki Yabancılar / Strangers on a Train Yön: Alfred Hitchcock
*Gün Doğmadan / Before Sunrise
Yön: Richard Linklater
*The Darjeeling Limited / Yön: Wes Anderson
*Şark Ekspresi’nde Cinayet / Murder on the Orient Express / Yön: Sidney Lumet
*Yaşam Şifresi / Source Code
Yön: Duncan Jones
*Snowpiercer / Yön: Bong Joon-ho
*6 Numaralı Kompartıman / Hyttri Nro 6
Yön: Juho Kuosmanen
*Zombi Ekspresi / Train to Busan
Yön: Yeon Sang-Ho
*İşe Yarar Bir Şey / Yön: Pelin Esmer
*Hayat Treni / Train de Vie
Yön: Radu Mihaileanu
*Sibirya Ekspresi / Transsiberian
Yön: Brad Anderson
*Kutup Ekspresi / The Polar Express
Yön: Robert Zemeckis
*Europa / Yön: Lars von Trier
*Kaybolan Kadın / The Lady Vanishes
Yön: Alfred Hitchcock
*Çığ Ekspresi / Avalanche Express
Yön: Mark Robson-Monte Hellman
*Lizbon’a Gece Treni / Night Train to Lisbon Yön: Billie August
*Lekeli Güneş / Le Train
Yön: Pierre Granier-Deferre

Haberin Devamı

Ve diğer seçenekler...

Uçuk kaçık bir yolculuk

Garip olayların yaşandığı bir fabrika ve burada gerçekleşen vakalarla yüzleşmek durumunda kalan iki güvenlik görevlisi...
Tal Lazar’ın yönettiği ‘Doğmamış’ın (The Unborn) kadrosunda Manni L. Perez, Chris Bellant, Jesse R. Tendler, Brian David Tracy gibi isimler yer alıyor. Minik seyircilere seslenen ‘Film Doraemon: Nobita’nın Küçük Yıldız Savaşları 2021’ (Doraemon the Movie: Nobita’s Little Star Wars 2021) adlı animasyon, Susumu Yamaguchi imzasını taşıyor. Bir diğer animasyon seçeneği de Jens Möller-Toby Genkel ikilisinin yönettiği ‘Çiykinley’ (Smelliville, The Ogglies). ‘Kızıl Kitap’ı (The Red Book Ritual) Chris Beyrooty, Dean Law, Ariel Luque üçlüsü yönetmiş. Yerli gerilim ‘Afarid’ de Umut Kumral Devecioğlu imzasını taşıyor.

Yazarın Tüm Yazıları