"Selen Sakar Ecemiş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selen Sakar Ecemiş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selen Sakar Ecemiş

Selen Sakar Ecemiş

Başarısız tüp bebek tedavileri moralinizi bozmasın

21 Mayıs 2020

Tüp bebek yapmaya karar veren çiftler, başarısız olan tüp bebek tedavileri sonrasında da moral ve motivasyonlarını neredeyse tamamen kaybedip, adeta yıkılıyorlar. Oysa tüp bebek tedavisinde altın kural; tedavinin anahtarı güçlü bir moral ve kaliteli yumurtanın elde edilmesinden geçmektedir.

Çiftlerin birlikte araştırılmaları başarı şansını artırıyor

Tüp bebek tedavisinde en önemli şey anne adayının psikolojisidir.  Özellikle çevresel etkenler, aile yakınlarının hamilelik baskısı çiftleri psikolojik olarak çok fazla etkilemektedir. İkinci ya da daha fazla tüp bebek denemesi gerçekleştirilmiş ve başarısız olmuşsa öncelikle olarak başarısızlık nedenleri araştırılmalıdır.  Bu duruma neden olabilecek birçok şey olabilir. Bu yüzden çiftler mutlaka detaylı bir şekilde araştırılmalıdırlar. Genetik ya da sistematik bir hastalık olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Kromozom analizleri, genetik pıhtılaşma faktörleri, bağışıklık sistemleri araştırmaları yapılmalıdır.

Çiftler her yönden araştırılmalıdır

Bazen gelen çiftleri dinlediğimizde, her şeyi yaptıklarını söylüyorlar. Aslında basit gibi görünen, küçük bir testi atladıklarında bile tüp bebek tedavisi eksik kalabilir. ‘Neden’ sorusunu sormadan önce, tekrarlayan tüp bebek başarısızılığı yaşayan çiftlerin özellikle sistematik olarak yapılan testlerini mutlaka çok dikkatli kontrol etmek gerekiyor. Çünkü birçok kere her şey tam denilse de bazı testlerin atlanıldığını görebiliyoruz. Örneğin hastalara tiroid tahlilin var mı? dediğimizde, hepsi evet diyor. Aslında sadece tiroid değil, onların alt gruplarına bakmak ve incelemek gerekiyor. Tüp bebek tedavisinde basit gibi görünen şeyler bazen çok önem arz etmektedir.   

Uygun tedavi döneminin saptanması

Çiftlerde uygun tedavi döneminin saptanması bizim için çok önemlidir. Çiftlerin tedaviye psikolojik olarak hazırlıklı olması gerekir. Yani illa benim çocuğum olsun diye gelinmesi de bazen tedaviyi etkiliyor. Tabi ki olsun, ancak biraz daha mutlu ve huzurlu bir dönemde, kafa olarak endişe ve kaygıdan uzak bir dönemde tedavinin başlaması gerekir. Sağlıklı bir embriyo elde etmek tedavinin olmazsa olmazıdır bizim için. Her çiftin hikâyesi farklı, bizim için her çift özeldir. Belli bir dönemde iyi sayı ve kalitede yumurta aldığınız aynı kişi diğer ayda düşük kalitede yumurta üretebilir. Tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavilerinde, çiftlere bağlı nedenler kadar merkez seçimi de büyük önem taşır. Deneyimli ekip ve gelişmiş bir laboratuvar ortamı başarılı sonuçlara ulaşmadaki en önemli kriterlerin başında gelir.

Yazının devamı...