GeriSerhat Tekin Bundan sonra farklı bir Simge geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bundan sonra farklı bir Simge geliyor

Simge ile yağmurlu bir günde yeni şarkısı ‘Sevmek Yüzünden’i dinlemek üzere Galata’da güzel manzaralı bir otelde buluştuk. Birlikte önce sözü Sezen Aksu’ya, müziği Simge, Ersay Üner ve Ozan Bayraşa’ya düzenlemesi ise Genco Arı‘ya ait olan ‘Sevmek Yüzünden’i dinleyip ardından Seçkin Süngüç yönetmenliğinde çekilen, rüya gibi Simge görüntülerinden oluşan video klip çalışmasını izledik.

Simge katıksız bir müzik aşığı. Yaptığı işi hayatının merkezine koyan, ince eleyip sık dokuyan, detay detay ortaya koyduğu şarkılar için çalışan biri. Kaliteli müzik için uğraş veren Simge, bu sefer yeni kararlar almış. Bu yeni kararlar öncesi herkesin sevdiği ve Simge’den duymayı istediği tarzda bir şarkıyla bir dönemi kapatırken yeni bir dönemin sayfasını açmaya hazırlanıyor. Simge yoğun bir tanıtım maratonu öncesi saç ve makyajı yapılırken, samimiyetle sorduğum soruları yanıtladı ve yeni planlarını anlattı.

 

‘Sevmek Yüzünden’ ile uzun süren sessizliğini bozdun. Bu şarkının anlamı ne senin için?

-‘Sevmek Yüzünden’ şarkısı ile ilgili Simge, Ersay Üner ve Ozan Bayraşa üçlüsünün son şarkılarından biri diyebilirim. O yüzden ayrı bir özelliği var. Şarkının sözlerini Sezen Aksu yazdı. Çok bekleyen bir şarkı aslında. Bizi eskiye götüren, 90’lardaki pop şarkılarını andıran ve şu an günümüzle alakası olmayan bir şarkı. Hatta şu son çıkan şarkılar arasında türünün son örneği diyebilirim. O yüzden bu kadar aranın ardından klasik bir Simge şarkısı ile geçiş yapıp, sonrasında artık hayal ettiğim yeni soundlarla yoluma devam edeceğim. Bu şarkının benim için önemi bu.

 

Bundan sonra farklı bir Simge geliyor

 

Şarkının düzenlemesini Genco Arı yaptı. Kendisiyle ilk çalışman.

-Evet aynen öyle. Genco ile ilk çalışmamız bu şarkıya denk geldi. Yıllardır çalışmak istediğim biriydi. Müzisyenliği tartışılmaz bir insan. Bundan sonra kendisiyle beraber çok güzel şeyler yapacağız.

 

“Bu şarkıdan sonra artık hayal ettiğim müziklerin peşinden gideceğim” dedin. Biraz açar mısın bu cümleni. Ne planlar var kafanda?

-Kafamda denemek istediğim yeni müzikler var. Onları hayata geçirmek istiyorum. Birbirinden farklı, kimi çok eğlenceli kimi çok karamsar bir sürü şarkı yaptım. Şimdi onların hazırlıkları yapılıyor. Sözleri yazılıyor. Bir ekibim var. Ersay Üner ile ortak şarkı yapıyoruz. Ersay genelde benim bestelerimi tamamlayan kişi aslında. Ersay’ın varlığı benim için çok önemli. Onunla şarkı yapmayı çok seviyorum. İsra Gülümser ile çalışmaya başladık. Sibel Algan ile şarkılar yaptık. Güzel bir ekibim oldu kısaca. Onlarla beraber yolculuğum devam ediyor. Bundan sonra çıkacak şarkılar farklı olacak. Hep aynı şeyleri yapmak istemiyorum. Kendimi yenilemem gerekiyor. Benden bundan sonra yeni şeyler duyacak dinleyici.

 

Korkuların var mı bu yenilenme ile ilgili? Ya kabul görmezse? İnsanların sevdiği oturmuş bir Simge tarzı var neticede. Bir risk değil mi bunu değişmek?

-Zamanında yeniliğe giden sanatçılarımızdan mesela Hande Yener var. Her zaman kendini yenileyen, yaptığı müzik ve vizyonu ile hep şaşırtmış bir isimdir. Ben de artık biraz şaşırtmak istiyorum. Benden insanlar uzunca bir süredir klasik Simge şarkıları dinliyor. Bu benim hoşuma gidiyor ama öte yandan sürekli aynı şeyi yapmak biraz tekrara düşmek oluyor. Bu yüzden kendimi yenilemek istiyorum. Bambaşka biri olacağım demiyorum ama daha çok Simge’den şarkılar duyacaklar ve soundlar farklı olacak. Değişimden kastım bu.

 

Bundan sonra farklı bir Simge geliyor

 

Pandemi süreci içerisinde kendinde neleri değiştirdin?

-Bu süreçte erkek arkadaşım Aytaç Özgümüş ile birlikteydim. Pandemi öncesi ilişkimiz başladığı için bu dönemde bana en iyi gelenlerden biri o oldu. Yalnızlığımı onunla dağıtmış oldum. Öte yandan bu süreçte öğrendiklerimden biri kendi kendime yetebildiğimdi. Kendi kendime çok iyi bir dost olduğumu , kendimle iyi anlaştığımı ve kendimi daha fazla dinlediğimi gördüm. Daha olgun, sakin, durmayı bilen, sabırlı biri oldum. Etrafımı artık daha iyi gözlemleyebiliyorum. İnsanların psikolojilerini, iyi veya kötü nasıl değiştiklerini net bir şekilde görebiliyorum.

 

Neleri özledin

-Sinemaya gitmeyi çok özledim. Maskesiz dolaşmayı, sahilde havayı içime çekmeyi. Bu kadar basit şeyleri yapabilme özgürlüğüne sahip olmayı özledim.

X

Sakin

Geçen haftanın en sevindirici haberlerinden biri Feridun Düzağaç’ın yeni albümü oldu. İki yıl süren sessizliğinin ardından İsimsiz Orkestra ile birlikte yaptığı ‘Sakin’ isimli albümünü çıkaran Düzağaç, kendisinden uzunca bir süredir şarkılar dinlemek isteyen dinleyicisine güzel bir sürpriz yapmış oldu.

Yedi parçadan oluşan ‘Sakin’ isimli albümde, sözü ve müziği Düzağaç’a ait olan şarkılar, İsimsiz Orkestra’nın senfonik düzenlemeleri ile karşımıza çıkıyor. Seyrüsefer, Biçare, Özledim, Gönül, Çok Aşık, Beni Unutma, F.D. gibi akıllarda yer etmiş, sevilen şarkıların yer aldığı ‘Sakin’ albümünü dinlerken sakin sakin her bir şarkının döneminde yaşadığınız anılara yolculuk yapıyorsunuz. 

Ben albümü dinlerken epey duygulandım. Feridun Düzağaç’ın İsimsiz Orkestra eşliğinde yeniden seslendirdiği şarkılar şu dönemde bana pek iyi geldi. Keza kendisi de ‘Sakin’ albümü için ‘Bu zor zamanlarda bana bir çeşit oksijen çadırı oldu’ demiş. 

‘Sakin’ albümü aynı zamanda bir üçlemenin ilki olma özelliği taşıyor. Düzağaç bu üçleme için “ Şarkılarımla ilgili bütün bir hikayenin içinde kendimce bir üçlememdi bu. İlki “Sakin”, bir sonraki “Saf” ve nihayetinde “Sek” olmak üzere.” demiş. Sırada bizi bekleyen diğer iki albümde bakalım hangi şarkılar olacak. 

Sözü ve müziği Feridun Düzağaç’a, düzenlemesi ise aynı zamanda İsimsiz Orkestra’nın şefi Özgür Ulusoy’a ait olan şarkının ‘ Seyrüsefer’, albümden kliplenen ilk şarkı olmuş. Video klip yönetmenliğini İlkay Muratoğlu’nun üstlendiği ‘Seyrüsefer’ şarkıya çok yakışmış. 

Çölde Bi’ Vaha

Ne zaman yeni bir şarkı çıkarsa dinleyicisini bambaşka diyarlara götüren Göksel, yeni çıkan çalışmasıyla yine şaşırtmamış. 

Sözü Göksel, müziği Göksel ve Osman Şahin’e ait olan “ Çölde Bi’ Vaha”nın enfes düzenlemesinde ise Sabi Saltiel ile Osman Şahin’in imzalarını görüyoruz. 

‘Çölde Bi’Vaha’ şarkıdan videosuna bütünlüğü olan ışıl ışıl bir çalışma olmuş. Özellikle synthlerin insanı göklere uçurduğu şarkıda Göksel’in yenilikleri kendi müziğine ustalıkla kattığı görülüyor. Ben bu şarkıda aynı zamanda her dönemine göz kırpan bir Göksel buldum. Dinler dinlemez sizi farklı bir atmosferin içine sokan şarkı, iyi güzel işlere ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde bana göre tıpkı şarkının ismi gibi çölde bir vaha etkisi yarattı. 

Yazının Devamını Oku

Mucize

Ragıb Narin, yeni çıkardığı şarkısı “Mucize”yi dinleyicinin beğenisine sunmuş. Şarkının sözü ve müziği Narin’in kendisine, düzenlemesi ise Batu Çaldıran’a ait.

Ragıb Narin’in müzikal yolculuğunun hikayesi ilk olarak 2013 yılında Facebook’a yüklediği ve kendi bestelerini gitarıyla seslendirdiği amatör videolar ile başlamış. Bu sayede ufak ufak kendisine bir dinleyici kitlesi oluşturan Ragıb, müziğe olan ilgisi ve üretimde olup, bol bol şarkı yapması sayesinde daha çok tanınır olmuş.

2019 yılından bu yana çıkardığı “Sevda Çiçeği”, “Gecekondu”, “Mavi”, “Gel Diyemem” ve “Menekşem” şarkılarıyla dijital platformlarda varlık gösteren Ragıb, şimdi ritmi ve enerjisiyle yaz aylarına hazırlık yapan yeni şarkısı ‘Mucize’ ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Ben Ragıb’ın adını ilerleyen zamanlarda daha çok duyacağımızı düşünüyorum. Kendi şarkılarını yazıp besteliyor olması şu ortamda onun için büyük bir şans. Kumaşı bu sektör için uygun gözüken Ragıb’ın ilerleyen zamanlarda neler yapacağını bekleyip göreceğiz.

Hissediyorum

Trompet sanatçısı Serenad Bayraktar, geçtiğimiz aylarda yayınladığı ilk teklisi “Kabul Ettim” in ardından şimdi tempoyu yükselttiği ve kendisine başarılı prodüktör Genco Arı’nın eşlik ettiği şarkısı ‘Hissediyorum’ ile kah disco kah jazz rüzgarları estirerek dinleyiciyi dansa davet ediyor.

Söz ve müziği Serenad Bayraktar’a, düzenleme ise Genco Arı’ya ait olan şarkının enerjisi insana gayet iyi geliyor. Genco Arı düzenlemede tüm ustalığını yine konuşturmuş. Özellikle kulaklıkla dinlediğinizde katman katman düzenlemenin güzelliklerinin farkına varıyorsunuz. Şarkıya çekilen eğlenceli retro disko tatlardaki videonun yönetmenliğini ise Murat Joker üstlenmiş.

Barbar

Yazının Devamını Oku

Başa Sar

Sosyal medya hesaplarında paylaştığı cover şarkılarla adını duyuran Ege Can Sal, müzik yolculuğunun ilk teklisi ile şimdi daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Genç bir müzik aşığı olan Ege Can Sal, söz ve müziği kendisine, düzenlemesi ise son zamanlarda listelerin üst sıralarında çoğu şarkıda isimlerine rastladığımız Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın kurduğu The Colony’e ait olan ‘Başa Sar’, taptaze sounduyla güzel bir pop şarkısı olmuş.

Ege Can Sal’ın genç dinleyici kitlesi bu şarkıyla birlikte katlanarak çoğalacak gibi duruyor. Ege Can eğer enerjisini ve kendisine yapılan desteği iyi değerlendirirse adını müzik dünyasında ilerleyen yıllarda sık sık duyarız diye düşünüyorum. 

Gelin Canlar

Burcu Arı, Anadolu Halk Müziği ezgilerini genç nesillere aktarmak adına müzikal açıdan pırıl pırıl bir işe imza atmış. Triphop / Deep House tarzındaki Türküler Projesi’nin ilk çıkış şarkısı “Gelin Canlar”da ise kendisine Gökhan Türkmen eşlik etmiş. Ortaya çıkan iş büyüleyici.

‘Gelin Canlar’ın sözü ve müziği 16. Yüzyıl halk ozanımız Pir Sultan Abdal’a aranjesi ise Genco Arı’ya ait. Dokuz parçadan oluşan ve her ay bir çalışmanın müzikseverlerle buluşacağı Triphop ve Deep House alt yapısına sahip albüm projesi, Kasım 2021’de tamamlanmayı hedefleyen keyifli bir yolculuk olacak anlayacağınız.

Gökhan Türkmen’in ardından Ersay Üner ve İsmail Tunçbilek gibi değerli müzisyenlerin eşlik edeceği diğer çalışmalar ise sırada bekleyenler arasında yer alıyormuş. Aynı şeyleri dinlemekten sıkıldıysanız keyifli bir deneyim sunacak bu çalışmanın ilk teklisi ile müzikal bir yolculuğa hemen çıkabilirsiniz.

Misafir

Esra Zeynep Yücel’in ‘Misafir’ isimli yeni albümü farklılık seven müzikseverlerin beğenisine sunulmuş, hem etnik hem de evrensel olmayı hedeflemiş bir çalışma.

Yazının Devamını Oku

Yaşam Çiçeği

Ziynet Sali’nin yeni albümü "Yaşam Çiçeği' geçtiğimiz hafta çıktı. Albümün çıkış şarkısı “Efkarım Var” radyo ve dijital ortamda hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. ‘Kalbim Tatilde’ ile güzel bir başarı yakalayan Sali, yeni albümün ilk video klip şarkısı ‘Efkarım Var’da tekrar Emrah Karakuyu ile güç birliği yapmış. Bu ikilinin müzikal enerjisi bir başka tutuyor.

Dijital dünyayı dibine kadar yaşadığımız şu ortamda, eskiye özlemini sık sık dile getiren Sali, cd olarak çıkan belki de son albümüm dediği çalışma için ince elemiş sık dokumuş. “Yaşam Çiçeği”, 9 tane yeni ve önceden çıkmış, hatırı sayılır başarılar elde etmiş 6 single ile tam 15 şarkıdan oluşan dolu dolu bir albüm olmuş.

 

Albümde tüm hakları Umut Çocukları Derneği’ne bağışlanacak olan, Cem Adrian’ın bestelediği "Yaralım" şarkısı güzel bir amaca hizmet ediyor. Ziynet Sali aynı zamanda "İçime Atıyorum" şarkısında Mustafa Ceceli ile gönül telini sızlatan bir düet yapmış. Buray ve Gözde Ançel imzası taşıyan ‘Uyutmaz Bu Gece ‘ isimli şarkı ise yaz aylarında kliplenirse tadından yenmez diye düşünüyorum.

 

Ziynet Sali her zaman kendine yakışan ve içine sinen şarkıları seslendirdi. Yeri geldiğinde sırf trend diye bazı türleri yapmış olmak için yapmamak için elinin tersiyle itmesini bildi. Kendi tarzını koruyup, günceli müziğine adapte etmeyi iyi başardığını düşündüğüm Sali’nin ‘Yaşam Çiçeği’ albümü yine güzel başarılar elde edecek gibi gözüküyor.

 

Gülben Ergen’in NFT’si

21 Aralık 2020'de Jüpiter ve Satürn Kova burcunda bir araya gelerek, 200 yıllık Kova çağını başlattı. Bu Kova çağında bizi neler bekliyor diye araştırdığımda yapılan yorumlarda karşıma sıklıkla çıkan şey teknoloji ve dijital dönemin altın çağı olacağıydı. Dijital yaşama ve sunduklarına yavaş yavaş alışmamız gerektiğinin altı çiziliyordu.

Yazının Devamını Oku

Dolu Kadehi Ters Tut

Dolu Kadehi Ters Tut’un yeni albümü ‘DKTT’ şu sıralar en çok dinlediğim işlerden biri. Söz, müzik ve düzenlemesiyle grup bu albümde güzel bir çalışma ortaya koymuş.

 

‘DKTT’ albümü 10 şarkıdan oluşuyor. Künyeye baktığımızda vokalde Uğurhan Özay’ı, gitarda Mürsel Oğulcan Ava’yı ve geri vokallerde Billur Battal ve Dilan Balkay’ı görüyoruz. Şarkıların mix-masteringi Mürsel Oğulcan Ava’ya emanet edilmiş.

 

Demlenmiş, daha çok güçlenmiş ve gelişmiş bir Dolu Kadehi Ters Tut var karşımızda. Teklilerin cirit attığı ve albüm olayına çok yanaşılmadığı şu ortamda 10 şarkılık bir çalışma ile arz-ı endam etmek takdire şayan bir hareket.

 

Bu albümde her şey o kadar kıvam ve dozunda ki dinlerken bir eksiklik veya fazlalık hissetmiyorsunuz. Düzenlemeler, sözler ve vokal yağ gibi akan bir ‘DKTT’ ortaya koymuş. Yıllar içinde hem yerini hem de dinleyici kitlesini sağlamlaştıran grup, emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

 

Hala kendileri ile tanışmamış veya isimlerini duyup şarkılarını dinlemediyseniz bugün kendinize bir güzellik yapıp Dolu Kadehi Ters Tut’a vakit ayırın. Sonuçtan pişman olmayacağınıza eminim.

Yazının Devamını Oku

Yastık

Ece Seçkin yeni şarkısı ‘Yastık’ için hayatının ikinci döneminin başlangıcı demiş. Yenilenirken geçmişin muhasebesini yapıp, kendine nelerin kötü, nelerin iyi geldiğini tespit eden Ece, sıfırlanıp yeni Ece Seçkin dönemine girmiş. Sözü ve müziği Emrah Karakuyu'ya, düzenlemesi ise Tanerman'a ait olan "Yastık" bu yeni dönemin ilk ürünü olma özelliği taşıyor.

 

Ece, “Gözlerinizin önünde hıçkıra hıçkıra ağlayarak kırdığım duvarlarımı izleyeceksiniz.” dediği klip çekimi için Said Dağdeviren ve İdil Dizdar yönetmenliğinde kamera karşısına geçmiş. Videoyu izlerken Ece’nin gözlerindeki acıyı , mutluluğu ve içini dökmenin verdiği rahatlığını ben gayet net gördüm.

 

Yeni dönem, yeni kararlar bana kalırsa Ece’ye çok iyi gelmiş. İşindeki azim ve özen her zaman ortaya koyduğu çalışmalarda kendini gösteriyor. Güncel kalabilmeyi, yeniyi kendi tarzı ile yoğurmayı iyi beceren Ece’nin ‘Yastık’ şarkısı şimdiden dillere düştü bile.

 

Kapıldım Gitti

Nükhet Duru’nun yeni şarkısı ‘Kapıldım Gitti’ içinde bulunduğumuz yağmurlu günlere inat dinlerken bahar havası estirmeye gelmiş. ‘Kapıldım Gitti’nin müziği aslında eski bir Balkan türküsüymüş. Nükhet Duru türküyü dinler dinlemez vurulmuş ve söz yazması için Şebnem Sungur’a götürmüş. Bütün bu hikaye 4 sene öncesine dayanıyor. Şarkı iyice demlenip tamamlandıktan sonra dinleyici ile buluşmuş.

 

Yazının Devamını Oku

Çok Sevmekten

Hande Ünsal boş durmayı sevmeyen, şarkı üretimine ara vermeden devam eden bir isim. Pandemi döneminde tam gaz dinleyici ile şarkılarını paylaşan Hande, şimdi bir aşk şarkısı ile gönül telinizi titretmeye gelmiş.

Hande’nin temposu yüksek şarkılardaki hünerini biliyoruz. Nokta atışı çıkardığı bu şarkılar radyoların her daim favorisi olmayı başardı. Önceki yazılarımda aynı başarıyı slow şarkılarında gösterdiğinden bahsettiğim Hande’nin ‘İyi misin’i buna iyi bir örnekti. Şimdi mid tempo bir çalışma ile tekrar hüzünlü bir rüzgar estiren Hande, ‘Çok Sevmekten’i geçtiğimiz günlerde çıkardı.

 

Sözlerini Hande Ünsal'ın yazdığı, müziğini Hande Ünsal ve Mert Carim'in birlikte yaptığı şarkının düzenlemesinde her zaman olduğu gibi başarılı aranjör Serkan Balkan’ın imzasını görüyoruz. Hande Ünsal ile Mert Carim’in iş birliğinden ileride çıkacak şarkıları ayrıca merakla bekliyorum.

 

Şarkı için "Başımıza gelen bir çok şey insanlara çok değer vermekten, çok sevmekten... Şarkı da bunu anlatıyor. Herkese hak ettiği kadar değer vermek lazım" diyen Hande, ‘Çok Sevmekten’ ile yeni başarılar elde edecek gibi gözüküyor.

 

Miras

Rubato’nun 4. stüdyo albümü "Rubato 4 / Miras" yayınlandı. Grup bu albümde 10 yöreden 11 türküyü kendi yorumlarıyla sunmuş.

Yazının Devamını Oku

Adımız Ayyaş

Serkan Balkan, Yücel Girgin ve Hasan Gözetlik’in kurduğu Sakiler grubunun 2021’e girerken attığı golü hepimiz biliyoruz. ‘Dünyadan Uzak’ isimli Pinhani grubuyla bildiğimiz şarkıya yaptıkları yorum dinleyen herkesi mest etmişti.

Hızla yayılan şarkının etkisi hiç azalmadı. Sosyal medyada ‘Dünyadan Uzak’ın fon müziği teşkil ettiği paylaşımlar hala devam etmekte. İçinde bulunduğumuz duruma öyle uyan bir şarkı seçmişler ki biz sustuk şarkı konuştu.

 

Sakiler şimdi arayı hiç açmadan ikinci teklisini dinleyenleri ile paylaştı. Derin bir of çektirecek yeni çalışmanın ismi ‘Adımız Ayyaş’ Yine dertlenip , uzaklara dalıp gideceğimiz bir şarkı ile arz-ı endam ediyorlar. Efkara biletimizi kesen ‘Adımız Ayyaş’ın sözleri Elif Nun’a, müziği Yücel Girgin’e düzenlemesi ise Sakiler grubunun kendisine ait.

 

Poyrazköy'de bir balıkçı teknesinde, denizde Emre Abi’nin yönetmenliğinde çekilen video klip ise şarkıyı dinlerken olmak istediğimiz yer ve mekanı yansıtmış. Sakiler tam gaz dinleyiciyi memnun etmeye devam ediyor.

 

Kendi Yolumuzda

Sözü ve müziği Zeynep Bastık, Serhat Şensesli, düzenlemesi yine Serhat Şensesli’ye ait olan ‘Kendi Yolumuzda’, azimle, yılmadan kendi yolunda ilerleyen cesur ve güçlü kadınların marşı olmaya gelmiş gibi.

Yazının Devamını Oku

Başka Hikayeler  

Buray’ın 10 şarkıdan oluşan merakla beklediğim yeni albümü ‘Başka Hikayeler’ nihayet çıktı. Albümün çıkış şarkısı ve video klibi ‘Yüreksiz Tilki’ye gelmiş.

‘Bir Şişe Aşk’ albümü ile 2015 yılında müzik dünyasına sağlam bir giriş yapan Buray, devamında nokta atışı işlerle müzikal kariyerini nakış gibi işledi. İlk çıktığı günkü heyecanını kaybetmeyen Buray, disiplini ve müzik aşkıyla üretime devam ederek müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı.

 

İçinde bulunduğumuz zorlu dönemde 10 şarkıdan oluşan bir albüm yapmak kolay iş değil. Buray ve ekibi zoru başarıp üzerinde titizlikle çalışıldığı her halinden belli olan dolu dolu bir albüm yapmış.

 

‘Başka Hikayeler’ albümünde sözler Buray’ın ilk albüm yolculuğundan itibaren yanında olan Gözde Ançel, besteler ise Buray ve Gözde Ançel’in imzasını taşıyor. Bu ikilinin kimyası öyle güzel tutmuş ki ortaya çıkan işlerin duygusu ilk günden beri hep çok yoğun. Müzikal konuda tek yürek olmayı başarabilmiş Gözde ve Buray’ın bu işbirliğine şapka çıkarıyorum.

 

Sözleri Gözde Ançel, bestesi Buray ve Gözde Ançel’e, düzenlemesi ise Buray’ın kendisine ait olan albümün çıkış şarkısı ‘Yüreksiz Tilki’ kademe kademe yükselen ve nakaratla bombayı patlatan sağlam bir slow olmuş. Buray ve Gözde can alıcı melodi ve sözleri harmanlama konusundaki hünerlerini bir kez daha göstermiş.

 

Yazının Devamını Oku

Sevgilim  

2020 yılında ‘Can Kenarım’, ‘Kalben’ ve ‘Gece’ isimli şarkılarını çıkartarak müzikal üretimine ara vermeden devam eden Murat Boz, şimdi 14'üncü single çalışması ‘Sevgilim’ ile 2021 defterini romantik bir çalışma ile açıyor

Sözlerini Yıldız Tilbe'nin yazdığı ‘Sevgilim’in müzik ve düzenlemesinde Devrim Karaoğlu’nun imzasını görüyoruz. İnsanın içine içine işleyen ve gayet efkarlı bir slow olan ‘Sevgilim’, Murat Boz’un tertemiz vokali ile pik yapmış.

 

İlk albümünden bu yana çıkardığı çalışmalarda slow şarkıları farklı yerde duran Boz’un bana kalırsa ilerleyen zamanlarda bu şarkılarını derlediği bir albüm hiç fena olmaz. Klip çekmediği slow ve mid tempolu şarkılar bu sayede tekrar değerlenmiş olur.

 

Yeni şarkı ‘Sevgilim’, romantik bir filmin soundtrack çalışmasının A1’i gibi vurucu bir iş olmuş. Boz’un pesinden tizine duyguyu dört dörtlük veren vokalinden söz etmeye gerek bile yok.

 

‘Sevgilim’e Murad Küçük'ün yönetmenliğinde çekilen ve çekimleri iki günde tamamlanan klip şarkıyı tamamlamış. Ben Murat Boz’un son yıllarda seçtiği şarkıları, denediği türleri ve bizden öğelerden kopmadan dünya müziğine yakınlaşmasını gayet başarılı buluyorum. Bu aralar yaydığı enerji yeniden doğmuş ve daha çok güçlenmiş gibi. Yeni yapacağı işleri ve çıkaracağı şarkıları bu varsayımdan hareketle merakla bekliyorum.

 

Yazının Devamını Oku

Bitmezse Kış  

Fikri Karayel’in 2020 yılında yayınladığı ‘Öl De Öleyim’ ve önceki yazılarımda severek dinleyip bahsettiğim ‘İyi Geliyor’ teklilerinin ardından merakla beklenen ‘Uzaktan' isimli yeni albümünün çalışmaları tamamlanmış. 

Yakında çıkacak olan ve toplam 9 şarkıdan oluşan albümden ‘Bitmezse Kış’ isimli şarkı önden girizgahı yaparak şimdi dinleyiciyi selamlıyor. Fikri Karayel’in söz ve bestesinde Ceren Deniz ve Serhan Bülbül ile ortak çalıştığı 'Bitmezse Kış' isimli mid tempo şarkı bana 2000’lerin başlarında sevdiğim pop r&b şarkılarının tadını verdi. Nakaratla birlikte sizi alıp götüren şarkının düzenlemesi Tolga Erzurumlu’ya ait.

 

Şarkı ve onun görsel anlatımına her zaman önem veren Fikri Karayel, ‘Bitmezse Kış’ın İdil Dizdar ve Sait Dağdeviren yönetmenliğinde çekilen video klip çalışmasında gayet şık bir işe imza atmış. Kapak ve imaj fotoğrafları için Fethi Karaduman ile çalışan Karayel, şarkısından videosuna yine özenli bir çalışma ile karşımızda. Heyecanla albümü beklerken, lapa lapa kar yağan şu günlerde fonda ‘Bitmezse Kış’ ile rüyalara dalacağız.

 

Kalpsiz

Efkar katsayınızı arttırmak istiyorsanız Cengiz Kurtoğlu ve Ayşen Birgör’ün birlikte seslendirdiği ‘ Kalpsiz’ isimli şarkıyı hiç düşünmeden dinleyebilirsiniz. Sözleri Hakkı Yalçın'a, müziği Orçun Kurtoğlu, Aydın Kurtoğlu, Ferit Özkan ve Seçkin Özer'e ait olan şarkı sevgiliye duyulan öfkeyi ve sitemi nokta atışı sözlerle dile getirmiş.

 

Aşk söz konusu olunca kalpsiz kesilenlere mesaj niteliği taşıyan şarkı özellikle geçtiğimiz 14 Şubat günü ayrılan çiftlerin birbirine mesaj olarak yolladığı şarkılardan biri olmuştur diye düşünüyorum.

Yazının Devamını Oku

Evdekilere Söyle

Tarzını ve müzik dünyası içindeki duruşunu çok sevdiğim Güliz Ayla’nın yeni şarkısı çıktı. Sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Evdekilere Söyle’ biraz reggae biraz pop tertemiz bir dans şarkısı olmuş bana göre.

Dinler dinlemez yerinde sallanmana neden olan şarkının düzenlemesi ve mixi başarılı aranjör Sabi Saltiel’e ait. Saltiel’in hem retro hem de modern çizgisini yine çok iyi harmanladığı işlerinden biri olmuş. Kendisinin daha önce Yalın ve Mabel Matiz’e yaptığı çalışmaları beğendiğimden, Güliz Ayla’nın bu şarkısının düzenlemesinde imzasının olmasına ayrı bir sevindim.

 

‘Evdekilere Söyle’de her şey büyük bir uyum içinde. Şarkının ruhunu çok iyi yansıtan ve Melih Kun yönetmenliğinde çekilen videoda Güliz’e 15 kişilik profesyonel  bir dans grubu eşlik etmiş. Styling Bedirhan Taşçı tarafından yapılırken, fotoğrafları Halil Güzel çekmiş.

 

Şarkıda tıpkı kendi gibi cesur, güçlü ve eğlenceli bir kadının duygularını anlatan Güliz, karşı tarafı harekete geçmeye davet ediyor. Madem seviyoruz, ne diye kasıyoruz duygularını sal gitsin mesajını veren şarkı, keyifle eşlik edeceğiniz türden.

 

Aşka Cezalı

Soner Arıca’nın söz ve müziği kendisine, aranjesi ise Miraç Kutlu’ya ait olan "Aşka Cezalı" isimli yeni single çalışması geçtiğimiz hafta çıktı. Soner Arıca denince akla duygu yoğunluğu yüksek şarkılar geliyor. Dinler dinlemez biraz efkar biraz romantizm derken tripten tribe girerken buluyorsunuz kendinizi.

Yazının Devamını Oku

Çok Mu Zor

Yapım aşamasını yakından takip ettiğim, ilk duyduğum anda vurulduğum, sözü ve müziği Onur Özdemir’e ait olan ‘Çok Mu Zor’ isimli şarkı Gülşah Kömür’ün sesinden dinleyici ile geçtiğimiz hafta buluştu.

 

Katıldığı bir ses yarışmasında birinci seçilen Gülşah Kömür’ün vokali ile ‘Çok Mu Zor’ şarkısı dinleyeni alıp götürüyor. Akıp giden melodiye lazım olan tertemiz vokal ihtiyacı Gülşah ile tamamlanmış diyebilirim. Müzik kariyerinin ilk teklisinde Onur ile çalışması bana kalırsa Gülşah için büyük bir şans. En nihayetinde ilk şarkı her zaman önem teşkil eder. Bunun usta bir elden çıkması isabet olmuş. Onur ile sosyal medyada şarkının çıktığı gün yaptığı canlı yayında gözlemlediğim kadarıyla Gülşah, işinin her detayıyla ilgilenen, disiplinli biri. ‘Çok Mu Zor’ şarkısının çıktığı bu müzikal yolculukta kendisine uğur getirmesi dileğiyle.

 

Begefendi

Berkcan Güven namı diğer BEGE’nin toplam on iki parçadan oluşan “BEGEFENDİ” isimli albümü geçtiğimiz cuma günü çıktı. Albüm öncesi haberci niteliğinde yayınlanan Harman, Nazar ve Eksi şarkılarının ses getirmesinin ardından gelecek yeni çalışmaların ne olacağı merakla beklenirken BEGEFENDİ albümü sürpriz bir şekilde geçen hafta dinleyici ile buluştu.

 

Çalışmalarının dört ay sürdüğü albümün ilk videosu BEGE’nin Emir Taha ile birlikte söylediği B.S.G’ye gelmiş. Mert Akay yönetmenliğinde çekilen video klip çok keyifli olmuş. Azılı bir Eurovision şarkı yarışması seveni iseniz videoyu tebessüm ederek izlemeniz garanti. Zeynep Bastık, Chaby, David ve Linçsquad tayfası şarkının videosuna misafir olarak renk katmış.

 

Yazının Devamını Oku

Seni Soruyorlar

Ersay Üner sürprizli müzisyenlerden. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Pandemi dönemi şarkılar yazmaya ara vermeden devam eden Üner, geçtiğimiz hafta bunlardan bir tanesini dinleyici ile paylaştı.

Söz, beste ve düzenlemesi kendisine ait olan ‘ Seni Soruyorlar ‘ 3 dakika 11 saniye boyunca hem dans ettiriyor hem de severek ayrılanların duygularına tercüman oluyor. Şarkıyı kulaklıkla dinleyince Ersay’ın katman katman nakış gibi işlediği düzenlemesini keşfe çıkıyorsunuz. Retro disco tatlarının üzerine serpilmiş efkarlı yaylılar ve trompet ‘ Seni Soruyorlar’ın güzel detaylarından sadece birkaçı. Şarkı biten bir ilişkinin ardından gelen sorulara isyanı ve o durumun yarattığı bunalımı anlatıyor.

 

Ersay ‘Seni Soruyorlar’ için, ‘ Biten bir ilişkinin ardından cevaplanması en zor şeylerden biri; Eşin, dostun ve çevrendeki insanların ilişkinin neden bittiğine dair sorduğu sorularıdır. Bu sorunun cevabını henüz kendine bile verememişken ve ilişkiyi hatırlamaya dahi çekinirken; günlük bir sohbetin içinde, aniden karşımıza çıkan bu sorular hepimizin hayatında yaşadığı ve bir gün yaşayabileceği bir durum.’ demiş. Bana kalırsa Ersay, şarkıda bu durumu ‘Hay ağzına sağlık’ dedirten nokta atışı cümlelerle gayet güzel anlatmış.

 

Projenin prodüktörlüğünü Büşra Pekin ve Ersay Üner’in kendisi üstlenmiş. Şarkının video klip çalışmasının yönetmen koltuğunda ise Elif Demiralp’i görüyoruz. O zaman Ersay’ın sıradaki şarkılarını beklerken ‘Seni Soruyorlar’ ile ısınma turlarına başlayalım.

 

Tabu

Gizem’in ‘Tabu’ şarkısı nihayet çıktı. Nihayet diyorum çünkü uzunca bir süredir Gizem’in heyecanını ve paylaşmak için ne kadar sabırsızlandığını yakından bilenlerdenim. Aslında bu projenin her şeyi hazırdı fakat kimsenin ajandasında olmayan pandemi ve devamındaki süreç tüm planları bozarak çıkışı geciktirdi. Geç olsun güç olmasın diyen Gizem, en nihayetinde ‘Tabu’yu müzikseverlerin beğenisine geçtiğimiz Cuma günü sundu.

Yazının Devamını Oku

Elim Kaydı

Damla’yı ilk olarak 2018 yılında çıkardığı “Çık Dışarıya Oynayalım” şarkısı ile tanıdım. O zamanlar köşemde yazmıştım. GTR müzik ailesi ile çıktığı yolculuk onun için yerinde bir karar olmuştu. Aynı müzik dilinden konuşulan bir ortamda şarkıları pişirip dinleyici ile paylaşmak şu zamanda bir hayli zorken, Damla bu imkana sahip biri olarak çalışmalarını dinleyici ile paylaşmaya ara vermeden devam etti. 

2018’de çıkardığı “Çık Dışarıya Oynayalım” söz ve müziği kendisine , aranjesi ise Aytaç Özgümüş’e ait enerjisi gayet yüksek bir şarkıydı. Ardından yayınladığı tekliler ve ortak çalışmalarla müzikal yelpazesinden örnekleri sunmaya devam eden Damla, şimdi 2021 model şarkısı ‘Elim Kaydı’ ile rotayı pop , r&b semalarına doğru kırıyor.

 

‘Elim Kaydı’yı dinlerken 90’lardan 2000’lerin ortasına severek dinlediğim yabancı şarkıların tadını aldım. Özellikle düzenlemeyi yapan Orhun Sevindik’in bu hissiyattaki payı büyük. Melodisi, sözü ve enerjisi ile dinleyeni ikinci nakarat dönüşünde hemen kavrayan ‘Elim Kaydı’ benim pek hoşuma gitti.

 

 

Teoman Ve Piyano

Teoman’ın 1996 ile 2006 yılları arası yazdığı şarkılardan 10 tanesi, piyanist Tuluğ Tırpan tarafından yeniden düzenlenip Teoman’ın vokali ile tekrar buluşarak geçtiğimiz Cuma piyasaya çıktı.

 

Yazının Devamını Oku

Alayına  

Tiktok’un fenomen isimlerinden biri olan Kürşat Juan'ın 'Alayına' şarkısı geçtiğimiz hafta yayınlandı. Tabiri caizse çıktığı an itibariyle fırtına gibi esti. Klip yayınlandığı gün Youtube trendlerde ilk sıraya ışık hızıyla yerleşti. En son baktığımda 6 milyon izlenmeyi geçmişti bile. Şu zamanda o rakamlara şarkı çıkar çıkmaz eskisi kadar kolay erişilemezken Kürşat, hatırı sayılır bir etkileşim sağlayarak kısa sürede iyi geri dönüşler aldı. 

'Alayına' şarkısı dinler dinlemez nakaratıyla akılda kalıyor. Bir kere dinledikten sonra gün içinde söylemesi garanti dediğimiz parçalardan bir tanesi. Sözleri şu sıralar çok konuşuluyor. TikTok dünyasından bazı isimlere göndermeler yapan “Alayına”, bir nevi bu dünyaya meydan okuyor. Baştan söyleyeyim TikTok’un yabancısıysanız şarkıyı anlamak için bir kullanma kılavuzu şart. Olaylara vâkıf olunca dinlemesi daha keyifli oluyor.

 

Kürşat gördüğüm kadarıyla içinde bulunduğu TikTok dünyasına objektif eleştiri yapabilen, hoşuna gitmeyen noktaları açık açık söyleyen biri. Bu platformu kötü kullananlara karşı görüşlerini hiç esirgemiyor. Tiktok hem dünyada hem de ülkemizde çok rağbet gören bir platform. Şimdilerde oranın gücünü gören pop camiası akın akın buraya göç ediyor. Kaçı orada barınır ve platformun gerekliliklerini yerine getirir bunu zamanla göreceğiz. Kürşat’a gelecek olursak yükselen bir başarı grafiği var. Sevenleri gün geçtikçe artıyor.

 

Young Star

'Derdi Ne? ' isimli parçası ile listelerde başarı sağlayıp, sosyal medya platformlarındaki dinlenme rakamları ile dikkat çeken Samsunlu rapçi Sefo, 2020 yılında art arda çıkardığı teklilerle başarısını perçinlemiş genç bir isim. Bana göre Sefo’nun rapinin kendine has olması ve ‘Bu Sefo okuması!’ dedirten tarzı onu diğer isimler arasından sıyırıp farklı bir yere koyuyor.

 

Sefo şimdi yeni şarkısı 'Young Star' ile 2021 yılını selamlıyor. Şarkının söz ve müziğine de imza atan 22 yaşındaki rapçi, 'Young Star'ı kendisini yıldız hisseden herkes için yazdığını söylemiş. Hayallerinin peşinden koşup istediği başarıyı elde edenlerin ve ‘ Yapamazsın’ diyenlerin karşısına ‘ İşte buradayım’ diyerek eskisinden daha güçlü çıkanların marşı olmaya gelmiş “ Young Star “ şarkısı.

Yazının Devamını Oku

İrem Derici: Müzikte bağnazlık olmaz!

İrem Derici sürprizlidir. Hem iş hem de özel hayatında verdiği ani kararlarla sizi şaşırtabilir. Bu özelliğinin altını özellikle son yıllarda daha çok çizer oldu. Rutinde hareket etmeyi sevmediğini üç sene önce çıkardığı “ Sabıka Kaydı “ albümünde yer alan “ Yazsın Bana”ya 2020 yılında klip çekmesinden anlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Benzer bir golü 2021’in ilk dakikalarında attı ve bir Sagopa Kajmer şarkısı olan ‘Vazgeçtim İnan’ı videosu ile birlikte dijital ortama saldı. Normal şartlarda kendisinden çıkardığı son maxi single’da yer alan ‘Güz Dönümü’ne klip beklenirken o rotayı bambaşka bir yere kırarak yine şaşırttı.

 

Sagopa Kajmer’in 2019 yılında çıkardığı ‘Sarkastik’ EP’sinde yer alan ‘Vazgeçtim İnan’ 2021’de İrem Derici yorumu ve Alper Atakan düzenlemesi ile karşımızda. Şarkıya Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klip ise İrem’in bana kalırsa şu zamana kadar çektiği en cool video klip.

 

Yazının Devamını Oku

Ben Unutmayı Bilmem

Emir, “Ben Unutmayı Bilmem” isimli yeni single çalışmasını Sony Music etiketiyle geçtiğimiz hafta çıkarttı. Sözlerini kendisinin yazdığı şarkının bestesi İlker Bayraktar, düzenlemesi ise Mustafa Ceceli’ye ait.

 

Emir “ Ben Unutmayı Bilmem “ diyor ama iyi şarkı bulup dinleyicisi ile paylaşmayı her zaman iyi bilir. Takıntılı bir Başak burcu olduğunu bildiğim için, bu şarkı oluşana kadar sözünden beste ve aranjesine uzun saatler harcayıp, fikir alışverişlerinde bulunduğuna adım gibi eminim. Sonuç bana kalırsa başarılı. Yine radyoların döndüre döndüre çalacağı tertemiz bir slow şarkı olmuş ve Emir’e yakışmış.

 

Şarkı ilk dinlemede melodisi ile zaten sizi kolaylıkla yakalıyor. İkinci dinlemede ise mevzu artık tamamdır. Emir’in Mustafa Ceceli ile ilk çalışması  “ Ben Sen Olamam” albümünde yer alan “ Şiki Şiki” şarkısının düzenlemesinde olmuştu. Yıllar sonra yollar Ceceli ile tekrar kesişmiş. Özellikle slow şarkılarda Ceceli’nin düzenlemeleri bir başka oluyor. ‘Ben Unutmayı Bilmem’ buradan hareketle doğru ellere teslim edilmiş.

 

Emir’in 2020 yılının son günlerine bıraktığı bu duygu yüklü şarkının ardından 2021’de sırasıyla hangi şarkıları dinleyici ile paylaşacak hep birlikte göreceğiz. Pandemi döneminde üretimi durdurmayıp bolca şarkı yazan Emir, hazırda bekleyen şarkıları art arda bekletmeden çıkarmayı planladığını söyledi. Bu arada yeni şarkının video klip çalışması yayında. Klip, terk edilmiş bir Rum köyünde, Emir’in yönetmen olan kardeşi Erdi Sevinç tarafından çekilmiş.

 

Çek Vur

Yazının Devamını Oku

Senin Yüzünden 

Buray, DJ/prodüktörler Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın yeni şarkısı “Senin Yüzünden” geçen haftanın keyifle dinlenen yeni şarkılarından biri oldu.

Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın ortaklığının ilk ürünü ‘’Rampapapam’’ı geçtiğimiz aylarda dinlemiştik. Oldukça ses getiren ve listelerde başarı gösteren bu çalışmanın ardından şimdi “Senin Yüzünden” adlı şarkı için tekrar bir araya gelen 3’lü yeni başarılara imza atacak gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz cuma günü çıkan ‘’Senin Yüzünden’’ şarkısının sözleri Buray ve Mertkan Erkan’a, müziği ise Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın’a ait. Rapçi Tepki şarkıya hem söz hem de melodi olarak ilham olmuş ve fikirler vermiş. Aşıksanız ve çıkmaza girdiyseniz geçmiş olsun bu şarkı tam size göre.

Yönetmenliğini Omid Saghafi’nin yaptığı video klibin sanat yönetmenliğini Tuğçe Akış üstlenmiş. Buray’ın klip sonrası vücudundaki boyaları çıkarması tam 45 dakika sürmüş. Klibin eğlenceli kamera arkası görüntüleri 1 hafta içinde yayında olacakmış.

Buray ve son zamanlarda isimlerini yaptıkları diğer başarılı işlerle sık sık duyduğumuz Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın işbirliğinin devamının gelmesi gerektiğine inanıyorum. Bu ortaklığı bir 3’lü seri olarak düşünürsek diğer çalışmanın ne olacağını bekleyip göreceğiz.

‘ Senin Yüzünden’ , Gomma ve Wasp Entertainment ortaklığı ile tüm dijital mecralarda klip çalışması ile birlikte yerini aldı. Dinlemediyseniz hemen kulak verin.

 

Sokağın Sesi

Sokakta söyledikleri şarkılar ile sosyal medyada hatırı sayılır izlenme ve dinlenme sayısına imza atarak isimlerini duyuran ve daha sonra yaptıkları işlerle başarılarını devam ettiren Merve Uyanık ve Mehmet Baştürk, 'Sokağın Sesi ' isimli keyifli ve enteresan bir proje için bir araya gelmiş.

Yazının Devamını Oku
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazarın Tüm Yazıları