"Serhat Tekin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Tekin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Tekin

Serhat Tekin

Düşlerinde Özgürsün

3 Ekim 2019

Bugüne kadar Bengü (Geçmiş Olsun, Neden, Günaydın), Tuğba Yurt (Yine Sev Yine, Masal) ve Hande Ünsal (Oyna Oyna, Nerdesin) başta olmak üzere pop müziğin önde gelen isimlerine verdiği hit şarkılarla başarı elde eden ve Sinan Akçıl ile yaptığı "Demesinler" isimli düet şarkıyla adını geniş kitlelere duyuran Melda; ilk single çalışması “Düşlerinde Özgürsün”ü geçtiğimiz günlerde dinleyici ile buluşturdu. 

Sözleri Melda’ya, müziği Nurettin Çolak ve Melda’ya ait olan çalışmanın düzenlemesinde ise yine Nurettin Çolak imzası görüyoruz. Nurettin Çolak ile yapılan müzikal beraberlik ortaya derli toplu bir elektronik pop şarkısı çıkarmış. Diğer isimlere verdiği pop şarkılarından bağımsız olarak günümüz pop arenasında kendi istediği tarzda bir şarkı ile çıkış yapmasını cesur bulduğum Melda , söz yazarı ve besteci olarak skalasının geniş olduğunu bu şarkı ile göstermek istemiş. Autotune olayı şarkı gereği öne çıkarılsa da Melda’nın vokalini duru bir şekilde dinlemek isteyenler sosyal medya ortamında yaptığı coverları dinleyebilir. Bu hafta yeni bir tat denemek isteyenlere Melda’nın Nurettin Çolak ile yaptığı ‘Düşlerinde Özgürsün’ü tavsiye ediyorum. 

YAŞASIN ARABESK

Bu haftanın sürprizi Ufuk Yıldırım’ın ‘ Yaşasın Arabesk’ isimli albümü oldu. 90’lı yıllardan günümüze yorumculuğunun yanı sıra söz yazarı ve besteci kimliğiyle de ön plana çıkan Ufuk Yıldırım, efsane Vitamin grubu ve Ercan Saatçi ile yaptığı çalışmalarla kült olmuş bir çok işe imza atmıştı. Kendisini özellikle İzel ile düet yaptığı ‘ Sus’ şarkısındaki dikkat çeken nağmeleri ile hiç unutmadığım Yıldırım, bu nağmeleri bolca duyacağımız bir albüm ile karşımıza çıkıyor. ‘ Yaşasın Arabesk’ isimli yeni çalışmanın kendisi için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünüyorum.

Garo Mafyan bestesi Affetmedim Kendimi, Ufuk Yıldırım & Ercan Saatçi ortak yapımı Bebeğim, Kayahan imzalı Gönül Sayfam, Onno Tunç & Sezen Aksu eseri Kurşuni Renkler albümde yer alan parçalardan. Aynı zamanda solo kariyerinde seslendirdiği ve o zamanlar da çok sevilen ‘Çabuk gel annem’ isimli şarkı bu albümün konseptine uygun bambaşka bir hale bürünmüş şekilde karşımıza çıkıyor. Şarkı seçimlerini nokta atışı bulduğum albüm, Ufuk Yıldırım’ın nağmeleri ile efkara davetiye çıkartıyor. 

Albümden ilk klip Burak Kut ile dinleyip sevdiğimiz ve 90’lı yılların imza slow şarkılarından biri olan Ufuk Yıldırım ve Ercan Saatçi imzalı ‘ Bebeğim ‘ şarkısına çekilmiş. Baştan sona şarkı atlamadan dinlenecek sağlam bir konsept albüm olan ‘ Yaşasın Arabesk’in Ufuk Yıldırım’ın arabesk severler ve özellikle genç kitle ile buluşmasında önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.

Yazının devamı...

Aramızda Engeller

26 Eylül 2019

Aynı tornadan çıkmış , akustik tatlara hasret bırakan düzenlemelerden sıkılmış iseniz bu şarkı öncelikle aranjesi ile enfes bir canlı kayıt zevki sunuyor. Retro , folk esintileri taşıyan ve nakaratı ilk dinleyişte dile yapışan şarkı için Nasuhoğlu ‘ ‘İstemek’ kavramının önemini ve büyüklüğünü biraz geç fark eden biriyim. Özellikle sevda yolunda dikenli yollardan geçmemek, zor zamanlar geçirmemek mümkün değil. ‘Aramızda Engeller’ bu konuyu esprili bir yönden ele alarak işliyor” demiş.

Gerek vokali gerekse melodisi ile tüy gibi hafifleten şarkı yazdan sonbahara geçişte tatlı bir rüzgar estirip , ‘ Engel diye bir şey yok. Onu da halledersin ‘ sinyalini çakarak kıvam bir gaz veriyor insana. Dinler dinlemez arabaya atlayıp uzun uzun yollar yapası geliyor insanın. Sözünden bestesine derli toplu bir şarkı olan ‘Aramızda Engeller’e bir kulak verin. Yüzünüzde bırakacağı gülümseme bedava.

BENİ SEVERDİN

Türkiye’nin en geç müzik grubu olarak anılan Papyon’un solisti Yiğit Atilla, müzik kariyerine ilk solo çalışması “Beni Severdin” ile merhaba demiş. Sözü ve müziği kendisine ait olan parçanın aranjesi kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Ateş Atilla ile Berk Büken’e ait olan şarkıyı dinler dinlemez ‘ Oh be tertemiz bir şarkı ‘ dedim. Elektro pop alt yapısının yanı sıra 90’ların mumla aradığımız tatlarını barındıran şarkı Yiğit Atilla’ya gayet güzel yakışmış. Yaptığı grup müziğinden başka bir tarzla solo kariyerine devam etmesi ise iyi bir seçim olmuş diye düşünüyorum.

Rap müzik istilası altında olan müzik dünyamızda böyle güzel pop şarkılarının çıkması ‘ pop elden gidiyor ‘ serzenişinde bulunanların ağzına bir parmak bal çalıyor. Böyle güzel işlerin arkasında durup , daha geniş kitlelere sunmanın yolları aranmalı. ‘ Beni severdin’ radio friendly ( radyoların seveceği türde ) dediğimiz bir şarkı olmuş. Murat Joker yönetmenliğinde Silivri’de gerçekleşen şarkının klip çalışması ise 12 saatte tamamlanmış. Yiğit Atilla solo kariyerine bence gayet başarılı bir şarkı ile adım atmış. Bundan sonra çıkaracağı şarkılara dikkat kesilmeli. Bu hafta yenilerden ne tavsiye edersin dediklerinde hiç düşünmeden ‘ Beni Severdin’i öneriyorum.

TELEFONSUZ KONSER

Yazının devamı...

Sevimo’nun gece yarısı notları

5 Eylül 2019

R&B ve Soul türünde şarkılara yer verdiği albümün alt metinleri oldukça derin. Kendisine bu radikal kararı ve albümün hikayesini sorduğumda ‘Albüm bir yeniden doğuş albümü. Sağ ve solumdaki melekler, kazınmış saçlarım ve kaşlarım yeniden doğuşun simgesel bir ifadesi. Artık asıl tutkum olan müziğin peşinden gitmemin zamanının geldiğini düşündüm. Poetik, kişisel, karanlık ve kışkırtıcı bir rnb albümü oldu. Bütün söz ve besteler bana ait. Yapım sürecinin her saniyesinde yanındaydım. ‘Sayko’ ve ‘Son’ şarkılarının aranjeleri de bana ait. Albümdeki şarkılar bir hikayenin sırasında gidiyor, yani birinci şarkıda başlayan hikaye dördüncü şarkıyla anlam bütünlüğü olan bir sona erişiyor. Bu heyecan verici bir detay benim için.’ cevabını veren Sevimo , ilk klip çalışmasını ‘Yasak Elma’ isimli şarkıya çekti.

Bu çalışmayı bağımsız olarak yayınlayıp , herhangi bir plak şirketinin imkanlarını arkasına almayarak bu devirde oldukça zor olan bir yolu seçen Sevimo’nun albümü kulaktan kulağa fısıltı gazetesi şeklinde yayılarak dinleyiciye ulaşmayı hedefliyor.

Sevimo, kendisiyle ilk çıkardığı şarkı ‘Yabani’ vesilesiyle yaptığımız röportajda aslında bu  albümün sinyalini o zamanlardan vermişti. Kendi söz ve bestelerinin peşinden gitmek istediğini , kendisi için çizilen kalıplar içinde olmak istemediğini , aksinin kendisini mutsuz edeceğinin altını kalın harflerle çizmişti. Onu ilk şarkısıyla tanıyıp sevenler bu yeni çalışmadaki müzik türüne aşina değillerse biraz yadırgayabilirler. Onlara tavsiyem albüme zaman verip , dikkatlice dinlemeleri. Kapak çalışmasından , hikayesine Sevimo’nun iç dünyasına açık davetiye niteliği taşıyan bu mini albümün devamının gelmesi dileğiyle.

 

AS BAYRAKLARI

Simge’nin merakla beklenen ‘ As Bayrakları’ şarkısı kısa bir zaman önce dinleyici ile buluştu. Şarkının sözlerinde Onur Özdemir müziğinde ise hem Onur Özdemir hem de Simge’nin imzasını görüyoruz.

Yazının devamı...

Ufo

22 Ağustos 2019

Pop bir şarkıya gayet pop bir imaj ve koreografi hazırlayan Güneş sıkı bir ekip çalışması ile her detayın üzerinde çalışmış. Onu akustik slow şarkıları ile sevenler ilk etapta biraz yadırgamış olabilir. Ama pop dünyasında bu tarz hamlelere alışık olmak lazım diye düşünüyorum. Bir şarkıcının her zaman kendisi için çizilen sınırlar içinde kalmasını beklemek haksızlık olur. Dinleyici hep tek tip şarkıcı görmek istese de bu durum diğer taraf için sıkıcı olabiliyor. Biraz nefes almak , rahatlamak ve kendinden beklenenin dışında işlerin sularında yüzmek sakıncalı bir durum değil.

Burcu Güneş bu yaza ‘Ufo’ ile farklı bir tat bırakmak isterken , kışın çıkaracağı albümün şarkılarını mutfakta pişirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl sonunda yaptığımız röportajda enerjik ve pop bir albüm istediğini söyleyen Güneş’in yeni albümünde dinleyici sevdiği her tür Burcu Güneş şarkısına benzer melodiler duyacak.

Aman avcı

Bu hafta alternatif müzik türünde yeni çıkan cover bir parçaya rastlıyoruz. Şenay Lambaoğlu’nun yağ gibi akan vokalinin bir Azerbaycan türküsü olan ‘ Aman Avcı’ ile birleşmesi ortaya dinlemesi gayet keyifli bir iş çıkarmış. Tolga Görsev’in düzenlemesi ile farklı bir forma giren türkü , ılık yaz akşamlarına fon müziği olacak bir pop caz şarkısına dönüşmüş.

Yorumculuğunun yanında söz yazarı ve besteci kimliği de olan Lambaoğlu’nu henüz dinlemediyseniz önceki çalışmalarına bir kulak verin derim. Geçmiş albümlerinden ‘Farketmeden’ ve ‘Ah ne hoş’ şarkılarını özellikle öneriyorum. Her türde bir başka tınlayan vokali onun en büyük artısı diye düşünüyorum. Pop mu rap mi kargaşası arasında siz bu şarkıyla alternatif tatlar deneyin.

Ömür dedikleri

Can Baydar’ın mayıs ayında çıkardığı ''Ömür Dedikleri'' şarkısının remix versiyonu geçtiğimiz günlerde çıktı. Can Baydar’ı hem Gece grubundan hem de diğer şarkıcılara verdiği şarkılar, reklam ve film müziklerinden tanıyoruz.

Solo kariyerinin ilk projesi olan ve Mayıs ayında yayınlanan söz ve müziği Can Baydar'a, düzenlemesi Harun Tekin ve Efe Demiral'a ait olan şarkının vokalinde Fatma Turgut davulda ise Cem Aksel eşlik etmiş. Can Baydar ile ilk olarak Gece grubu röportajını yaparken 2011 yılında tanışmıştım. Solo şarkı çıkarmasını daha önce beklediğim bir isimdi. ‘ Ömür Dedikleri’ orijinal haliyle çok hoşuma gitmişti. Tam ona alışmışken ardından gelen bu versiyon bambaşka bir nefes olmuş.

Yazının devamı...

Çık aradan

15 Ağustos 2019

Söz ve müziği Derya Uluğ ile Asil Gök imzası taşıyan şarkının düzenlemesi ise Mustafa Ceceli’ye ait. Şarkının Nihat Odabaşı tarafından çekilen video klip çalışmasında ise bambaşka bir Funda Arar görüyoruz. Kendini sürekli yenilemesi , belirli kalıplarda kalmaktan özellikle kaçınması Funda Arar’ın dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi. Bütün bu değişiklikleri yaparken asla Funda Arar imzasına zarar vermemesi ve o dengeyi tam kıvamında tutması ise takdir edilmesi gereken bir detay.

2019 yazına güzel bir imza atan Arar’ın ‘ Çık Aradan’ isimli şarkısının iki versiyonu var. Bir tanesi video klip çalışmasında dinlediğimiz Mustafa Ceceli’nin yaptığı dans versiyonu diğeri ise benim favorim olan Febyo Taşel imzalı akustik hali. Ben Funda Arar’ın yerinde olsam akustik versiyona gayet sade siyah beyaz bir video klip çekerek dijital ortamda yayınlarım. Şarkı akustik versiyonu ile kendini bir başka sevdirirken , efkar dozajını daha çok artıyor. Eminim bu versiyonla şarkıyı daha çok kişi sevecektir.

REYHAN KARACA’YA LAGA LUGA YAPMAYIN!

Müzik dünyasına adım attığı günden beri üretime hiç ara vermeyen Reyhan Karaca dinleyicisinin isteklerini karşılamayı hiç bir zaman ertelemeyenlerden. Bu yaz ‘ Laga luga ‘ diyen Karaca, boş durmayıp kışa çıkaracağı şarkının hazırlıklarına çoktan başlamış bile. ‘ Laga luga ‘ Pop elden gidiyor feveranları arasında hem 90’ları hem de 2000’leri bir potada eriten, eli yüzü düzgün bir pop şarkısı olarak dinleyiciye el sallıyor.

Sözleri Sadettin Dayıoğlu’na, bestesi Reyhan Karaca ve Sadettin Dayıoğlu’na ait ‘ Laga Luga’nın düzenlemesi ise Emre Gören’e ait. Kıpır kıpır akan aranjedeki kemençe kimin aklına geldiyse tebrik etmek lazım. Böyle yüksek tempolu pop bir düzenlemede kemençe çok güzel bir renk olmuş.

Şarkının görselleri rengarenk kıyafetlerle göz alırken , videosu ile Miami rüzgarları estiriyor. Fotoğraflarda Isaac Angel’in objektifine poz veren Karaca , yine İsaac Angel’ın yönetmenliğinde, Miami sahilinde dünyaca ünlü şarkıcı Gloria Estefan’ın restoranının bahçesinde çektiği video klip ile şarkısının enerjisini tam anlamıyla yansıtmış.

Yazının devamı...

Daha bi aşık

8 Ağustos 2019

‘Daha bi aşık’da Çelik’e bestelerde; Gökhan Tepe, Serdar Aslan, Jean Marie Riachi; sözlerde ise Hakkı Yalçın, Şebnem Sungur eşlik etmiş. Şarkıların düzenlemelerinde ise Okay Barış, Alper Atakan, Orhan Sancak, Serkan Ölçer ve Erhan Bayrak’ın imzalarını görüyoruz. Albümde genel sound öyle güzel iç içe geçmiş ki baştan sona tüm şarkılar yağ gibi akıyor ve hikaye hiç kopmadan dinleyiciye geçiyor. 

Ayla Çelik işin aynı zamanda üreten kısmında yer alan bir isim olunca düşünmesi gereken şeyler çoğalıyor. Güzel bir şarkı çıkınca kendine mi yoksa diğer şarkıcılara mı gideceği ikilemi arada bir zorluyor olsa gerek. Mesela eminim bu albüm çıktıktan sonra çoğu şarkıcı Çelik’i arayıp , ‘ Bize neden bu şarkıyı dinletmedin?’ diye sormuştur.

Albümün birbirinden güzel görselleri Nihat Odabaşı’na emanet edilmiş. Video klip çalışmasından çekilen fotoğraflara bambaşka, rengarenk bir Ayla Çelik ile karşılaşıyoruz. Odabaşı ile Çelik’in kimyası öyle güzel uyuşmuş ki ‘ Daha bi aşık ‘ albümüne yakışır daha bi güzel Ayla Çelik çıkmış ortaya. Nihat Odabaşı her detayı yine nakış gibi işlemiş ve farkını konuşturmuş. Fotoğraf ve videodan enerji fışkırıyor.

‘Sezona hitap etmiyorum , benim bütün hedefim iyi şarkı yapmak’ diyen Ayla Çelik , geniş bir zaman aralığına yayılacak , özellikle kış aylarında daha çok demlenecek aşk şarkılarını barındıran ‘ Daha bi aşık ‘ albümü ile dinleyiciyi daha bi hüzünlendirecek. Benim albümde özellikle dinlemenizi istediğim şarkıların başında ‘Yıldırım’ ‘ Aşık oldum giderken’ ve ‘Hükümdar’ var. İkinci klip mümkünse acil ‘Yıldırım’a çekilsin derim.

MEKANIN SAHİBİ HAKLI

Türkçe rap’in yükselişi son zamanların en çok konuşulan konularından biri. Listelerde üst sıraları dönüşümlü olarak Türkçe rap şarkılar paylaşıyor. Benim şu sıralar içlerindeki favori ismim Norm Ender. Yeni şarkısı ‘ Mekanın Sahibi ‘ öyle bir zamanda çıktı ki tartışılan çoğu konuya nokta atışı cevap niteliği taşıyor. 

Yazının devamı...

Esin’le dansa var mısın?

2 Ağustos 2019

Esin , ‘ Yeter biraz nefes almak istiyorum ‘ dercesine ezberden uzak, kafasına estiği gibi hareket etmiş. Zaten Esin’in diğer işlerine baktığımızda tek bir türde sıkışıp kalmadığını net bir şekilde görebilirsiniz. Her türün gerekliliklerini kolaylıkla yerine getirebilen İris’in üzerinde yaptığı hiç bir müzik türü sırıtmıyor. 

'Dans Edelim Mi? 'nin sözleri Esin İris'e, bestesi Esin İris ile bas gitarist Orhan Akın ve Belçika'da yaşayan Türk prodüktör Ozan Bozdağ'a ait. Elektronik semalarda gezmek istemiş bu sefer Esin. Gayet güzel olmuş. Şarkının bestesinde imzası olan Ozan Bozdağ, Belçika'daki çalışmalarının yanı sıra Türkiye'de yer aldığı ilk proje olan 'Dans Edelim Mi?'nin aynı zamanda prodüktörlüğünü de üstlenmiş. Klibinden şarkıya tertemiz bir iş olmuş. Esin’in bundan sonraki hamlesini heyecanla bekliyorum. Bu kış daha çok şaşırtacak gibi geliyor.

Aynen Devam Emir

Emir yaz bitmeden Akdeniz havası estiren yeni şarkısı ‘ Aynen Devam’ı çıkarttı. Şarkı aslında uzunca bir süredir Emir’in cebinde bekliyordu. Araya başka tekliler alarak ufak bir rötarla şarkıyı dinleyicisi ile paylaşan Emir, yaza yakışır bir şarkı armağan etmiş.

 Şarkının künyesine baktığımızda sözlerin Emir’e , müziğin New York çıkışlı alternatif rock grubu Firewater grubunun basçısı Todd Ashley , düzenlemenin ise Celil Yavuz’a ait olduğunu görüyoruz.

Sıcacık yaz havası estiren , alttan tatlı tatlı gaz veren sözleri ile gayet güzel bir şarkı olan ‘ Aynen Devam’ın video klip çalışması verdiği hisse uygun olarak eğlenceli dost meclisine sahne olmuş. Murad Küçük tarafından, Emir’in memleketi Cunda’da çekilen klipte Emir’in çocukluğunun geçtiği sokaklara ve deniz kıyısında arkadaşlarıyla birlikte vur patlasın çal oynasın anlarına tanık oluyoruz.

Emir müzik kariyerinde yaptığı şarkılarla öncelikle radyoların çok sevdiği bir isim. Bu oldukça önemli bir artı. Radyo’nun sevmediği isimin kitleleri yakalaması bir tık daha zor oluyor. İddiasız duruşu altında aslında her zaman bir iddiası olan Emir , araştırmacı yapısı , nabzı iyi tahlil edişi ile müzik dünyasının çalışkan isimleri arasında yer aldı. ‘ Aynen Devam ‘ yaz aylarında oluşturduğunuz müzik listesinde eller havaya kategorisindeki yerini rahatlıkla alabilir.

Yazının devamı...

Bir bilene sor

11 Temmuz 2019

2017 yılında “O Ses Türkiye” yarışmasının birincisi olan Özipek, sözü ve bestesi Fatih Ahıskalı’ya, düzenlemesi ise Tolga Görsev’e ait olan “Bir Bilene Sor” şarkısında İspanyol rüzgarları estiriyor. 90’lı yılların samimi şarkılarının tadını aldım ben dinlerken. Lütfiye’nin 4 oktavlık sesi , şarkıyı söylerken verdiği duygu ile birleşince bir başka keyifli olmuş.

Umarım her gün yeni şarkı ve şarkıcının ışık hızıyla çıktığı güzide müzik dünyamızda Lütfiye’nin ilk single çalışması ‘ Bir bilene sor ‘ hak ettiği yeri bulur ve dinleyiciye ulaşır. Yolu açık olsun ve bu güzel sesten daha çok şarkılar dinleyelim.

GÜLDEN’İN MENDİLİ

Yorumcu, söz yazarı ve besteci Gülden , bu yaz için ‘Mendil’i yolladı dinleyicinin huzuruna. Yavaş yavaş kana karışan ‘Mendil’in söz ve müziği Gülden’e düzenlemesi ise Celil Yavuz’a ait.

Yine insanın gönül telini titreten bir nakaratla karşımıza çıkan Gülden’in şarkısından görseline verdiği emeğe şapka çıkarmak lazım. Sürekli üretimde olup , az laf çok işçi olmasına ise ayrı bir yıldız koyuyoruz. Şarkıları kadar son zamanlardaki video klipleri ile de dikkat çeken Gülden’in ‘ Mendil ‘ video çalışmasının yönetmen koltuğunda İdil Dizdar ve Said Dağdeviren oturmuş. Poşetten hazırlanan kostüm, kağıttan yapılan çizmeler ve çekim alanındaki örümcek ağları ile şarkının içeriğine göre ezber bozan bir iş çıkmış ortaya.

Gülden şarkılarının sevdiğim yanı her ne kadar duygusal, aşk için her şeyi göğüsleyen gibi gözükse de bir o kadar canı yandığında tüm gemileri yakacak deliliği geri planda dizginliyor hissi vermesi. Kalbe dokunan şarkılara imza atmayı başaran Gülden’in mendili sol cebimizdeki yerini aldı.

Yazının devamı...