Olması gerekenler

Ankara, kutuplaşmadan, çekişmeden, her şeyin siyasete çevrilmesinden çok çeken bir kent. ‘Ortak akıl’, ‘istişare’, ‘birlik ve beraberlik’ hep lafta olan, yine lafta kalan kelimeler.

Haberin Devamı

Ayrım olmaksızın herkesin, her kesimin bunda payı vardır. Ancak seçim sonrası yaşanan bazı gelişmeler bu durumu tersine çevirecek gibi.

Olması gerekenler

*

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi AK Parti Grubu’nun Grup Başkanvekili Nihat Yalçın başkanlığında ABB Başkanı Mansur Yavaş’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunması...

*

AK Partili Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin komşu ilçesi CHP’li Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin’i ziyaret etmesi... Birbirlerini karşılıklı tebrik etmeleri...

Olması gerekenler

*

Haberin Devamı

CHP’li Etimesgut Belediye Başkanı Erdal Beşikçioğlu’nun, MHP’li Etimesgut eski Belediye Başkanı Enver Demirel için, “Enver Bey bize belediyeyi borçsuz bir şekilde teslim etti. Biz de kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu manada şanslı belediyelerden biriyiz” açıklaması... Enver Demirel’in de “Etimesgut Belediyesi gerçekleştirdiği onlarca tesise, hizmete rağmen borcu olmayan ve hizmet üretebilecek kaynağı olan Türkiye’nin ender belediyelerinden biridir. Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Erdal Beşikçioğlu’na ‘borçsuz belediye devraldıkları’ yönündeki dürüst açıklamaları için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” yanıtı...

Olması gerekenler

*

AK Partili Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın, seçimde rakibi olan CHP Sincan Belediye Başkan Adayı Veysel Alkan ile Çokören Köyü’ndeki yağmur duasında bir araya gelebilmesi...

Olması gerekenler

*

Bu kentte olması gerekenlerdir...

‘ARTIK GÜÇ BİZE GEÇTİ’ DENMEMELİ

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi’nde çoğunluk artık CHP’de. Görünen o ki bu dönem sağlanan çoğunlukla geçen dönem ertelenen ve geciken kararlar artık rahatlıkla Meclis’te onaylanacak. Bunun ilk örneği Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasite artışına ilişkin kredi kararıydı. Karar oy birliğiyle alındı. Kent adına olumlu da oldu.

*

Haberin Devamı

Bunun ardından yeni otobüs alımı, ASKİ’nin ve ABB’nin altyapı çalışmaları, kentsel dönüşüm çalışmaları, metrolar için kredi kullanılması, billboardların reklam için uzun süreli kiraya verilmesi gibi konular gelecektir.

*

Burada CHP Grubu’nun ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın “Artık güç bize geçti” demek yerine diğer parti gruplarıyla da istişare halinde ilerlemesi, kent odaklı hareket edilmesi bence daha isabetli olacaktır. Yoksa geçmişte eleştirdikleri duruma kendileri de düşebilir.

*

Şehir Plancısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin de geçenlerde sosyal medyadan bu konuya dikkat çekmişti. Onun da paylaşımını not düşeyim: “Belediye meclislerinde çoğunluğa sahip muhalefetin geciktirilmiş kararları geçirmesi anlaşılabilir. Ancak, yapılması gereken şey belediye meclislerinde gerçek kentsel politika tartışması yapılabilmesine yönelik kültürün oluşması için çaba harcamak. Yoksa aynı hataya düşülür.”

Haberin Devamı

COĞRAFYA BİLGİSİYLE ŞAŞIRTAN TARTICI

Olması gerekenler

Ulus, Ankara’da ‘insan hazinesinin en çok olduğu’ yerlerin başında gelir. Her yerinde birbirinden enteresan insanlara rastlayabilirsiniz. En çok da sokak röportajları bu tipleri ortaya çıkarır. Bunun son örneği coğrafya bilgisi ile izleyenleri şaşırtan tartıcı oldu. Tartısıyla para kazanan abimiz meğer bir coğrafya profesörüymüş.

*

Cebelitarık Boğazı’ndan Süveyş Kanalı’na, Türkiye’nin sınır komşularından dünyanın en büyük ve kalabalık ülkelerine, Türkiye’nin yüz ölçümünden kıta bilgisine kadar soruları tek tek cevaplıyor. “Ne iş yapıyorsun” sorusuna da “Ben adam tartıyorum” yanıtını veriyor.

*

Bilgi yarışmalarında elenen nice eğitimli, ünvanlı insanları görünce ‘helal olsun’ dedirten bu abimizi bu yarışmalara katılan yarışmacılar coğrafya soruları için telefon jokeri olarak kullanabilir...

Yazarın Tüm Yazıları