MENÜ

Evcil Hayvan

Evcil Hayvan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Evcil Hayvan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.478 Evcil Hayvan haberi bulunmuştur.

Evcil Hayvan Haberleri

Hayvan Hakları Yasa teklifi neden Meclis’e sunulmuyor Her saat, her gün önemli

Hayvan Hakları Yasa teklifi neden Meclis’e sunulmuyor? Her saat, her gün önemli

Bu hafta da içimizi sızlatan haberler aldık. Hayvan Hakları Koruma Kanunu yetersiz. Tam 16 yıldır birçok STK kanunun değişmesi için çabalıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Yasayı çıkartmak için neyi bekliyorsunuz?” diye sormuştu. Ancak yasa hâlâ ortada yok! Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’ndan beş kişiye süreci ve neden hâlâ sonuçlanmadığını sorduk.

Gözleriniz kaşınıyor ve kızarıyorsa göz alerjiniz olabilir

Gözleriniz kaşınıyor ve kızarıyorsa göz alerjiniz olabilir

Bahar ve yaz aylarında göz alerjileri artıyor. Gözlerde kaşıntı ve kızarıkla kendini belli eden göz alerjilerinin nedenleri ve tedavisini Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar anlattı.

10.07.2020Sağlık
2. Sınıf İngilizce 8. Ünite Pets (Evcil Hayvanlar) konu anlatımı

2. Sınıf İngilizce 8. Ünite Pets (Evcil Hayvanlar) konu anlatımı

Sevimli dostlarımız evcil hayvanlar ikinci sınıftan itibaren öğrencilere aktarılmaktadır. Bu konuda evcil hayvanların Türkçe karşılığı ve onlarla ilgili cümle kurulumuna bakabilirsiniz. İşte 2. sınıf İngilizce 8. ünite pets (evcil hayvanlar) konu anlatımı.

7.07.20202. SINIF
Vahşi hayvan pazarlarındaki farelerde farklı koronavirüs türleri bulundu

Vahşi hayvan pazarlarındaki farelerde farklı koronavirüs türleri bulundu

Güneydoğu Asya'daki pazarlarda ve restoranlarda satılan farelerde farklı koronavirüs türleri bulunduğu sonucuna varıldı.

18.06.2020Teknoloji
Yasemin Allen yılanıyla poz verdi: Benziyoruz bence

Yasemin Allen yılanıyla poz verdi: Benziyoruz bence

Oyuncu Yasemin Allen, Lord Flashheart adını verdiği kraliyet pitonu ile çektiği videoyu sosyal medya hesabından paylaştı.

17.06.2020Magazin
Can dostlarına nasıl bakmalıyız

Can dostlarına nasıl bakmalıyız

Tarım ve Orman Bakanlığı evcil hayvan sahipleri ve sokak hayvanlarının bakımını üstlenen kişiler için koronavirüs tedbirlerini açıkladı:

17.06.2020Gündem
Alerjisi ya da astımı olanlara Covıd-19 tavsiyeleri

Alerjisi ya da astımı olanlara Covıd-19 tavsiyeleri

Havaların ısınmasıyla polen alerjisi olanların ve kronik astım hastalarının bazı belirtiler nedeniyle ‘koronavirüse mi yakalandım?’ endişesi taşıdığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydanur Mihmanlı, “Polen alerjisinde, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık gibi belirtiler var ama yüksek ateş olmaz” dedi.

12.06.2020Sağlık
Alerjisi Olanlar Korona Günlerinde Nelere Dikkat Etmeli

Alerjisi Olanlar Korona Günlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Astımın; hava yollarında daralmaya yol açan, ataklar halinde seyreden, kronik bir akciğer hastalığı olduğunu hatırlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydanur Mihmanlı, yılın bu döneminde polen alerjileri ya da kronik astım hastalarının, bazı belirtilerden ötürü Covid-19 kaygısı taşıdığına dikkat çekti. Covid-19 sürecinde, alerjisi olan bireylere ya da astım hastalarına önerilerde bulundu.

12.06.2020İyi Yaşam
Hayvan Sahiplenmenin Psikolojimize Etkileri

Hayvan Sahiplenmenin Psikolojimize Etkileri

Uzman Klinik Psikolog & Aile Danışmanı M. Berk Karaoğlu, hayvan sahiplenmenin psikolojimize etkileri hakkında çok önemli bilgiler verdi.

Koronavirüs gündeminde önceliğimiz dayanışma

Koronavirüs gündeminde önceliğimiz dayanışma

Nestlé Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü İlkay Kayganacı “İçinden geçtiğimiz zorlu dönemlerden çıkabilmenin anahtarının, çok boyutlu bir dayanışmada yer aldığına inanıyoruz.” dedi.

Yeni dönemde kafelerde okey ve tavla oynamak yasak

Yeni dönemde kafelerde okey ve tavla oynamak yasak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeme-içme tesisleri için pandemi sürecinde hayata geçirilecek 131 kriter belirledi. Sertifika alabilmek için tavla, okey gibi elle temas edilen bütün oyun araçlarının kullanımının durdurulmasından masalarda tek kullanımlık tuzluğa kadar çok sayıda önlem alma şartı getirildi.

29.05.2020Gündem
Tanzanyadan getirilen çift, kedi ve köpekleri ile karantinada

Tanzanya'dan getirilen çift, kedi ve köpekleri ile karantinada

TANZANYA'dan koronavirüs nedeniyle Türkiye'ye dönen otel işletmecisi Ulvi Berktaş (36) ve eşi, Kırıkkale'de kedi ve köpeği ile birlikte karantinaya alındı. Ulvi Berktaş, kedi ve köpeğini Tanzanya'da bırakamadığı için daha önce ülkeye dönemediğini söyledi.

21.05.2020Gündem
‘Evladı’nın imdadına THY koştu

‘Evladı’nın imdadına THY koştu

Neval Kamışlı, COVID-19 salgını nedeniyle Tanzanya’da “Evladım” dediği kedisi ile mahsur kalmıştı. Tanzanya’daki acente, uçaktaki evcil hayvan limitinin dolduğunu belirterek kediyi uçağa alamayacaklarını söyledi. THY Genel Müdürlüğü’nün devreye girmesiyle kedinin kabinde yolculuğuna izin verildi.

19.05.2020 Gündem
17 bin Euroya köpek aldı

17 bin Euro'ya köpek aldı!

Tottenham'ın Fransız kalecisi Hugo Lloris'in, 17 bin Euro değerinde bir koruma köpeği aldığı öğrenildi.

11.05.2020Avrupa
Değerlerimizi yaşatarak fark yaratan çalışanlara sahibiz

Değerlerimizi yaşatarak fark yaratan çalışanlara sahibiz

Zoetis Türkiye ve Orta Doğu Bölge Direktörü ve Türkiye Genel Müdürü Hakan Eras: “Great Place to Work’ün değerlendirme sürecine girdiğimiz ilk yılda ‘Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ arasında yer almaktan gurur duyuyoruz.”

THY, evcil olmayan hayvanların Türkiyeye girişine izin vermeyecek

THY, evcil olmayan hayvanların Türkiye'ye girişine izin vermeyecek

Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri kapsamında ülkelerden gelen egzotik hayvanlar ile omurgasızlar, amfibik hayvanlar, gelincik, sürüngen ve kemirgen gibi evcil olmayan hayvanların yolcu beraberinde veya kargo ile Türkiye'ye girişinin ikinci bir duyuruya kadar yasaklandığını bildirdi.

7.05.2020Ekonomi
Dışişlerinin tahliye destanı: Bolivya dağlarından kurtarma operasyonu

Dışişleri'nin tahliye destanı: Bolivya dağlarından kurtarma operasyonu

Türkiye koronavirüs salgınının başladığı günden itibaren 103 ülkeden yaklaşık 65 bin vatandaşını tahliye etti. Bazıları filmlere konu olabilecek kurtarma operasyonlarından biri Bolivya’da yaşandı. Böbreklerinden rahatsızlanan ve virüs nedeniyle hiçbir yere gidemeyen Türk vatandaşı, diplomatik plakalı araçla 8 saatlik dağ yolculuğunun ardından kurtarıldı.

6.05.2020Gündem
Sağlık Bakanlığı yayınladı... Corona Virüs olanlar evcil hayvanlarıyla temastan kaçınmalı

Sağlık Bakanlığı yayınladı... Corona Virüs olanlar evcil hayvanlarıyla temastan kaçınmalı

Sağlık Bakanlığı, evcil hayvanı olan vatandaşları uyardı.

5.05.2020Gündem
Teknoloji ve inovasyon ev hayatını kolaylaştırıyor

Teknoloji ve inovasyon ev hayatını kolaylaştırıyor

Ocak ve Mart ayları arasında ev cihazlarındaki veri kullanımı 2019’a göre yüzde 16 artarken, akıllı cihazlar yüzde 30’a varan artışla öne çıkıyor. Eğitim ve çalışmanın da ev hayatına katıldığı bu dönemde yeni nesil teknoloji ürünleri çalışmalarımızı kolaylaştırıyor, vakit kazandırıyor ve ev işlerini pratik hale getiriyor.

29.04.2020Teknoloji
Dostlarıyla birlikte alınmayı bekliyorlar

Dostlarıyla birlikte alınmayı bekliyorlar

Salgınla birlikte Türkiye’ye sahipli hayvanların giriş-çıkışları da durduruldu. Ancak yurtdışında yaşayan bazı vatandaşlar evcil hayvanlarını bırakamadıkları için Türkiye’ye dönemedi. HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, “Bu halde 105 kişi var. Çözüm bekliyoruz” dedi.

28.04.2020Gündem
Evlatlarımız olmadan asla

Evlatlarımız olmadan asla

Koronavirüs nedeniyle yurtdışında kalan Türkler yurda dönerken, bazılarının ise vazgeçtiği öğrenildi. ‘Pet hayvanlarının’ yurda girişine getirilen kısıtlama nedeniyle, evcil hayvanlarını getiremeyenlerin tek bir isteği var: ‘Evlatları’ ile birlikte dönmek...

24.04.2020Gündem
Karantinada Google’da en çok ekmek arıyoruz

Karantinada Google’da en çok 'ekmek' arıyoruz

Türkiye’de koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla hayata geçirilen karantina uygulaması, tüketim alışkanlıklarımızda da önemli değişikliklere neden oldu. Bu değişiklikler Google aramalarına da yansıdı. 30 Mart-5 Nisan aralığını kapsayan Google Arama Trendleri raporu dikkat çekici ipuçları içeriyor.

Sony, Instagram üzerinden fotoğrafçılık eğitimine başladı

Sony, Instagram üzerinden fotoğrafçılık eğitimine başladı

Sony, Instagram üzerinden sürdürdüğü bir dizi canlı yayın etkinliği ile bugünlerde evde daha fazla vakit geçiren fotoğraf meraklılarına “#kadrajıeveçevir” çağrısında bulunuyor ve fotoğrafçılık becerilerini geliştirmelerine katkı sağlıyor.

17.04.2020Teknoloji
Belçika’da kısmi sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Belçika’da kısmi sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Belçika'da hükümet ile Milli Güvenlik Konseyi yaptıkları toplantının ardından Belçika genelinde koronavirüs (Covid-19) nedeniyle uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağının 3 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı.

16.04.2020Dünya
Koronavirüs salgını sektörleri nasıl etkiledi

Koronavirüs salgını sektörleri nasıl etkiledi?

Deloitte Danışmanlık ekibi tarafından hazırlanan “Küresel Covid-19 Salgını’nın Türkiye’de Farklı Kategorilere Etkileri Raporu”na göre, uzaktan eğitim ve çalışma, ulusal market zincirleri, sağlıklı ürünler ve hobi siteleri etkileşimlerini artırırken; özel sağlık kurumları, havayolu şirketleri, emlak ve otomobil satışları, otel ve konaklama şirketleri ile kültür sanat faaliyetleri salgından negatif yönde en çok etkilenen kategoriler oldu.

10.04.2020Teknoloji
Gelecek güneşli günler için  hayvan dostu oteller

Gelecek güneşli günler için hayvan dostu oteller

Bugünkü koşullarda evinde küçük dostları ile bol bol vakit geçiren seyahat severler, en kısa zamanda güzel günlerin geri gelip, küçük dostları ile kendilerini sokağa atacakları zamanın hayalini kuruyorlar. İşte böylesi bir ortama henüz ulaşamamış olsak da, bu yaz ayları için şimdiden seyahatinizi planlayabilme, farklı hayaller kurabilmeniz adına Türkiye’nin dört bir yanında keyifle tatil yapabileceğiniz güzergahları derledik...

9.04.2020Seyahat
Dostlar için Covid-19 planı

Dostlar için Covid-19 planı

Evcil hayvan sahibi birinin koronavirüse yakalanmadan önce ne yapması gerektiğini anlatan Op. Dr. veteriner hekim Oğuz Kuzucu, “Emanet edeceğiniz kişiyi bilgilendirin. Yeterli miktarda mama bulundurun. Tedavi geçmişi bilgisini hazırda bulundurun” uyarısında bulundu.

5.04.2020Gündem
Korona sendromunun ilacı onlar

Korona sendromunun ilacı onlar

Koronavirüs salgınından sonra literatürde yeni bir hastalığın ortaya çıktığını söyleyen Kedici Veteriner Hekimleri Derneği (KedVet) Başkanı Dr. Tarkan Özçetin, “Hastalığın adı ‘Korona Sendromu’. Bu olası hastalığın oluşumunu önlemek için bize en büyük destek evcil dostlarımızdan gelecek” ifadelerini kullandı.

2.04.2020Gündem
Antalyada yürüyüş yollarına izin yok

Antalya'da yürüyüş yollarına izin yok

ANTALYA'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüs mücadelesi kapsamında alınan ek önlemleri açıklamasının ardından yürüyüş yolları, sahil kenarları ve parklarda sıkı önlemler alınmaya devam ediyor. Lara bölgesinde kilometrelerce uzunluktaki yürüyüş ve bisiklet yollarında uygulama yapan Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, spor yapan ve evcil hayvan gezdirenleri evlerine gönderiyor.

30.03.2020Gündem
Tozları temizlemek için nasıl bir teknoloji kullanılmalı

Tozları temizlemek için nasıl bir teknoloji kullanılmalı?

Koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca insan evine kapanırken, diğer yandan bulunulan ortamın hijyeninin sağlanması hiç olmadığı kadar önemli bir hale geldi. Bu anlamda teknoloji üretcisi Dyson'ın Ayrılma Sistemleri Mühendisi Jonathan McGaughey, iç mekan hava kirliliği ve dolayısıyla son teknolojinin bu sorun için sunduğu çözümleri anlattı.

30.03.2020Teknoloji
Coronathon Türkiye sona erdi, virüsle mücadelede 12 proje öne çıktı

Coronathon Türkiye sona erdi, virüsle mücadelede 12 proje öne çıktı

Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, bakanlıkların, özel şirketlerin paydaşlığı ile yola çıkan ve koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan problemlere çözümler üretmek misyonuyla yapılan Coronathon Türkiye’de 12 proje ödüle layık görüldü.

26.03.2020Teknoloji
Adalarda ruam karantinası bitti Ahırların yıkımına başlandı

Adalar'da ruam karantinası bitti! Ahırların yıkımına başlandı

Adalar'da 105 atın ruam hastalığı sonucu itlaf edilmesinin ardından faytonlar durdurulmuş, kaçak ahırların yıkılmasına karar verilmişti. Ruam karantinası sürecinin bitmesiyle kaçak ahırların yıkımına başlandı. Burgazada sakini bazı kişiler yıkım anında gözyaşlarını tutamadı.

25.03.2020Gündem
30 binden fazla canlı türünün nesli tükenme tehlikesi altında

30 binden fazla canlı türünün nesli tükenme tehlikesi altında

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, 30 bini aşkın canlı türünün neslinin tükenme tehdidi altında olduğu uyarısında bulundu.

25.03.2020Seyahat
Corona Virüs korkusuyla hayvanları sokaklara terk ediyorlar

Corona Virüs korkusuyla hayvanları sokaklara terk ediyorlar

Corona Virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığı şeklindeki kulaktan dolma bilgiler nedeniyle evcil hayvanlar, sokaklara terk edilmeye başlandı. Eskişehir Hayvanları Koruma Yaşam Haklarını Savunma Derneği Başkanı Nesrin Çiçek, Corona Virüsün hayvanlardan insanlara bulaşmadığını belirterek, "Özellikle aşıları düzenli yapılan hayvanların Corona Virüse neden olmadığını biliyoruz. Şu ana kadar evcil hayvanlardan virüs bulaşan da olmadı" dedi.

25.03.2020Gündem
Kedi ve köpekten korona geçmez

Kedi ve köpekten korona geçmez

Kedici Veteriner Hekimleri Derneği Başkanı Tarkan Özçetin, sosyal medyada kedi ve köpeklerden koronavirüs bulaşabileceği iddialarına tepki gösterdi. Özçetin “Evlatları kadar sevdikleri evcil hayvanları ile mutlu mesut yaşamaya devam edebilirler” dedi.

17.03.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Düşmesi bir anlıktır pişmanlığı bir ömür

Başka bir konuyla bu hafta sizlerle buluşacaktık ancak yazıyı hazırladığımız akşam saatlerinde yaşadıklarımızla her şey alt üst oldu.

24.06.2020

Köpeğinize edindirmeniz gereken alışkanlıklar

Köpek ve insan, aynı hayatı birlikte yaşayan, paylaşan iki farklı tür olmasına bağlı olarak optimalde birbirinin yaşantısına adapte olması gereken canlılardır.

24.06.2020

Alışverişin yeni normalinde öne çıkan uygulamalar

Yeni Normal sürecinde perakende sektöründeki değişimi, öne çıkan trendleri,  sürecin alışveriş alışkanlıklarına ve müşteri davranışlarına etkisini önceki yazılarımda analiz etmiştim.

14.06.2020

Onlar sahipleniyor biz sokağa bırakıyoruz

FINANCIAL Times’taki bir haber ilgimi çekti. Pandemi sürecinde İngiltere’de bütün sahipsiz hayvanlar sahiplendirilmiş. Evde çalışmak zorunda kalan milyonlarca kişi barınaklara gidip kendine dost olacak köpekler edinmiş.

30.05.2020

Ev işi onların da işi

Evde geçirilen zamanla birlikte ev işi yükü de arttı. Çocuklar da pek çok işte yardımcı olabilir. Çocuk ve ergen terapisti Neslihan Gülten “Onlara fayda sağladıklarını ve takdir edildiklerini hissettirmeniz olumlu etkiler” diyor.

30.05.2020

Ziyaretçi değil babayız

Babasız Bırakılan Çocuklar ve Çocuksuz Babalar Derneği Başkanı İbrahim Aksoy, 15 Haziran’a kadar icra işlemlerinin durdurulması nedeniyle artık icra yoluyla da çocuğunu alamayıp, görüntülü görüşme kararlarını uygulatamayan babalar adına isyan ediyor. ABAC-DER Başkanı İbrahim Aksoy, “Biz ziyaretçi değil, babayız. Çocukların ve babaların psikolojisini bozan, travma yaratan, ilkel icra yoluyla çocuk tesliminin kaldırılmasını istiyoruz. Çocuklarımızın evcil hayvan kadar değeri yok mu?” diye soruyor.

11.05.2020

Kedi ve köpekler de şeker hastası olur

Şeker hastalığı (diyabet) köpeklerde daha sık görülen ancak kedilerin de yakalanabildiği ciddi bir hastalıktır.

21.04.2020

Korona nedeniyle barınaklara koştular

Amerika’da barınaklar hiç olmadığı kadar boşaldı.

7.04.2020

Barınaktakilerin artık bir sahibi var

Koronavirüs salgınının dünyadaki yeni merkezi haline gelen ABD’de tablo her geçen gün ağırlaşırken, hayvanseverler bir iyilik hareketi başlattılar.

3.04.2020

Evcil hayvanlarla yaşamı sınırlandırmak kolay

Bugünlerde evde kalmak hepimiz için en doğrusu. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamak, bir ihtiyaç varsa hızlıca halledip dönmek önem taşıyor.

24.03.2020

Koronavirüs yayılımı insan hareketleri kaynaklıdır

Tüm dünyada ve maalesef ülkemizde de insanlık için tehdit unsuru olan koronavirüs salgını, haklı olarak birçok insanı tedirgin etti. Sosyal medya vasıtası ile bilimsel temellere dayanmayan ve asılsız haberleri takip ederek evde beslenen ya da sokak hayvanları kaynaklı olarak da bu virüsün bulaşabileceği endişesine kapılan insanlar olmuştur.

18.03.2020

Ankara'nın kedisever belediye işçisi

BU güzel ihbar, Ankara’da yaşayan okurumuz Saniye Aydemir’den geldi.

13.03.2020

Hayvanlarda mide şekil bozuklukları

Kedi ve köpeğiniz kusma, karın bölgesinde gerginlik, ağrı, iştahsızlık, düzensiz dışkılama ve geğirme gibi belirtiler gösteriyorsa durum ciddi olabilir. Vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanızda fayda var.

10.03.2020