EKSTRA
MENÜ

Lgs 2018

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 214 haberi bulunmuştur.

Lgs 2018 Haberleri

LGS tercihleri ne zaman bitecek

LGS tercihleri ne zaman bitecek?

1 Haziran 2019'da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, tercih süreci başlatıldı. Milyonlarca öğrenci, MEB tarafından duyurulan yüzdelik puan dilimleri ve puan sistemine göre, kendilerine uygun olan ortaöğretim kurumlarına yerleşmek için tercihlerini devam ettirirken, son tercih tarihi de gündeme gelmeye başladı. Peki, LGS tercihleri ne zaman bitecek? İşte, o konuya ilişkin detaylar.

9.07.2019Gündem
E Okul LGS tercih yapma ekranı için son hafta E Okul tercih robotu

E Okul LGS tercih yapma ekranı için son hafta! E Okul tercih robotu

E Okul tercih robotu ile tercih listesini hazırlayan ve yine E Okul üzerinden tercihlerini sisteme girecek olan binlerce kişi, sürece dair detayları internet üzerinen araştırıyor. LGS tercihlerinin yapılmasının akabinde sonuçların açıklanacağı tarihi bekleyecek olan binlerce öğrenci ve velisi, yüzdelik dilimler ve okulların taban puanları gibi bilgileri araştırmaya devam ediyor. Peki, E Okul ile LGS tercihi nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.07.2019Gündem
LGS tercihleri ne zaman bitiyor MEB lise tercihleri nasıl yapılır

LGS tercihleri ne zaman bitiyor? MEB lise tercihleri nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran'da gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran'da açıklanmıştı. Merakla beklenen lise tercihleri de 1 Temmuz'da başlamıştı. Gözler şimdi, LGS tercihlerinin biteceği tarihte. Peki, LGS tercihleri ne zaman bitiyor?

5.07.2019Gündem
LGS sınav sonuçları sorgulama ekranı E Okul girişi ile LGS tercihleri nasıl yapılır

LGS sınav sonuçları sorgulama ekranı! E Okul girişi ile LGS tercihleri nasıl yapılır?

LGS sınav sonuçları, yüzdelik dilimler ile yapılacak olan tercihler dolayısıyla tercih robotu ile birlikte araştırılan hususlar arasında yer alıyor. LGS sonuçları içerisinde yer alan yüzdelik dilimler, tercihlerin gerçekleştirilmesine çok önemli bir yere sahip olacak. Bu aşamada tercih robotunun kullanımı ise önem arz edecek. Peki, LGS tercihleri için neler gerekir? İşte, LGS tercih işlemleri ve detaylı bilgiler

4.07.2019Eğitim
LGS tercihleri nasıl yapılır E Okul girişi ile lise tercih ekranı

LGS tercihleri nasıl yapılır? E Okul girişi ile lise tercih ekranı

LGS tercih robotu aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) E Okul sistemi üzerinden yapacakları tercihleri öncesinde ön değerlendirme yapacak olan adaylar, internet üzerinden tercih robotu için araştırmalarını gerçekleştiriyor. Peki, LGS tercihleri nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında uzmanlardan bazı bilgiler...

3.07.2019Eğitim
LGS tercih robotu nasıl kullanılır LGS tercihi ne zaman bitecek

LGS tercih robotu nasıl kullanılır? LGS tercihi ne zaman bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercihleri alınmaya başlandı. LGS tercihleri, 12 Temmuz tarihine kadar E Okul üzerinden alınmaya devam edilecek. Lise tercihlerini yapacak olan eğitimciler ve veliler, LGS tercihleri için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda uzman görüşlerini araştırıyor. Peki, LGS tercihi ne zaman bitiyor? LGS tercih robotu nasıl kullanılır?

2.07.2019Gündem
Liseye giden 5 yol

Liseye giden 5 yol

Liseler için tercihler dün başladı. Adaylar 12 Temmuz’a kadar tercihlerini yapabilecek. Adrese dayalı, pansiyonlu ve sınavla alan 1531 lise için 5’er tercih hakkı olacak. Özel okullar da kayıt sürecine girdi. Uzmanlar, adayları LGS ile alan okul listesi oluştururken puanlara değil yüzdelik dilimlere bakmaları konusunda uyarıyor. Kendi dilimlerinden daha düşük liseleri de yazmalarını öneriyor. Tercih sonuçları ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Biz de liseli olmanın beş yolunu sizin için derledik.

2.07.2019Eğitim
Sosyal medyada #lgs2018 tepkisi... Ortalaması yüksek çocuklar açıkta kaldı

Sosyal medyada #lgs2018 tepkisi... Ortalaması yüksek çocuklar açıkta kaldı

LGS ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında yapılan lise tercih sonuçları açıklandı. MEB’in internet adresinden sonuçları öğrenen adaylar tepki göstermeye başladı. Eleştirilerini Twitter’dan #lgs2018 hashtag’iyle paylaşan kullanıcılar, birçok öğrencinin okul ortalaması yüksek olmasına rağmen hiçbir liseye yerleşemediğini savundu.

30.07.2018Eğitim
LGS tercih işlemleri devam ediyor | LGS tercihleri için son gün ne zaman

LGS tercih işlemleri devam ediyor | LGS tercihleri için son gün ne zaman?

Geçtiğimiz günlerde başlayan LGS tercih işlemleri devam ediyor. Henüz tercih yapmayan adaylar, nasıl tercih yapılacağını ve tercih yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırıyor. Ayrıca LGS tercihleri için son günün ne zaman olduğu da merak edilen diğer konulardan biri.Peki, LGS tercihi nasıl yapılır? LGS tercihleri ne zaman bitecek?

4.07.2018Gündem
Sosyal medyanın gündemi #Yks2018

Sosyal medyanın gündemi #Yks2018

Hafta sonu yapılacak YKS, sosyal medyanın da gündemine taşındı. #Yks2018 hashtag’i ile yapılan yorumlarda adaylara sınav sonrası için önerilerde bulunuldu. Üniversite adaylarının isteği ise soruların kolay olması yönünde.

29.06.2018Eğitim
LGS tercih kılavuzu ve yerleştirme takvimi yayımlandı... Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

LGS tercih kılavuzu ve yerleştirme takvimi yayımlandı... Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS (Liselere Geçiş Sınavı) tercih kılavuzu ve yerleştirme takvimi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlandı. Yaklaşık bir milyon öğrencinin ter döktüğü, 2 Haziran'da gerçekleşen LGS'nin tercih süreci 2-13 Haziran olarak belirlendi. Peki, LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

27.06.2018Gündem
1 milyon öğrenci bekliyordu… Liseler için tercih ve yerleştirme kılavuzu açıklandı

1 milyon öğrenci bekliyordu… Liseler için tercih ve yerleştirme kılavuzu açıklandı

MEB, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının ardından, tercih ve yerleştirme kılavuzunu da açıkladı. Buna göre tercihler için kontenjan tabloları 2 Temmuz'da yayınlanacak. 2-13 Temmuz arasında tercihler alınacak. 30 Temmuz'da yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ilan edilecek. 27 Haziran-13 Temmuz'daysa özel okullar ve yetenek sınavlarıyla öğrenci alan okullar kayıtlarını tamamlayacak.

26.06.2018Eğitim
LGS sonuçları 16.00’da açıklanıyor

LGS sonuçları 16.00’da açıklanıyor

MEB, LGS sonuçlarının saat 16.00’da açıklanacağını duyurdu.

26.06.2018Eğitim
2018 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak Öğrencilerin bekleyişi sürüyor

2018 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrencilerin bekleyişi sürüyor

TEOG yerine gelen ve bu yıl ilk kez uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları hakkında öğrencilerin meraklı bekleyişi devam ediyor. Sınavda ter döken öğrenciler ve aileleri sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi merakla araştırıyor. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.06.2018Gündem
LGS soruları ve cevap anahtarı az sonra Hurriyet.com.tr’de

LGS soruları ve cevap anahtarı az sonra Hurriyet.com.tr’de

Yaklaşık 1 milyon ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin katıldığı LGS soruları ve cevap anahtarı az sonra Hurriyet.com.tr’de olacak. Adaylar ders ders sınavda çıkan soruları ve cevap anahtarını inceleyebilir, netlerini hesaplayabilecekler.

3.06.2018Eğitim
LGS soru yorumları: Sınav kolay mıydı zor muydu İşte uzmanların LGS hakkında yorumları

LGS soru yorumları: Sınav kolay mıydı zor muydu? İşte uzmanların LGS hakkında yorumları

1 milyon 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı LGS’de çıkan soruları, uzmanlar yorumladı. Eğitimcilere göre, sözel bölümde öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği sorular yer aldı. Adaylar, yeni tarz sorularla karşılaşmasına rağmen rahat çözebildi. Ancak ikinci oturum olan sayısal bölüm, öğrencileri zorladı. Matematik uzun işlem; fen bilimleri ise üst düzey düşünme becerisi gerektirdiği için adaylar, soruları yetiştirmekte sorun yaşadı. Bu nedenle sayısal sorularının eleyici olacağını vurgulayan uzmanların, LGS ile ilgili yorumları şöyle:

2.06.2018Eğitim
LGS velilerinden ‘görüşememe’ tepkisi

LGS velilerinden ‘görüşememe’ tepkisi

LGS'nin birinci oturumun ardından verilen 45 dakikalık arada çocuklarını göremeyen veliler, duruma tepki gösterdi. Sınav başladığında okul bahçesinin dışına çıkarılan veliler, arada da bahçeye alınmadı. Demir parmaklıklar ardından çocuklarını görmeye çalıştıklarını söyleyenler, kargaşa yaşadıklarını iddia etti.

2.06.2018Eğitim
LGS 2018 saat kaçta başlayacak LGS sınav süresi kaç dakika

LGS 2018 saat kaçta başlayacak? LGS sınav süresi kaç dakika?

Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) artık saatler kaldı. Tüm yıl boyunca sınava yoğun şekilde hazırlanan öğrenciler 2 Haziran'daki sınav öncesi merak ettikleri soruların yanıtını araştırıyor. Sınava girecek öğrenciler özellikle, sınavın saat kaçta başlayacağını ve sınavda kaç soru cevaplayacaklarını merak ediyor. Peki, LGS saat kaçta başlayacak? LGS sınavı kaç dakika sürecek?

31.05.2018Gündem
LGS’de genel başarısızlığın 7 nedeni

LGS’de genel başarısızlığın 7 nedeni

Pandemi gölgesinde gerçekleşen LGS’de 97 öğrenci tüm soruları doğru cevaplayarak tam puan aldı. Ancak bir de tüm soruları yanlış cevaplayarak sıfır çekenler var. Matematikte 72 bin 798, fende 8 bin 307, Türkçe’de ise 2 bin 284 öğrenci bir soruyu dahi doğru cevaplayamadı. Sınava girenlerin yarıdan fazlası 300 barajını aşamadı. Bu oran, 2018 yılından bu yana uygulanan LGS tarihindeki en kötü sonuç olarak kayıtlara geçti.

4.07.2021Eğitim
LGS 2021 sonuçları açıklandı

LGS 2021 sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran’da yapılan merkezi sınavın sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını “meb.gov.tr” adresinden öğrenebilecek.

30.06.2021Eğitim
Tercih dönemi başlıyor

Tercih dönemi başlıyor

LGS’ye katılan 1 milyonu aşkın adayın heyecanla beklediği sonuçlar açıklanıyor. Sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet adresinden ilan ediliyor. Özel okul tercih edecek olan adayları zorlu birkaç hafta bekliyor. Temmuz ortasına kadar kayıtlarını tamamlayacaklar.

30.06.2021Eğitim
Bitmeyen matematik sınavımız

Bitmeyen matematik sınavımız

Bu yıl hem liseye hem üniversiteye giriş sınavının ortak özelliği matematiğin en zor test olmasıydı. Eğitimciler bu yılki soruların en zoru olduğunu söyledi. Zaten genelde milletçe matematikten korkarken sınavlarda soruların daha da zorlaşması öğrencileri nasıl etkiler? Uzmanlara sorduk.

29.06.2021Eğitim
LGS Mayıs ayı örnek soruları 2021 kitapçığı yayımlandı İşte, soru kitapçıkları

LGS Mayıs ayı örnek soruları 2021 kitapçığı yayımlandı! İşte, soru kitapçıkları

LGS Mayıs ayı örnek soruları 2021 kitapçığı yayımlandı. LGS Mayıs ayı örnek soru kitapçığı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlandı. Yayımlanan LGS soru paketi ile öğrenciler sınava yönelik hazırlıklarına devam edebilecek. Mayıs ayı örnek soruları ile birlikte 2018 Ekim ayından itibaren 8’inci sınıf öğrencilerine sunulan örnek soru sayısı 1105’e ulaştı. İşte, LGS Mayıs ayı örnek sorular kitapçığı

4.05.2021Gündem
Mayıs ayı LGS örnek soru kitapçığı yayınladı

Mayıs ayı LGS örnek soru kitapçığı yayınladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6’ncı soru paketi öğrencilerin erişimine açıldı. Mayıs ayı örnek sorularıyla beraber 2018 Ekim ayından itibaren 8’inci sınıf öğrencileriyle paylaşılan örnek soru sayısı 1.105'e ulaştı.

4.05.2021Eğitim
LGS için uzmanlar uyardı

LGS için uzmanlar uyardı

LGS maratonunun son düzlüğüne girdiğimiz bugünlerde öğrencilerin yapacağı her çalışma çok önemli. Geçen yıl yapılan sınavda şartlar gereği sadece ilk dönem işlenen konular sınava dahilken bu yıl öğrenciler, önceki yıllarda olduğu gibi tüm 8.sınıf konularından  sorumlu.  MEB tarafından yayınlanan Nisan ayı örnek sorularını değerlendiren uzmanlar, soruların her alanda günlük hayatla ilişkili olduğunu belirtiyor. Diğer yandan öğrencileri panik yapmadan, her dersin beklentilerine yönelik doğru adımlarla çalışma konusunda uyarıyorlar.

12.04.2021Eğitim
TEDMEM: Eğitim kurumlarının ayakta kalması geleceğimizi kurtaracak

TEDMEM: Eğitim kurumlarının ayakta kalması geleceğimizi kurtaracak

Türk Eğitim Derneği (TED) salgının gölgesinde geçen 2020 yılının değerlendirildiği TEDMEM raporunda, “Sağlık kurumlarının ayakta kalması hayatımızı, eğitim kurumlarının ayakta kalması ise geleceğimizi koruyacaktır” uyarısı yapıldı.

9.04.2021Eğitim
LGS mart ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS mart ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS mart ayı örnek soru kitapçığı öğrencilerle paylaşıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; geçtiğim aylarda öğrencilerin istifadesine sunulan örnek soru kitapçığının 4'üncüsü yayımlandı. LGS örnek soruları, 6 Haziran 2021'de gerçekleştirilecek merkezi sınava kadar her ay yayımlanmaya devam edecek.

10.03.2021Gündem
Mart ayı LGS örnek soruları yayımlandı

Mart ayı LGS örnek soruları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava katılacak öğrenciler için mart ayı örnek soru kitapçığını yayımladı.

8.03.2021Eğitim
MEB’in uygulaması Avrupa’ya örnek oldu

MEB’in uygulaması Avrupa’ya örnek oldu

MEB tarafından Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimle ilgili detaylı ve güncel bilgilerin paylaşıldığı platform, Avrupa Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan ‘Kariyer Rehberliğinde Uluslararası Trendler ve İnovasyon’ 2020 Yılı Değerlendirme Raporu'nda örnek uygulama olarak gösterildi.

9.02.2021Eğitim
LGS Şubat ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı İşte 2021 LGS örnek soru kitapçıkları

LGS Şubat ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı! İşte 2021 LGS örnek soru kitapçıkları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava katılacak öğrenciler için şubat ayı örnek soru kitapçığını yayımladı. Şubat ayı örnek soruları ile bugüne kadar 8. sınıf öğrencilerine sunulan örnek soru sayısı 970'e ulaştı. İşte, 2021 LGS örnek soru kitapçıkları...

4.02.2021Gündem
LGS Şubat ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS Şubat ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava yönelik olarak üçüncü soru paketi öğrencilerin kullanımına açıldı. Şubat ayı örnek sorularıyla beraber bugüne kadar 8’inci sınıf öğrencileriyle 970 örnek soru paylaşılmış oldu.

4.02.2021Eğitim
LGS sınavı ne zaman yapılacak İşte LGS örnek soruları

LGS sınavı ne zaman yapılacak? İşte LGS örnek soruları

Kitapçıkta Türkçe, matematik, fen bilimleri alanlarından 10'ar, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile İngilizce alanlarından 5'er soru olmak üzere toplam 45 soru yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava katılacak öğrenciler için ocak ayı örnek soru kitapçığını yayımladı.

7.01.2021Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Selçuktan LGS açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan LGS açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezî sınava katılacak öğrenciler için ocak ayı örnek soru kitapçığının yayımlandığını duyurdu.

6.01.2021Gündem
LGS ocak ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS ocak ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB, LGS kapsamında yapılacak 6 Haziran’daki merkezi sınava katılacak öğrenciler için ocak ayı örnek soru kitapçığını yayımladı. Sayısal alanda 10; sözel alanda ise toplam 25 soru bulunuyor.

6.01.2021Eğitim
LGS örnek soruları yayımlandı LGS 2021 ne zaman yapılacak

LGS örnek soruları yayımlandı! LGS 2021 ne zaman yapılacak?

LGS soruları, sınava girecek olan adaylar tarafından yoğun ilgi görüyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS örnek soruları her ay yayınlanıyor. Ocak ayı örnek sorularında toplam 45 soru yer alıyor. İşte 2021 LGS tarihi ve sayısal-sözel örnek sorular

6.01.2021Gündem
2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

Küresel bir salgının bizi aldığımız nefesle sınaması, temel beşeri gerekliliğimiz olan sosyalleşme ihtiyacımızı elimizden alması hem bireysel hem de kurumsal anlamda ağır bir sınavdı. 2020 bu yüzden dünya tarihinde pek çok alanda büyük kırılmalar yarattı.

28.12.2020Eğitim
LGS aralık ayı örnek soru kitapçığı sayısal ve sözel bölüm için yayımlandı

LGS aralık ayı örnek soru kitapçığı sayısal ve sözel bölüm için yayımlandı

LGS aralık ayı örnek soru kitapçığı sözel ve sayısal olmak üzere iki ayrı kitapçıkta yayımlandı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin aralık ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı. Öğrenciler, MEB'in resmi internet sitesi olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinden kitapçıkları görüntüleyebilecek. İşte, LGS aralık ayı örnek soru kitapçığı hakkında detaylı bilgiler

2.12.2020Gündem
LGS aralık ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS aralık ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin aralık ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı.

2.12.2020Gündem
Mesleki eğitimde dönüşüm

Mesleki eğitimde dönüşüm

Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren ekonomik gelişme ve kalkınma için sanayileşme ilk hedef olarak belirlendi. mesleki ve teknik eğitim, ülkelerin kalkınma ve gelişmesiyle yakın ilişkisi nedeniyle hem hükümetlerin, hem de iş dünyasının odak noktası oldu. Ankara Sanayi Odası kurulduğu günden bu yana mesleki ve teknik eğitime katkı sağlamaya çalıştı ve birçok projeyi gerçekleştirdi. Yapılan doğru uygulamalar desteklendi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içeresinde olmaya önem verildi.

26.10.2020Eğitim
Son dakika haberi: MEB duyurdu LGS nakil sonuçları açıklandı

Son dakika haberi: MEB duyurdu! LGS nakil sonuçları açıklandı

Gelen son dakika haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığınca(MEB), LGS kapsamındaki yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları "meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı. LGS kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonucuna göre, öğrencilerin yüzde 98'i tercih ettikleri okullara yerleşti.

24.08.2020Gündem
Yükselen yıldız meslek liseleri

Yükselen yıldız meslek liseleri

LGS sonuçlarına göre bu yıl meslek liselerinin yıldızı parladı. Pandemi boyunca dezenfektan ve maske üretimleriyle öne çıkan mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısı, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40 arttı.

11.08.2020Eğitim
2020 yılında LGS’de başarı devam ediyor

2020 yılında LGS’de başarı devam ediyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise yerleştirmeleri 2019 yılında başarılı bir şekilde tamamlanmıştı. 2020 yılında 8'inci sınıf öğrencisinde yaklaşık 500 bin öğrenci artışı nedeniyle çok sorun yaşanacağı sıklıkla dile getirilmişti. Bu sıkıntıların üzerine küresel ölçekte yaşanan Covid-19 salgınının başlaması sürecin çok daha sıkıntılı geçeceği yönünde kimi endişelere yol açmıştı. Ancak, yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) süreci başarılı bir şekilde tamamladığını ortaya koydu. Bu yazıda 2020 LGS ilk yerleştirme sonuçları kısaca değerlendirilecektir.

10.08.2020Eğitim
LGS sonuçları açıklandı... 181 öğrenci 500 tam puan aldı

LGS sonuçları açıklandı... 181 öğrenci 500 tam puan aldı

MEB tarafından LGS kapsamında 20 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları 'meb.gov.tr' adresinden açıklandı. MEB'in yayımladığı Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporı'na göre, sınava 42 farklı ilden katılan 181 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Sınavda elde edilen bulgular, kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduğunu gösterdi. Sonuçlar, sınav performansı ile öğrencilerin okuldaki başarılarının aynı şekilde değiştiğini ve güçlü bir bağlantıya sahip olduğunu gösterdi.

16.07.2020Eğitim
Online staj yapılabilecek

Online staj yapılabilecek

Staj zorunluluğu bulunan bölümlerde okuyanlar üniversitelerden nasıl mezun olacak? Çok sayıda soru gelen bu konuyu YÖK’e sordum. YÖK isteyen üniversitenin online staj da yaptırabileceğini açıkladı.

6.06.2020Eğitim
Sevinç Kolejinin geliştirilmiş sistemiyle dünya standartlarında eğitim

Sevinç Koleji'nin geliştirilmiş sistemiyle dünya standartlarında eğitim!

34 yıllık deneyimi ve istikrarlı başarıları sayesinde markalaşmış olan Sevinç Koleji, dünyadaki yenilikleri uygulayarak uluslararası standartlarda eğitim veriyor.

18.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Yazık oldu Türkçeye!

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde orta dereceli okullarda öğretilecek seçmeli yeni yabancı dillerin arasında Türkçe de olabilirdi. Ama olmadı. Çince, Arapça, Portekizce, Lehçe olmasına karar verildi.

15.07.2021

Yükselen yıldız meslek liseleri

LGS sonuçlarına göre bu yıl meslek liselerinin yıldızı parladı. Pandemi boyunca dezenfektan ve maske üretimleriyle öne çıkan mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısı, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40 arttı.

11.08.2020

OnlIne staj yapılabilecek

Staj zorunluluğu bulunan bölümlerde okuyanlar üniversitelerden nasıl mezun olacak? Çok sayıda soru gelen bu konuyu YÖK’e sordum. YÖK isteyen üniversitenin online staj da yaptırabileceğini açıkladı.

6.06.2020