"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Gözyaşlarımı tutamadığım ödül töreni

13 Ekim 2019

Ülkenin tıp ve eczacılık bilimlerinin gelişimine katkıda bulunmak üzere, bilimsel araştırma projelerini destekleme ve başarılı bilim ödül insanlarını ödüllendirme geleneği 60 yıldan beri devam ediyor.

Şimdiye kadar üniversitelerde düzenlenen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri töreni 60. Yıl nedeniyle İş Sanat Konser Salonu’nda yapıldı.

Yaşlı, genç bilim insanlarının hayalleri ve heyecanlarına tanık olduğumuz güzel bir geceydi.


2019 Nejat Eczacıbaşı Tıp Ödüllerinin sahipleri (soldan sağa) Sena Alptekin, Prof.Ahmet Höke, Prof.Marsel Meşulam, Doç.Dr Ceyda Acılan Ayman ve Doç.Dr. Uğur Canpolat

Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın dediği gibi, ülkemizin geleceğini hiç kuşkusuz eğitim düzeyimiz ve bilimle yarattığımız değer belirleyecek ve ne mutlu ki bu yolda çalışan değerli bilim insanlarımız var.

Kıymetlerini bilelim.

Ödüllerin açıklanmasından önce

Yazının devamı...

Koç Üniversitesi’nde Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırma Merkezi  

9 Ekim 2019

Merkezin amacını Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan şöyle açıklıyor:

“KUSITHAM özel sektör, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hayırseverlik etrafında şekillenen sivil toplumun çağdaş bir anlayış çerçevesinde anlaşılmasını sağlayacak bilimsel temelleri oluşturacak”.

Yine rektörün sözleriyle yeni açılan merkez dünyada hayırseverliğin daha da gelişmesi ve artması için çabalayacak.

Önemli hayırseverlik projelerinin paylaşılmasına, böyle projeleri destekleyecek ortamın oluşmasına katkı bulunmaya çalışacak.

Hayırseverlik deyince aklıma aramızdan erken ayrılan Mustafa Koç’un Vehbi Koç Vakfı’nın 2015 yılının ödül törenine damga vuran sorusu geliyor.

Koç o törende “Biz gerçekten hayırsever bir millet miyiz” sorusunu sormuş ve İngiliz STK Charities Aid Foundation’ın araştırmasına göre Türkiye’nin 135 ülke arasında 128’inci olduğunu söylemişti.

Türkiye o araştırmadaki puanlama sistemine göre 100 üzerinden 18 almıştı.

Mustafa Koç

Yazının devamı...

Türkiye Macar ilişkilerinde Gül Baba faktörü

6 Ekim 2019

Yine dört yılda Türk yatırımcıların bu ülkeye yatırımları 80 milyon eurodan 1 milyar euroya ulaşmış.

Türk yatırımından söz ederken, Türk-Macar İş Konseyi Başkanı, Polat Holding’in Başkanı Adnan Polat’ın Ege Seramik’in Avrupa lojistik merkezi olarak 30 yıl öncesi keşfettiği Macaristan’daki yatırımlarını ilk sırada saymak gerek.

Adnan Polat’ın davetiyle geldiğimiz Budapeşte’deki akşam yemeğinde masanın etrafında Polat’ın yanı sıra Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Polat Macaristan’ın genel müdürü Murat Aysan, Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı HEPA’nın başındaki, İstanbul eski Macaristan Konsolosu Balazs Hendrich var.

Sonradan aramıza Macaristan Dışişleri Bakanı Yardımcısı, 32 yaşındaki Magyar Levente katılıyor.

Bu arada bir parantez açayım.

Macaristan’da soyadı önce söyleniyor.

Dolayısıyla genç bakan yardımcısının adı Levente.


Yazının devamı...

Elazığ’ın Hititlerden bu yana bağcılık mirasına sahip çıkmak

2 Ekim 2019

Uzun yıllardan beri Mey’in misafirlerini kendi evinin lezzetleriyle ağırlayan, Elazığ’ın gastronomik zenginliğiyle şaşırtan emekli ilkokul öğretmeni Burhan Özdemir, masanın üzerindeki yiyecekleri özellikleriyle sayıyor.

Haziran sonuna doğru çıkan ve ömrü pek kısa olan Gezin çileği reçeli, Şavak tulum ve koyun beyaz peyniri, yoğurt kaymağı, dut pekmezi, bir nevi börek olan Patila, Elazığ’ın beyaz biberi.

Daha önce hiçbirini tatmamıştım.

Bir gün önce Burhan Özdemir, bu kez 1944 yılından beri aralıksız üretim yapan, Cumhuriyet’in en önemli miraslarından Mey’e ait şaraphanedeki öğle yemeğinde el emeği başka tatlarla buluşturmuştu.

Ayran aşı, kofik dolma, dilim dolma, kavurmalı saç böreği, tavuk üfeleme, hem dışı hem içi etli olan içli köfte ve Elazığ’ın ünlü bordo renklerinden biri olan vişne dondurması.

Özdemir’e göre, Elazığ, Gaziantep’ten sonra en zengin mutfağa sahip ikinci şehrimiz.


Yazının devamı...

İklim için 6 milyon sokakta

30 Eylül 2019

Koordine edilmiş küresel protesto tarihinde bir rekor.

İklim değişikliğine acil önlem isteyenler arasında en duyarlı iklim grevcileri Avrupa’da.

Söz konusu tarihlerde Almanya’da 1,5 milyon, İtalya’da ise ülkenin en büyük sendikası CGIL’in desteğiyle 1 milyon kişi iklim grevine katılmış.

ABD’de bu sayı 535 bin, Avustralya’da ise 350 bin.

Bu veriler İklim kriziyle ilgili çalışmalarıyla bilinen çevre örgütü 350.org’a ait.

350.org geçtiğimiz hafta boyunca devam eden, cuma günü ise zirveye ulaşan etkinliklerin organizatörlerinden.

Bu örgüte göre, Türkiye’de iklim etkinliklerine katılanların sayısı 10 bin.

En düşük katılım Japonya, Güney Afrika, Şili gibi ülkelerde.

Yazının devamı...

Gorbon markası küllerinden nasıl doğdu?

25 Eylül 2019

Mimar dedesi Prof. Dr. Rebii Gorbon, ne yazık ki her ikisi de yıkılan Karaköy Yolcu Salonu ve Karaköy Liman Lokantası, yıllardır kapalı olan Heybeliada Sanatoryumu, Florence Nightingale Hemşire Okulu gibi şehrimizin simgesel binalarına imza atmış bir isim.

Kelebeğin Rüyası filminin çekildiği Heybeliada Sanatoryumu’nun geleceği belirsiz.

Umarım kaderi Karaköy Yolcu Salonu’na benzemez.

Cumhuriyet döneminin en önemli mimarları arasında gösterilen Rebii Gorbon, binaların dış yüzeylerini kaplayan karolara büyük tutku beslediği için hobi olarak evinin bahçesinde seramik çalışmalarına başlıyor.


Orhan Gorbon sanatçı Jose Parla’nın Gorbon atölyelerinde üretilen eseriyle birlikte

1957 yılında Levent Gültepe’de Gorbon Seramik Fabrikası’nı kuruyor.

1950’li yılların sonu, bu toprakların binlerce yıllık gelenek olan seramiğe teşvik verildiği yıllar.

Yazının devamı...

Bu  hafta iklim konuşuyoruz 

22 Eylül 2019

163 ülkede 4 milyon kişi sokaklara dökülürken, greve 820 sivil toplum kuruluşu ve 2 bin 500 şirket destek vermiş.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, Kopenhag Belediye Başkanı Frank Jensen’in ortak bir bildiriyle destekledikleri  (Gelecek için Cumalar) grevinin bu yıl kapsamı büyüdü.

Yetişkinlerin ve sendikalar dahil sayısız STK’nın katılmasıyla bir hafta yani 20-27 Eylül tarihleri arasında  “Küresel İklim Grevi Haftası” olarak devam edecek.

Yedi gün boyunca düzenlenecek 4 bin 500’ün üzerindeki etkinliklere Türkiye’den de destek var.

Bizdeki genç iklim aktivistlerini bir araya getiren Gelecek için Cumalar’ın çağrısıyla etkinlikler Türkiye’nin 15 ayrı noktasında.

Çağrı üzerine “Sıfır Gelecek” kampanyası altında çeşitli STK’ların düzenleyecekleri etkinliklerin İstanbul’daki adresi Kadıköy.

Bursa’da Nilüfer, Balıkesir’de Ayvalık ve Altınoluk, Muğla, Diyarbakır, Ankara, Antalya, Eskişehir kampanyaya katılanlar arasında.


Yazının devamı...

Yurt dışında bir Antep Lokantası neden olmasın?

18 Eylül 2019

Geçtiğimiz hafta sonu ancak iki gün katılabildiğim dört günlük festivalin sunum ve panellerini kaçırmadım.

İyi ki kaçırmamışım.

Zira Michelin yıldızlı şefler dahil Gaziantep’e 40 ülkeden gelen yabancı şeflerin bu şehrin çoğu tescilli ürünlerini ve pişirme tekniklerini nasıl kullandıklarını keyifle izledim.

Gaziantep’in biberi, fıstığı, nar ekşisi, sumağı bu şeflerin elinde yemeklere bambaşka kimlik katarken, dünya mutfaklarında kullanılma şansları da artıyor.

Örneğin, festival alanında gastronomi öğrencilerinin birlikte fotoğraf çektirmek için yarıştıkları, Meksikalı yıldız şef Santiago Lastra Rodriguez.

Dünyanın en ünlü lokantalarından Noma’da çalıştıktan sonra ve önümüzdeki aylarda Londra’da Kol adında bir lokanta açmaya hazırlanan şef Rodriguez fıstıkla elde ettiği bir nevi “guacamole”nin avokadodan daha rafine bir lezzete dönüştürdüğünü söylüyor.

Genç şef “Kendi kültürünüze bağlı kalarak, yerel ürünlerle değişik lezzetler elde edebilirsiniz” diyor.

İki Michelin yıldızlı İtalyan şef

Yazının devamı...