Osman Müftüoğlu

Sağlıkta yeni bir dönem

20 Ağustos 2022
Pandemiyle birlikte yeni bir dünya kuruldu ve biz bu yeni dünyada hayatta kalmanın bir numaralı şartının sağlığımız olduğunu -pandemi sayesinde- biraz geç de olsa nihayet fark ettik.

Daha net bir deyimle “SAĞLIKLI YAŞAM” pandemiyle birlikte bir seçim olmaktan çıktı; bir gereklilik, bir vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir iyi hayat ayrıntısı haline geldi. Ama hâlâ ve nedense çoğumuz sağlığımızın değerini yeteri kadar bilmiyoruz. Üstelik bu yanlışı yapan sadece siz değilsiniz.KÖTÜ HABER
O YANLIŞA HEPİMİZ ORTAĞIZ

Yazının Devamını Oku

Salgın ne zaman bitecek

18 Ağustos 2022
Hepimiz sıkıldık, bunaldık ve “Bitsin artık bu salgın!” demeye başladık.

Kesinlikle haklıyız ama ne var ki henüz hiçbirimiz “COVID-19 ne zaman sona erecek? Bu salgın ne zaman bitecek?” sorularına kesin bir yanıt verebilecek durumda değiliz. Bunun birçok nedeni var. O konulara girip kafanızı karıştırmak istemem. Ama salgın matematiğini iyi bilen uzmanlar için salgının bittiğini gösterecek en önemli kriterlerden birinin “kabul edilebilir enfeksiyon oranları” olduğu kesindir. Ama bilelim ki maalesef henüz o noktada değiliz. Diğer taraftan salgındaki gelişmeler ve sürecin özellikle etkili aşıların devreye girmesinden sonra bizim lehimize döndüğünden hiç şüpheniz olmasın.BİR UYARI
KASIMA DİKKAT 

SON 3-4 haftada birdenbire patlama yapan COVID-19 vaka sayılarında bu hafta başı itibarıyla yüz güldürücü bir azalma var. Geçtiğimiz günlerde 400 binli rakamları aşan haftalık vaka sayıları 200 binlerin altını test etmeye başladı. Bu görüntü salgın matematiğini bilenler için 7. dalganın da yavaş yavaş sönmeye başladığına işaret ediyor. Ama yine bilelim ki toplum sağlığı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanları bizi kasım başlarında ortaya çıkabilecek yeni bir kış öncesi 8. dalgaya karşı da uyarıyor. Ömrümüzden 3 yıla yakın bir zaman dilimini çalan, sosyal ve ekonomik yapımızı daha da önemlisi bedensel ve ruhsal sağlığımızı ciddi ölçüde bozan bu “püsküllü bela”dan eğer daha hızlı ve daha az kayıp vererek kurtulmak istiyorsak “kasım başlarında ortaya çıkacağı tahmin edilen yeni bir dalgaya karşı” şimdiden hazırlıklı olmamızda fayda var. Eğer o dalgayı da bu son dalga gibi hafif sıyırıklarla atlatabilirsek önümüzdeki kışı daha rahat geçireceğiz.

Yazının Devamını Oku

Stresimizi nasıl törpüleriz

15 Ağustos 2022
Kronikleşen ve tekrarlayan streslerin sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri olduğu kesin.

Diğer taraftan “yeni hayatın” özellikle şehirlerde yaşayanlar ve çalışanlar için stresi azaltmayı son derece güç bir süreç haline getirdiği de tartışılmaz. Bu nedenle hepimizin stresi azaltmaya değil, onu daha akıllıca yönetmeye çalışmamızda fayda var. Eğer bunu yapmazsak her geçen gün biraz daha “stres yorgunu” olacağımız ve “stres kıskacı”na paçamızı biraz daha kaptırıp daha sık hastalanacağımız kesindir. Ve yine bilelim ki son zamanlarda giderek daha sık karşılaştığımız zona vakalarının, gastrit reflü kolit hastalarının sayısındaki artışın temel sebeplerinden biri yönetilemez hale gelen stres baskısıdır. TAVSİYEM ŞUDUR: Stresle mücadele için en azından “RAHATLAMA DENEYİMİ” gibi basit önlemleri öğrenip sık sık uygulamaya geçirmemizde fayda var. “Peki nedir, nasıl bir şeydir bu rahatlama deneyimi denen şey hocam?” diyorsanız, buyurun...BİR ÖNERİ
RAHATLAMA TERAPİSİ NEDİR, NASIL YAPILIR

Yazının Devamını Oku

Stres ve üzüntüde şampiyon gülümsemede sonuncuyuz

13 Ağustos 2022
Gallup dünyanın en önemli ve güvenilir araştırma şirketlerinden biri.

Yayımladığı araştırma raporu sonuçları her zaman ilgi çeker, dikkate alınır. Gallup’un yayımladığı son “Küresel duygu raporu”na bakılırsa ülkemiz maalesef “sinir, stres ve üzüntüde dünyada ilk 3 sırada” yer alıyor. Ve yine güzel Türkiye’miz anket sonuçlarına göre, “Avrupa’nın en sinirli ülkesi” çıkıyor. İnsanımızın “Dün çok güldünüz mü?” sorusuna verdiği cevap da düşündürücü. Bu konuda da “sondan ikinci” durumdayız. Kısacası ruh sağlığımız fena halde tehlikede ve bu nedenle bugünkü konumuz “ruh sağlığı”, öncelikle de “depresyon meselesi”. Hazırsanız buyurun...BİR UYARI
DEPRESYON DALGASINA DİKKAT

Yazının Devamını Oku

Çok ısındık

11 Ağustos 2022
İklim krizi yavaş yavaş her kıtayı ve her ülkeyi tehdit etmeye başladı.

Uzun süredir zaten “Geliyorum, dikkat edin, ayağınızı denk alın!” gibi ciddi mesajlar yollayan bu önemli krizin sadece doğayı etkilemeyeceği de biliniyor. Krizin doğa ile birlikte biz dahil bütün canlıların yaşam alanlarını ve yaşam tarzlarını etkileyeceği, sağlıklarını da tehdit edeceği de kesin. Üzülerek belirteyim bu tehditler son zamanlarda tehdit olmaktan da çıktı yaşam gündemlerimizden biri haline geldi. Bilelim ve unutmayalım ki bu krizin yaratacağı sonuçlar yalnızca denizlerin seviyesinin yükselmesi, buzulların erimesi, iklim şartlarının değişip yeni sel baskınlarının, tayfunların, kasırgaların devreye girmesiyle de sınırlı olmayacak. Problemin yangınlarla doğayı yakıp kavuracağı, daha da önemlisi muazzam ekonomik krizlere ve küresel bir açlığa sebep olabileceği de anlaşılıyor. Hepimiz üzüntüyle izliyoruz: Tarım alanları çölleşiyor, pek çok ülkede büyük yaşam alanları “yaşanamaz” hale geliyor. Ama bunlardan çok daha önemlisi iklim değişikliğinin insan yaşamı yani hayatımız üzerindeki olumsuz sonuçları olacaktır. Bu nedenle hepimizin her şeyi hükümetlerden, daha doğrusu karar vericilerden beklemek yerine bazı çabaları göstermeye daha şimdiden başlaması gerekiyor. O çabalardan bazılarını alttaki kutuda bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ

BİZ NELER YAPABİLİRİZ

BBC’de Ekim 2021’de yayımlanan bir yazıda, iklim krizinin olumsuz sonuçlarını azaltmak için bireylere önerilen adımlardan bazıları şöyle sıralanmış:

1- Daha az hava yolculuğu yapın.

2- Daha az otomobil kullanın ya da elektrikli araçlara yönelin.

3-

Yazının Devamını Oku

Ruhu ihmal etmeyin

8 Ağustos 2022
Daha önce de hatırlattım...

Beden ve ruh ayrılmaz bir ikilidir. Ve bu ikili muazzam ve mükemmel bir organizasyonla, harika bir işbirliği içerisinde bizi sağlıklı tutma görevini birlikte yerine getirir. Diğer taraftan bu ikiliden biri diğerini az ya da çok ama mutlaka etkilemektedir. Ve çoğu hastalık biz farkına varmasak da bu ikili arasındaki ilişkinin bozulmasından ama en çok da ruhun şu veya bu nedenle incinip hırpalanmasından ileri gelmektedir. Kısacası çoğu hastalık aslında ruhsal kökenli olmasına rağmen, bedensel kaynaklı sanılır ve kabul edilir. Mesela fibromiyalji... Mesela sisli beyin... Mesela huzursuz bacak... Mesela mutsuz bağırsak... Mesela vertigo sanılan yalancı baş dönmeleri... Mesela kalp krizi zannedilen çarpıntı atakları... Mesela astım krizi olduğu düşünülen hava açlıkları... Bu örnekleri daha da çoğaltmamız mümkün. İşte bu nedenle: SADECE BEDENLERİMİZİ SAĞLIKLI GIDALARLA BESLEMEMİZ YETMEZ. RUHLARIMIZI DA DOĞRU VE DİKKATLİ BESLEMEK ZORUNDAYIZ. ONA KAYGIYI... ONA PİŞMANLIĞI... ONA HASETİ... ONA SEVGİSİZLİĞİ... VE ONA DAHA PEK ÇOK YANLIŞ ŞEYİ HEMEN VE KESİNLİKLE YASAKLAMALIYIZ.
ÖNEMLİ
RUHA DA DİNLENME VE EGZERSİZ ŞART 

BİTMEDİ! Daha sağlıklı bir hayat için: SADECE HER GÜN DÜZENLİ BEDENSEL EGZERSİZLER YAPIP DURMANIZ DA SAĞLIĞINIZI KORUYUP KOLAMAYA YETMEZ. KÂFİ GELMEZ. RUHUNUZA DA HAZ VE KEYİF EGZERSİZLERİ YAPTIRMAK ZORUNDASINIZ.

Ve son bir uyarı daha: YALNIZCA BEDENİNİZİ DEĞİL, RUHUNUZU DA ZAMAN ZAMAN TATİLE ÇIKARMALI, ONU DA HUZURLU DİYARLARA, DERİN UYKULARA TAŞIMALISINIZ. KISACASI RUH SAĞLIĞINIZA DA TIPKI BEDEN SAĞLIĞINIZ GİBİ ‘GÖZÜNÜZÜN İÇİ’ GİBİ BAKMALISINIZ.

SAĞLIKLI BİLGİ
ZEYTİN ECZACISIYLA TANIŞTINIZ MI

Yazının Devamını Oku

COVID negatif yorgunluk pozitif

6 Ağustos 2022
Güne iki haberle başlayalım, önce kötü haber: COVID-19 vakalarındaki sayısal artış sağlık gündemimizin yine bir numaralı maddesi olma yolunda. Lütfen rehavete kapılmayalım, korunma önlemlerini dikkatle sürdürmeye devam edelim.

İyi habere gelince... Şu anda yaygın durumda olan BA.4 ve BA.5 varyantlarından kaynaklanan COVID-19 vakalarında hastalık gerçekten de beklenenden daha hafif seyrediyor. Ama bilelim ki COVID-19 sonrasında ortaya çıkan “YORGUNLUK SORUNU”nun hastalığın hafif mi, ağır mı seyrettiğiyle pek bağlantılı olmadığı anlaşılıyor. Nedeni şu...KISA BİLGİ
‘YORGUNLAR ORDUSU’ OLDUK

Yazının Devamını Oku

Beslen ama besilenme

4 Ağustos 2022
Önce iyi haber: Sağlıklı, çeşitli, doğru ve dengeli beslenmeyi çoğumuz öğrendik. Kötü habere gelince... İçimizden bazıları -maalesef- sağlıklı gıdaları tüketirken abartıya kaçabiliyor.

Neticede de vitamini, minerali bol, antioksidan gücü yüksek, proteini, karbonhidratı, yağı kaliteli sağlıklı yiyecekleri tercih eden pek çok insan bu gıdaları gereğinden fazla yiyip içtiği için kilo alıp sağlığını bozabiliyor. Daha anlaşılabilir bir ifadeyle “beslenmek” yerine “besilenmek” yanlışına düşebiliyor. Lütfen sadece ne yediğimize değil, ne kadar yediğimize de dikkat edelim.

BİR ÖRNEK

ZEYTİNYAĞININ DA FAZLASI ZARARLI

ZEYTİNYAĞI kesinlikle sağlıklı bir yağ. Benim deyimimle “Yağların kraliçesi!”. Ama bilelim ki bir kaşık zeytinyağında ortalama 120 kalori civarında enerji var. Ve yine bilelim ki yüzde 60-70’ini sağlığa olağanüstü faydalar sağlayan “tekli doymamış yağlar” oluştururken, yüzde 17-20’sini ise “fazlası sağlığa zararlı” olabilen “doymuş yağlar” oluşturuyor. Eğer üzerine “limon, kekik, nane eklenmiş” zeytinyağını kahvaltınızda fazlaca tüketecek olursanız, akşam yemeğinizdeki salatanıza “Sızmadır, saftır, sağlıklıdır” deyip aşırı miktarda zeytinyağı ekleme yanlışına düşerseniz, hele bir de güne “her sabah yarım-bir çay bardağı zeytinyağı içerek” başlama hatasını sık sık tekrarlarsanız bir süre sonra bel çevrenizin genişleyip göbeğinizin büyüdüğünü, kolesterol seviyenizin ciddi ölçüde yükseldiğini görünce sakın şaşırmayın.

OKUR SORUSU

DEMİRİM AZALINCA NE OLUR

Yazının Devamını Oku