Önce başkanlar sonra bakanlar

CUMHURBAŞKANI Erdoğan grup toplantısında konuşurken, basın locasındaki meslektaşlarımız satır arası mesajlara odaklanıyor. Ama Erdoğan’ın sıcak gündeme ilişkin açıklamalarını grup toplantısının çıkışında Cumhurbaşkanlığı muhabirleriyle yaptığı soru-cevaptan alıyoruz.

Haberin Devamı

Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile yapacağı görüşmeyi soru-cevap sırasında doğruladı. “İttifakı konuşacağız” dedi. Bahçeli ve Erdoğan’ın yerel seçimlerde ittifak yapılmayacağını açıklamasından sonra yeni bir durumla karşı karşıyayız. Demirel’in “Siyasette 24 saat uzun bir süredir” sözü bir kez daha doğru çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli ile görüşmeden önce strateji heyeti ile bir araya geldi. Genel başkan yardımcılarından oluşan ekibin özelliği yerel seçim çalışmalarını yürütüyor olması. Temayül yoklamasından çıkan sonuçlar ele alındı, MHP ile ittifak yapılabilecek iller gözden geçirildi. Bu arada kulislere Bahçeli’nin İstanbul’da Binali Yıldırım, Ankara’da Mehmet Özhaseki ismine sıcak baktıklarını, Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı’nda devamından yana olduklarını ifade edeceği söylentisi yayıldı.

Haberin Devamı

ERDOĞAN-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ

AK Parti ile MHP’nin yeniden ittifak arayışına girmesinde CHP ile İYİ Parti arasında başlayan ittifak görüşmelerinin etkili olduğu söyleniyor. Özellikle de Ankara, Adana, Mersin ve Antalya üzerinde yürüyen görüşmelerin MHP ve AK Parti’yi kararı yeniden gözden geçirmeye ittiği söyleniyor. İYİ Parti Mersin’de Burhanettin Kocamaz’ı, Antalya’da ise Hasan Subaşı’nı aday göstermeye hazırlanıyormuş. Hasan Subaşı DYP döneminde de Antalya’da belediye başkanlığını kazanmış, halkta karşılığı olan bir isim. Hakeza Antalya’dan 3 milletvekili çıkaran İYİ Parti’nin bu ilde bir karşılığı var.

Ankara’yı sona bıraktım. Mansur Yavaş’ın adaylığını hem Akşener hem Kılıçdaroğlu istiyordu. Yavaş’ın hangi partiden aday olacağı kesinleşmedi. Ancak partilerin Mansur Yavaş olmadığı takdirde kimi aday gösteririz arayışı başladı. Sakin bir güç olarak tanınan Mansur Yavaş polemiğe girdikçe kendine zarar vermeye başladı. CHP’de Ankaragücü’nde başarılı bir başkanlık dönemi geçiren Cengiz Topel Yıldırım ismi konuşulmaya başlandı.

Antalya’yı kaybetmek istemeyen AK Parti hesaplarını yeniden gözden geçirme gereğini duydu. Benzer durum Adana’da MHP için geçerli. MHP’li belediye başkanı Hüseyin Sözlü’yü yeniden aday gösteren MHP, CHP’nin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’la seçimleri zorlayacağı hesabı üzerine AK Parti ile ittifakı yeniden gündemine aldı. Tabii sadece iki belediye başkanlığı için masaya oturulduğunu söylemek istemiyorum. Öyle bir şey olur mu? Sadece iki partiyi birbirine yakınlaştıran şartların oluştuğunu anlatmak istiyorum. Bugün iki liderin gündeminde öncelikle İstanbul ve Ankara olacak. Kulislere sızan ilk bilgiler, Adana’nın MHP’ye İstanbul, Ankara ve Antalya’nın AK Parti’ye verildiği yönünde.

Haberin Devamı

DEVREDEKİ İŞADAMI

Bu arada 23 Ekim’de iki lider tarafından yerel seçimlerde ittifak yapılmayacağı açıklanmıştı. 21 Kasım’da Erdoğan ile Bahçeli’yi bir araya getiren sadece seçim hesabı olmadı elbette ki. Arka kapı diplomasisi de yürüdü. Bu süre zarfında önemli bir işadamının devreye girip iki parti arasında mekik diplomasisi yürüttüğü söyleniyor.

Bu arada AK Parti cumartesi günü yola devam edecek belediye başkanlarını açıklamayı planlıyor. Karar hafta içinde netleştirilecek ancak yeni dönemde aday gösterilmeyecek isimlerin kendiliğinden çekilmesi için zaman tanınacak.

KABİNEDE DEĞİŞİM

Bu arada Erdoğan yerel seçimlerde aday gösterilmeyeceklere yönelik önemli mesajlar verdi. “Yolunu şaşıranlar varsa ya ıslah ya tasfiye edeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını grup salonunda izledim. Toplantıdan sonra kuliste karşılaştığım bir parti yöneticisine bu mesajın ne anlama geldiğini sordum. “Bu seçime değişim damgasını vuracak. Belediye başkanlarının önemli bir bölümü değişecek” dedi. Ancak Erdoğan’ın bu cümleden önce gelen bir sözü vardı. Erdoğan’ın “Böyle dönemler imtihan dönemleridir, imtihanı verenler milletimizin gönlünde yerini alacak, veremeyenler nöbeti devredecek” sözü haliyle belediye başkanları için algılandı. Zaten Erdoğan da onlar için söyledi. Ama yerel seçimlerden sonra Erdoğan benzer bir cümleyi kabine üyeleri için kurarsa şaşırmayın. Çünkü yerel seçimlerden sonra küçük çaplı bir kabine değişikliği konuşuluyor.

 

Yazarın Tüm Yazıları