Askeri Çamlık göz kamaştırıyor

Bandırma-Erdek karayolu üzerinde yer alan deniz ve Bandırma kuş bakışı manzaralı ‘askeri çamlık’ın yapılaşmaya açılması için süren girişimlere itiraz var...

Haberin Devamı

Yaklaşık 200 dönümlük bir alanda bulunan eski askeri ordu donat deposu, Bandırma-Erdek karayolu üzerinde kuş bakışı Bandırma deniz manzaralı yapsatçıların iştahını kabartan, çam ağaçlarıyla kaplı bir yerde gündemden hiç düşmüyor.
*
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı rahmetli Edip Uğur’un 5 yıl önce gündeme getirdiği “Bu yeri nasıl değerlendirelim” konusu öyle anlaşılıyor ki geçen 5 yıl içinde “Değerlendirme komitesi” boş durmamış...
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur döneminde TOKİ’den alınan ordu donat çamlık alan için sadece ”Tematik Park” yapılması gündeme gelmişti.
Bir ara Milli Savunma Bakanlığı’nda iken sonra TOKİ’ye geçen bu alan, son olarak da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne geçtikten sonra buranın ne olacağı şöyle tespit edilmiş:
Yaklaşık 200 dönümlük liman üstündeki yeşil alan, yüz binlik planlarda yapılan değişiklikle; meskûn alan, kentsel yerleşim alanı, konut alanı ve ticaret alanı yapıldı.
Demek ki, sanki Malta Parkı bitti.
*
Ziraat Bahçesi dökülüyor, kent merkezinde olan ve yıkılan Çocuk Sarayı ile 12 yıldan beri hala yapılmayı bekleyen tarihi Pertevniyal Bandırma Hastanesi enkaz yığını ortadayken...
Sıra eski askeri alana mı geldi?
200 dönüme yakın; az da değil hani...
Neler yapılmaz ki?
Gördüğümüz krokiye göre, mevcut alana yüzde 20’si konut, yüzde 15’i otel, yüzde 15’i AVM olmuş...
Yüzde 20 konut alan nasıl göz kamaştırmasın ki?
Yaklaşık 50 yıl önce mezbaha önünden geçen çamlık alana yakın eski Erdek-Bandırma yolunun toprak kayması nedeniyle kapandığını biliyorum. Araştırılıp incelenmesi gerekir.
Devam ediyorsa eğer toprak kayması yapılaşma olmaz bile...
Bu yeşil alanda 11 tane de tescilli tarihi yapı var.
Artık beton görmek istemeyen vatandaşlar bu yerin tıpkı General Balcı Çamlığı gibi park ve spor alanı şeklinde değerlendirilmesi gerektiğinde birleşiyorlar.
Hatta Edip Uğur’un “Tematik Park” projesi bile daha faydalı olurdu.
*
Bandırma’ya yeni projelerle hele AVM, konut ve otel gibi yatırımlar yapılmak isteniyorsa ki (AVM hariç) gerekli olduğuna inanıyorum; işte örneği ortada; Büyük Levent Mahallesi...
1970’in başlarında Dutliman Köyü istikametine kurulan Büyük Levent Mahallesi, Bandırma’nın o istikamette gelişmesi için atılan önemli ve faydalı bir adım idi...
Bandırma’nın büyümesi askeri çamlıkta değil, Levent Mahallesi’nden itibaren Dutliman ve Sahil Yenice istikametinde olmalı.
1950 yılında o güne göre şehir dışında olan Pirenlik Kırında 600 Evler Mahallesi de bu düşünceyle kurulmuştu.
Onun için çok iyi araştırıp doğru kararı ona göre vermek lazım.
İşte netice:
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen ordu donat alanı düzenleme projesi CHP’li üyelerin muhalif oyuna karşılık oy çokluğuyla geçerek kabul edildi.

Yazarın Tüm Yazıları