Topu topu 4 oda

Kiminin nakdi var, vakti yok. Kiminin zamanı bol, imkânları kısıtlı. Ama olsun, “Ya bir gün ikisini de denk getirebilirsem” diyebilmek; gidemesek, göremesek de en azından hayalini kurmak lazım. “Orada Bir Oda Var Uzakta”da bu haftaki istikamet Eski Datça. Bu şirin mi şirin beldedeki dört odalı Ultava...

Haberin Devamı

Bölgenin eski Rum mimarisine uygun olarak 115 yıllık taş duvarlar kalın mı kalın, pencereler küçük mü küçük. Ama o horozun sesi yine de gelip yatağınızda sizi buluyor işte.
Açılıp kapanabilir cam tavandan günün sökmesini seyrediyorum. Peki niye bu kadar sıcak? Akşam romantiklik olsun diye yaktığım gaz şömineyi açık unutmuşum. Verandadaki jakuziyi de. Dışarıdan şırıl şırıl su sesi. Yatak şımarıklığını uzatmak istesem de çare yok, kalkılıp güne başlanacak...
İngiliz aktör, siyasetçi ve yazar Michael Cashman, “One of Them” (Onlardan Biri) adlı kitabını 15 yıl yaşadığı bu evde yazmıştı. Acaba o da benim gibi erken mi kalkıyordu dersiniz?

Topu topu 4 oda

Müstakil bir taş evden oluşan odanın içi modern. Son teknolojiyle donatılmış. Ama dışarıdan baktığınızda yüzyıl önce göründüğü gibi. Ortak bir bahçenin çevresinde böyle üç taş ev daha var. Anlayacağınız, topu topu dört odalı bir otel Ultava Houses. Eski Datça’nın tam göbeğinde olduğu için önüm-arkam, sağım solum yine taş ev.
Bunların önemli bir kısmını vaktiyle İngilizler yazlık olarak restore ettirmiş. Yazar Cashman gibi yaz-kış burada yaşayanlar da varmış. Sunsail adında bir tatil organizasyonuyla Datça’yı da rotalarına eklemişler. Bir dönem o kadar popüler bir destinasyon olmuş ki Tina Turner’ın bile Datça’ya gelmişliği var.
Fakat 2004’te bir tecavüz olayı yaşanmış. Bunu yapan Datça’nın yerlisi değil. Dışarıdan gelmiş biri. Ama yine de kriz iyi yönetilememiş, Sunsail de Datça’yı rotasından çıkarmış.
İngiliz mal sahipleri tedirgin olup birer birer satmışlar evlerini. Cashman’ın yaşadığı bu evse geçen yaz otel olmuş.

Haberin Devamı

Tesiste ne yapılır?

◊ Kafa dinlenilir... Kitap yazılır, şiir yazılır. Hem de sabahki horozlardan sonra görevi devralan kumru, saksağan, serçe gibi kuşların sesleri eşliğinde.
◊ Jakuzi keyfi yapılır... Bütün odaların geniş verandaları var. Onlarda da jakuziler. Gece-gündüz istediğiniz ısıda müzik eşliğinde gevşeyebilirsiniz.
◊ Dünya evine girilir... Otelin sadece dört odası olduğu için yıldönümü, doğum günü, balayı gibi etkinlikler için kapatmaya müsait.
◊ Parti verilir... Otel dört odalı ama 200 çeşit bitkinin bulunduğu ortak bahçe civardan soyut bir şekilde eğlenmek için 10 numara.
◊ Davet verilir... Burası Güven Çetinkaya’nın başında bulunduğu bir şef oteli aynı zamanda. Bahçe 80 kişilik bir restorana dönüşebiliyor.

Haberin Devamı

Ne yenir, ne içilir?

Topu topu 4 oda

◊ Otel lezzetlerine varılır... Şef oteli Ultava Houses’da yerel ürünlerle dünya lezzetleri sunuluyor: Lor peynirli bruschetta, limon soslu levrek, yengeç surimi...
◊ Keçi sütlü dondurma denenir... Bu bölgenin keçi sütünden yapılan dondurmaları meşhur. Onların arasındaki en meşhuruysa Tekin Dondurma. Tatmadan dönmeyin.
◊ Sahil keyfi yapılır... Kumluk Plajı’nda sıra sıra mekânlar var. Gündüz beach, akşam kuma masa atıyorlar. Gelsin günlük taze balıklar, gitsin çeşit çeşit mezeler.
◊ Kalamara ekmek banılır... Bunların en ünlüsü Maradona. Sahibi Maradona’ya benzediği için bu ismi almış, gerçek ismini kimse bilmiyor. Güveçte bir kalamar geliyor ki...

Haberin Devamı

Kaça patlar nasıl gidilir?

Topu topu 4 oda

İstanbul’dan Datça’ya Dalaman Havalimanı üzerinden gidiliyor. Limandan sonra da 2.5 saatlik bir karayolu var ama yolun önemli kısmı dağ-orman, etrafa baka baka gidiyorsunuz. Otelin gecelik fiyatıysa şu dönem oda-kahvaltı için 6-8 bin lira.

Civarda ne yapılır?

Topu topu 4 oda

◊ Tekne turuna çıkılır... Dilek Mağarası, Çetinsuyu, Hayıtbükü gibi Datça’nın lacivert koylarını gezin. Özel tur isterseniz Datça’nın tek kadın tekne kaptanı Ekin Akgün’ün Ukiyo’sunu tavsiye ederim. Mesela balığınız yuvarlak değil, kayık tabakta geliyor. Kuyruğu ayrı başı ayrı sarkmıyor tabaktan. Müziği, sohbeti, şusu busu... Anladınız siz inceliği.
◊ Trekking yapılır... Meşhur Likya Yolu burnunuzun dibinden geçiyor. Akvaryum’dan Domuz Çukuru mevkiine doğa içinde şahane bir yürüyüş yapabilirsiniz.
◊ Tarihle buluşulur... 40 dakika mesafede Karya döneminden kalma (M.Ö. 4. yüzyıl) Knidos Antik Kenti var. Mevsimleri ve saati gösteren güneş saatini göreceksiniz.
◊ Can Yücel’in evinin de bulunduğu Eski Datça’nın kafe ve restoran dolu şirin sokaklarında gezilir, Yücel’in takıldığı Orhan’ın Yeri’nde kahve höpürdetilir.
◊ Alışveriş yapılır... El sanatları ürünleri, sandalet, zeytin, zeytinyağı, kekik balı, kapari ve badem! Burası bir badem cenneti ve en kalitelisi iri boy nurlu badem.

Yazarın Tüm Yazıları