Cennet hurması kurusu, tatlısı, çayı... Kışın şifa deposu cennet hurması faydaları

Cennet hurması olarak da andığımız Trabzon hurmasının ardından çürük domatese benziyor diye konuşuyorsunuz, biliyoruz. Ama aslında şeklini beğenmeyip hor gördüğünüz o güzelim meyveyi tanısanız çok seveceksiniz. Bir kere, en azından bir kez şans vermiş olanlar LEZİZZ sual olunmayacağını bilir. Yine de onu bolca tüketmeli, meyve olarak çiğ çiğ yiyemiyorsanız da çeşit çeşit tarifin içine dahil etmelisiniz. Neden bu kadar ısrarcı olduğumuza gelirsek, cennet hurmasının faydalarını öğrenince siz de bize fazlasıyla hak vereceksiniz. Karşınızda, faydalarından nasıl tüketebileceğinize, nerede bulacağınızdan zararlarına, tüm yönleriyle Trabzon (cennet) hurması!

Haberin Devamı

CENNET HURMASI FAYDALARI

Adını pek sık duymadığımız abanozgiller familyasının en nadide üyelerinden olur Trabzon hurması. Cennet elması ve cennet hurması olarak anılacak kadar da sevilir, Siz onu bu iki isim dışında kocayemiş, Akdeniz hurması, kara hurma, ambe, amme ve Japon elması isimleriyle de duymuş olabilirsiniz.Dünya üzerinde en elverişli yetiştiği iklim subtropik iklim olduğundan ülkemizde en çok Hatay ve Antalya çevresiyle Karadeniz kıyılarında yetiştiriliyor.

Bitkinin meyveleri bol miktarda A, B ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, çinko ve fosfor içeriyor.
İçindeki fenolik bileşikler ve askorbik asit sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği gösteren meyve, vücudu hastalıklara karşı korumada etkili oluyor.Bu güçlü antioksidan özelliği sadece grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı korumuyor aynı zamanda kanser gibi çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor.Tam bir kış meyvesi olan Trabzon hurması, vücut ısısını koruyarak soğuk algınlıklarından bizi uzak tutuyor.Lifli yapısı sayesinde mide başta olmak üzere sindirim sisteminin sağlıkla işlemesine destek oluyor.

Haberin Devamı

Cennet hurması kurusu, tatlısı, çayı... Kışın şifa deposu cennet hurması faydaları

Bağırsaklar üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilinen cennet hurması, özellikle bağırsakta oluşan iltihapların iyileşme sürecine katkı sağlıyor.

Cilt sağlığına olumlu etkilerde bulunarak daha ışıl ışıl bir cilde sahip olmayı sağlıyor.
Cilt üzerinde gösterdiği etkiyi saç üzerinde de gösteren cennet hurması, daha sağlam saç kökleri sağlıyor, dökülmeleri engellemede yardımcı oluyor.

İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde kansızlık sorununun geçmesinde de olumlu etkilerde bulunuyor. İştahsızlık çekenlerin de yardımına koşan cennet hurması, vücutta iştah açıcı bir etki oluşturuyor.

Meyvenin kurutulmuş hali ise toz haline getirilerek kullanıldığında öksürüğe iyi geliyor.
Ülkemizde en çok Hatay, Antalya ve Karadeniz kıyılarında yetiştiğini bildiğimiz Trabzon hurması, ekim-kasım aylarında olgunlaşarak tezgahlara çıkmaya başlıyor.

Haberin Devamı

Bu yüzden, tam da bu aralar semt pazarlarında, büyük marketlerde ve manavlarda taze hali kolayca bulunabiliyor.Kurutulmuş haline ise güvendiğiniz aktarlardan yıl boyunca erişebiliyorsunuz.

 Cennet hurması kurusu, tatlısı, çayı... Kışın şifa deposu cennet hurması faydaları

Cennet hurmasını buldunuz ve aldınız. Sonrasında onunla ne yapacağınızı bilemezseniz diye biz şimdiden Chef Rüzgar SÜNBÜL ve LEZİZZ olarak anlatalım.

Taze taze aldığınız cennet hurmalarını güzelce yıkadıktan sonra ısıra ısıra afiyetle yiyebilirsiniz, bu cepte. Bunun dışında dilerseniz taze cennet hurmalarından reçel, marmelat, smoothie, krema ve püre yapabilir hatta kek ve muhallebi tariflerinizin içine misler gibi dahil edebilirsiniz.Kurutulmuş cennet hurmasını da tıpkı taze halinde olduğu gibi tek başına yiyebilir, dilerseniz ceviz, badem gibi kuru yemişlerle bir arada afiyetle tüketebilirsiniz.

Haberin Devamı

Cennet hurması kurusu, tatlısı, çayı... Kışın şifa deposu cennet hurması faydaları

Bunun dışında Trabzon hurmasının yapraklarıyla çay demlemeniz de mümkün, aklınızda bulunsun.
Her şeyini anlatıp Trabzon hurmasını bu kadar övmüşken zararlarından da bahsetmeden olmazdı elbette. Çünkü kendisi faydalarında da bahsettiğimiz gibi mide ve bağırsak gibi organlarımız üzerinde oldukça etkili. Bu yüzden aşırı tüketilmesi ve iyi çiğnenmeden yutulması gibi durumlarda bu organlar üzerinde faydalı değil zararlı bir hale gelebiliyor. Bu nedenle cennet hurmasını da tıpkı diğer her şey gibi ölçülü yemek gerekiyor.

Ülser, gastrit, reflü gibi mide sorunları yaşayanların ve şeker hastalarının da doktorlarına danışmadan Trabzon hurması yememesi gerekiyor.

Haberin Devamı

Son olarak, hamilelik döneminde olan kadınların Trabzon hurması yemesi pek önerilmediğinden aş erme gibi durumlar olduğunda doktora danışmadan yememeleri gerekiyor.

 

Yazarın Tüm Yazıları