EKSTRA
MENÜ

Şahin Alpay

Şahin Alpay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şahin Alpay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 834 Şahin Alpay haberi bulunmuştur.

Şahin Alpay Haberleri

Berberoğlu’ndan AYM’ye ikinci başvuru

Berberoğlu’ndan AYM’ye ikinci başvuru

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen yeniden yargılama talebi reddedilen CHP’li Enis Berberoğlu, ikinci kez AYM’ye başvurdu.

27.10.2020Gündem
AYM üyesinin tweetiyle başladı: Başkentte ışıklı kriz

AYM üyesinin tweet'iyle başladı: Başkentte 'ışık'lı kriz

Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım’ın önceki gece Twitter’dan AYM binası fotoğrafıyla paylaştığı “Işıklar yanıyor” mesajı, Ankara’yı karıştırdı. ‘Darbe çağrışımı’na yol açan mesaja İçişleri Bakanlığı “Işıklarımız hiç sönmüyor” diye yanıt verdi. Mesaja siyaset dünyasından tepki yağarken Yıldırım ifadelerinin maksadını aştığını belirtip özür diledi. Anayasa Mahkemesi, “Bir üyenin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz” diye açıklama yaptı.

15.10.2020Gündem
Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğandan AYM üyesinin paylaşımı hakkında açıklama

Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AYM üyesinin paylaşımı hakkında açıklama

TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek, hem çalışmaları bizzat yerinde görecek, hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız." dedi. TTB'ye de tepki gösteren Erdoğan, "Ne zamandan beri terörle iç içe olanlar Tabipler Birliği gibi önemli bir kuruluşun başına geçebiliyor? Bunun adı terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına el koyması hadisesidir." diye konuştu. Erdoğan, AYM üyesinin yaptığı paylaşıma ilişkin de "Çok talihsiz bir açıklama. Bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi." ifadelerini kullandı.

14.10.2020Gündem
Yargıtaydan Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Mümtazer Türköne hakkında karar

Yargıtay'dan Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Mümtazer Türköne hakkında karar

Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin yazarlarından tutuksuz sanıklar Şahin Alpay ve Ali Bulaç ile tutuklu sanık Mümtazer Türköne'ye "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan verilen hapis cezalarını bozdu. Daire, Türköne'nin tahliyesine karar verdi.

24.09.2020Gündem
Zaman yazarlarına örgütten ceza

Zaman yazarlarına 'örgüt'ten ceza

FETÖ/PDY’nin medya yapılanmasında yer aldıkları iddia edilen, kapatılan Zaman gazetesi yazarlarının yargılandığı davada karar çıktı.

6.07.2018Gündem
flaş

flaş

6.07.2018Merkez
Son dakika... Zaman gazetesi davasında ceza yağdı

Son dakika... Zaman gazetesi davasında ceza yağdı

Kapatılan Zaman Gazetesi’nin eski yazarlarının FETÖ/PDY davasında ceza yağdı.

6.07.2018Gündem
Temel Karamollaoğlundan Abdullah Gül açıklaması

Temel Karamollaoğlu'ndan Abdullah Gül açıklaması

SAADET Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu seçim kampanyasını başlattığı İstanbul’da gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya geldi.

12.05.2018Gündem
Ali Bulaça tahliye kararı çıktı

Ali Bulaç'a tahliye kararı çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyıma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç’ın da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, Ali Bulaç ve Mehmet Özdemir’in tahliyesine karar verildi. Şahin Alpay hakkındaki ev hapsi de kaldırıldı.

11.05.2018Gündem
Son savunmalarını yapıyorlar

Son savunmalarını yapıyorlar

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kapatılan Zaman Gazetesi'ndeki medya yapılanmasında yer aldıkları iddia edilen köşe yazarları Mümtazer Türköne, Ali Bulaç, Nuriye Ural(Akman) ve Şahin Alpay’ın da aralarında bulunduğu 11 kişinin yargılandığı dava karar aşamasına geldi. Son savunmasını yapan sanıklardan Mümtazer Turköne, savcının mütalaasını açıklamadan bir gün önce dava dosyasına ulaşan 92 makaleyi suç delili olarak göstermesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu öne sürdü.

10.05.2018Gündem
Zaman Gazetesi yazarları hakkında istenen cezalar belli oldu

Zaman Gazetesi yazarları hakkında istenen cezalar belli oldu

Kapatılan Zaman Gazetesi'nin eski yazarları ve yöneticilerine yönelik açılan davada savcı mütalaasını açıklıyor. Mütalaada, sanıklardan Ali Bulaç, Mümtazer Türköne ve Şahin Alpay'ın "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, "örgüt üyeliği" suçundan ise 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisleri talep edildi.

5.04.2018Haber
Zaman gazetesi yazarları hakkında istenen cezalar belli oldu

Zaman gazetesi yazarları hakkında istenen cezalar belli oldu

Kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları ve yöneticilerine yönelik açılan davada savcı mütalaasını açıklıyor. Mütalaada,  sanıklardan Ali Bulaç, Mümtazer Türköne ve Şahin Alpay'ın "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi, "örgüt üyeliği" suçundan ise 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapisleri talep edildi.

5.04.2018Gündem
flaş

flaş

5.04.2018Merkez
Vatandaşların davalarına müdahale etme

Vatandaşların davalarına müdahale etme

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AB-Türkiye Zirvesi’nde tutuklu iki Yunan askerinin durumuna ilişkin bir soruya “Ben adaletten büyük değilim, olay yargı aşamasındadır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

28.03.2018Gündem
AİHM ihlal var dedi, AYM’ye destek çıktı

AİHM ihlal var dedi, AYM’ye destek çıktı

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), FETÖ davalarından yargılanan gazeteciler Mehmet Altan ile Şahin Alpay’ın Türkiye aleyhine yaptığı başvurular konusunda kararını açıkladı.

20.03.2018Dünya
Hukuka uysak da Strazburg’a gitmek zorunda kalmasak

Hukuka uysak da Strazburg’a gitmek zorunda kalmasak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında, aynı Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz hafta ikinci kez verdiği gibi, tutukluluklarının hak ihlali olduğu kararını verdi. Daha da önemlisi Ağır Ceza Mahkemeleri’nin, AYM’nin verdiği kararlara uymazlık edemeyeceğini belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin kararları, 35 yıldır Anayasamızda da yazdığı gibi yasama, yürütme, yargı ve kişiler dâhil herkesi bağlar. Keşke hukuka uyulsa da, ta Strazburg’a, AİHM’ye gitmek zorunda kalınmasa…

20.03.2018Haber
Kılıçdaroğlundan Çiftlik Bank tepkisi...

Kılıçdaroğlu'ndan Çiftlik Bank tepkisi...

Çiftlik Bank vurgununa tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet Bakanı, 'Onu Uruguay'dan isteyeceğiz' diyor. Uruguay'da büyükelçiliğimiz yok, suçluların iadesine yönelik sözleşme de yok. Ben bu bakana ve Recep Bey'e söyleyeyim, Uruguay'dan besmelesiz et, inek, tosun, öküz getirebilirsin ama bu tosuncuğu getiremezsin kardeşim" dedi. Kılıçdaroğlu, "Dolandırılan 77 bin 843 kişiye sesleniyorum, paranızı rahat alabilirsiniz ama o tosundan değil. Parayı BDDK'dan alabilirsiniz, dava açmanız lazım. Adam bankayı unvan olarak kullanmış" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, hâkim ve savcı adaylarının kura töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın salona girmesiyle ayağa kalkan hâkimlere de tepki gösterdi.

20.03.2018Gündem
AİHMden Alpay ve Altan kararı

AİHM'den Alpay ve Altan kararı!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Mehmet Altan ve Şahin Alpay kararını açıkladı. Kararda, "özgürlük, güvenlik ve ifade özgürlüğü hakları ihlal edildi" denildi.

20.03.2018Dünya
20 aydır tutuklu olan gazeteci Şahin Alpaya ev hapsiyle tahliye

20 aydır tutuklu olan gazeteci Şahin Alpay'a ev hapsiyle tahliye

AYM Genel Kurulu, FETÖ davasında tutuklu Zaman gazetesinin eski yazarlarından Şahin Alpay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı verdi ve bir ilke imza atarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Alpay’ı tahliye etmesini istedi. Saatler sonra 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Alpay’a ‘ev hapsiyle’ tahliye kararı verdi. Şahin Alpay, gece saatlerinde Silivri Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliye edildi. Alpay’ı cezaevi çıkışında eşi, çocukları ve torunu karşıladı. Alpay, ''Aileme kavuştuğum için fevkalade mutluyum ama özgürlüğüme kavuştuğumu söyleyemem. 20 ay çok zor geçti'' dedi.

17.03.2018Haber

Yazar Sonuçları

Anayasa Mahkemesi’nin hassas dengeleri

AYM kararlarında güç dengesi Gül döneminde seçilen üyelerle Erdoğan döneminde seçilen üyeler arasında pamuk ipliğine bağlı. ‘Barış İçin Akademisyenler’ kararında 8-8 olan eşitlik, Gül döneminden 1 üyenin emekli olması sonrasında CHP’nin İnfaz Yasası başvurusunda 9’a 7 oldu. AYM’deki oy kalıplarıyla ilgili yerleşik bakışı tersyüz eden bir gelişme ‘Enis Berberoğlu’ kararının oybirliğiyle çıkması oldu. AYM’nin 16 üyesi de ‘hak ihlali’ olduğunu belirtti.

15.10.2020

AYM’nin ihlal kararlarının uygulanması nasıl sağlanabilir?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Prof. Zühtü Arslan’ın geçen salı günkü konuşmasında adil yargılanma hakkı alanında yaşanan sorunlar ve bireysel başvurularda verilen ihlal kararlarının hayata geçirilmesi başlıklarında yaptığı muhasebe, bugün Türkiye’de yargının içinde bulunduğu duruma ışık tutan önemli tespitler içeriyor.

13.06.2020

AYM’nin ‘ihlal’ kararı uygulanmazsa buna da ‘ihlal’ geliyor...

Geride bıraktığımız dönemde yargı alanında iz bırakan tartışmalardan biri, bazı birinci derece mahkemelerin Anayasa Mahkemesi (AYM) ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen ‘ihlal’ kararlarını uygulamayı reddederek, yüksek mahkemelere bir anlamda meydan okuyan bir tutum sergilemeleri olmuştur.

8.02.2020

Sizce bizi biz yapan filmler hangileridir

Netflix bu hafta başında yeni bir diziyi yayına soktu.

3.12.2019

Müzisyenler Ayvalık’ta buluşuyor

İyi müzikçi, iyi piyanist Filiz Ali’nin kurduğu AIMA Ayvalık’ı gelen ustalar ve genç müzisyenlerle dünyaya tanıttı. 1998’de Filiz Ali, olanakları düşünmeden hayalini gerçekleştirdi.

25.11.2018

Ben yapay zeka dinlerken Cumhurbaşkanı ne diyordu

23 Ekim 2018 günü Google’ın Londra merkezinde “AI”, yani “yapay zekâ”nın bugün geldiği noktayı konuşurken, telefonuma durmadan WhatsApp mesajları yağıyordu.

27.10.2018

İçimden şu geçiyor yanılıyor muyum

AMERİKA Birleşik Devletleri Başkanı ve öteki zevatı babalanıyor...

1.08.2018

Anayasa Mahkemesi ne yapabilir?

TÜRKİYE hem dış politikada hem ekonomide ülkedeki hukuk eksikliğinden kaynaklanan birtakım sorunlarla karşı karşıya.

30.07.2018

Enis Berberoğlu neden tutuklu?

ENİS Berberoğlu tekrar milletvekili seçildi, tekrar dokunulmazlık kazandı, serbest bırakılıp yemin ederek yasama görevine başlaması gerekmez mi?

22.07.2018

Paşa keyfin bilir CHP

KEMAL Kılıçdaroğlu ile yola devam edersen...

4.07.2018

Adaleti unutmayalım

TÜRKİYE heyecanlı bir seçim geçirdi, şimdi devlet yeni sisteme uyarlanma sürecinde...

3.07.2018

Allahsızlar!

NASIL sabahın bir sahibi varsa...

16.06.2018

Seçimler iptal olacak mı?

YARIN bütün gözler Anayasa Mahkemesi’nde olacak.

29.05.2018

Anayasa Mahkemesi salonunda Turgut Özal'ı hatırlamak

FİLM, bir vatandaşın Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Ankara Ahlatlıbel’deki merkezinin kapısından içeri girmesiyle başlıyor.

25.04.2018

Adalet Bakanı ne diyor?

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül 12 Nisan’da Kopenhag’da önemli bir konuşma ve ardından basın açıklaması yaptı. ‘Teknik’ olduğu için kamuoyunda pek yankılanmadı.

16.04.2018

AİHM’den ifade özgürlüğü ayarı

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) gazeteci-yazarlar Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararları, gazeteci tutuklamaları meselesi açısından yepyeni bir durum yaratmış bulunuyor.

21.03.2018

Fevkalade üzüldüm

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki kararını dün açıkladı.

20.03.2018

Binbaşımızın ilelebet cumhuriyet vasiyeti

“Zeynom’a anlat” diyor şehit binbaşım...

20.03.2018