Anketten Kılıçdaroğlu mu Özgür Özel mi çıkıyor

İSRAİL’in Gazze katliamı siyaseti geri plana düşürdü ama artık adayların belirlenmesi sürecine girildi.

Haberin Devamı

Seçimlere 5 ay, CHP’nin kongresine ise 12 gün kaldı. Artık yavaş yavaş anketleri paylaşma zamanı geldi. Tabii ki yüzde 60 oy oranı ile ‘Kılıçdaroğlu kazanacak’ diye anket yayınlayan, sonra da özür dileme gereği bile duymayan firmaların verilerini paylaşmayacağım. Tabii ki isabetli kamuoyu araştırmalarına imza atan Optimar’ın 15-18 Ekim tarihleri arasında, Türkiye genelinde 2 bin kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını aktaracağım.

Yerel seçimlerde, belediye başkan adayları ilan edildikten sonra yapılacak olan anketler daha da önemli olacak. Ancak seçmen ittifaklara nasıl bakıyor, adaylar seçmen tercihleri üzerinde ne derece etkili olacak? Bu soruların yanıtını merak ediyorsanız Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar’ın anketi ilginç veriler sunuyor.

Haberin Devamı

Anketin bir yüzünde de Kılıçdaroğlu ve CHP’deki genel başkanlık yarışıyla ilgili veriler var. Kılıçdaroğlu açısından tehlike çanları çalıyor.

İTTİFAK İÇİN NE DİYORLAR

Optimar anketine katılanlara, “Sizce siyasi partilerin kendi adaylarını çıkarması mı, yoksa ittifak kurarak güçlerini birleştirmesi mi daha etkili bir stratejidir?” diye sormuş.

Ankete katılanların yüzde 49.4’ü ‘kendi adaylarını çıkarmaları daha etkilidir’ yanıtını verirken, ‘ittifak kurarak güçlerini birleştirmeleri daha etkilidir’ diyenlerin oranı ise yüzde 35.6 çıkıyor. ‘Fikrim yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 15.

HANGİ PARTİ ‘İTTİFAK’ DİYOR

Partilerin ittifak yaparak mı, yoksa kendi adaylarıyla mı seçime girmeleri konusunda ise partilerin eğilimleri farklılık arz ediyor.

AK Partililerin yüzde 58.5’i partilerin kendi adaylarını çıkarmalarının daha etkili olduğunu belirtirken, ittifakı destekleyenler yüzde 28.1 oranında. Bu tablo CHP’de tam tersine dönüyor. CHP’lilerin yüzde 51.4’ü ittifak kurarak seçimlere girilmesini savunurken, ‘kendi adayını çıkarmalı’ diyenlerin oranı yüzde 34.6.

MHP’LİLERİN NABZI

MHP’lilerin yüzde 47.7’si kendi adayıyla seçimlere girilmesi önerisini desteklerken, ittifak halinde girilmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 43.6 çıkıyor.

Haberin Devamı

İYİ PARTİ’DEN ÇARPICI SONUÇLAR

Yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı alan İYİ Parti’de ise çarpıcı veriler var. İYİ Partililerin yüzde 63.5’i kendi adayıyla seçime girilmesini istiyor. İttifakı savunanların oranı ise yüzde 34.7’de kalıyor. Bu durumda İYİ Parti yönetiminin seçimlere kendi adayıyla girme kararı, seçmen eğilimiyle örtüşüyor.

HDP’LİLER NE DİYOR

Benzer bir durum Yeşil Sol Parti’de yaşanıyor. Kongrede adını HEDEP olarak değiştiren partide kendi adayıyla seçimlere girilmesini isteyenlerin oranı yüzde 48 çıkarken, ittifakları destekleyenlerin oranı yüzde 40.8 çıkıyor. HEDEP seçmeninin eğilimi de ittifak yerine kendi adaylarıyla seçime girmekten yana.

Haberin Devamı

YEREL SEÇİMLERDE PARTİ Mİ ADAY MI

YEREL seçimlerin en önemli tartışması bu olacak. Aday mı önemli yoksa parti mi?

Optimar anketinde de bu sorunun cevabı aranmış. Parti diyenlerin oranı yüzde 21.5 olurken, hem parti hem aday diyenlerin oranı ise yüzde 44.2.

AK PARTİ ‘ADAY’ DİYOR

AK Partililerin yüzde 25.6’sı parti derken, yüzde 46.9’u aday diyor. Hem parti hem aday diyenlerin oranı ise yüzde 21.8 çıkıyor.

CHP’DE NE ÇIKIYOR

CHP’de ise parti diyenlerin oranı yüzde 19.6, aday diyenlerin oranı yüzde 37.8’e ulaşıyor. Hem parti hem aday diyenlerin oranı ise yüzde 36.6 çıkıyor.

MHP’DEKİ EĞİLİM

MHP’de parti diyenlerin oranı yüzde 37.6 oluyor, aday diyenler ise yüzde 44.5’e ulaşıyor. Hem parti hem aday diyenlerin oranı ise yüzde 13.9’da kalıyor.

Haberin Devamı

İYİ PARTİ’DE İBRE ADAYDAN YANA

İYİ Parti’de parti diyenlerin oranı yüzde 24.3’te kalırken, aday diyenlerin oranı yüzde 42 çıkıyor. Hem parti hem aday diyenler ise yüzde 32’ye ulaşıyor.

HEDEP’TEKİ EĞİLİM

HEDEP’te ise parti diyenlerin oranı yüzde 29.3 olurken, aday diyenlerin oranı yüzde 40’a ulaşıyor. Hem parti hem aday diyenlerin oranı ise yüzde 26.7’de kalıyor.

Bu veriler, yerel seçimlerde adayın önemli olduğunu gösteriyor.

İYİ PARTİ İLE CHP’NİN İTTİFAK YAPMAMALARI

ŞİMDİYE kadar hep İYİ Parti ile CHP’nin ittifakını sorduk. İYİ Parti’nin seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı üzerine Optimar, CHP ile İYİ Parti’nin kendi adaylarıyla seçimlere girmesini sormuş.

Haberin Devamı

‘Doğru bir karar, daha çok belediye kazanırlar’ diyenlerin oranı yüzde 49.7 çıkıyor. ‘Yanlış bir karar, CHP ile ittifak yaparak daha az zararlı çıkarlar’ diyenlerin oranı ise yüzde 30’a ulaşıyor. Yüzde 20.3’lük bir kesim ise cevap vermemeyi tercih etmiş.

CHP SEÇMENİ NE DİYOR

Bu soru diğer partilere de sorulmuş ama ben, sadece CHP ile İYİ Partililerin verdiği yanıtları aktarmak istiyorum.

CHP’lilerin yüzde 39.3’ü  partilerin kendi adaylarıyla seçime girmesini desteklerken, ‘ittifak olsun’ diyenlerin oranı yüzde 45.1 çıkıyor.

İYİ PARTİ’DEKİ EĞİLİM

İYİ Parti’de ise veriler bunun tam tersi.

İYİ Partililerin yüzde 72.8’i partilerin kendi adaylarıyla seçime girmelerini isterken, ittifakı destekleyenler yüzde 27.5’te kalıyor.

Bu durumda CHP’liler ‘ittifak’ diyor, İYİ Partililer ise ezici bir çoğunlukla kendi adaylarıyla seçime girmeyi tercih ediyor.

CHP ile ittifak yapmayacak diye İYİ Parti’yi lince tabi tutanların bu sonuçlara iyi bakmalarını öneririm.

KILIÇDAROĞLU DEVAM ETMELİ Mİ

Seçimlerden sonra Kılıçdaroğlu’na yönelik istifa baskıları arttı. CHP Lideri ise, 5 Kasım’daki kurultayı kazanarak güven tazelemeyi düşünüyor. Peki seçmenler ne düşünüyor?

Optimar anketine katılanların yüzde 65.7’si ‘Kılıçdaroğlu devam etmemeli’ diyor. ‘Devam etmeli’ diyenlerin oranı ise yüzde 24’te kalıyor. Bu oranlar cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 48 oranında oy almış olan Kılıçdaroğlu açısından düşündürücü.

Bu soruda da diğer partilerin değil, sadece CHP’lilerin yanıtlarını aktaracağım. ‘Kılıçdaroğlu gitmeli’ diyenlerin oranı CHP’de daha fazla. CHP’lilerin yüzde 70.6’sı ‘Kılıçdaroğlu gitmeli’ derken, ‘kalmalı’ diyenlerin oranı yüzde 23.9’da kalıyor.

KILIÇDAROĞLU MU ÖZGÜR ÖZEL Mİ 

5 Kasım’daki kurultayda Kılıçdaroğlu ile değişimcilerin adayı olan Özgür Özel yarışacak. Ankete katılanların yüzde 37.3’ü ‘Özgür Özel’ derken, Kılıçdaroğlu’nu isteyenlerin oranı yüzde 24.3 çıkıyor.

Bu anket CHP delegeleri üzerinde yapılmış bir anket değil. Bu oranlar Türkiye ortalamasını yansıtıyor. Ama CHP kurultayında ne çıkar, ona CHP delegeleri karar verecek.

Yazarın Tüm Yazıları