D vitamini şimdi daha önemli

D vitamini eksikliğinin bağışıklık gücümüzü azalttığı kesin.

Haberin Devamı

Yeteri kadar D vitaminine sahip değilsek virüsler ve diğer mikroplar bize daha kolay bulaşabiliyor. Hastalık daha ağır seyrediyor. Hastalığın iyileşmesi de bir hayli gecikebiliyor. Bu mühim ayrıntıların COVID-19 enfeksiyonunda da geçerli olduğu net ve açık olarak doğrulandı. Pandemide de D vitamini yetersiz kişilerin hastalığa daha kolay yakalandıkları, hastalığı daha ağır geçirdikleri, iyileşmekte de ciddi ölçüde zorlandıkları görüldü. İşte bu nedenle karakışın iyice yaklaştığı, pandeminin şiddetinin daha da arttığı bugünlerde D vitamini eksikliği meselesini yeniden masaya yatırmamızda fayda var.

SORU ŞU
D VİTAMİNİNİZ YETERLİ Mİ

Bilindiği gibi D vitamini üretiminin neredeyse yüzde 95’i güneşlenerek yani cildi güneşle buluşturarak sağlanabiliyor. Kış aylarında güneşin yüzünü pek göstermeyeceği, bizim de zamanımızın önemli bir bölümünü güneşsiz alanlarda, iç mekânlarda geçireceğimiz kesin. Gıdalarla (balık, süt ürünleri, yumurta) kazanacağımız D vitamininin ise ihtiyacımızı karşılaması imkânsız. İşte bu nedenle D vitaminimiz eksikse süratle tamamlamamız ve kış süresince günlük ihtiyacımızı karşılayacak kadar D vitaminini takviye olarak almamız özellikle bu kış için çok önemli bir sağlıklı yaşam ayrıntısı.

D vitamini şimdi daha önemli

Haberin Devamı


KISA BİLGİ
GÜNDE NE KADAR D VİTAMİNİ

Eğer stoklarımız doluysa yani D vitamini seviyelerimiz 50’nin üzerindeyse yetişkinler için günde 1000 ünite kadar D vitamini kazanımı yeterli sayılıyor. Bu rakamı 400 üniteye indirenler de 5.000-10.000 üniteye çıkaranlar da var. Bana göre 1000 ünitenin üzerindeki rakamlara sadece doktorlar karar vermeli. Takviye için daha yüksek rakamlar tereddütle karşılanmalı. Çocuklara gelince... Burada da kararı çocuk sağlığı uzmanlarına bırakmakta fayda var.

KESİP SAKLAYIN
COVID-19’A KARŞI 10 MÜHİM TAVSİYE 

1. Tedbirler bugün de bundan sonraki günlerde de hâlâ, ısrarla, dikkatle ve hiç aksatmadan sürdürülecek. Özellikle “MASKE TAKMAK” mutlaka ama mutlaka ihmal edilmeyecek.

Haberin Devamı

2. Riskli ortamlardan uzak durulacak. Bu ortamlarda bulunmak zorundaysak (pazaryerleri, marketler) yapılacak iş/işler en kısa sürede tamamlanacak. Ve o ortamdan süratle uzaklaşılacak.

3. Çok gerekli olmadıkça yüksek riskli ortamlara (restoranlar, kafeler, AVM’ler) gidilmeyecek.

4. Çok riskli olduğunu düşündüğümüz ortamlarda maske güvenliği daha da arttırılacak. Kullanılan maskelerin çok daha güvenli olmasına özen gösterilecek.

5. Maske takılıyken bile başka insanlarla mesafe korunacak. Mümkünse en az 1.5 metreye çıkarılacak.

6. Özellikle kronik hastalığı olanlar, organ yetmezliği yaşayanlar, bağışıklık sistemi baskı altında bulunanlar çok gerekli olmadıkça daima evlerinde oturacak.

Haberin Devamı

7. Bağışıklık sisteminin gücü ısrarla korunacak: İyi beslenilecek. Güzel uyunulacak. Evde bile her saat başı 10 dakikalık kısa ev içi turları atılacak.

8. Komşu ziyaretleri ertelenecek. Eve misafir kabul edilmeyecek.

9. Aile içi görüşme ve buluşmalara ciddi sınırlamalar getirilecek. Bu buluşmalar bile 4-6 kişiyle sınırlı kalacak.

10. Fırsat varsa bağışıklığa D vitamini takviyesi desteği sağlanacak. Günde 1000 ünite civarında D vitamini kazanılacak.


BİR SORU
PANDEMİYİ ‘AKILLI FÜZELER’ Mİ BİTİRECEK

Akıllı füzeler” laboratuvarlarda üretilen yapay antikorlar. Bunların da tıpkı yeni koronavirüse karşı bedende üretilen doğal antikorlar gibi etkili oldukları düşünülüyor. Bunlar da tıpkı doğal antikorlar gibi virüse yapışarak onları etkisiz hale getirebiliyor. Birçok biyoteknoloji şirketi de bu tür akıllı füzeleri yani yapay antikorları geliştirme çabası içinde. Bunlardan biri de merkezi New York’ta bulunan küçük bir biyoteknoloji şirketi: Regeneron. Gelelim hikâyenin devamına...

BİR BİLGİ
REGENERON BAŞARILI OLACAK MI

D vitamini şimdi daha önemli


Regeneron COVID-19’un tedavisi için geliştirdiği yapay antikor kokteyli nedeniyle kısa sürede ilaç endüstrisinin yıldızlarından biri haline geliverdi. Firmanın geliştirdiği antikor kokteylinin ABD Başkanı Trump’ın tedavisinde de mükemmel sonuçlar vermesi Regeneron’u COVID-19 gündeminin bir numaralı maddesi haline getirdi. Geçtiğimiz hafta boyunca da sosyal medyada bu antikor kokteylinin COVID-19’da kesin tedavi olduğunu, hastalığı sonlandıracağını iddia eden bir video dolaşıma girdi. ABD’de yaşayan bir Türk kardiyoloji uzmanının hazırladığı bu ilgi çekici video, binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Peki, bilgi doğru muydu? Regeneron’un geliştirdiği REGN-COV2 pandemiyi bitirecek kesin çare olabilir mi? Son gelişmelere bakılırsa bu sorulara maalesef güçlü bir “Evet” yanıtı vermek henüz mümkün değil. Konunun uzmanlarından Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da benimle aynı görüşte. Mehmet Hoca da konunun fazlaca şişirildiğini, elde henüz net ve açık kanıtların bulunmadığını hatta bu kokteylin ciddi zararların olduğunu gösteren kanıtlara ulaşıldığını, netice olarak da netleşmeyen bir umudun ısrarla pompalanmaya çalışıldığını söylüyor. Kısacası o videoya itibar etmemekte fayda var.

KISA BİLGİ
AKILLI FÜZELER NASIL ÇALIŞIYOR

REGN-COV2 antikor kokteylinin içinde iki ayrı füze grubu var: REGN10933 ve REGN10987. Bunlar hastalıktan iyileşmemizi sağlayan antikorların aynısı ama onların yapay formları. Bedenin yeni koronavirüsle hastalandığında iyileşmek için ürettiği doğal silahlar olan antikorlarla aynı işi yapıyorlar. Virüslere hızla saldırıp onları adeta felç ederek etkisiz kılıyorlar.

BANA GÖRE
BİZ MUHTEŞEM BİR MİLLETİZ

Hepimiz yastayız. Sevdiklerimizi, pek çok değerimizi göçüklerin altında bıraktık, kaybettik. Acımız tarifsiz. Acımız büyük. Ama bugün de yine her zaman olduğu gibi hâlâ ve her şeye rağmen dimdik ayaktayız. Bugün de sımsıkı ve kenetlenmiş halde Biziz, bir aradayız. Bizi biz yapan da bu değil mi zaten? Bizi güçlü kılan, ayakta tutan da bu muhteşem güç, o özelliğimiz değil mi? İşte bu güç çok önemli. Elif bebeği itfaiye eri amcasının parmaklarına kenetleyen o güçtür. Ayda bebeği kurtuluş mucizesine götüren de yine aynı güçtür. Kurtarma çalışmalarında emeği geçen herkese yeniden teşekkürler. AFAD’a AKUT’a İHH’ye ve kurtarma çalışmalarına katılan bütün il ve ilçe belediye çalışanlarına yürekten teşekkürler. Allah bir daha bu acıları yaşatmasın. Birliğimizi bize bağışlasın, dirliğimizi asla bozmasın.

Yazarın Tüm Yazıları