Hayır rüzgârı tersine döndü

REFERANDUM için sandık başına gitmeye 32 gün kaldı. Peki kamuoyu araştırmaları neyi gösteriyor? Hollanda’da yaşananlar seçmen eğilimleri üzerinde etkili oldu mu?

Haberin Devamı

Bu sorulara sağlıklı cevap verebilmek için kamuoyu araştırma şirketi yöneticileriyle konuşuyorum. Sıcak bir konu olduğu için önce Hollanda’da yaşananların seçmen davranışları üzerindeki etkisini yansıtmak istiyorum. Hollanda’da yaşananlar çok yeni olması nedeniyle evet ve hayır oyları üzerindeki etkisi ölçülmüş değil. Başta Hollanda olmak üzere Avrupa’da yaşananların seçmen davranışları üzerinde iki etkisinin olacağının üzerinde duruluyor.

1- Avrupa’da sandığa gitme oranını yükseltecek. Ama bu etki sadece Avrupa’da değil, Türkiye’de de seçimlere katılma oranı üzerinde olumlu etki yapacak.

2- 15 Temmuz’dan sonra milliyetçi duygularda bir yükseliş söz konusuydu. Hollanda’da sergilenen Türkiye düşmanlığı, bu duyguların güçlü bir dalgaya dönüşmesine yol açtı. Evet oylarında Avrupa ile sınırlı kalmayacak ölçüde motivasyon sağlaması bekleniyor. ‘Avrupa Avrupa duy sesimizi’ durumu.

Haberin Devamı

Canlı bombanın taziyesine giden Tuğba Hezer’e hayır propagandası için bir tek kırmızı plakalı araç tahsis etmediğin kalsın ama Türkiye Cumhuriyeti’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Türk vatandaşları ile buluşmasına, ‘Terör devletine özgü yöntemler’ kullanarak engel ol.

PKK’nın liderleri Cemil Bayık’ın, Murat Karayılan’ın Almanya’da video konferansla hitap etmesine imkân tanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk vatandaşlarına seslenmesine izin verme. Sergilenen Türk düşmanlığının Türk halkının eğilimlerini etkilememesi düşünülebilir mi?

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilip, vatandaşlarımızın köpekler tarafından yerlerde sürüklenmesi sadece Hollanda’da da değil, Kars’ın Digor ilçesinde dahi etkili oldu.

HAYIR OYLARININ RÜZGÂRI KESİLDİ

Kamuoyu araştırma şirketi yöneticileri üç neden sıralıyor:

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlara çıkması.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gafı.

3- Başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa’daki Türkiye düşmanlığı.

Bu değerlendirmeler önemli ama asıl önemli olan seçmen tercihleri ne yönde gelişiyor? Rüzgâr hayır yönünde mi, evet yönünde mi esiyor?

Haberin Devamı

İlk başlarda hayır yönünde esen rüzgârın artık tersine döndüğünü belirtiyor, “Rüzgâr artık evet yönünde esiyor” diyorlar. İbrenin ‘evet’e dönmesinde Hollanda’nın katkısını  görmemek için kör olmak lazım. Ama ben kamuoyu şirketleri ile konuşmayı Hollanda rezaletinden önce yaptım. Sonra sadece güncelledim. Yukarıda üç madde olarak özetlenen nedenlerin bir de alt başlıkları var.

 HAYIR OYLARI ERKEN FORM TUTTU

1- Hayır oyları doyum noktasına ulaştı. AK Parti seçmeni hayır çıktığı takdirde Cumhurbaşkanı ve hükümetin yerinde kalacağı tezinin tuzak olduğunu fark etmeye başladı. Referandum sonuçlarını evet oylarının seyri belirleyecek. Rüzgâr evete döndü.

Haberin Devamı

2- Kararsızların oranı hâlâ önemini koruyor. Kararsızlarda üçte bir oranında azalma gözlenmesine rağmen, hâlâ önemli bir kesimi oluşturuyorlar.

3- MHP’nin iç sorunları referandum sürecini etkilemeye başladı. MHP oylarının ‘evet’e mi, yoksa ‘hayır’a mı doğru gideceği sonuçlar üzerinde etkili olacak.

4- HDP ise ilk başlardaki dağınıklığı atlatıp, toparlanmaya başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdar-
oğlu
ise ince bir taktik izliyor. Cumhurbaşkanı ve hükümet değişmeyecek diyerek evetçileri rehavete sürüklemeyi amaçlarken, rejim değişecek, tek adamlık gelecek diye hayırcıları korkutuyor. ‘Havuç, sopa politikası.’

Tek eksiği, evetçilere yönelik taktiğinin bir tuzak olduğunun AK Parti seçmeni tarafından fark edilmesi. Bir de gafı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin gafını meydanlarda tepe tepe kullanıyor. Etkili de oluyor.

Haberin Devamı

Başbakan meydanlara çıktı, Cumhurbaşkanı mitingler düzenledi ama yeni sistemi Kemal Bey kadar anlatamamışlardı. Kemal Bey bir konuştu, pir konuştu. Ondan sonra hayır rüzgârları kesildi.

Yoksa Kemal Bey, gizli ‘Evetçi’ mi?

Hayır rüzgârı tersine döndü

Yazarın Tüm Yazıları