Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur stratejisi ne olacak

Erdoğan ikinci tur seçim için kolları sıvadı.

Haberin Devamı

AK Parti’de seçim çalışmaları başladı. CHP’de yaşanan moral bozukluğunun ise 2-3 gün içinde atılıp seçim çalışmalarının başlaması bekleniyor.

Peki, ikinci tura liderler hangi strateji ile girecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan hiç vakit kaybetmeden pazartesi günü partisinin yetkili kurullarını topladı, seçim startını verdi. Dün de AK Parti’nin strateji ekibi kapsamlı bir çalışma yaptı. AK Parti’nin seçim kampanyasının işaretleri alınmaya başlandı. Onları zaman içinde paylaşacağım. Ama öncelikle Erdoğan’ın seçimlere ilişkin değerlendirmesinden bazı başlıkları paylaşmak istiyorum.

BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ OY KAYBI

Erdoğan, İstanbul ve memleketi Rize başta olmak üzere bazı büyükşehirler için ayrıntılı bir çalışma yapılmasını istemiş. AK Parti bir İstanbul partisi. Seçimleri kazanmak için öncelikle İstanbul’u kazanması gerekiyor. AK Parti’nin İstanbul raporunda ne yer alacak merak ediyorum.

Haberin Devamı

İSTANBUL İMAJI

Hayat pahalılığı, yüksek enflasyon ve zamlar büyükşehirlerde etkili oluyor. Özellikle de İstanbul’da. Yüksek kiralar, Suriyeli mülteciler gibi sorunlar var. Ama asıl önemli olan, AK Parti’nin imaj sorunu var. Ekrem İmamoğlu’na ve Canan Kaftancıoğlu’na açılan dava AK Parti’nin imajına zarar veriyor. İstanbul’un bir de Kürt seçmen gerçeği var.

HÜDA PAR ETKİSİ

AK Parti HÜDA PAR konusunu yeniden değerlendirmek durumunda. Güneydoğu’daki katkısı ile İstanbul başta olmak üzere batı bölgelerinde Cumhur İttifakı’nın algısına olan etkisi değerlendirilmeli. Cumhur İttifakı tanımını özellikle kullandım. Çünkü MHP’nin de bu yönde bazı tespitleri var.

ROTA İKİNCİ TUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu seçimlerde birinci parti olduk. Önemli olan seçimlerden birinci çıkmak. Bizi seçen milletimize teşekkür ediyorum” diyor. Ama seçim sonuçlarına fazla takılmadan rotayı hemen ikinci tur seçimlere çeviriyor

FARKLI BİR DİL

Hem AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan toplantı hem strateji ekibinin çalışması bize bazı ipuçları veriyor.

1- Bu seçim ikinci tur seçim ama 14 Mayıs seçimlerinin devamı değil. Yeni bir seçim olarak bakılacak.

Haberin Devamı

2- Kutuplaştırıcı değil kucaklayıcı bir dil kullanılacak. Adlarımız farklı olsa da soyadımız Türkiye Cumhuriyeti vurgusu önem kazanacak.

3- Sadece Kılıçdaroğlu hedef alınacak.

4- Güven ve istikrar vurgusu önplana çıkarılacak.

5- Seçimlerde sandığa gitmeyen AK Parti seçmeninin sandığa gitmesi sağlanacak.

6- HDP’den dolayı CHP’ye oy vermeyen ulusalcı seçmen kazanılmaya çalışılacak.

7- Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk gezisini deprem bölgesine yapacak. Kampanyanın ağırlığı, oy deposu olduğu için büyükşehirlere verilecek.

8- Şehirli ve ortadirek seçmen hedef alınacak.

9- Pozitif bir kampanya yürütülecek.

AK Parti bu stratejisini elbette zenginleştirecek. İkinci tur seçimleri kazanmak için seferberlik ruhuyla çalışılacak. Ancak AK Parti’nin rehavete kapılmaması gerekiyor. Bu seçimlerde AK Parti’nin en büyük hatası kazandık havasına girip rehavete kapılmak olur. 12 bin oy farkıyla kaybedilen İstanbul seçimleri kulaklarına küpe olmalı.

Haberin Devamı

SİNAN OĞAN’LA GÖRÜŞME

AK Parti, seçimlerde sürpriz yapan Sinan Oğan’la da görüşecek. Oğan terör örgütleri konusunda bir kırmızı çizgi ortaya koymuştu. Oğan’la görüşmede terör örgütleri, Anayasa’nın ilk dört maddesi; Anayasa’daki “Türklük” tanımı gibi ilkelerin AK Parti’nin de kırmızı çizgisi olduğu belirtilecek.

SEÇİM GECESİ CHP GENEL MERKEZİ’NDE YAŞANANLAR

CHP’nin seçim stratejisi için henüz çalışma başlatılmadı. CHP’de şimdi seçimlere dönük bir hasar tespiti yapılıyor. Ama elde ettiğim bilgiler ışığında hem Kılıçdaroğlu’nun seçim stratejisini hem de seçim gecesi CHP’de yaşananları aktarmak istiyorum.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ YÖNETİMİ

Seçim gecesi CHP Genel Merkezi’nde Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş hâkimiyeti yaşanıyor. İmamoğlu ve Yavaş seçim günü ekipleriyle birlikte CHP’nin yönetim katına yerleşiyorlar. Hatta bazı genel başkan yardımcılarının makam odalarını açtırıp kullanıyorlar. MYK üyelerinin dahi yönetim katına çıkış kartları iptal ediliyor. Seçim sonuçlarını Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın açıklayacağı duyuruluyor.

Haberin Devamı

CHP MİLLETVEKİLLERİNE MESAJ

Seçimlerin bitip oy sayımına başlanmasıyla birlikte CHP milletvekillerinin maillerine ve WhatsApp’larına bir mesaj düşüyor.

Milletvekillerinin genel merkeze gelmemeleri, seçim bölgelerini terk etmemeleri, genel merkezdeki yönetim katında Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın seçim çalışmalarını koordine ettiği duyuruluyor.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ FAKTÖRÜ

Peki, İmamoğlu ve Yavaş neden bu role soyundular?

CHP’lilerdeki izlenim İmamoğlu ve Yavaş seçimleri Kılıçdaroğlu’nun kazanacağına inanıyorlardı. Seçimler kazanıldığında bunu kamuoyuna duyuran başkan olmayı seçtiler. Kamuoyunda kazanılan seçimin mimarları oldukları algısını oluşturmaya çalıştıkları düşünülüyor.

Haberin Devamı

Peki sonuç ne oldu? İmamoğlu ve Yavaş seçimleri Kılıçdaroğlu’nun kazandığını açıkladılar. Sağlıklı bir veri açıklayamadılar. Sonunda seçim gecesinin kaybedeni oldular. İmajları büyük bir darbe aldı. Seçime kadar kahraman olarak gösterilen iki belediye başkanı seçim gecesiyle birlikte sadece şehirlerinin belediye başkanı konumuna indiler. Siyaseten darbe yediler.

İMAMOĞLU’NDAN PARALEL EKİP

Burada Ekrem İmamoğlu’na ayrı bir parantez açmak gerekiyor. İmamoğlu, İstanbul seçimlerini kazandığı sistemi Kılıçdaroğlu’na anlatmıştı. Bu seçimlerde de Onursal Adıgüzel’den ve ANKA Ajansı’ndan farklı bir sistem kurmuş. Gelen sonuçlar CHP’nin sistemine girdiği gibi Ekrem İmamoğlu’nun ekibi de ayrı bir sisteme giriş yapmış. Ama sonuçta sadece veri kargaşası yaşanmasına neden olmuş. İmamoğlu’nun ekibi bir süre sonra da veri girişini kesmiş. Ekrem İmamoğlu bu alanda yaşadığı başarısızlığı örtmek için Onursal Adıgüzel’in kellesinin alınmasını sağlamış. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş seçim gecesi sağlıklı veri almadıkları gerekçesiyle Onursal Adıgüzel’den şikâyetçi olmuş.

CHP’DE HASAR TESPİTİ

CHP’de seçimlerde yaşanan başarısızlığa ilişkin bir ön rapor hazırlandı. Buna göre:

1- Kandil desteği zarar verdi. Kandil konusunda bir söylem oluşturamadık.

2- Meral Akşener’in masadan kalkıp geri oturması moral ve motivasyon bozukluğuna neden oldu.

3- HDP desteği nedeniyle Kürt seçmenin oyunu aldık. Ama CHP seçmeninin bir bölümü sandığa gitmedi.

4- CHP seçmeninin bir bölümü Kandil desteği ve FETÖ’cü adaylar nedeniyle oy vermedi.

5- Muharrem İnce’nin 6’lı Masa’da yer almaması zarar verdi. İnce’ye kaset operasyonu ise sahaya olumsuz yansıdı.

6- Çok başlı görüntü güven vermedi. DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’nin seçimlerde katkısı olmadı.

7- CHP’yi yüksek gösteren anketler önce heyecana yol açtı, seçim gecesi moral bozukluğuna neden oldu.

İKİNCİ TUR STRATEJİSİ

1- İkinci turda CHP, özellikle sandığa gitmeyen CHP’lileri oy vermeye ikna etmeye çalışacak.

2- Sinan Oğan’la anlaşma imkânı sonuna kadar zorlanacak. Oğan’a cumhurbaşkanı yardımcılığı, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı teklif edilecek.

3- Kandil ve HDP desteği önplana çıkarılmayacak.

4- Erdoğan karşıtlığı kullanılacak. Kutuplaştırıcı bir kampanya yürütülecek.

Yazarın Tüm Yazıları