EKSTRA
MENÜ

Terleme Nedenleri

Terleme Nedenleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Terleme Nedenleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 249 Terleme Nedenleri haberi bulunmuştur.

Terleme Nedenleri Haberleri

Uyku Apnesi Sendromu nedir Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri ve tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu, tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açıyor. Her 100 kişiden 5'inde görülen bu hastalık, gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yaparak kişinin direksiyon başında veya iş yerinde uyuklamasına ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. Peki, Uyku Apnesi Sendromu nedir? Uyku apnesi belirtileri neler?

14.07.2018Gündem
Eklem Ağrılarınızın Gerçek Nedeni Ne

Eklem Ağrılarınızın Gerçek Nedeni Ne?

Türkiye’de D vitamini eksikliği ciddi boyutta ve her 3 kişinin 2’sinde düşük değerle kendini gösteriyor. Güneş ışınlarının, yılın önemli bir bölümü etkili olduğu Antalya’da bile D vitamini eksikliğine sıkça rastlanabiliyor. Bu eksiklik de bazen, eklem ağrılarına neden oluyor.

Üniversite adayları için tükenmişliğe karşı 7 önlem

Üniversite adayları için tükenmişliğe karşı 7 önlem

Üniversite sınavlarına yaklaşık iki hafta kaldı. Sınav sistemindeki yeniliklere bir de tarih değişimi eklenince adaylar tükenmenin son raddesine ulaştı. Bunun üstesinden gelmek için yapılacak arasında ise sağlıklı beslenip yeterli uyumak, yapılacakları öncelik sırasına koymak, teknolojiye ara vermek ve psikolojik destek almak gibi önlemleri sayabiliriz.

18.06.2018Eğitim

‘Her 10 Kişiden 9’u Bu Sorunu Yaşıyor: Ter Kokusuna Karşı Çözüm Ne Olmalı?’

Havaların ısınmasıyla birlikte toplumsal bir sorun olan ter kokusu tüm keskinliğiyle tekrar gündemimizde. Bir arada yaşayan her kesimden insanın ortak problemi ter kokusu, insanların arasına fiziksel ve duygusal mesafeler koyan, konuşulması en zor konulardan biri. Yapılan araştırmalar, ‘ter kokusu’ ile ilgili ilginç bilgileri çözüm önerilerini net bir şekilde ortaya koyuyor. İşte bu araştırmadan yola çıkarak, Türkiye’nin ‘Ter Kokusu ile İmtihanı’nı mercek altına aldık.

5.06.2018Alışveriş
Her 10 kişiden 9’u bu sorunu yaşıyor

Her 10 kişiden 9’u bu sorunu yaşıyor!

Havaların ısınmasıyla birlikte toplumsal bir sorun olan ter kokusu tüm keskinliğiyle tekrar gündemimizde. Bir arada yaşayan her kesimden insanın ortak problemi ter kokusu, insanların arasına fiziksel ve duygusal mesafeler koyan, konuşulması en zor konulardan biri. Yapılan araştırmalar, ‘ter kokusu’ ile ilgili ilginç bilgileri çözüm önerilerini net bir şekilde ortaya koyuyor. İşte bu araştırmadan yola çıkarak, Türkiye’nin ‘Ter Kokusu ile İmtihanı’nı mercek altına aldık.

4.06.2018Advertorial
Zatürrenin gripten 4 önemli farkı

Zatürrenin gripten 4 önemli farkı!

Özellikle kış aylarında artış gösteren ve enfeksiyona bağlı ölümlerde başı çeken zatürre, dünyada her yıl 4 buçuk milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor.

18.01.2018Sağlık
Anne-baba adaylarının yaşı düşük riskinde etken

Anne-baba adaylarının yaşı düşük riskinde etken

Genetik hastalıklar, tekrarlayan düşüklerin en sık karşılaşılan sebebidir. Düşüğün en önemli belirtisinin kasık ağrısı ve kan gelmesi olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr Seval Taşdemir, bulantının aniden kesilmesinin de akıllara düşüğü getirebileceğini, anne ve baba adaylarının yaşının düşükte etken olduğunu belirtti.

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor

Tiroid bezi boynun ön alt kısmında yer alan, sağlıklı bireyde yaklaşık 20 gram ağırlığında ve kelebek şeklinde bir organdır. Vücudun enerji kullanımı, beyin, kalp, kaslar, tüm organ ve dokuların sağlıklı çalışabilmesi için tiroid bezinden kana normal miktarda tiroid hormonu salgılanması gerekir. Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız tiroid bezinin daha hızlı çalışarak kana daha fazla hormon karışmasına neden olan hipertiroidi hastalarının kalsiyum ve D vitamini takviyesi alması gerektiğini belirtti ve hastalık hakkında bilgiler verdi.

10.01.2018Sağlık
Nba formalarının ardında bilim var

Nba formalarının ardında bilim var!

Haziran 2015'te ilan edilen Nike-NBA ortaklığı, 2017-18 sezonuyla birlikte başlıyor.

25.09.2017Basketbol
Çocuklarda gece terlemesi neyin habercisi

Çocuklarda gece terlemesi neyin habercisi?

Dikkat, bu durumun altında bilmediğiniz sağlık sorunları yatıyor olabilir.

Aşırı terleme iş ve sosyal hayatı kötü etkiliyor

Aşırı terleme iş ve sosyal hayatı kötü etkiliyor

Aşırı terleme kişinin iş hayatından sosyal hayatına hatta duygusal ilişkisine kadar pek çok şeyi olumsuz etkileyebiliyor. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Hacıibrahimoğlu, aşırı terlemenin kalıcı yöntemler ile tedavisini anlatıyor.

1.08.2016Sağlık
Pat diye evlenebilirim

Pat diye evlenebilirim

Ajda Pekkan konserlerinde ilk üç şarkıda müziğe değil onun nasıl göründüğüne kilitlenenlere yakından bilgi vereyim; mayoları giydik, havuza girdik, yüzdük. Ajda çok güzel, harikulade, su gibi. Yazın deniz kenarında orasını burasını gizleyen ünlülere taş çıkartacak kadar. Bu güzelliği hayatının dinamiklerinden alıyor sanırım, sürprizlerle dolu, kafasına göre takılmak istiyor, “pat diye evlenebilirim” bile diyor.

16.07.2016Magazin
Çocuklarda göğüs ağrısı ne zaman önemsenmeli

Çocuklarda göğüs ağrısı ne zaman önemsenmeli?

Ağrı ile beraber çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi oluyorsa...

Yüksek ateş karşısında panik yapmayın

Yüksek ateş karşısında panik yapmayın

Çocuğun üzerinde kalın giysiler mevcutsa ilk iş onları çıkarın.

Türkiyede 10 ölümden 4ü bu yüzden

Türkiye'de 10 ölümden 4'ü bu yüzden

"Türkiye'de her 10 ölümden 4'ü kalp krizi nedeniyle oluşmaktadır. Kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısı belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşmektedir."

11.04.2016Sağlık
Sınav kaygısı ile baş etme yolları

Sınav kaygısı ile baş etme yolları

Kaygı dozunda olduğu sürece hayatı zorlaştıran bir duygu değildir.

5.02.2016Eğitim
Vertigo nedir Vertigo belirtileri nelerdir

Vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir?

Günde birkaç kez baş dönmesi yaşıyor ve günlük ritminiz bozuluyorsa...

29.01.2016Sağlık
Minerallerin çeşitleri ve faydaları nelerdir

Minerallerin çeşitleri ve faydaları nelerdir?

Doğal şekilde oluşan ve belirli bir kristal öz yapıları olan inorganik kristalleşmiş katı bir cisim olan mineraller vücudumuzda vitaminler ile çalışırlar. Doğada bulunan bütün minerallerin vücudumuzda olmasından dolayı insan vücudunun en az vitaminler kadar minerallere de ihtiyacı vardır.

23.10.2015Sağlık
Kol sarkması neden olur

Kol sarkması neden olur?

Kollarda oluşan şekil bozuklukları ve sarkmaların tedavi yöntemleri...

19.10.2015Kişisel Bakım
Mevsim Geçişlerinde Tiroid Hastalığına Dikkat

Mevsim Geçişlerinde Tiroid Hastalığına Dikkat!

Ani değişen hava sıcaklıklarına uyum sağlayamayan ve strese giren vücut, tiroid hastalıklarına daha açık hale geliyor. Dahiliye Uzmanı Dr. Salim Bereket: “Tiroid hastalıkları en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Mevsim geçişlerinde yaşanan sıcak-soğuk hava değişimleri bu duruma zemin hazırlayan en önemli nedenlerden biridir.”

Sosyal fobinin belirtileri nelerdir

Sosyal fobinin belirtileri nelerdir?

Sizde de bu belirtiler varsa kaygı bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz...

20.08.2015Sağlık
2015 yaz sezonu güzellik ürünleri

2015 yaz sezonu güzellik ürünleri

Kendinizi bakımlı ve iyi hissetmenizi sağlayacak öneriler...

11.08.2015Kişisel Bakım
Aşırı Terleme Sorununa 10 Dakikada Çözüm

Aşırı Terleme Sorununa 10 Dakikada Çözüm!

Terleme normal bir fiziksel süreç olsa da aşırı olduğunda kişinin hem sağlığını hem de psikolojisini olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorununa dönüşüyor.

12.06.2015Kişisel Bakım

Yazar Sonuçları

Aile içi kavgalar psikolojimi bozdu

Anne babamın bitmek bilmeyen kavgalarının ortasında büyüdüm. Bundan dolayı birtakım psikolojik sıkıntılar yaşıyorum. Sosyal anksiyete bozukluğu nedeniyle kalabalık ortamlara giremiyor, akrabalarımla bile iletişim kuramıyorum.

9.07.2018

Sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır?

Sınav kaygısı, kişinin önemli olduğunu düşündüğü sınav hakkında öncesinde, sırasında ve sonrasında düştüğü yoğun bir performans anksiyetesidir. Kişinin yaşantısında deneyimlediği olaylar ya da durumlara karşı oluşturduğu anlam kişide bir duygu yaratır ve bu duygu anlam kendini tekrar ettikçe tekrarlanır.

29.03.2018

Ne çektin be plaza insanı!

Güneşsiz, havasız ortamlar; tükenmiş, sancılı insanlar... Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu ‘fibromiyalji’yi algoloji-ağrı uzmanı Prof. Dr. Can Eyigör’le konuştuk.

16.03.2018

Kalp krizleri önlenebilir mi?

GEÇTİĞİMİZ hafta hepimizi üzen bir olay yaşadık, İstanbul Ticaret Odası başkanı İbrahim Çağlar’ı geçirdiği ilk kalp krizinde kaybettik.

17.12.2017

Guatr nelere sebep olur?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları & Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, guatr hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladı.

23.08.2017

Bas ağrıtan sorular

Önce şu bilginin altını yeniden ve kalınca bir çizelim: Lütfen baş ağrısı deyip geçmeyelim! Baş ağrısının kimi önemsiz, kimi de hayatı tehdit edebilecek kadar mühim. Bu ağrının farklı ve şaşırtıcı nedenleri var. Sıradan bir ofis stresi de başınızı ağrıtabiliyor, beyninizin içinde neredeyse bir greyfurt iriliğine ulaşan iyi huylu bir tümör veya bir beyin kanseri de. Kısacası sorun baş ağrısı olduğu, sorular da baş ağrısından geldiğinde biz her zaman telaşlanırız. İşte o sorulardan bazıları...

21.06.2017
Güneş lekelerinden nasıl korunulur

Güneş lekelerinden nasıl korunulur?

Güneş lekelerinden korunabilmek için lekeleri oluşturan nedenlerin bilinmesi gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever, güneş lekelerine sebep olan faktörleri anlattı.

31.05.2017

Burun kanamasının gözden kaçan 5 nedeni

Burnumuz kanadığında çoğumuz gereksiz yere telaşlanıp korkarız. Oysa çoğu zaman korkacak/telaşlanacak bir durum yoktur. Eğer “burun kanatan nedenler nelerdir?” diye merak ediyorsanız işte kısa bir özet...

2.05.2017

Stresle mücadelede ilk 10 adım

Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Neticede de stres yükümüz sürekli artıyor. Bu da stresle bağlantılı sorunlarımızın çoğalması anlamına geliyor. Peki, bu işi yönetmenin, stresli süreçlerin etkisini bir nebze de olsa hafifletmenin yolu ya da yolları yok mu? VAR! Merak ediyorsanız eğer buyurun...

27.12.2016

Bayıldım, kalp hastası mıyım?

Sersemlik, baş dönmesi, gözlerde karama ile birlikte bilinç ve kas tonusunun geçici şekilde kaybı olarak tariflenen bayılma, özellikle acil servislere en sık başvuru nedenlerinden birisi.

25.12.2016

Baş ağrısı deyip geçmeyin!

Siz siz olun, baş ağrısı deyip geçmeyin. Özellikle birkaç günden uzun süren, şiddeti giderek artan, bedenin başka yerlerindeki sağlık sorunlarıyla ilişkili olduğu düşünülen baş ağrılarında zaman kaybetmeden bir uzmana görünün.

21.10.2016

Sizin fobiniz hangisi?

Sık karşılaştığımız bazı ruhsal problemler var. Fobiler de bunlardan. Fobinin dişçi korkusu, kapalı mekan korkusu ya da yükseklik korkusu olması fark etmiyor, her türlüsü hayatımızın tadını da, akışını da önemli ölçüde etkiliyor.

21.09.2016

Pat diye evlenirim

Ajda Pekkan konserlerinde ilk üç şarkıda müziğe değil onun nasıl göründüğüne kilitlenenlere yakından bilgi vereyim; mayoları giydik, havuza girdik, yüzdük. Ajda çok güzel, harikulade, su gibi. Yazın deniz kenarında orasını burasını gizleyen ünlülere taş çıkartacak kadar. Bu güzelliği hayatının dinamiklerinden alıyor sanırım, sürprizlerle dolu, kafasına göre takılmak istiyor, “pat diye evlenebilirim” bile diyor.

16.07.2016

Sınav kaygısı

Hayati önem taşıyan sınavlarda başarı şansını büyük oranda etkileyen sınav kaygısı kavramını duymayanımız yok. Peki nedir bu sınav kaygısı?

6.06.2016

Patlama

FİLMİN ilk sahnesi yedi-sekiz yaşlarında bir çocuğun, “sessiz film”i andıran beden hareketleriyle anlatmaya çalıştığı bir kelimeyle açılır.

11.10.2015
Horlama, cinsel isteksizliğe yol açıyor

Horlama, cinsel isteksizliğe yol açıyor

“Pek çok insan horlayan biriyle aynı odayı paylaşmak bile istemez.”

5.09.2015

Kadın kalbi farklı mı?

Kalp damar hastalıkları, özellikle kalp krizleri sadece erkeklere has bir sağlık sorunu değil.

3.04.2015

Kadının yeni derdi: Akciğer kanseri

Akciğer kanseri erkekler arasında çoğalıyor ama artık kadınlarda da ilk sırada olan meme kanserini bile geride bıraktı. Sigara içen bir kadının akciğer kanserine yakalanma riski ise, içmeyenlere göre yüz kat fazla. O nedenle, bu yazıyı iyi okuyun...

8.02.2015

Sebebi ağır stres ve mizaç özellikleri

Sevgili okurlar Bu hafta konumuz panik atak ve tedavisi.

23.01.2015
Stres vertigoyu tetikleyebilir

Stres vertigoyu tetikleyebilir!

Vertigo nedir, nasıl tedavi edilir?

6.01.2015