MENÜ

P5+1

P5+1 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika P5+1 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.637 P5+1 haberi bulunmuştur.

P5+1 Haberleri

İsviçre, İran Dışişleri Bakanının Davos Zirvesine katılımını iptal etti

İsviçre, İran Dışişleri Bakanı'nın Davos Zirvesi'ne katılımını iptal etti

İsviçre, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Davos Zirvesi'ne katılımını iptal etti.

20.01.2020Dünya
İsviçre’den Zarif’e şok Davos’a katılımını iptal etti

İsviçre’den Zarif’e şok! Davos’a katılımını iptal etti

İsviçre, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Davos Zirvesi’ne katılımını iptal etti.

20.01.2020Avrupa
Zarif: ABDnin tehditlerine boyun eğdiler

Zarif: ABD'nin tehditlerine boyun eğdiler

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının geri getirilmesini tetikleyecek İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı devreye sokan Avrupa ülkelerini ABD'nin tehditlerine boyun eğerek nükleer anlaşmayı satmakla suçladı.

16.01.2020Dünya
Trump bu kez Avrupayı tehdit etti

Trump bu kez Avrupa'yı tehdit etti!

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran'a yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının yeniden devreye girmesini sağlayacak İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı işletmemeleri halinde, Avrupa ülkelerini, ithal araçlara yüzde 25'lik tarife uygulamakla tehdit ettiği ortaya çıktı.

16.01.2020Dünya
Almanya’nın İranla ticareti yarıya düştü

Almanya’nın İran'la ticareti yarıya düştü

2019 Ocak-Kasım döneminde Almanya’nın İran’a ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,2 düşerek, 1,3 milyar oldu.

10.01.2020Ekonomi
İrana INSTEXli ödemeye 6 Avrupa ülkesi de katıldı

İran'a "INSTEX'li" ödemeye 6 Avrupa ülkesi de katıldı

E3 ülkeleri Almanya, İngiltere ve Fransa’nın İran'la ticaret için kurdukları Ticareti Destekleme Enstrümanı’na ( INSTEX şirketi) Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç ve İsveç’in de katıldığı bildirildi.

1.12.2019Ekonomi
İran yüzde 4,5 zenginleştirilmiş uranyum üretimine 9 Kasımda başlayacak

İran yüzde 4,5 zenginleştirilmiş uranyum üretimine 9 Kasım'da başlayacak

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, Kum kentindeki Fordo Nükleer Tesisi'nde yüzde 4,5 zenginleştirilmiş uranyum üretimine 9 Kasım'da başlayacaklarını söyledi.

7.11.2019Dünya
Son dakika... İrandan ABD yaptırımları kaldırmayı teklif etti açıklaması

Son dakika... İran'dan 'ABD yaptırımları kaldırmayı teklif etti' açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri liderleri üzerinden müzakereler için kendilerine mesaj gönderdiğini ancak İran olarak yaptırım şartları altında bir müzakereyi kabul etmediklerini belirtti.

27.09.2019Dünya
İran, Basra Körfezinde İngiltereye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı

'İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı'

ABD'li yetkililer, İran Devrim Muhafızları'ndan olduğu düşünülen İranlı görevlilerin, Hürmüz Boğazı'nın kuzeyinde ilerleyen İngiltere'ye ait petrol tankerine yanaşarak durdurmak istediğini, bölgede bulunan İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildiklerini söyledi.

11.07.2019Dünya
İrandan Avrupa’ya 60 günlük süre

İran'dan Avrupa’ya 60 günlük süre

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Mousavi, Avrupa'nın 2015 Nükleer Anlaşmasını kurtarmak için 60 gününün olduğunu söyledi.

8.07.2019Dünya
Süre yarın doluyor... Son hamleler

Süre yarın doluyor... Son hamleler

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesine yönelik tüm yaptırımların kaldırılması halinde ABD'nin de aralarında olduğu ülkelerle yeni bir başlangıç yapabileceklerini belirtti. Ruhani "Tüm yaptırımların durdurulması İran ile P5 1 (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) arasında yeni bir hareketin başlangıcı olabilir." değerlendirmesinde bulundu. Ruhani ile görüşen Macron ise "Avrupa'nın, ABD yaptırımlarını etkisiz kılmak için ortaya koyduğu çabaların yetersiz olduğunu kabul ediyorum ancak bunu telafi etmek için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

6.07.2019Dünya
İran’dan kritik nükleer adım

İran’dan kritik nükleer adım

ABD ile İran arasındaki gerilimli süreç daha tehlikeli bir evreye giriyor. Tahran, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya karşı dün ilk kez bir adım atarak zenginleştirilmiş uranyum stokunu arttıracağını duyurdu.

18.06.2019Dünya
Orta Doğu’daki gerilim petrol arzını tehlikeye sokabilir

Orta Doğu’daki gerilim petrol arzını tehlikeye sokabilir

ABD'nin İran'dan petrol ithalatı için 8 ülkeye verdiği muafiyet hakkını sonlandırması, ‘İran tehdidine karşı’ bölgeye 120 bin asker göndereceğine ilişkin iddialar, bölgedeki petrol boru hatları ve tankerlerine yönelik saldırılar küresel petrol arzına yönelik endişeleri artırdı.

17.05.2019Ekonomi
İran’dan nükleer ültimatom: Avrupa’ya 30 gün süre

İran’dan nükleer ültimatom: Avrupa’ya 30 gün süre

ABD’nin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin birinci yılında İran’dan karşı hamle geldi. Tahran yönetimi söz konusu anlaşmadan ‘kısmen’ çekildiğini duyurdu. Anlaşmanın yasakladığı bazı nükleer faaliyetlere geri dönme kararı alan İran, Avrupalı ortaklarına ABD tarafından bankacılık ve petrol sektörüne getirilen yaptırımların telafi edilmesi için 60 gün süre verdi. İran, aksi halde yeni adımlar atacağını duyurdu.

9.05.2019Dünya
Tahranda İran-Avrupa Finans ve Ticaret Mekanizması kurumu kuruldu

Tahran'da "İran-Avrupa Finans ve Ticaret Mekanizması" kurumu kuruldu

İran ile Avrupa ülkeleri arasındaki ticareti kolaylaştırma amacıyla İran, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın bir süredir üzerinde çalıştığı INSTEX olarak adlandırılan mekanizmanın İran ayağı, Tahran'da "İran-Avrupa Finans ve Ticaret Mekanizması" adıyla kuruldu.

20.03.2019Ekonomi
Zarif niye istifa etti

Zarif niye istifa etti

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in istifası uluslararası gündeme oturdu. Zarif’i görevi bırakmaya götüren gerekçelerin ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesiyle ülke içindeki baskı, Esad’ın Tahran ziyaretine davet edilmemesi ve İranlı komutan Süleymani ile yaşadığı yetki çatışmaları olduğu düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Ruhani istifayı kabul etmedi.

27.02.2019Dünya
ABDnin Varşova konferansında hedef İran

ABD'nin Varşova konferansında hedef İran

ABD ve Polonya'nın öncülüğünde yarın Varşova'da başlayacak Orta Doğu konulu konferans, İran'ı hedefe koyan bir toplantı olacak.

12.02.2019Dünya
İranlı yetkiliden P5+1 ülkelerini yanılttık açıklaması geldi

İranlı yetkiliden 'P5+1 ülkelerini yanılttık' açıklaması geldi

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, ülkesinin 5+1 ülkeleriyle yaptığı nükleer anlaşmanın şartlarından biri olan Arak reaktörüne beton dökme konusunda muhataplarını nasıl "yanılttıklarını" anlattı.

24.01.2019Dünya
İrana gıda ve ilaç ihracatında artış beklentisi

İran'a gıda ve ilaç ihracatında artış beklentisi

DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler: "İran ambargosunun uygulandığı Ağustos-Kasım 2018 dönemini bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda, ihracatımızda yaklaşık yüzde 34'lük bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde ise ambargo dışında tutulan gıda ürünleri ve ilaç ihracatında artış bekliyoruz. İş dünyası olarak duruşumuz, İran'ın dünya sistemiyle olan meselelerinin barışçıl, diplomatik yollarla kalıcı olarak çözülmesi ve bu ülkenin tekrar küresel sistemin bir üyesi olması yönünde." açıklamalarında bulundu.

16.01.2019Ekonomi
Netanyahudan önemli ajan açıklaması

Netanyahu'dan önemli 'ajan' açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, nükleer programını kontrol etmek için ajanlarının "belirli aralıklarla" İran'a gittiğini söyledi.

17.12.2018Dünya
AK Parti Sözcüsü Çelik af sorusuna bu cevabı verdi

AK Parti Sözcüsü Çelik 'af' sorusuna bu cevabı verdi

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı 19.10'da sona erdi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

2.10.2018Gündem
ABD Dışişleri Bakanı Pompeodan İran açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan İran açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin, İran Nükleer Anlaşması'ndan dolayı askıya aldığı yaptırımları bugün itibarıyla tekrar devreye sokacağını bildirdi.

6.08.2018Dünya
Ve resmen başlıyor... Çok tartışılmış günlerce konuşulmuştu

Ve resmen başlıyor... Çok tartışılmış günlerce konuşulmuştu

ABD, İran’a karşı aldığı iki aşamalı yeni ambargo kararının birinci bölümününü bugün uygulamaya koyacak.

5.08.2018Dünya
Trump’ın teklifi İran’da kafa karıştırdı

Trump’ın teklifi İran’da kafa karıştırdı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘İsterlerse İran ile önkoşulsuz görüşürüm’ açıklaması Tahran’da epey ses getirdi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini ‘gayrimeşru’ olarak nitelerken danışmanı Hamid Ebuturabi, Trump’a görüşmek için üç şart öne sürdü.

31.07.2018Dünya
Son dakika... Trumptan flaş açıklama: Hiçbir şart olmadan görüşmeye hazırım

Son dakika... Trump'tan flaş açıklama: Hiçbir şart olmadan görüşmeye hazırım

Washington-Tahran geriliminde son gelişme... ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da ağırladığı İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile düzenlediği basın toplantısında İran konusuna değindi. İran'ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceklerini yineleyen Trump, basın mensuplarının sorusu üzerine, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşebileceğini belirtti. ABD lideri, bu görüşme için hiçbir şartın olmadığını da sözlerine ekledi.

30.07.2018Dünya
Fransız dev İrandan çekilme kararı aldı

Fransız dev İran'dan çekilme kararı aldı

Dünyanın en büyük üçüncü konteyner işletmecisi CMA CGM şirketi, Amerikan yaptırımlarından korunmak amacıyla İran piyasasından çekilme kararı aldığını duyurdu.

8.07.2018Ekonomi
ABD korkusundan İran’dan çekiliyor

ABD korkusundan İran’dan çekiliyor

Dünyanın en büyük üçüncü konteyner işletmecisi CMA CGM şirketi, Amerikan yaptırımlarından korunmak amacıyla İran piyasasından çekilme kararı aldığını duyurdu.

8.07.2018Avrupa
İran Avrupaya ültimatom verdi

İran Avrupa'ya ültimatom verdi

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD Başkanı Donald Trump'ın çekildiği Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmanın devam edebilmesi için Avrupa ülkelerinin öneri ve garantilerini bu ay sonuna kadar İran'a sunması gerektiğini belirtti.

22.06.2018Dünya
Son dakika Üç ülkeden ABDye karşı sürpriz hamle

Son dakika! Üç ülkeden ABD'ye karşı sürpriz hamle

AFP haber ajansı, Fransa, Almanya, İngiltere'nin ABD'ye karşı mektup yazarak İran'a karşı yaptırımlarda Avrupa ülkelerine muafiyet getirilmesi çağrısında bulundu. Avrupalı firmaların İran ile yüklü miktarda anlaşmaları nedeniyle İran'a yönelik uygulanan yaptırımlardan büyük zarar gördüğü biliniyor.

6.06.2018Dünya
İran daha ileri giderse anlaşma bozulur

'İran daha ileri giderse anlaşma bozulur'

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran'ın nükleer faaliyetlere yeniden başlamasının 2015'te varılan nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını belirterek, "Eğer daha ileri bir seviyeye geçilirse anlaşma bozulur" dedi.

6.06.2018Dünya
ABD’nin anlaşmadan çekilmesi üzerine Tahran’dan ilk nükleer hamle

ABD’nin anlaşmadan çekilmesi üzerine Tahran’dan ilk nükleer hamle

İran, Trump yönetiminin geçen ay nükleer anlaşmadan çıkma kararına ilk kritik yanıtı verdi. Tahran, dün Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na uranyum zenginleştirme kapasitesini arttırma planlarını bildirdi. İsrail Başbakanı bu adıma sert tepki gösterdi.

5.06.2018Dünya
İrandan nükleer anlaşma için komisyon talebi

İran'dan nükleer anlaşma için 'komisyon' talebi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'den ülkesinin nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı'yla (KOEP) ilgili "ortak çalışma komisyonu" kurulması talebinde bulundu.

14.05.2018Dünya
Almanya Dışişleri Bakanından ABDye yönelik çok sert açıklama

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan ABD'ye yönelik çok sert açıklama

ABD'nin İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek hayal kırıklığını yarattığını söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Washington'a karşı daha sert politika izleyeceklerini vurguladı.

12.05.2018Dünya
AB Trumpın İran kararını görüşecek

AB Trump'ın İran kararını görüşecek

Almanya, Fransa ve İngiltere (E3) Dışişleri Bakanları, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilme kararını görüşecek.

11.05.2018Dünya
ABDnin flaş İran kararının ardından bir hamle de BAEden geldi

ABD'nin flaş İran kararının ardından bir hamle de BAE'den geldi

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), ABD tarafından yaptırım listesine eklenen İranlı kişi ve kuruluşları "terör destekçileri" listesine aldığı bildirildi.

11.05.2018Dünya
Fitch Ratingstan İran açıklaması

Fitch Ratings'tan İran açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin Ortadoğu'da jeopolitik riskleri artırdığını bildirdi.

10.05.2018Ekonomi
ABDden İrana yeni yaptırımlar

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, Hazine Bakanlığı Tahran'a yönelik yeni yaptırımlar açıklamaya başladı.

10.05.2018Dünya
Rusya, İran nükleer anlaşmasına bağlı kalacak

Rusya, İran nükleer anlaşmasına bağlı kalacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin tek taraflı İran ile beş yıl önce yapılan P5+1 nükleer anlaşmasından çıkma kararını desteklemediklerini ve Rusya’nın varılan anlaşmaya sadık kalacağını açıkladı.

9.05.2018Dünya
İrandan çok sert sözler... Vekiller ABD bayraklarını yaktı

İran'dan çok sert sözler... Vekiller ABD bayraklarını yaktı

ABD Başkanı Trump, Barack Obama'nın 2015 yılında İran'la P5+1 ülkeleriyle birlikte imzaladığı nükleer anlaşmadan ayrılma kararı aldı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD'nin bu kararını, “Yasa dışı, kanunlara aykırı ve uluslararası anlaşmaları tahrip ediyor” olarak değerlendirdi. Trump'ın kararına tüm dünyada tepki gelirken İranlı milletvekilleri ABD bayrağını ateşe verdi.

9.05.2018Haber
Son dakika.. İrandan çok sert sözler... Vekiller ABD bayraklarını yaktı

Son dakika.. İran'dan çok sert sözler... Vekiller ABD bayraklarını yaktı

ABD Başkanı Trump, Barack Obama'nın 2015 yılında İran'la P5+1 ülkeleriyle birlikte imzaladığı nükleer anlaşmadan ayrılma kararı aldı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD'nin bu kararını, “Yasa dışı, kanunlara aykırı ve uluslararası anlaşmaları tahrip ediyor” olarak değerlendirdi. Trump'ın kararına tüm dünyada tepki gelirken İranlı milletvekilleri ABD bayrağını ateşe verdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile varılan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekileceğini açıklamasının ardından, Suudi Arabistan, "petrol arzında oluşabilecek açıkları" kapatmak için işbirliği yapabileceğini açıkladı. İran dini lideri Ayetullah Hamaney, kararın ardından yaptığı ilk açıklamada Trump'ın konuşmasında 10'dan fazla yalan söylediğini öne sürdü. Hameney, Trump'ın konuşmasının 'aptalca ve yüzeysel' olduğunu ifade etti.

9.05.2018Dünya
ABD süre verdi: 90 gün içinde...

ABD süre verdi: 90 gün içinde...

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015'te imzalanan anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından işaretini verdiği yaptırımlarla ilgili ABD Maliye Bakanlığı açıklamada bulundu.

8.05.2018Dünya
Son dakika... Ruhaniden flaş açıklamalar

Son dakika... Ruhani'den flaş açıklamalar

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'nin İran ile nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmasının hemen ardından İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani de açıklamalarda bulundu. "ABD'nin asla sözünü tutmadığını gördük." diyen Ruhani, "ABD'nin neden anlaşmadan çekildiğini anlamak zor. Anlaşmaya diğer 5 ülke ile devam edeceğiz." dedi.

8.05.2018Dünya

Yazar Sonuçları

İran’a ambargo

ABD Başkanı Donald Trump Amerikan imparatorluğunu ihyaya çalışan bir popülist... Amerikan basını onu yerden yere vuruyor, Amerikan yargısı onun hakkında soruşturma açıyor...

7.08.2018

Atlantik İttifakı çatırdıyor mu?

Bugüne kadar "Yok artık o kadar da olmaz" dediğimiz her şey gibi bu da oldu. ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyası sırasında seçmenlerine vaadettiği "İran'la nükleer anlaşmayı yırtıp atma" sözünü tuttu. Ancak Trump'ın bu kararı Atlantik'in diğer yakasında, Avrupa'da neredeyse infial uyandırdı.

14.05.2018