Türkiye’nin ilk ve tek ‘aile çocuk dostu’ havalimanı

İGA İstanbul Havalimanı için “Türkiye’nin ilk ve tek aile-çocuk dostu havalimanı” desek yanlış söylemiş olmayız. Çünkü çocuklu aileler için seyahati kolaylaştıracak birçok yenilikçi uygulamaya imza atılmış. Artık otopark veya geçiş kapısı derdi yok. Oyun alanlarından ücretsiz bebek arabası hizmetine kadar birçok hizmet de sizi bekliyor.

Haberin Devamı

Kuşkusuz ki çocuklu aileler için en büyük kriz havalimanı girişinde başlar. Çünkü asansöre ve girişe yakın otopark bulamıyor, bulsalar da bebek arabaları, valizler ve çocuklarıyla çok büyük sıkıntı çekiyorlar. Aynı sorunlar havalimanı girişinden uçağa gidene dek geçen süreçte de onları bekliyor. Bütün bu sorunları tespit etmiş olan İGA İstanbul Havalimanı “Önce çocuk ve aile” diyerek “Aile ve çocuk dostu havalimanı” konseptini hayata geçirmiş. Ben de havalimanının bu uygulamasını yerinde gördüm ve deneyimledim.

Türkiye’nin ilk ve tek ‘aile çocuk dostu’ havalimanı

ÇOCUKLU AİLELERİN ‘GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ’ VAR

Havalimanı otoparkında çocuklu aileler için özel tasarlanmış, asansöre çok yakın park alanları var. Aracınızı buraya park ettikten sonra doğrudan asansöre binerek havalimanı girişine ulaşabiliyorsunuz. Binaya girer girmez ilk bagaj kontrol kısmından içeri girmek için sıraya girmenize gerek kalmıyor. ‘Çocuklu aileler için’ yazan özel geçiş noktasına yönelerek hiç sıra beklemeden içeri girebiliyorsunuz. Nitekim normal geçiş noktalarında yoğunluk olduğunda çocuklar sabırsızlanabiliyor, ağlıyor ve aileye zor anlar yaşatabiliyor. İşte bu durum, aile geçiş kapısıyla çözülmüş. Sonrasında bagaj ve bilet işlemlerinden sonra eğer zamanınız varsa ilk çocuk deneyim alanlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Kaydıraklar, tırmanma duvarlarında çocuklar eğlenceli dakikalar geçirirken anne babalar oturma alanlarında dinlenebiliyor. Havalimanının hava tarafında beş, kara tarafında ise üç tane çocuk oyun alanı bulunuyor.

Haberin Devamı

ÜCRETSİZ BEBEK ARABALARI

İkinci kapıdan da ‘çocuklu aile’ geçişinden hızlıca geçtikten sonra benzerine az rastlanan bir uygulama daha karşınıza çıkıyor. El bagajlarınızı alır almaz bir ‘Bebek arabası istasyonu’ ile karşılaşıyorsunuz. Biliyorsunuz, bagajlar uçağa verilirken bebek arabaları da verildiği için bebekler anne veya babaların kucağında, küçük çocuklar da yanlarında kalıyor. İşte bu durum da bu istasyonla çözülmüş. 0-6 yaş arası bebek ve çocuklar için tamamen ücretsiz olan istasyondan bir veya iki bebek arabası alıp havalimanının içinde özgürce dolaşabiliyorsunuz. İster Duty Free alanında dolaşın ister bebeğinize bir şeyler yedirmek için bir havalimanı restoranına gidin… Bu arabayı uçağa gidene dek kullanabiliyorsunuz. Ayrıca anne; süt sağmak, bebeğini emzirmek veya altını değiştirmek zorunda kalırsa bunun için de havaalanı içindeki birçok noktada ‘bebek odaları’ tasarlanmış. Farklı noktalarda emzirme koltukları, alt değiştirme üniteleri, mama için sıcak su sebili bulunan bebek bakım odaları da bulunuyor.

Haberin Devamı

Türkiye’nin ilk ve tek ‘aile çocuk dostu’ havalimanı

ÇOCUKLARA ÖZEL ETKİNLİK ALANLARI

Bebek arabalarınızla Duty Free’lere gitmeden önce çocuklara özel olarak tasarlanmış ilk etkinlik alanı sizi karşılıyor. Her ay değişen bir konseptle çocuk etkinlik alanı hem yerli hem de yabancı birçok yolcunun ilgisini çekiyor. Örneğin bu yılki Ramazan ayı için bir alan yapılmış, sonrasında o alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için değiştirilerek tüm çocuklara bayramı yaşatan yepyeni bir alana dönüştürülmüş. Elbette bu etkinlikler yıl boyunca devam edecek…

HAVALİMANINI YAŞAYIN

Nasılsa bebek arabanız var ve eğer zamanınız da bolsa mutlaka Havalimanı Müzesi’ne uğrayın. Çocuklarınızla orada dolaşıp, Anadolu tarihine doğru kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca uluslararası kısımda eğer aktarmalı uçuşunuz varsa ve içeride çok zaman geçirecekseniz ister ücretli olarak İGA Lounge alanından faydalanabilir ister havalimanının içindeki 450 odalı otelde konaklayabilirsiniz. Bu arada, Lounge alanları ise 0-6 yaş arasına ücretsiz, 7-12 yaş arası çocuklara ise yüzde 50 indirimle sunuluyor. Bunun yanında gençlere özel olarak tasarlanmış bir de ‘Youth Lounge’ da var. Oraya da uğrayabilirsiniz. Ayrıca terminalde spa ve kuaför hizmeti dahi var. Unutmadan söyleyeyim, insanlar bebek arabası veya elektrikli arabaları (buggy) ücretli zannedip almıyor ancak elektrikli araba hizmeti de 0-5 yaş arası çocuklara ücretsiz. Ayrıca yaşlılar veya engelliler de tekerlekli sandalye hizmetinden de ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bunları mutlaka kullanın.

Haberin Devamı

KÖPEK TUVALETİ VE BANYOSU

Çok ilginç ama havalimanının içinde köpekleri olan aileler için tasarlanmış özel geçiş kapısından ‘köpek tuvaleti ve banyosuna’ kadar birçok şey düşünülmüş. Ayrıca girişte de evcil hayvan check-in kontuarı yapılmış.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR İÇİN

Özel gereksinimli çocuklar için de bir alan var. Burası benim en çok etkilendiğim alanlardan biri… Çocuklar çok ses olduğunda ağlamaya başlayabiliyorlar, kalabalıkta kendilerine yerlere atabiliyorlar. Down sendromlu olabilir, dürtüsel bir çocuk olabilir ve aileler bazen çocuklarını kalabalık ortamdan kaçırmak isteyebilirler. İşte bunun için özel oyun alanları yapılmış. Sadece özel gereksinimli çocuklar için tasarlanmış. Sakin sessiz, korumalı bir alan…

Haberin Devamı

Türkiye’nin ilk ve tek ‘aile çocuk dostu’ havalimanı

ÇOCUĞUNUZ UÇAĞI BEKLERKEN OYUN OYNASIN

Aileler en çok uçak beklerken sıkılıyor. İşte bu sebeple oyun alanları uçak kapılarına yakın noktalara konumlandırılmış. Kimi uzay temalı, kimi hayvanat bahçesi temalı, kimi doğa temalı oyun alanlarında çocuklu aileler zaman geçiyor.

Türkiye’nin ilk ve tek ‘aile çocuk dostu’ havalimanıİGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu

‘ÖNCELİĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK’

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’ya ‘aile çocuk dostlu havalimanı’ konseptini soruyorum, “Önceliğimiz sürdürülebilirlik” diyor ve ekliyor: “Farklı yaş gruplarından yolcularımıza sunduğumuz eşsiz seyahat deneyimi kapsamında çocuklu ailelerin uçuş öncesi yaşadığı zorlukları da göz önünde bulundurarak birçok yeni uygulamayı hayata geçirdik. Çocuklu ailelere özel otopark ve hızlı geçiş imkânı, havalimanı içerisinde toplam 700 metrekarelik bir alanda 5, kara tarafında ise 3 farklı temada, toplamda 8 oyun parkı olan İGA İstanbul Havalimanı’nda, uçağa gidiş/uçaktan çıkış sonrasında 0-2 yaş bebeği olan yolculara ücretsiz buggy kullanma olanağımız da var.

Haberin Devamı

Çocuklu aileler ve +65 yolcularımız dıştan dışa transferleri için A&B ve F pierlerde yer alan geçiş noktalarını (rampaları) kullanarak hızlı bir şekilde sonraki uçuşlarına bağlantılarını gerçekleştirebiliyor. Yani yolcularımızın yürüme mesafelerini kısaltıyoruz ve yorulmadan hareket edebilmelerini sağlıyoruz. Bunun için de rampalar ile yürüme mesafelerini azaltırken, buggy ile daha hızlı hareket imkânı sunuyoruz. Çocuk geçiş kapıları sayesinde ise çocuklu aileler güvenlik kontrolü noktalarında daha az bekliyor. İGA olarak amacımız, aslında tüm misafirlerimize kusursuz bir havalimanı deneyimi sunmak. Bu doğrultuda misafirlerimizin sesini dinleyerek, 2020 yılında, 'Çocuk ve aile dostu havalimanı' konsept projeleri ile 'Engelli dostu ve kapsayıcı hizmetleri' hayata geçirdik. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ulusal/uluslararası erişilebilirlik standartlarına bağlı olarak yapılan denetimler sonrasında, 2020 yılında İstanbul Havalimanı Erişilebilirlik Belgesi’ni almaya hak kazandık. Ekonomik, operasyonel, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik konularında önceliklerimiz bulunuyor. İGA İstanbul Havalimanı; her zaman için gelecek nesillere örnek bir model oluşturarak israftan kaçınan, sürdürülebilir örnek havalimanları ve örnek şehirler oluşturabilmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda gelecek dönemde çocuk ve aile dostu havalimanı ile ilgili ürün ve hizmet konusunda çok daha geniş bir alanda çalışmalarımızı hayata geçireceğiz.”


HADİ GİDELİM

Çocukların festivali

2-13 yaşları arasındaki çocuklar ve aileleri için benzersiz bir deneyim sunan ‘Çocukların Festivali’nde bu yıl sizi birbirinden güzel atölyeler, eğlenceli oyunlar, masal dinletileri ve söyleşiler bekliyor. Festival biletleri passo.com.tr’den alınabiliyor.

Yer: İstanbul-Zorlu PSM
Tarih: 5-6-7 Mayıs
Saat: 10.00-19.00
Yaş: 2+
İletişim: (0212) 912 37 76
Fiyatı: (Ebeveyn-çocuk) 495 lira

Türkiye’nin ilk ve tek ‘aile çocuk dostu’ havalimanı

HAFTANIN KİTABI

‘Sünger Şehir’ iklim krizinin etkilerinin her geçen gün arttığı dünyamızda, doğa dostu şehirleşmeyle ilgili sorgulatan bir roman.

Yayınevi:
Altın Kitaplar
Yazan: Seda Öğretir
Resimleyen: Berk Öztürk
Tür: Roman
Yaş: 8+
Sayfa: 72
Fiyatı: 23,40 lira

 Türkiye’nin ilk ve tek ‘aile çocuk dostu’ havalimanı

Yazarın Tüm Yazıları