Türkiye’nin eğlence adası

Gürültü kirliliği nedeniyle gece mekânları belde dışına taşınmaya başlayınca Alaçatı’daki Unique tam bir eğlence adasına dönüştü. Konserden festivale, R&B’den alaturkaya yok, yok. Sayıları 15’i bulan beach, kulüp, restoran ve meyhanelerde binlerce insan aynı anda eğleniyor, birinden çıkıp öbürüne geçiyor. Çeşme’ye yolu düşecekler için buyurun Unique 2022 rehberiniz...

Haberin Devamı

Bundan 5-6 yıl önceydi. Çeşme-Alaçatı, Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinden biri haline gelmiş, fakat bununla birlikte bazı sorunlar da ortaya çıkmaya başlamıştı.
Mesela gürültü kirliliği...
Yaptığı yatırımı kısa sezonda çıkarmak isteyen işletmeler, “müziği ne kadar açarsam o kadar çok müşteri” mantığıyla birbiriyle yarışıyordu.
Her mekândan yükselen ayrı sesten dolayı Köyiçi’ndeki otellerde uyumak imkânsız hale gelmişti. Sadece turistler değil, Alaçatı’nın yerlileri de durumdan şikâyetçiydi.
Kurabiye Otel’in sahibi Mehmet Ali Akbulut gibi eski esnaf, beldenin asıl kimliğinden uzaklaşmasına karşı örgütlenmeye başladı.
Farkındalık yaratmak için çalmadık kapı, başvurmadık merci bırakmadılar.
Ve yavaş yavaş sonuç almaya başladılar.
Bugün Köyiçi’nde yüksek sesli müzik mekânlarının sayısı ikiyi-üçü ancak buluyor.
Peki n’oldu bu mekânlar?
Belde merkezinin dışında, sörf alanlarına giden yolda Unique adlı bir merkezde toplanmaya başladılar.
Alan da memnun, satan da. Eskiden Alaçatı’nın içinde olup geçen yıl buraya taşınan Esnaf’ın sahibi Atilla Bingöl ile sohbet ediyorduk.
“Buraya taşınarak ben de rahatladım” dedi; “Müzik sesinden rahatsız olup dükkâna yumurta atan bile vardı. Bir keresinde müşterinin masasına denk geldi...”
Unique’in bulunduğu bölge, denize uzanmış bir yarımada.
Farklı mekânların gelmesiyle bu yaz tam bir eğlence adasına dönüşmüş durumda.
Yan yana dizilmiş kulüplerin arasında eğlence yeri olmayan sadece tek bir bakkal var.
Gerisi R&B’den alaturkaya irili ufaklı gece mekânları.
Gündüz sessiz sakin olan bu adada, gece binlerce insan aynı anda eğlenebiliyor.

Haberin Devamı

Mekânlardan mekân beğen

* Anjelica: Eğlence adasının en yenisi, geçen hafta açılışını yaptı. Dekor kahverengi tonlarda, Fas-Meksika karışımı. Işıklandırmadan dolayı bütün fotoğraflar çok canlı, inanılmaz güzel çıkıyor.
Aslında yan taraftaki Zilly ile kardeş mekân. Her ikisinin de sahibi menajer Ataberk Oral olduğu için müşteriler arasında Ekin Mert Daymaz, Yusuf Çim, Denizcan Aktaş, Simay Barlas, Özge Yağız gibi sanatçı dostlarını görmek mümkün.
DJ kabininde cuma-cumartesileri Ataberk Oral, pazar günleri Almanya’da Tarkan muamelesi gören Onur Suygun var. Müşteriye hiç acımaları yok. Akşamüstü daha oturur oturmaz Tarkanlar, Kenan Doğulularla bodoslama giriyorlar hareketli müziklere.
690 liralık fiks mönüdeki 12 çeşit meze arasında en sevilen trüflü kavunlu peynir.
Benim favorimse yoğurt ve çeşitli çekirdeklerle yapılan Bi Daha.
* Esnaf: Eğlence adasında ikinci sezonu. Anjelica’nın kapı komşusu.
Aslında aralarında tatlı bir rekabet var. Farklarıysa şu: Anjelica biraz daha “pop pop” giderken, Esnaf “Erik Dalı”ndan “Ellere Yağmur Oldun Bana Damlamayisun”a kadar her havaya giriyor.
Bütün parçaları potpuri şeklinde çaldıkları için gecede 500 şarkı dinlemiş oluyorsunuz.
Eğlenceye masa masa dolaşan darbuka da eşlik ediyor.
Mönüyü yenilemişler ama arnavutciğeri, kokoreç ve kısır yine baş tacı tabaklar. Açtırılan şampanyalar meşaleli garsonlarla taşınıyor, DJ her şişede gemi sireni çalıyor. Yani mekânda biri bol para harcıyorsa bunu fark etmemeniz imkânsız.

Haberin Devamı

Türkiye’nin eğlence adası

* Summer Klein: Ege’nin açık ara en iyi elektronik gece kulübü ama eğlence adasında harika bir beach’i ve Atiye adında bir restoranı da var.
10-12 Temmuz’da Electronica Festival’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyorlar. Festivalin yıldızı prodüktör kardeşler Mind Against.
* Kafe Pi: Yıllarca Aya Yorgi Koyu’nun gediklisi olan Kafe Pi de artık Unique’te.
İçinde Rakish adlı masaları kumlardan denize taşan bir restoran, İstanbullu Suma Beach ve Kloster’ın bir araya geldiği bir gece kulübü ve Ojo Beach yer alıyor.
Ojo’nun içinde de Sabor adında bir fine dining restoran var.
Ateşler yakılan dolunay gecelerinde müşterilerden tek renk giyinip gelmelerini istiyorlar.
* Jolly Joker Alaçatı: Unique eğlence adasının en eskilerinden. 2017’de açıldı. Açık havada konser keyfi sunuyor.
Geçen cumartesi Hakan Altun vardı; bu cuma Gülşen, cumartesi Ersay Üner, 1 Temmuz’da Berkay...
* Gang: R&B kulüp olduğu için yaş ortalaması olarak daha genç bir kitleye hitap ediyor. Kabinde Doğuş Çabakçor, Kerim Büyük, Ogün Demirci gibi DJ’ler oluyor.
* The Mob: Gang gibi R&B mekânı. Eğlencenin lokomotifleri rap’çi Motive ve Burak Yenigün, Emirali gibi DJ’ler.
* Melanj: Memo ve Mert Davran kardeşlerin işletip sahne aldığı mekân, Ortaköy’den sonra Alaçatı Unique’te sezona merhaba dedi.

Yazarın Tüm Yazıları