"Derya Jerdev" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Derya Jerdev" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Derya Jerdev

Herkesin konuştuğu cheesecake'in en leziz tarifi

9 Kasım 2019

Henüz tatmayanlar için, lezzetini merak edenler için şunu söyleyebilirim, tadı kremalı bir kazandibiye benziyor. Sanırım bu benzerlik sayesinde ülkemizde bu kadar çok tutuldu.

Kısaca tarihçesine de bakalım sonra tarife geçelim.

***

Bu cheesecake İspanya’nın özerk Bask bölgesinde bulunan San Sebastian kentinden çıkmış.

İlk yapıldığı yer o kentte bulunan La Vina Pastanesi’dir. Dolayısıyla, orijinal tarifi sadece oraya aittir. Tatlı o kadar beğenilir ki tüm dünyadaki restoran ve kafeler de bu lezzeti menülerine koymaya başlar.

Diğer isimleri burnt (yanık) cheesecake ve Basque (Bask) cheesecake’tir.

Malzemeler:

Yazının devamı...

Füme somon mus ve mantar dolgulu bir profiterole ne dersiniz?

1 Kasım 2019

Kim demiş profiterol sadece tatlı olur diye?

Nefis, yaratıcı, iştah açan tek lokmalık lezzetler arayanlar bu tarifi çok beğenecektir.

Hamurunu tarif ettiğim şekilde yapıp dilediğiniz baharatları ilave edebilirsiniz. Örneğin, biberiye de dereotu kadar bu hamura çok yakışacaktır. Veya acı sevenler pul biber ve taze kekik yaprakları ile hazırlayabilir.

İç dolgulara gelince, burası tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ne de olsa mutfağınızın şefi sizsiniz. Benim tercihim füme somon musu ve somon sevmeyenlere alternatif olarak mantar ve taze kekik ile hazırlanmış dolgulardan yana oldu.

Tatlısını aramayacağınız bu tarife geçelim o zaman.

Malzemeler:125 mililitre (Yarım su bardağı) su 
125 mililitre (Yarım su bardağı) süt

Yazının devamı...
Derya Jerdev Kimdir?

Yeditepe Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu ama gönlü hep yemekte olduğu için o tarafa yöneldi. Mutfak Sanatları Akademisi’nde katıldığı atölyelerle kendini geliştirdiği dönemde aşçılığı meslek olarak yapmaya karar verdi. Profesyonel aşçılık eğitimini de MSA’da aldı. Hobi olarak yemek fotoğrafçılığı ile de uğraşıyor.