İş dünyası kazıyor

Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri’nin yanı sıra Efes’in Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girmesiyle dikkatler bir kez daha bu toprakların en değerli hazinesi olan antik kentlere çevrildi.

Haberin Devamı

İş dünyası kazıyor

CELSUS

Antik kentlerle ilgili iyi haber şu: İş dünyasında yüzyıllık geçmişleri olan bu şehirlerin kazılarına sponsorluk trendi hızla yayılıyor. Yaşar Holding, Borusan, Eczacıbaşı, Doğuş , Koç ve Sabancı ilk akla gelenler.

Efes’e 3 gruptan büyük destek

İş dünyası kazıyor

Efes Vakfı üyeleri

EFES VAKFI

EFES’in Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesine girmesinde Borusan’ın öncülügünde Eczacıbaşı ve Doğuş’un 2010 yılında kurdukları Efes Vakfı’nın payı da var kuşkusuz. Zira vakıf yönetim kurulu üyesi ve Efes kazı başkanı Avusturyalı Sabine Ladstaatter Unesco’da kazılarla ilgili sunum yapmış. Aynı zamanda Efes Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olan Borusan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık’a göre, Efes’in Unesco’nun listesine girmesi Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı yapacak. Afrodisias Vakfı’ndan esinlenerek Efes Vakfı’nı kurduklarını belirten Kocabıyık bakın ne diyor: “Binlerce yıl sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan, sayısız göçlere tanık olan Anadolu gerçek bir hazinedir. Biz bu hazineyi iyi değerlendirir, korur ve tanıtırsak ülkemiz için ciddi bir kaynak yaratmış oluruz”.

Haberin Devamı


3 MİLYON DOLAR


Kültür turizminin Türkiye’de son yıllarda geliştiğini belirten Kocabıyık bu alanda daha çok yatırım yapılması gerektiğini söylüyor. Devletin kazıların geliştirilmesine daha fazla destek vermesi gerektiğini, ören yerlerinden elde gelen gelirin aynı ören yerlerinde kullanılması gerektiğini belirten Kocabıyık’a göre, iş dünyasında, özellikle büyük ve kurumsal şirketlerde kazılara sponsorluk anlamında belli bir bilinçlenme var. Kocabıyık “sosyal sorumluluk alanlarını kültüre ve tarihe sahip çıkmak olarak belirleyen şirketlerin sayısı önceki yıllara göre artıyor” diyor. 150 yıldan beri kazılmakta olan bu antik şehre Efes Vakfı’nın, Yamaç 2 evlerinin restorasyonu, Büyük Tiyatro’nun Sağlamlaştırılmasının yanı sıra en büyük katkısı Serapis Tapınağı’nın ayağa kaldırılması olacak. Kocabıyık’a göre, Serapis Tapınağı, Efes Kütüphanesi’nin yanı sıra Unesco’nun listesine giren bu antik şehrin yeni yüzü olacak.
Restorasyonu 8 yıl sürecek olan tapınağın ayağa kalkması 3 milyon dolara mal olacak.

Haberin Devamı

İş dünyası kazıyor

TEOS

Teos, Yaşar’ın kanatları altında

HAFTA sonunda Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar’ın davetiyle, kişisel olarak sponsor olduğu Seferihisar’daki antik liman kenti Teos’u ziyaret ettik. 2011 yılından beri Teos kazılarının ana sponsoru olan Feyhan Yaşar aynı zamanda Sagalassos Derneği’nin üyesi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Çoğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji öğretim üyesi Profesör Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında kazıları süren Teos Türkiye’deki en büyük Dionysos Tapınağı’na sahip. Dionysos kültünün bu kentteki önemi nedeniyle M.Ö. yüzyılda şair, müzisyen, tiyatrocu ve şarkıcılardan oluşan Dionysos Sanatçılar Birliği Teos’ta kurulmuş.

Haberin Devamı

İş dünyası kazıyor

Feyhan Yaşar ile Profesör Kadıoğlu

TEOS


OSCAR HAYALİ


İşte bu yüzden Feyhan Yaşar’a eşlik eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “ Dünyada ilk kez sanatçılar birliğinin kurulduğu Teos’ta bir Oscar töreni hayalim” diyor. 2008 yılında “Türkiye’nin en az ziyaretçi alan ören yeri” unvanını alan Teos artık ziyaretçilerin uğrak yeri. Kazı başkanı Prof. Kadıoğlu’na göre, Feyhan Yaşar’ın desteği kazıyı birkaç adım ileriye taşımış. Bu arada Feyhan Yaşar’ın verdiği bilgiye göre, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı 1998 yılından beri Aydın, Sultanhisar’daki Nysa Arkeolojik kazılarına destek veriyor. Vakıf, 2015 yılında ise İzmir, Bayraklı Höyüğü’ndeki Smyrna antik kenti kazılarına destek verecek.

Haberin Devamı

İş dünyası kazıyor

GÖBEKLİTEPE


Kazılara kişisel destek de artıyor

İŞ dünyasında kazılara sponsorluk hızla yayılıyor demiştim. Aklımda kaldığı kadarıyla Doğuş Holding Göbeklitepe’ye, Sabancı Vakfı da Metropolis kazılarına destek. Koç Holding’de Zengibar Kalesi ile Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’ni restore ediyor. Koç ayrıca kısa süre önce Urla Limantepe’de kara ve su altı kazı çalışmaları yapan ‘Ankara Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi’ni açtı. Bu arada Anadolu’nun her köşesinde iş insanlarının kazılara kişisel desteği var. En son Kapadokyalı turizmci Ömer Tosun’un da desteğini alan antik Sobesos kentini ziyaret etmiştim.

İş dünyası kazıyor

METROPOLİS

Yazarın Tüm Yazıları