"Serhat Demirel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Demirel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Demirel

Bizim çocuk koronavirüs kapar mı

28 Şubat 2020

Bu köşenin dünyasında başköşede kedi ve köpekler olduğu için hayati soruyu soralım: Koronavirüs kedi-köpeklere bulaşır mı? Diyelim ki onlara bulaştı, oradan bize gelir mi?

Dünya Sağlık Örgütü bu konuda şunu diyor: “Kedi ya da köpeklerin yeni koronavirüse yakalanabileceğine dair herhangi bir kanıt şu an için bulunmuyor.”

Ama tedbiri elden bırakmamamız gerektiğinin altını çiziyorlar. Çünkü kedi ve köpeklerden insanlara geçen bazı hastalıklar var. “Bir kedi ya da köpeği sevdikten sonra, ellerinizi bol su ve sabunla yıkamanız iyi bir fikir” şeklinde tavsiye veren Dünya Sağlık Örgütü, bu sayede sizi kedi-köpeklerden insanlara geçebilen koli basili ya da salmonella gibi bakterilerden korumayı hedefliyor.

Kedi ve köpeklere maske takmak ise bu virüse yakalanacaklarına dair bir kanıt olmadığı için gerekli değil. İçiniz rahat etsin istiyorsanız yine de siz bilirsiniz. 

EN DEVRİMCİ KEDİ

SOVYET lider Vladimir Lenin’in kedisever olduğu çeşitli kaynaklarda zaten geçiyordu, 2017’de Oxford’da yapılan sergiyle de perçinlenmiş oldu. 1922 yılından kalan fotoğrafta, Lenin’i Moskova’ya yakın Gorki köyünde kucağında bir kediyle görüyoruz. İsmi maalesef bilinmiyor. Fotoğrafı çeken ise kardeşi Maria.

Yazının devamı...

Ayrı bir dünya var bu gazetenin bahçesinde

21 Şubat 2020

Dünya Kediler Günü’nü de kutladığımız 17 Şubat haftasına yaraşır güzellikteki gelişme, yeni kedi ve köpek evleri, veteriner ve mama desteğini içeriyordu. Pası bu müjdeli haberden alıp, Demirören Medya Center’daki kedi ve köpekler için gündelik olarak yapılanları ve bu işin arkasındaki gönüllüleri anlatacağım.

(Kutup Prensesi)

Instagram sayfası “@yasam_gonulluleri” olan bir gönüllüler grubu var. Toplam 45 kişi yer alıyor burada. Hepsi halihazırda Demirören Medya Center’da çalışıyor olmasa da hepsinin yolu buradan geçti. Gün içinde 7 kişi aktif olarak bahçedeki kedi ve köpeklerle ilgileniyor.

MASA ARKADAŞIMDI

2011’den beri radyolar bölümünde asistan olarak çalışan Binnur Bayraktar, bütün organizasyonun koordinatörü. “Binaya geldiğim ilk andan itibaren onlarla ilgilenmeye başladım çünkü masamda gördüğüm ilk kişi köpeğimiz Topie olmuştu. Kendisi benim masa arkadaşım, dert ortağım olmuştu. Maalesef, 19.12.2018’de yaşlılıktan dolayı kendisini kaybettik. Topie’yle ilgilenirken, bahçedeki kedi ve köpeklerle de topluca ilgilenmeye başladık” diye anlatıyor başlangıcı.

Geldiğimiz noktada büyük bir ekipten bahsediyoruz.

Yazının devamı...

Karşılıksız sevgiye karşılık vermenin günü geldi

14 Şubat 2020

Ama bu insanları ilgilendiren bir mesele.

Biz bugün de insanların dertlerini kenara bırakacağız ve yanı başımızda bizden sevgi ve ilgi bekleyenlere yöneleceğiz.

İstanbul Ansiklopedisi’nde, Oruç Auroba’nın ‘İstanbul’un Hayvanları’ maddesindeki tarifiyle “İstanbul’un ‘yerleşik-şehirli’ iki hayvanı” kedi ve köpeklere ülkenin her noktasında giderek artan sevgiyi bugün taçlandırsak güzel olmaz mı? Bakın mesela, dünyada neler yapılıyor.

ABD’de tüm ülkenin yüzde 11’i olan 27.6 milyon kişi köpeğine, ülkenin yüzde 6.7’sine denk gelen 17.1 kişi de kedisine hediye alacak. Ve bu insanların sadece Sevgililer Günü’nde bu hediyeler için 751.3 milyon dolar harcamaları bekleniyor. Bu, geçen yıl 647.9 milyon dolardı.

Araştırma şirketi Euromonitor International’a göre küresel ekonomi son 10 yılda sadece
yüzde 43 büyürken, evcil hayvan sektörü aynı

Yazının devamı...

Niçin baktın bana öyle kızgın mısın yoksa söyle

7 Şubat 2020

Fakat bilimsel araştırmalar gösteriyor ki ‘ev arkadaşımızı’ yeterince tanımıyoruz. Vücut dilini yavaştan çözmeye başladığımız kedilerin ruh haline dair izlenimimiz de var. Yere sinmiş, kabarmış, başını yere eğip kulaklarını düzleştirmişse endişeli ya da korkmuş diyebiliriz. Ya da kuyruğu havada, vücudu ve kafası doğal pozisyonda bize doğru geliyorsa halinden memnun, mutlu bir kedi dememizde sakınca olmaz.

Peki surat ifadeleri ne söylüyor bize?

Çok şey söylüyor ama biz farkında değiliz. İnternette yürütülen bir araştırmanın sonucu diyor ki, insanlar kedilerin surat ifadelerini anlamakta çok da mahir değiller. 85 ülkeden 6 bin 300 kişinin katıldığı bir ankette, katılımcılara 2-3 saniyelik videolar izletilerek kedilerin ‘ruh durumu’ soruldu. Sorulara verilen doğru cevap oranı yüzde 59. Evini kediyle paylaşanlara soruyorum: Her saniyenizi beraber geçirdiğiniz kedilere biraz ayıp olmuyor mu? Arzu ederseniz https://www.kisa.link/MMHI adresindeki testi çözüp siz de durumunuza bakabilirsiniz. Bakalım ne kadar anlayışlısınız...

KRİTİK SORU: KÖPEĞİNİZ YA DA KEDİNİZLE BEBEĞİNİZİ NASIL TANIŞTIRACAKSINIZ

Bebeğin uyuyacağı yeri önceden hazırlayın ve kedinizi burada uyumaması için eğitin. Yeni doğan ve kedinin, boğulma ya da alerjik reaksiyona yol açma riskleri nedeniyle birlikte uyumaları tavsiye edilmez.

Bebeği kedinizle tanıştırırken kediyi tutmayın. Bırakın kedi istediği zaman, bebeğe yaklaşsın.

Yazının devamı...

Sakin ol ve kedini/köpeğini yavaşça yere bırak

31 Ocak 2020

Çünkü bölgede deprem olacağına dair makul şüpheleri vardır: Yeraltı suları ve topraktaki değişim ama en çok da hayvanlarda gözlenen farklılık... Bölge
boşaltıldıktan sonra 7.5 şiddetinde deprem meydana gelir ve ‘Haicheng olayı’ isabetli şekilde tahmin edilen az sayıda depremden biri olur.

Hayvanların içgüdüleri insanlardan güçlü olsa da bu örneğe rağmen bilim insanları hayvanların depremi daha önceden tahmin edebildiği konusunda kesin bir kanıya varabilmiş değil.

Depremler önceden bilininceye kadar, her an deprem olacak gibi yaşamak zorunda olduğumuzu her gün meydana gelen depremlerle görüyoruz.

Peki, kedi ya da köpeğimizle depreme yakalandığımızda ne yapacağız?

En başta, deprem anında kaybolması ihtimaline karşın, yerini kolayca tespit edebilmek için mikroçip taktırmak şart. Üzerinde adı ve sizin telefon numaranız olan bir künyeyi boynuna asmanız da. Ayrıca içinde ilk yardım seti, sargı bezi, aşı karnesi, birkaç gün yetecek kadar mama ve su, battaniye olacak bir deprem çantası da hazırlamalısınız. Bir de deprem anında evcil hayvanlarınız evde ama siz dışarıdaysanız, böyle durumlarda evinize gidip bakabilecek

Yazının devamı...

Bana kedini söyle sana seveceği müziği söyleyeyim

25 Ocak 2020

Çabamızın farkına varan teknoloji şirketleri anlam arayışımıza yardımcı olmayı hedefliyorlar. Son örnek: Müzik platformu Spotify, aralarında kedi ve köpek de olan 5 hayvan türü için, kişiye özel dinleme listesi hizmetini sundu.

Buna göre Spotify üyesiyseniz, https://pets.byspotify.com/ adresine giderek, önce seçiminizi yapıyor, ardından beraber yaşadığınız hayvanınıza dair soruları yanıtlıyorsunuz (Sakin mi, hareketli mi, utangaç mı, oyuncu mu gibi). Sonunda da dinlediğiniz şarkıları değerlendiren yapay zekâ, yeni bir liste çıkarıyor. Ankete göre evinde hayvan besleyenlerin yüzde 84’ü “Hayvanım benim hayatımı tamamlıyor” diyor, evini bir kedi-köpekle paylaşanların yüzde 55’iyse aynı tür müziklerden hoşlandıklarına inanıyor. Listemi hazırladım, gözlemleyeceğim. Sizden de yorumunuzu beklerim.

‘ONLAR YEMEK YEMEDEN MASAYA OTURAMIYORUM’

OYUNCU Aydan Şener, 1995 yılına kadar hayvanlara mesafeli duran, ama sonrasında geldiği noktayla herkesi şaşırtan bir hayvansever. Sarıyer’de villasında büyük bir aile olarak yaşıyor. Dinleyelim:

“Kızım köpek almamızı çok istiyordu, tek çocuk olduğu için. O dönem çok korkuyordum hayvanlardan. Seviyordum ama çekiniyordum. 1995 yılında, sokakta bulduğumuz bir terrier cinsi köpeği sahiplenerek başladık. Kızım sevinçten ağlamıştı onu evde gördüğünde. Sonra ben de çok alıştım. Adını Puffy koymuştuk. 13 sene koynumda yatırdım onu. Onunla başladı ve artarak devam etti. Bütün hayvanlarım hep sokaktan kurtarılmış hayvanlar.

 

Yazının devamı...

Minik dost deyip geçme her şeyin bedeli var

18 Ocak 2020

Yeme-içme, konaklama, giysi, sağlık, tuvalet, hatta eğitim masrafının yanında öngörülemeyen masraflar kategorisinde “minik sürprizler” de bu serüvenin bir parçası.

Belirli bir takvime uygun olarak yapacağınız veteriner ziyaretleri ve olacağı aşılar, sağlık sorunu yaşamasın diye alınacak, ortalamanın üstü fiyatlarda satılan, 15 günde bir kilosu tükenen kedi maması, orta büyüklükte bir köpekte ayda 10-12 kilosu tükenen köpek maması, tuvalet ihtiyacı için bir ayda biten 10 kiloluk kedi kumu temel masraflar.

Ayrıca tuvaletini 8 saatten fazla tutması böbrekleri için problem olacağından köpeğinizi tuvalet için 2-3 kez dışarı çıkarmanız, buna günde birkaç saate varan vakit ayırmanız gerekiyor. Kediler hiçbir kalıba sığmadığı için kedi evi, kedi yatağı, kedi oyuncakları, belki kullanılır umuduyla kenarda bekleyecekler. Köpekler oyuncaklarına daha sadıklar ancak onlarda da ‘severken öldürme’ huyu olduğundan, eşyalar çabuk eskiyor. Gezen biriyseniz, seyahat zorluklarını da buna ekleyelim. Eğer bir de köpeğinize iyi bir eğitim aldırmak istiyorsanız onun da isteğinize uygun şekilde bir pazarı var. Son olarak beklenmeyen anlarda duyulan kırılma sesleri, eve geldiğinizde bulacağınız parçalanmış eşyalar, kemirilmiş nesneler de cabası.

Bütün bunları neden yazıyorum? Bir hevesle sahiplenilip sonra pişmanlıkla sokağa bırakılan kedi-köpek vakaları tekrarlanmasın, sahiplenmeyi düşünenler bunu düşünerek yola çıksınlar diye.

Peki bütün bu zorluklara değer mi? Karşılıksız sevgiyi gördükten sonra hiçbir kısmı size zor gelmeyecek, zahmetin lafı olmayacak.

SORU-CEVAP

Yaş mamanın tadını alan kedi ya da köpek bir daha kolay kolay kuru mama yemiyor. Ne yapmalı?

Yazının devamı...

Bu dünya çok güzel, gelsenize

11 Ocak 2020

Başta yayın yönetmenimizden torpilli Sekter olmak üzere, kedi ve köpekler özelinde sağlık tavsiyeleri, bu dünyayı güzelleştirmek için çabalayanların
kısa hikâyeleri, okuma, izleme, sosyal medyada takip edilecekler listeleri paylaşacağız.

Mekânın gerçek sahiplerini anlatırken, sizden de #dünyagüzeli etiketiyle paylaşacağınız kedi ve köpeklerinizin fotoğraflarını bu köşede yayımlamak
üzere isteyeceğiz. İşbu köşenin amacı, dünyamızı güzelleştiren bu hayvanların evde ya da sokakta bize sundukları sınırsız sevgiye layık şekilde yaşamalarını sağlamak. Başlıyoruz.

ÜNLÜLER VE KEDİLERİGündüzüm seninle, gecem seninle

Yazının devamı...