Mirasınızı evcil hayvanınıza bırakır mıydınız

Dünyaca ünlü şarkıcı Madonna’nın Hollywood’daki malikanesini bir köpeğin; Alman çoban köpeği Gunther’in satın aldığını biliyor muydunuz? Ya ünlü modacı Karl Lagerfeld’in kedisi Choupette’in elmaslar takıp, özel jetlere bindiği ve de ünlü isimleri bir araya getiren Met Gala’nın onur konuğu olduğunu? Onlar dünyanın en zengin kedi ve köpeği ama yalnız da değiller. Daha geçen ay, Çin’de çocukları tarafından ihmal edildiğini söyleyen Liu isimli zengin kadın, 2.8 milyon dolarlık servetini hayvanlarına bıraktı. Anlayacağınız evcil hayvanına miras bırakmak özellikle de zenginler arasında hızla yayılan bir ‘trend’. Geçtiğimiz günlerde şarkıcı Pınar Soykan’ın da evini köpeği ‘kızım’a miras bırakacağını açıklaması üzerine Türkiye’de de benzer bir tartışma başladı: Mirasınızı evcil hayvanınıza bırakır mıydınız? Soykan ile konuşup, bu motivasyonunun arkasındaki nedeni sordum hem de yasal olarak böyle bir şey mümkün mü araştırdım.

Haberin Devamı

ONLAR ALLAH’IN SESSİZ KULLARI BİZ OLMAZSAK NE OLACAK

Önce Şarkıcı Pınar Soykan’ı aradım. O gün o röportajı ayaküstü, kucağında ‘kızım’ varken bir AVM’de vermiş. Laf lafı açmış, 3 yıldır baktığı ve kızı gibi gördüğü bu sebeple de ‘kızım’ adını verdiği köpeğinin ne zorluklarla yaşama tutunduğunu anlatırken, konu miras olayına kadar gelmiş. Magazinci arkadaşlar mirasını kedisine bırakan Karl Lagerfeld’i hatırlatınca, o da “İnanın ben de aynısını yapmak ve evimi kızıma bırakmak isterim, o da bizim evin bir bireyi. Ona iyi bakılsın isterim” demiş. Sonrasını kendi anlatsın: “Aman yarabbi! Haber yayınlandıktan sonra küfredenler mi dersin, beddua edenler mi ‘Allah sana bu yüzden çocuk vermiyor’ yazanlar mı? Bir adam, asansörde kıstırdığı el kadar kediyi tekmeleyerek öldürdü ve kimsecikler ses çıkarmadı da ben, kızıma ‘miras bırakmak isterdim’ dedim diye ayağa kalktılar. Ne kadar vicdansız insanlar. İnan, çok ürktüm bu durumdan. Yaklaşık 5 milyon liralık, hala kredisi ödenen, 1+1 evimiz var. Duyan da multimilyoner sanacak beni.”

CAN CANDIR

Haberin Devamı

Sokakta yaşayan binlerce can var. Ayrıca çocukları oyalansın diye cins hayvan satın alıp, sıkılınca ya da bakamayınca yazlıklarının bahçesine ya da otoyol kenarlarına terk eden aileler var. Benim kızım da onlardan biri. Aylarca kuvözde kaldı. Son anda yaşama tutundu. Sabırla baktık, iyileştirip, bugünlere getirdik. O da bir can! Sizin gibi, benim gibi. Hayvanlar Allah’ın sessiz kullarıdır. Bizler olmasak ne olacak onlara? Karnım aç diyemez, şuram ağrıyor diyemez. Diyorlar ki ‘depremzedelere bırak paranı, sokakta yaşayan onca çocuk var, SMA’lı bebekler var.’ İyi de elimden geldiğince onlara yardım etmediğimi nereden biliyorsunuz? Benim asıl mesleğim anaokulu öğretmenliği. Gölcüklüyüm, 1999 depremini de yaşadım. Demem şu ki can can’dır. Keşke herkese yetebilsek ama benim amacım, yarın öbür gün bana bir şey olması halinde kızımın sağlıkla, iyi şekilde yaşaması ve hayvanlara yapılan zulme dikkat çekmekti. Hepsi bu.”

YASAL OLARAK MİRASÇINIZ OLAMAZLAR

Gelelim işin yasal boyutuna. Türk hukukuna göre bir hayvana miras bırakılabilir mi? “Miras ancak ve ancak şahsa bırakılır. Şahıstan kasıt yaşı veya cinsiyeti ne olursa olsun insan olması gerekliliğidir” cevabını veriyor, hayvan hakları savunucusu ve Avukat Deniz Kalafatoğlu. Şöyle detaylandırıyor: “Bildiğim kadarı ile dünyanın hiçbir yerinde evcil hayvanlarımıza ‘direkt’ miras bırakmak diye bir durum yok. Ancak hayvan için bir vakıf kurabilir ve hayvanın ölene kadar tüm bakımlarının ve hizmetinin eksiksiz yapılması şartı ile miras, bu vakfa bırakabilir. Ya da var olan bir vakıf ya da Hayvanları Koruma Derneği gibi bir derneğe de bırakabilir. Bir parantez açalım. Kişinin birinci dereceden akrabası varsa; örneğin bir çocuğu var diyelim, tüm mal varlığını vakıf ya da dernek yolu ile hayvanına bırakmış olsa bile mirasın yarısı ‘saklı pay’ hakkı gereği çocuğundur. Yani mirasın yarısı çocuğa/ birinci derece akrabaya gider. Ancak diğer yarısı üzerinde istediğiniz inisiyatifi alabilirsiniz.”

Haberin Devamı

DAHA ÇOK CANA DOKUNMAK DAHA KIYMETLİ

Bunca yıldır hayvan hakları konusunda hukuki mücadeleler vermiş biri olarak bu konudaki yorumu ne? Yani mirasını hayvanına bırakır mıydı? Yanıtı şu: “Sadece bir hayvana ya da bir derneğe onca parayı bırakmak yerine uzun vadede, daha büyük fayda yaratmak ve daha çok cana dokunmak daha kıymetli benim gözümde. Bu sebeple hayvanların yararını gözetecek bir vakıf kurardım. Zira, diyelim mirasınızı hayvanın bakıcısı ya da bir derneğe bıraktınız, hayvanınız öldüğünde ne olacak? Dolayısıyla kararı başkasının inisiyatifine bırakmaz, vakıf kurar, vakfın amaçlarının en başına da ‘hayvanımın en iyi şartlarda bakılması’ maddesini koyar, bunun dışında da paranın, hayvan hastanesi kurulması gibi, faydalı işlerde kullanılmasını isterdim.”

Haberin Devamı

DÜNYANIN EN ZENGİN KÖPEĞİ GUNTHER

Mirasınızı evcil hayvanınıza bırakır mıydınız

1992 yılında ölen Alman Kontes Karlotta Liebenstein 500 milyon dolarlık (yaklaşık 16 milyar TL) mirasını köpeği Gunther 3’e bıraktı. Kendine ait bir vakfı olan köpek Gunther 3 ölünce miras Gunther 4’e geçti. Devasa serveti, köpeğin İtalyan bakıcısı, Maurizio Mian yönetiyor. Gunther 4, 30’dan fazla bakıcısı ile Madonna’nın malikânesinde, Sylvester Stallone’e komşu, tarikat benzeri bir toplulukla birlikte parmak ısırtacak, lüks bir yaşam sürüyor.

CHOUPETTE’İN SERVETİ 200 MİLYON DOLAR

Mirasınızı evcil hayvanınıza bırakır mıydınız

Fransız moda evi Chanel’in yaratıcı direktörü Karl Lagerfeld, 2019’da ölümünün ardından mirasının büyük bir kısmı; yaklaşık 200 milyon dolar, kedisi Choupette’e kaldı. Özel jete binen, adına mücevher koleksiyonu bulunan, düzinelerce moda ve reklam kampanyasında yer alan Choupette en son Met Gala’da boy gösterdi.

Yazarın Tüm Yazıları