EKSTRA
MENÜ

Günlükler

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 362 haberi bulunmuştur.

Günlükler Haberleri

‘İstiklal’ sergisi İzmir’e taşındı

‘İstiklal’ sergisi İzmir’e taşındı

Daha önce İstanbul ve Ankara’da izleyicilerden yoğun ilgi gören ‘Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal Sergisi’, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İş Bankası işbirliğiyle İzmir’e taşındı.

17.09.2021Kitap Sanat
5 bin mahkûma ne oldu İşte o işkencehane Afganistandaki Guantanamo...

5 bin mahkûma ne oldu? İşte o işkencehane! Afganistan'daki Guantanamo...

Hürriyet, işkence iddialarıyla gündeme gelen Afganistan’daki Bagram Cezaevi’ni görüntüledi. Guantanamo ve Ebu Gureyb gibi işkencelerle anılan, ABD çekilmeden önce 5 bin mahkûmun kaldığı Bagram Cezaevi’nde mahkûmların kaldığı koğuşları, tek kişilik hücreleri ve işkence odalarını görüntüledik. Şimdi koridorlarında Amerikan askerleri yerine Taliban güçlerinin dolaştığı cezaevinde mahkûmların yattığı yer yatakları, çamaşırları, ailelerine yazdıkları mektuplar olduğu gibi duruyor...

4.09.2021Dünya
Ardahanda günlerdir süren bir günlüklerin ölüm uçuşu sona erdi

Ardahan'da günlerdir süren "bir günlükler"in "ölüm uçuşu" sona erdi

Ardahan'da, "bir günlükler" ve "mayıs sinekleri" olarak adlandırılan, kelebeği andıran canlıların, yaklaşık 10 gün boyunca devam eden ve "ölüm uçuşu" denilen son uçuşları tamamlandı.

10.08.2021Haber
10 gündür devam ediyordu Ölüm uçuşu sona erdi

10 gündür devam ediyordu! 'Ölüm uçuşu' sona erdi

Ardahan'da, "bir günlükler" ve "mayıs sinekleri" olarak adlandırılan, kelebeği andıran canlıların, yaklaşık 10 gün boyunca devam eden ve "ölüm uçuşu" denilen son uçuşları tamamlandı.

10.08.2021Gündem
Başyapıtların efendisi Dostoyevski 200 yaşında

Başyapıtların efendisi Dostoyevski 200 yaşında

Dünya edebiyatında en özgün, en tanınmış, kendisinden sonraki kuşakları en çok etkileyen yazarların başında hiç şüphe yok ki, 200. doğum yılı vesilesiyle andığımız Dostoyevski gelir. Devlet tarafından tehlikeli, aydınlar tarafından gerici bulunarak ülkesinde sessizlikle kuşatılan Dostoyevski, ‘Suç ve Ceza’, ‘Karamazof Kardeşler’, ‘Budala’, ‘Ecinniler’ gibi başyapıtlarını bu kuşatılmışlığın öfkesiyle yazmıştı. İnsan psikolojisinin derinliklerine inme kaygıları Dostoyevski’yle başlar. Bu öylesine bir derinliktir ki, Freud’un teorilerini bile etkileyecektir.

6.08.2021Kitap Sanat
Üvey baba tacizini günlük ortaya çıkardı Nefsime hakim olamadım dedi, iyi hal indirimi uygulandı

Üvey baba tacizini günlük ortaya çıkardı! 'Nefsime hakim olamadım' dedi, iyi hal indirimi uygulandı

İzmir'in Bornova ilçesinde 16 yaşındaki kız çocuğu A.B.B., üvey babası Engin O.'nun (40) tacizine uğradı. Tacizi, küçük kızın günlüğü ortaya çıkardı. A.B.B.'nin günlüğünde birçok kez cinsel tacizi yazdığı ortaya çıktı. İntihar etmeyi bile düşünen A.B.B.'nin hem ifadelerinden hem de günlükten tacizin ortaya çıkmasının ardından anne J.O.'nun şikayeti üzerine Engin O. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkemede "Nefsime hakim olamadım" diyen Engin O. iyi hal indirimiyle 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2.08.2021Gündem
Başkalarının günlüklerini okumak

Başkalarının günlüklerini okumak

Yazar, fotoğrafçı, aktivist Susan Sontag’ın günlükleri ve defterleri ölümünden sonra kitap olup raflara dizildi. “Yazar günlüklerinin basılmasını hakikaten ister miydi?” sorusu kalbimizde, Susan Hanım’ın politikadan kalp kırıklığına, New York’un kültür sanat ortamından kendi bacaklarına dair yazdıklarını iştahla okuyoruz...

25.06.2021Kitap Sanat
Günlük Nedir Ve Ne İşe Yarar Günlüğün Faydaları Ve Özellikleri

Günlük Nedir Ve Ne İşe Yarar? Günlüğün Faydaları Ve Özellikleri

Herkesin, başkalarının fikirleri hakkında endişelenmeden nasıl hissettiğini tartışmak için güvenli bir alana ihtiyacı vardır. Bu yüzden günlük tutmak oldukça rahatlatıcı bir eylemdir. Peki, günlük nedir, nasıl tutulur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Araştırma
Honor 50 Serisi akıllı telefonlar tanıtıldı

Honor 50 Serisi akıllı telefonlar tanıtıldı

Honor, yeni akıllı telefon serisi Honor 50’yi Çin’de satışa sundu. Tasarımı ve kamera özellikleriyle dikkat çeken Honor 50 serisi, Çin’den sonra diğer ülkelerde de satışa sunulacak.

17.06.2021Teknoloji
Milyonlarca kişi buraya yatırım yapıyor Bir balon mu yoksa kazanç kapısı mı

Milyonlarca kişi buraya yatırım yapıyor! Bir balon mu yoksa kazanç kapısı mı?

Dijital tabanlı sanat eserleri olan NFT sanat eserleri gün geçtikçe büyüyen bir kitleye sahip. Dudak uçuklatan rakamlara satılan eserler tabloların yerini almaya hazırlanıyor. Şimdiden müzayede evleri NFT satışlarını eserlerin arasına ekledi. Ancak kripto paralar düşüş eğilimindeyken NFT'ler de etkilenecek mi, bir balon mu yoksa geleceği olan bir yatırım mı? İşte detaylar...

21.05.2021Ekonomi
Günlük Nedir Ve Nasıl Yazılır Günlük Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Günlük Nedir Ve Nasıl Yazılır? Günlük Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Günce ya da günlük olarak adlandırılan edebi metinler bireyin tüm gün boyunca başından geçenleri ve yaptıklarını kaleme aldığı yazılardır. Oldukça sade bir dille ve samimi bir havada yazılan günlükler yazıldıkları zamanlar için önemli belge özelliğini taşırlar. Günlük nedir ve nasıl yazılır, günlük yazım kuralları ve örnekleri nelerdir tüm detaylarıyla derledik.

5.05.2021Araştırma
Otobiyografi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Otobiyografi Nasıl Yazılır Ve Nelere Dikkat Edilir

Otobiyografi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Otobiyografi Nasıl Yazılır Ve Nelere Dikkat Edilir

İnsanların pek çoğu hayat hikâyelerini yazıya dökmek istediği bilinmektedir. Özellikle bu durumun nedeni geçmişten geleceği kendileri hakkında bir iz bırakılabilmesidir. Bu nedenle pek çok bireyin aklına Otobiyografi nedir ve özellikleri nelerdir? Otobiyografi nasıl yazılır ve nelere dikkat edilir? Soruları gelmektedir. Bu ve benzeri soruların cevabı sizler için derledik.

3.05.2021Araştırma
NFT çılgınlığı sürüyor Rekor gelir mi... Dünyanın gözü bu satışta

NFT çılgınlığı sürüyor! Rekor gelir mi... Dünyanın gözü bu satışta

Dijital tabanlı sanat eserleri olan NFT'lerle ilgili çılgınlık sürüyor. Dudak uçuklatan rakamlara satılan eserler tabloların yerini almaya mı hazırlanıyor sorusu sürerken Christie's müzayede evi yeni NFT müzayedesini duyurdu. Çığır açacak satış olarak nitelendirilen müzayedede yine rekor kırılır mı sorusu akıllara geliyor.

21.04.2021Ekonomi
Endişe ve neşe ele ele

Endişe ve neşe ele ele

Ciara Gavin’in incelikli bir mizah ve duyarlılıkla kaleme aldığı ‘Birazcık Endişeli’, konuya birbirinin zıddı iki arkadaş üzerinden yaklaşıyor. Böylelikle hem empatinin yolunu açıyor hem de alternatif bakışlar sunmuş oluyor.

1.04.2021Kitap Sanat
Günther Anders’in “Günlükler”i ilk kez Türkçede

Günther Anders’in “Günlükler”i ilk kez Türkçede

 Aktivist kimliğiyle de öne çıkan filozof Günther Anders'in “Umutsuzsam Bana Ne! Değilmişim Gibi Devam!” adlı “Günlükler”i ilk kez Türk okuruyla buluşuyor. Herdem Belen ve Hüseyin Ertürk çevirisiyle bu hafta raflardaki yerini alan kitapta Anders, elli yıl boyunca hep başkaları için gözlemlediğini, aldığı notları asla kendisi için yontmadığını vurguluyor. Kitap, İthaki Yayınları arasından piyasaya çıktı.

24.03.2021Keyif
Okyanusta bir damla: Oya Baydar

Okyanusta bir damla: Oya Baydar

Oya Baydar yaşlanma deneyimini, korona günlerine denk gelen son bir sene içinde yazıya döktü. Ortaya ‘80 Yaş/Zor Zamanlar Günlükleri’ çıktı. Yazarın hem siyaset ve edebiyatla dolu dolu geçen kendi yaşam yolculuğuna bakışını hem korona sürecine dair his ve deneyimlerini hem de geleceğe dair öngörülerini içeriyor ‘Günlükler’. Oya Baydar’ın yaşlılık evresine ve içinden geçtiğimiz günlere dair açık sözlü, geniş ufuklu ve esprili diliyle aktardığı düşüncelerini, sanal ortamda kendisiyle bir araya gelerek konuştuk. Yaşlanma deneyimini kaleme alırken bir yandan da yaşamının muhasebesini çıkaran Baydar, “Her yazdığımız okyanusa bıraktığımız minicik damladır, ben de kendi minik damlamı akıttım diye düşünüyorum” diyor.

4.02.2021Kitap Sanat
İsveçli hemşire, 1 hafta boyunca ıssız adada 60 filmi tek başına izleyecek

İsveçli hemşire, 1 hafta boyunca ıssız adada 60 filmi tek başına izleyecek

İsveçli hemşire Lisa Enroth, salgın sebebiyle sinema salonlarında gösterilmeyecek Goteborg Film Festivali'nin 60 filmlik programının tamamını tek başına ıssız bir adadaki deniz fenerinden izleyeceği yarışmayı kazandı. Hemşire Enroth, dünyanın dört bir yanından başvuran 12 bin kişiyi geride bırakarak yarışmayı kazandı.

31.01.2021Dünya
Avustralya’da şair Paterson’a ait 120 yıllık çikolata bulundu

Avustralya’da şair Paterson’a ait 120 yıllık çikolata bulundu

Avustralya’da 1900’lü yıllarda yaşamış ikonik şair Andrew Barton “Banjo” Paterson’a ait bir kutunun içinde 120 yıllık çikolata bulundu.

24.12.2020Dış Haberler
Onat Kutlar’ın kayıp günlüğünün ilginç hikâyesi

Onat Kutlar’ın kayıp günlüğünün ilginç hikâyesi

Bir arkadaşımın bitpazarında bulup bana verdiği, Cönk dergisinin 1 Ocak 1989 tarihli sayısında ‘Bir Günlük Sahibini Arıyor’ diyerek bir bölümünü yayımladıktan sonra gerçek sahibi Onat Kutlar’a verdiğimiz defter, ‘Kül-Günlükler’ adıyla Kırmızı Kedi Yayınları tarafından kitap olarak yayımlandı. 1962 yılında, henüz 26 yaşındayken Paris ve Avrupa’nın farklı şehirlerinde tuttuğu günlükte Kutlar, edebiyattan, mimariden, sanattan güçlü bir entelektüel bakışla söz ediyor.

18.12.2020Kitap Sanat
“Pandemide yaşlıların kontrol duygusu değişiyor”

“Pandemide yaşlıların kontrol duygusu değişiyor”

Pandeminin yaşlılar üzerindeki psikolojik etkisi üzerine değerlendirmede bulunan Gerontolog F. Sıla Ayan, “Pandemiyle birlikte yaşlı insanların günlük rutinleri, aldıkları bakım ve destek, sosyal olarak bağlı kalma yetenekleri ve kontrol duygusu günbegün değişiyor” dedi.

24.11.2020Sağlık
Edebiyat nedir Edebiyat akımları nelerdir

Edebiyat nedir? Edebiyat akımları nelerdir?

Edebiyat kelimesinin birden fazla anlamı bulunmaktadır. Bunlardan ilki belli bir konuda yayınlanmış kitap veya yazılı yayınlar anlamına gelmektedir. İkincisi özellikle üstün veya kalıcı sanatsal değeri bulunan yazılı eserleri ifade etmektedir. İşte Edebiyat akımları ile ilgili merak edilenler.

27.09.2020Araştırma
7. Sınıf Türkçe Söyleşi Ve Günlük konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Söyleşi Ve Günlük konu anlatımı

Günlük, otobiyografik özellikler taşıyan bir düz yazı türüdür. Birçok yazarın ve ünü ismin tuttuğu günlükler kitaplaştırıldı ve okuyucularıyla buluştu. Söyleşi ise iki kişinin belli bir konu hakkında düşüncelerini sohbet havası içerisinde anlatan düz yazılardır. 7. sınıflar için söyleşi ve günlük konusunu anlattık.

14.09.20207. SINIF
Pandemide sonbahar sezonu açıldı

Pandemide sonbahar sezonu açıldı!

Tıpkı geçen ilkbahar ve yaz gibi öncekilere hiç benzemeyen bir sonbahar bizi bekliyor. Pandeminin sebep olduğu zor günlere katlanmanın en güzel yolu kültür-sanat ve eğlenceden geçiyor. Ancak sinema salonlarını, tiyatroları, etkinlik mekânlarını doldururken, yeni mekânları denerken sosyal mesafeyi ve maskeyi unutmamalıyız.

Kafka’nın ‘Dönüşüm’ünden ilhamla

Kafka’nın ‘Dönüşüm’ünden ilhamla

Gedik Sanat, Franz Kafka’nın Gregor Samsa karakterinden ilhamla edebiyat, felsefe, müzik ve heykel gibi farklı disiplinleri buluşturan ‘Dönüşüm’ projesini hayata getiriyor.

11.09.2020Kitap Sanat
Kelebeklerin ölüm uçuşu görsel şölene dönüştü

Kelebeklerin "ölüm uçuşu" görsel şölene dönüştü

Ardahan'da Kura Nehri kıyısında yüz binlerce beyaz kelebeğin her yıl tekrarlanan ve adeta görsel şölene dönüşen "ölüm uçuşu" beş gündür artarak devam etti.

20.08.2020Gündem
Yankı mı ayna mı

Yankı mı ayna mı?

Didier Anzieu imzalı Beckett biyografisini okurken hem bir ikilemde hem de bir yöntem arayışı içinde kalıyorum. Yazar, günlükler aracılığıyla ve psikanaliz yoluyla Beckett’e yöneliyor.

3.07.2020Kitap Sanat
Pandemiye özel ‘Sözsüz Günlükler

Pandemiye özel ‘Sözsüz Günlükler'

Gedik Sanat tarafından pandemi günlerine özel başlatılan ‘Unvoiced Diaries - Sözsüz Günlükler’ projesi kapsamında, önemli sanat kurumlarında eğitim veren veya halen eğitimlerini sürdüren 24 Türk besteci, solo keman için beste yaptı. Projeye dahil olan sanatçılar, Gedik Sanat’ın sosyal medya kanallarında canlı yayınlarla izleyiciyle buluşuyor.

30.06.2020Kitap Sanat
Bir Osmanlı subayının gözünden savaş ve esaret

Bir Osmanlı subayının gözünden savaş ve esaret

Serkan Erdal ve Hasan Demirci’nin ortak çalışması ‘Bir Osmanlı Subayının Esaret Günlükleri’ Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde ‘mülazım-ı evvel’ rütbesiyle görev yapmış ve Ruslara esir düşmüş Hüseyin Hamit Efendi’nin günlüklerinden oluşuyor.

19.06.2020Kitap Sanat
Koronavirüs Sürecinde Sağlam Bir Psikoloji İçin Neler Yapmalıyız

Koronavirüs Sürecinde Sağlam Bir Psikoloji İçin Neler Yapmalıyız?

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını ülkemizde de yaşanıyor. Koronavirüs salgını sırasında yayılmayı önlemek amacıyla, bir takım önlemler alınıyor. Bu alınan önlemlerin başında yayılma hızını engellemek için insanları yakın temastan uzak tutmak geliyor. Diğer insanlarla aramıza mesafe koymak, uzak kalmak, sosyal bir varlık olarak bizleri, en çok da sosyalleşmenin önem kazandığı ergenlik çağındaki gençleri etkiliyor.

20.04.2020İyi Yaşam
Osmanlı’da rüya anlatıları ‘kariyer’ üzerine yoğunlaşıyordu

Osmanlı’da rüya anlatıları ‘kariyer’ üzerine yoğunlaşıyordu

Oxford Üniversitesi öğretim üyesi, erken modern Osmanlı kültür tarihçisi Aslı Niyazioğlu ‘17. yüzyıl İstanbul’unda Rüyalar ve Hayatlar’ adlı kitabında Osmanlı entelektüel hayatına rüya âleminden bakıyor. Yaşayanlarla ölülerin dünyaları arasındaki ilişkiler ağını araştıran Niyazioğlu ile kitabı vesilesiyle Osmanlı döneminin rüya âlemine daldık...

14.04.2020Kitap Sanat
Günlükler yerine artık  sosyal medya hesaplarını inceliyorlar

Günlükler yerine artık sosyal medya hesaplarını inceliyorlar

Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharının ardından, Rabia Naz ve Gülistan Doku vakalarında olduğu gibi psikolojik otopsi kavramı gündeme geldi. Adli alanda çalışanların dahi pek aşina olmadığı bu kavramı uzmanlara sorduk.

26.01.2020Hürriyet Pazar
Son dakika haberler: PKK elebaşı Karayılan’ın talimatını itiraf etti

Son dakika haberler: PKK elebaşı Karayılan’ın talimatını itiraf etti!

Adana'da YPG/PKK soruşturmasında örgütün şifreli haberleşme için WhatsApp üzerinden özel ‘emoji’ şifreleri oluşturduğunu itiraf eden Suriye uyruklu kadın terörist, ifadesinde terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın DEAŞ ile iş birliği yapılması yönünde verdiği talimatları da anlattı. Suriyeli Miray H'nin ifadesinde ‘PKK/KCK/PYD/YPG olarak DEAŞ'ın yapacağı eylemlere gerek mühimmat, gerek milis-işbirlikçi olmak üzere destek verilmesi gerektiği, 'Cemal' kod adlı Murat Karayılan tarafından yazılan ve bize okunan mektubun içeriğinde geçmiştir’ dediği öğrenildi.

28.11.2019Gündem
Tarihi baştan yazdıracak günlükler

Tarihi baştan yazdıracak günlükler

Sovyetler’in 1932-1943 arasındaki Londra Büyükelçisi İvan Mayski’nin tesadüf eseri bulunan günlükleri, tarih profesörü Gabriel Gorodetsky tarafından ‘Stalin ile Churchill Arasında’ adıyla kitaplaştırıldı. 2. Dünya Savaşı’na giden süreci anlatan doğrudan bir kaynak olan günlüklerle ilgili Gorodetsky, “Bu malzeme kullanılarak o dönemin tarihi yeni baştan yazılmalı” diyor.

4.11.2019Kitap Sanat
Anne Frank, hep 15 yaşında kaldı

Anne Frank, hep 15 yaşında kaldı

Nazi Almanyası‘nın işgali altındaki Hollanda‘da ailesiyle birlikte saklandıkları dönemde tuttuğu günlüğü, 60 dile çevrilerek dünyanın en çok basılan kitapları arasında yer alan Anne Frank, doğum yeri Frankfurt’ta düzenlenen çok sayıda etkinlikle anılıyor.

13.06.2019Avrupa
İstiklal Sergisi’ne rekor ziyaretçi

İstiklal Sergisi’ne rekor ziyaretçi

Eminönü'nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi’ndeki İstiklal Sergisi’nin günlük ziyaretçi sayısı bayramda 10 bini aştı.

7.06.2019Kitap Sanat
Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Türkiye İş Bankası Ankara’daki 90 yıllık üçüncü genel müdürlük binasını İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ne çevirdi. Müzede, Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar, bankanın tarihiyle birlikte ele alınıyor.

Cumhuriyetin kuruluşuna yolculuk

Cumhuriyetin kuruluşuna yolculuk

İstanbul Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi, Milli Mücadele’nin 100’üncü yılına özel bir sergi açtı: ‘İstiklal’. Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve mücadeleye destek veren Türk halkını anmak için hazırlanan sergide, tarihe ışık tutan bine yakın belge var. Madalyalar, gazeteler, fotoğraflar, haritalar, silahlar, projeksiyonlarla gösterilen kısa filmler ve hatta ‘Nutuk’un ilk baskısı bile burada... Ayrıca 23 Nisan’da çocuğunuzla sergiyi gezip, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

21.04.2019Seyahat
Kuvayi Milliye ruhu capcanlı

Kuvayi Milliye ruhu capcanlı!

Türkiye İş Bankası Müzesi, Milli Mücadele’nin 100. yılında ‘İstiklal’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesini; ‘On Yıllık Savaş’, ‘Mütareke ve İşgal’, ‘Direniş ve Kuvayı Milliye’, ‘Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa’, ‘Hukuk ve Taarruz’ ve ‘İstiklal ve Cumhuriyet’ başlıkları altında anlatıyor.

4.04.2019Kitap Sanat
Mektuplarla ‘sevgili Erdal’

Mektuplarla ‘sevgili Erdal’

Erdal Öz, kendisini sevgi ve iyilikten inşa etmiş, sağlığını sanki arkadaşlıkta bulan bir insan gibiydi. ‘Sevgili Erdal – Erdal Öz’e Mektuplar - 1. Cilt’te yazar ve şairler yazdığı mektuplarla Türkiye’deki yayıncılığın bu erdemler üzerinden dönüşümünü dile getiriyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Milli Mücadelenin 100üncü yılında İstiklal sergisi

Milli Mücadele'nin 100'üncü yılında 'İstiklal' sergisi

TÜRKİYE İş Bankası Müzesi, Atatürk’ün liderliğinde milletle el ele verilen Milli Mücadele’nin 100. yılında ‘İstiklal’ başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapmaya başladı.

26.03.2019Kitap Sanat
Milli Mücadelenin 100. yılında İstiklal Sergisi

Milli Mücadele'nin 100. yılında İstiklal Sergisi

TÜRKİYE İş Bankası Müzesi, Atatürk’ün liderliğinde milletle el ele verilen Milli Mücadele’nin 100. yılında ‘İstiklal’ başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapmaya başladı.

26.03.2019Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Su kaynaklarının canavarı göç, tarım, yapılaşma ve endüstri

Tekirdağ NKÜ ‘su uzmanı’ Prof. Dr. Halim Orta su kaynaklarını tehdit eden faktörleri anlatıyor:

21.05.2021

Tam kapanmada sınavlar için 15 kilit öneri

Yaklaşık 4 milyon öğrenci ve ailelerini ilgilendiren LGS ve YKS için geri sayım başladı. Ancak adaylar ve aileleri hazırlık konusunda kaygılı. Evlerde tam kapanmayı yaşadığımız bu dönemde neler yapılması gerektiğini Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu 15 adımda anlattı...

8.05.2021

Rafların yıldızları

Belki çoktan hatmettiniz, belki de aklınızda ama bir türlü okumaya fırsat bulamadınız. Her beğeninin zirvesinden önerilerim var: İster roman, ister inceleme, belki isterseniz tadı hiç eskimeyen, daha ‘zamansız’ bir kitap...

26.12.2020

Ne izlesem okusam dinlesem

Buckingham Sarayı’nda olup bitenleri ve kraliyetin bitmeyen dertlerini ekranlara taşıyan Altın Küreli “The Crown”, Margaret Thatcher ve Prenses Diana’nın da dahil olduğu 4. sezonuyla Netflix’te. Roberto Benigni’nin Geppetto’ya can verdiği “Pinokyo”, korku filmi arayanlara “Sıra Dışı” ve Luca Guadagnino’nun arzu üçlemesinin son halkası “Beni Adınla Çağır”, haftanın film seçenekleri... Haftanın albümü Santi & Tuğçe ikilisinin 4 şarkılık EP’si “A Twice Told Tale”, haftanın kitabı da Patti Smith’in yol günceleri ve fotoğraflarından oluşan “Maymun Yılı”.

13.11.2020

Katy Perry Güldürürken Düşündürüyor

Ağustos’un son günlerinde Katy Perry 6. stüdyo albümünü ‘Smile’ı yayımladı. 2017 senesinde yayımladığı ‘Witness’ albümünün üzerinden üç koca yıl geçse de meğer bu süre zarfında Katy Perry yakasında hayat pek de sakin geçmiyormuş.

10.09.2020

Her ev bir anaokuluna dönüşebilir

Yasaklara sıkı sıkıya uyduğumuz bu dönemde ilköğretim öğrencileri EBA sistemi üzerinden eğitim alabilirken, anaokulu öğrencilerinin böyle bir imkânı yok. Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Müdriye Yıldız Bıçakçı’ya evde bu yaş grubu için yapılabilecekleri sorduk.

18.04.2020

Edebiyat neye yarar?

Necip Tosun’un Edebiyat Atlası (*), edebiyat okuruysanız doğru yerde olduğunuzu, iyi bir edebiyat okuru değilseniz eksiğinizi irdeliyor.

30.11.2019

Hayattayken değerini bilelim

İNSANLARIN değerini hayattayken bilmeliyiz. Ve değer vermeliyiz. Gerçekten bu çok önemli...

4.07.2019

‘Garp cephesinde yeni bir şey yok’

Efendim, “Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”, Eric Maria Remarque’ın ünlü bir romanının ismidir.

26.06.2019