"Osman Tan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Tan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Tan

Bişektomi (yanak estetiği) nedir, kimlere yapılır?

13 Eylül 2019

Güzellik algısındaki değişiklik yıllardır devam ederken, her dönemde farklı yüz ve vücut tipleri görünümünü edinme çabası var olmaktadır. Antik Mısır çağından günümüze kadar bakıldığında dönemsel farklılıkları görmek mümkün. Yakın geçmişe gelindiğinde televizyon ve internetin de yaygınlaşması ile güzellikle ilgili farkındalık daha da arttı. Artık filmlerini izlediğimiz ünlüleri ya da ikon haline gelen popüler isimleri daha yakından ve daha ayrıntılı incelemeye başladık. Bu kişilere benzeme çabası da gündelik hayatlarımıza kadar girdi.

Sadece diyetle, makyajla ya da doğal güzellik ile bu görünümlerin sağlanamayacağını anlamamız ise uzun sürmedi. Hollywood starlarının, mankenlerin, televizyon insanlarının bir sırrı vardı ama ne? İşte ‘bişektomi ameliyatı’ da bu dönemde popüler oldu. Günümüzde belirgin ve çıkıntılı elmacık kemikleri, keskin çene hatları güzel yüz görünümü için hedefleniyor. Dolgu maddeleriyle ameliyatsız olarak bu görünümü çoğunlukla sağlayabiliyoruz ama bazı yuvarlak yüz tipine sahip kişilerde bu görünümü sağlamak ameliyatsız mümkün olmuyor. İşte bu durumda bişektomi ameliyatını uyguluyoruz.

Lokal anestezi altında ortalama 30 dakikada ağız içinden yapılan yaklaşık 1 cm’lik bir kesi ile yanaklarımızda bulunan “bichat” adını verdiğimiz yağ yastığı dokularının (kişiden kişiye değişmekle birlikte) ortalama %30’luk kısmını çıkartıyoruz. Bu işlem sonrası yanak yapısının yuvarlak görünümü azalıyor. Elmacık kemikleri ve çene hattı daha belirgin hale geliyor.

Ameliyat sonrası iyileşme periyodunun tamamlanmasıyla eğer ihtiyaç duyulursa dolgu ve botoks işlemlerinin desteğiyle de yüzü yuvarlak görünümünden ters üçgen formuna dönüştürüyoruz. Her uygulama gibi bu ameliyatta da aşırıcı davranmamak gerekiyor. Abartılı uygulamalar sonrası yüz formu bozulmuş kişileri etrafta görmek mümkün. Günümüzde her derde deva uygulamalar yapılabiliyor ama doğala yakın, abartısız görünümler her zaman daha kalıcı olacaktır. Yuvarlak yüz hatlarınızın değişimini hayal ediyorsanız plastik cerrahlarınızla iletişime geçebilirsiniz, sevgiyle kalın.

Yazının devamı...
Osman Tan Kimdir?
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olan Osman Tan, ilk ve orta öğretimini Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde tamamladı. 2003 yılında yapılan üniversite sınavında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı ve 2009 yılında tıp doktoru unvanı alarak mezun oldu. 2009-2011 yılları arasında mecburi hizmetini yine kendi memleketi olan Tavşanlı'da bulunan Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi'nde tamamladıktan sonra 2011 Eylül ayında yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı'ndaki başarısı neticesinde İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim dalına yerleşmeye hak kazandı. 2012-2017 yılları arasında asistanlık eğitimini tamamladı ve Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı unvanını aldı. Asistanlık eğitimi esnasında 2016 yılında “Başasistan” unvanını aldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı'nın özel görevlendirmesiyle Réveclinic'te birlikte çalıştığı Doç. Dr. Önder Karaaslan ile birlikte Özbekistan'a gitmiş ve birçok doğumsal anomalili çocuğun ameliyatını birlikte gerçekleştirmişlerdir. 2017 yılının sonunda ileri uzmanlık dalı olan estetik yüz cerrahisi alanında DAFPRAS eğitim programına kabul edilerek 3 aylık program dahilinde Stuttgart'ta bulunan The Marien Hospital'da Prof. Dr. W. Gubisch, Dr. S. Hack ve Dr. H. Fischer ile birlikte çalışma fırsatı buldu. Bulunduğu süre boyunca çok sayıda yüz estetiği ve estetik burun cerrahisi ameliyatına katıldı ve sonrasında Fellow of DAFPRAS ünvanını aldı. 2018 yılında mecburi hizmet yeri olarak Osmaniye Devlet Hastanesi'ne atandı ve bulunduğu süre boyunca çok sayıda operasyonu başarıyla gerçekleştirdi. Op. Dr. Osman Tan eğitimi esnasında sadece tıp alanında değil heykel alanında da çalışarak sanatsal gelişimini mesleğiyle harmanlamış ve çeşitli sergilerde çalışmalarını sergileme fırsatı bulmuştur. 2019 yılından itibaren de kurucu ortağı olduğu Réveclinic bünyesinde çalışma hayatına devam etmektedir.