Köpekle uyumak uyku kalitesini düşürüyor

SCIENTIFIC Reports’ta yayımlanan ankete dayalı bir çalışmaya göre, köpeğinizle aynı odada uyumak uyku kalitenizi olumsuz etkiliyor olabilir.

Haberin Devamı

Uyku alışkanlıklarını değerlendiren ankette evcil hayvanlarla birlikte uyuyan ve uyumayan kişilerin uyku alışkanlıklarını karşılaştırıldı. Sonuçta evcil hayvanlarla birlikte uyuyan katılımcıların, uyumayanlara göre daha düşük uyku kalitesine ve daha fazla uykusuzluk semptomuna sahip olduğu ortaya çıktı. Ancak kedilerle birlikte uyumanın uyku üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair kanıt bulunamadı.

Şaşırtıcı bir şekilde, evcil hayvanlarıyla birlikte uyuyan kişilerin yüzde 93’ü evcil hayvanlarının uykuları üzerinde genel olarak olumlu etkisi olduğuna veya hiç etkisi olmadığına inandığını söylüyor. Yani insanlar evcil hayvanlarının uykuları üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerinin farkında değil.

Köpekle uyumak uyku kalitesini düşürüyor

Haberin Devamı

Bazı insanlar evcil hayvanlarıyla birlikte uyumanın kendilerine bir rahatlık veya yakınlık hissi sağlayabileceğini bildirse de, evcil hayvanlarıyla aynı yatak odasını paylaşan kişilerin, uykuya dalma veya uykuda kalma yeteneğinizi bozabilecek bir gece gürültüsü, ısı veya hareket kaynağı olarak hizmet etme potansiyellerinin farkında olmaları önemli.

Çoğu insan için evcil hayvanlarıyla birlikte uyumayı bırakmak muhtemelen gerçekçi değil. Peki, evcil hayvanlarıyla aynı yatağı paylaşan kişiler uykularını iyileştirmek için ne yapmalı?

Bazı uzman tavsiyeleri arasında, sizin ve evcil hayvanlarınız için yeterince büyük bir yatak seçmek, yatak takımlarınızı düzenli olarak yıkamak ve değiştirmek ile evcil hayvanlarınızla tutarlı bir yatma zamanı rutini oluşturmak bunu sürdürmek yer alıyor.

EN ESKİ KEDİ VE KÖPEK FOTOĞRAFLARI

İNGİLTERE’de Bradford Ulusal Bilim ve Medya Müzesi, bugüne kadar çekilmiş en eski evcil hayvan fotoğraflarını yayımladı. Görüntülerin arasında fotoğrafçılığın öncülerinden William Henry Fox Talbot tarafından 1830’larda çekilmiş bir kedi fotoğrafı da bulunuyor. Koleksiyonda yazar Mary Mitford’un köpeğinin de 1847 tarihli fotoğrafı yer alıyor. Bu fotoğrafın çekilebilmesi için yazarın köpeğinin yerde 4 dakika hareketsiz yattığı öne sürülüyor.

Haberin Devamı

Bu fotoğraflar bana çok heyecan verici geliyor. Tarihi belgelerde kedi, köpeğe rastlamak bir çocuğun heyecanıyla kendime sorduğum “O zaman nasılmış acaba kediler” sorusuna yanıt oluşturuyor.

Köpekle uyumak uyku kalitesini düşürüyor
Köpekle uyumak uyku kalitesini düşürüyor

EVCİL HAYVAN BAKMALARI YASAKLANDI

FRANSIZ çiftin Nice kentindeki 80 metrekarelik evlerinde 159 kedi ve yedi köpek beslediği anlaşıldı. Geçen yıl çiftin evinde çıkan bir tartışmaya müdahale eden polis, her odada düzinelerce hayvan olduğunu fark etti. Hayvanların pislik içinde yaşadıkları, birçoğunun susuz kaldığı, yetersiz beslendiği ve parazit taşıdıkları tespit edildi.

Hayvanları acımasız koşullarda tuttukları gerekçesiyle çifte bir yıl ertelenmiş hapis cezası verildi. Ayrıca Fransız çiftin kalıcı olarak evcil hayvan beslemesi yasaklandı ve hayvan hakları derneklerine 150 bin Euro (5.2 milyon TL) ödeme yapmalarına karar verildi.

Haberin Devamı

Köpekle uyumak uyku kalitesini düşürüyor

Evin sahibi olan 68 yaşındaki kadına psikiyatrik değerlendirme sonucu, bakamayacak olsa bile hayvanları kurtarmaya yönelik psikolojik bir ihtiyaç olan “Nuh sendromu” teşhisi kondu.

Çift hakkında 2014 yılında da 18 metrekarelik bir stüdyoda 13 kedi ve bir köpekle birlikte yaşadıkları için soruşturma açılmıştı.

OKUR FOTOĞRAFI 

KİM BU DÜNYA GÜZELİ

Okurumuz Derya Dura, kedisinin fotoğrafını herhangi bir not yazmadan iletmiş. Soralım o halde, “Kim bu dünya güzeli?” Okurumuza ve kedisine sağlıklı uzun ömür diliyorum. Sizden de kedinizin köpeğinizin fotoğrafını bekliyorum.

Köpekle uyumak uyku kalitesini düşürüyor

NOT: Kediniz ya da köpeğinizin fotoğrafını #dünyagüzeli etiketiyle ve Hürriyet’ten bahsederek sosyal medyada paylaşın ya da sdemirel@hurriyet.com.tr adresine mail atın, seçip paylaşalım...

Yazarın Tüm Yazıları