EKSTRA
MENÜ

George Orwell

George Orwell haberleri sayfasında güncel ve son dakika George Orwell hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 454 George Orwell haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair (d. 25 Haziran 1903, Bihar; ö. 21 Ocak 1950, Londra)[1] , 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanınır.

George Orwell Haberleri

Nihan Ünsal kimdir, kaç yaşında

Nihan Ünsal kimdir, kaç yaşında?

Nihan Ünsal, geçtiğimiz yıllarda Burak Sergen ile nişanlanmış ve akabinde uzun yıllar ilişki yaşamıştı. Çift geçtiğimiz haziran ayında nişanlılık sürecini evliliğe dönüştürmeye yönelik adım atmış ve dünyaevine girmişti. Peki, Nihan Ünsal kimdir, kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

6.10.2021Hayat
25 Haziran hangi burç ve burcu ne 25 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

25 Haziran hangi burç ve burcu ne? 25 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

İnsanlar doğdukları günlerle ilgili bilgi sahibi olmak isteyebilmektedir. 25 Haziran hangi burçtur? 25 Haziran yükseleni nedir? 25 Haziranda doğan insanların özellikleri nelerdir? 25 Haziran özel bir gün müdür? 25 Haziranda yaşanan tarihi olaylar nelerdir? 25 Haziranda doğan ünlüler kimlerdir? Sizler için 25 Haziran günü ile ilgili merak edilenleri derledik.

13.09.2021Burçlar
8 Haziran hangi burç ve burcu ne 8 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

8 Haziran hangi burç ve burcu ne? 8 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Gökyüzünde yer alan 12 takım yıldızına burç adı verilir. Astronomik olayların yaşandığı burçlar, kişilerin doğum tarihine göre verilir. 12 burç olması 12 ay olmasından kaynaklanır. Yani her bir ay için bir burç denk gelmektedir. 8 Haziran hangi burçtur? 8 Haziran yükseleni nedir? Bu tarihte hangi önemli olaylar yaşanmıştır? 8 Haziran'da doğmuş olan ünlü isimler var mıdır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

8.09.2021Burçlar
Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın

Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın!

Pandemi sezonu, yaz rehaveti derken durağan bir dönem geçiren yayın dünyası sonbaharla başlayan yeni sezona heyecan verici kitaplarla giriyor. Hürriyet Kitap Sanat’ın her sene hazırladığı yeni sezon dosyasında bu kez 29 yayınevinin, önümüzdeki üç ay içinde raflara çıkaracağı yerli-yabancı, edebiyat ve edebiyat dışı kitapları sizi bekliyor. Kitaplığınızı gözden geçirip yeni okumalara alan açmanın tam sırası...

26.08.2021Kitap Sanat
Utku Lomlu: Kadınlar arasındaki görünmez bağı kitaplarla görünür kılmayı amaçladım

Utku Lomlu: Kadınlar arasındaki görünmez bağı kitaplarla görünür kılmayı amaçladım

Grafik tasarımcı Utku Lomlu, orijinal kitap kapağı tasarımlarıyla tanınan bir isim. Tasarımcının Can Yayınları için hazırladığı ‘Klasik Kadınlar’ serisi, EdAwards (Avrupa Tasarım Ödülleri) Gold ödülüyle Avrupa’nın en iyi kapak tasarımı seçildi.

‘Uzaktan kumandalı yargıç düşünülemez’

‘Uzaktan kumandalı yargıç düşünülemez’

‘Özel hayata saygı’ sempozyumunda konuşan AYM Başkanı Arslan, “Hukuk devletinde, uzaktan kumandalı yargı da, yargıç da düşünülemez. Yargı mensuplarının şiarı akıl, ahlak ve adalet olmalıdır” dedi.

29.06.2021Gündem
Burak Sergenin eşi Nihan Ünsal kimdir, kaç yaşında

Burak Sergen'in eşi Nihan Ünsal kimdir, kaç yaşında?

Uzun süredir Nihan Ünsal ile nişanlı olan oyuncu Burak Sergen, sağlık durumunun iyileşmesinin ardından nikâh masasına oturdu. ‘Sadakatsiz’ dizisinde ‘Haluk’ karakterini canlandıran Burak Sergen, 11 Nisan’da evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış ve corona virüsü nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı Peki, Burak Sergen'in eşi Nihan Ünsal kimdir, kaç yaşında?

4.06.2021Magazin
Yapay zekayla duygu tanıma teknolojisi Uygurlar üzerinde denendi

Yapay zekayla duygu tanıma teknolojisi 'Uygurlar üzerinde denendi'

BBC'nin araştırmasına göre, duygu analizi için kullanılan yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi Sincan'daki Uygurlar üzerinde denendi.

26.05.2021Dünya
1984 kitabını kim yazmıştır 1984 kitabı özeti, konusu ve karakterleri

1984 kitabını kim yazmıştır? 1984 kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Günümüzde kitapseverlerin tercih ettiği birçok kitap vardır. 1984 kitabı da kitapseverlerin en çok tercih etmiş olduğu bir kitaptır. Hem yayın evlerinde hem de internet üzerinden en fazla satılan kitaplardan olan 1984 okunmaya değer kitaplardan biridir. 1984 kitabının kimin yazdığı ve kitabın karakterlerinin ne olduğu da merak konusu olmuştur. Peki 1984 kitabını kim yazmıştır? 1984 kitabı özeti nedir? İşte 1984 kitabı ile ilgili tüm bilgiler.

16.05.2021Araştırma
Deneme: Açık yazı

Deneme: Açık yazı

‘Sonra Hayat’, Onur Çalı’nın benzersiz öykücülüğünden de el almış bir denemeler toplamı. Salâh Birsel’den İlhan Durusel’e, George Orwell’dan Oktay Cevdet’e dek yazarlar, kitaplar üstüne, hem onlarla söyleşir hem hayata göz kırpar hem de okura armağanlar yollar gibi rahat, canım arkadaşım Enver Ercan’ın ‘eviçi Türkçesi’ dediği Türkçeyle yazılmış gibi tatlı mı tatlı denemeler.

16.04.2021Kitap Sanat
Gelecek burada, duyuyor musun

Gelecek burada, duyuyor musun?

Selçuk Artut ve Jeremy Woodruff’un 2018’den bu yana Berlin ve İstanbul’da düzenlediği Distopya Festivali, bu yıl ‘Distopya: Ses Sanatı’ adı altında Akbank Sanat’ta izleyiciyle buluşuyor. Sesin soyut halini vurgulayan sergide yer alan 15 çalışmanın 11’i, bu proje için özel olarak üretildi.

26.03.2021Kitap Sanat
Tahakküm, her yerde tahakkümdür…

Tahakküm, her yerde tahakkümdür…

Domingo Yayınları tarafından hazırlanan çizgi roman, George Orwell’ın 1945 tarihli kült eseri ‘Hayvan Çiftliği’ne görsel açıdan yeni bir kapı aralıyor. Son derece yetkin bir çizer olan Odyr’in desenleriyle bezenmiş klasik, böylece karşımıza ‘grafik roman’ formatında geliyor.

18.03.2021Kitap Sanat
Ütopyadan distopyaya dönüşen bir ada: Elia

Ütopyadan distopyaya dönüşen bir ada: Elia

Yılmaz Şener, ‘Elia’da dünya distopya edebiyatının kült eserlerindeki anlatılagelen kurulu sistemin hemen öncesine, distopik evrende ilk anlarda olabileceklerin araştırmasına girişiyor. ‘Cesur Yeni Dünya’da uyuşturucu maddeler, ‘1984’te işkence, ‘Fahrenheit 451’de televizyonla oluşturulan ‘mutlu bireyler’in yanına mutsuz bir ‘ada’ bırakıyor.

19.02.2021Kitap Sanat
Online kitap satışında yüzde 26’lık artış

Online kitap satışında yüzde 26’lık artış

Online kitap alışveriş platformlarından Kidega, 2020 yılı kitap alışveriş verilerini açıkladı. 2020’de online kitap alışverişlerinde sepet ortalaması yüzde 48 artarken sipariş tutarı bazında yüzde 26’lık bir artış gerçekleşti. Yılın en çok satan kitabı ise Jose Saramago’dan ‘Körlük’ü oldu.

21.01.2021Kitap Sanat
Trumpa şok üstüne şok: Twitterdan sonra bir yasak daha

Trump'a şok üstüne şok: Twitter'dan sonra bir yasak daha!

Kanlı Kongre baskını sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını geçici olarak donduran Twitter'dan ikinci darbe geldi. Sosyal medya platformu Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı. Ancak ABD merkezli teknoloji şirketlerinin Trump'a indirdiği darbeler bununla da kalmadı: Trump, destekçilerinin de yoğun olarak kullandığı Parler adlı sosyal medya hesabından paylaşım yapınca bir büyük şok daha yaşadı. İşte sosyal medyada yaşanan ilginç gelişmelerin tüm detayları...

9.01.2021Dünya
Kapınıza kadar gelen küçük mutluluklar

Kapınıza kadar gelen küçük mutluluklar

Bu yıl her zamankinden farklı bir yılbaşı geçireceğiz. Bu demek değil ki sevdiklerimizi hediyelerle mutlu etmekten vazgeçmek zorundayız... Yeni yıl hediyelerini erkenden planlayıp evlerine ulaştırabiliriz. Hatta onları mutlu ederken bir yardım kuruluşuna bağış yapıp başka hayatlara da dokunabiliriz. Seçim işini kolaylaştırmak için alanında uzman ve ünlü isimlere yeni yıl hediyesi önerilerini sorduk.

Hayvan Çiftliği kitabını kim yazmıştır Hayvan Çiftliği kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Hayvan Çiftliği kitabını kim yazmıştır? Hayvan Çiftliği kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Okuyucunun ilgisini çeken okudukça tekrar okuma hissi uyandıran kitaplardan birisi olan Hayvan Çiftliği kitabı ülkemizde rağbet gören kitaplar arasındadır.

6.10.2020Araştırma
Fabl nedir ve ne demek Kısa fabl örnekleri

Fabl nedir ve ne demek? Kısa fabl örnekleri

Fabl nedir ve ne demek, kısa fabl örneklerinden birkaç tane metin nasıl verilir, Türk edebiyatındaki ilk fabl örneği nedir, fabl manzum öykülerden midir, dünyadaki en ünlü fabl yazarları kim veya kimlerdir, gibi daha birçok soruya yanıt veren bilgileri sizler için derledik.

2.10.2020Araştırma
En iyi kitaplar listesi - Mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikaye kitabı önerisi

En iyi kitaplar listesi - Mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikaye kitabı önerisi

Kitaplar okuyucunun farklı hayatları görmesine, farklı düşünceleri öğrenmesine, yeni bilgiler öğrenmesine olanak sağlar. Kitaplar birçok insanın dostudur. Dünya üzerinde en çok okunan ve en iyi roman ve hikâyeler hangileridir? İşte mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikâyelerin listesi.

28.09.2020Yaşam
Patronunuzun hakkınızda ne kadar çok şey bilmesi gerekiyor

Patronunuzun hakkınızda ne kadar çok şey bilmesi gerekiyor?

Giderek daha çok sayıda çalışan iş yerlerine dönerken, birçok işveren çalışanlarını kontrol etmek için, ateş ölçümlerinden bilekliklere dek farklı yöntemler kullanmaya başladı.

1.07.2020Teknoloji
Pandemide edebiyata sığındık

Pandemide edebiyata sığındık

Eve kapandığımız pandemi döneminde en çok satış edebiyat kitaplarında oldu. Edebiyat kitaplarının satışı yüzde 10 artarken inceleme-araştırma kitaplarının satış oranı azaldı.

29.06.2020Kitap Sanat
George Orwell doğum gününde anılıyor - George Orwell sözleri

George Orwell doğum gününde anılıyor - George Orwell sözleri

İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden George Orwell doğum gününde kitaplarından alıntılarıyla anılıyor. George Orwell  21 Ocak 1950 tarihinde Londra'da hayata veda etmiş, ardında on adet kitap ve sayısız makale bırakmıştır. İşte Hayvan Çiftliği kitabıyla tanınan George Orwell'in hayatı ve sözlerinden derlemeler...

25.06.2020Gündem
Dengeli beslenin, 8 saat uyuyun

Dengeli beslenin, 8 saat uyuyun

Koronavirüs nedeniyle okullar uzaktan eğitim verirken, evde de ailelere büyük iş düşüyor. İşte bu süreçte neler yapılabilir? Hangi yaş grubuyla nasıl vakit geçirilebilir. Uzmanlar, sınava hazırlanan öğrencilere, dengeli beslenmeyi ve günde sekiz saat uyumayı öneriyor.

9.04.2020Eğitim
Koronavirüs kitlesel gözetim ve veri toplama sistemlerini güçlendiriyor

'Koronavirüs kitlesel gözetim ve veri toplama sistemlerini güçlendiriyor'

Koronavirüs, Covid-19 salgınıyla mücadelede bazı ülkeler vatandaşlarının sağlık durumlarını takip edebilmek için dijital teknolojiye başvurdu.

2.04.2020Teknoloji
Sporun ünlüleri korona günlerinde ne yapıyor, neleri tavsiye ediyorlar

Sporun ünlüleri korona günlerinde ne yapıyor, neleri tavsiye ediyorlar?

Okan Buruk, Güntekin Onay ve Neslihan Demir’le teleröportaj...

30.03.2020Futbol
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Çocuklar canavar peşinde yetişkinler Çalıkuşu

Çocuklar 'canavar peşinde' yetişkinler 'Çalıkuşu'

2019 yılında halk kütüphanelerinden en çok ödünç alınan kitapların listesi açıklandı. Çocuk edebiyatında Adam Blade’in ‘Canavar Peşinde’ kitabı, yetişkin edebiyatında ise Reşat Nuri Güntekin’in ‘Çalıkuşu’ en çok ödünç alınan kitaplar oldu.

27.03.2020Gündem
Vazgeçmek de bulaşıcıdır, direnmek de

Vazgeçmek de bulaşıcıdır, direnmek de

Beklenen roman nihayet geldi. 35 yıl önce yazılmış olmasına rağmen damgasını bugünlere vuran, yazarı Margaret Atwood’u yıllar sonra en çok okunan yazarlar listesine sokan başyapıt ‘Damızlık Kızın Öyküsü’nün devamı niteliğindeki ‘Ahitler’ artık Türkçede. Hem de bir virüsün bizleri bir distopyaya sıkıştırdığı günlerde...

26.03.2020Kitap Sanat
2020 yılına gelişim kitapları okuyarak başladık

2020 yılına gelişim kitapları okuyarak başladık

Amazon Türkiye, bünyesinde en çok satan kitapları açıkladı. Birçok eserin yer aldığı Kitap kategorisinde, Ocak-Şubat aylarında en çok satan kitap Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü adlı eseri oldu.

4.03.2020Teknoloji
Atakan kimdir Filozof Atakan Kayalar nereli ve nasıl gündeme geldi

Atakan kimdir? 'Filozof' Atakan Kayalar nereli ve nasıl gündeme geldi?

Son günlerin gündemdeki isimleri arasında yer alan Atakan Kayalar, internet üzerinden de en çok araştırılan kişiler arasında yer alıyor. Bir alışveriş merkezinde kitap okurken Fethi Çağıl isimli bir vatandaş tarafından fark edilen Atakan Kayalar, sosyal medya paylaşımının ardından merak uyandırmaya başladı. Peki, filozof Atakan kimdir ve nasıl gündeme geldi? İşte, çok sayıda kitap okuması nedeniyle filozof lakabını alan Atakan hakkında bazı bilgiler

23.02.2020Gündem
Atakan Kayalar kimdir ve kaç yaşında Filozof Atakan annesi ile DHAya konuştu

Atakan Kayalar kimdir ve kaç yaşında? 'Filozof Atakan' annesi ile DHA'ya konuştu

Sosyal medyada yayınlanan bir video ile tanınan Atakan Kayalar, internette en fazla araştırılan isimler arasında yer aldı. 250 kitap okuduğunu dile getiren Atakan Kayalar, küçük yaşta olmasına rağmen felsefe kitaplarına olan ilgisi ve söylemleri ile Twitter'da 'Filozof Atakan' olarak anılmaya başlandı. Türkiye'nin gündeminde yer alan 'Filozof Atakan ve annesi DHA muhabirine açıklamalar yaptı. Peki, Atakan Kayalar kimdir ve kaç yaşında? İşte, Atakan Kayalar'ın yaşı ve hayatıyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

20.02.2020Gündem
Türkiye Filozof Atakanı tartışıyor... Oyun da oynamayı unutma

Türkiye 'Filozof Atakan'ı tartışıyor... Oyun da oynamayı unutma

Ciddi bakışları, üzerindeki yeleği ve ‘Felsefe konuşalım’ diye başladığı konuşmasıyla girdi hayatımıza 10 yaşındaki Atakan ve Türkiye’nin gündemine oturdu. Atakan için sosyal medyada “Cumhurbaşkanı adayım”, “Türkiye’nin parlak geleceği” ve “Benden çok biliyor” diye yazan da oldu, “Zekâsından korktum” ve “Samimi bulmadım” yazan da. Psikolog, psikiyatrist ve akademisyenler Atakan’ın öncelikle çocukluğunu yaşaması gerektiğini söylüyor, “Ancak potansiyeli de doğru değerlendirilmeli” diye ekliyorlar.

20.02.2020Gündem
Son dakika haberler: İşte herkesin konuştuğu Filozof Atakan: Kitap okuyun…

Son dakika haberler: İşte herkesin konuştuğu 'Filozof Atakan': Kitap okuyun…

Türkiye 10 yaşındaki Atakan Kayalar'ı sosyal medyada paylaşılan görüntüsüyle tanıdı. Avcılar Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu beşinci sınıf öğrencisi Kayalar, son 5 ayda 250'den fazla kitap okuduğunu söyledi.

19.02.2020Gündem
Çinin akıllı şehirlerinin vatandaşına maliyeti ne

Çin'in akıllı şehirlerinin vatandaşına maliyeti ne?

Çin'in akıllı şehirleri bu alanda dünya liderliğine sahip. Peki bu kentlerde kurulan gözetleme teknolojileri, kent sakinlerinin yaşam kalitesini mi arttırıyor yoksa üzerlerindeki baskıyı mı?

25.12.2019Teknoloji
Kölnün Çin anlaşması iptal

Köln'ün Çin anlaşması iptal

Almanya Ligi ekiplerinden Köln, Çin'in baskılarını protesto için daha önce bu ülkeyle varılan futbol akademisi anlaşmasını iptal etti.

19.12.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Site içinde hayvan beslemenize karışamazlar

Bu aralar ne yazık ki öyle çok karşılaşıyoruz ki bu soru ve sorunla:“Site içinde kedi ve köpekleri beslememe izin vermiyorlar, şikayet edeceklerini, hatta evden çıkaracaklarını söylüyorlar, ne yapmalıyım, haklarım nelerdir?”

14.09.2021

İmkansız bir aşk hikâyesi

Emina Temel’in yazdığı “Assolist”, 1980’lerin İstanbul’unda geçen bir yasak aşk hikâyesi.

11.08.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Yeşilçam filmlerine de göz kırpmaya başlayan Netflix, Kemal Sunal’ın 12 filmini kataloğuna ekledi. Obam çiftinin yapımcılığında hazırlanan müzik ve animasyon dizi “We The People” ve yönetmenin hayranlarının kaçırmayacağı “Andrey Tarkovski: Bir İbadet Olarak Sinema” belgeseli haftanın diğer ekran seçenekleri. Güneş Özgeç’in mistik sularda gezinen ritmik şarkısı “Bence Gerçek Hepsi” de haftanın müzik tavsiyesi.

2.07.2021

Usta kalemden aşkın halleri

Profil Yayıncılık aşk estetiği alanında yeni bir çalışmayı dikkatimize sunuyor...

5.05.2021

Halide Edib’in bilinmeyen fotoğrafları

Geçen hafta sevgili İpek Çalışlar’ı aradım çünkü “Halide Edib-Biyografisine Sığmayan Kadın”, YKY imzasıyla tekrar yayımlandı.

10.02.2021

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Bu hafta ekranlar usta isimlerin yeni filmleriyle parlıyor. Justin Timberlake ve Juno Temple’ı üç yıl sonra yeniden buluşturan drama “Palmer”, Denzel Washington, Rami Malek ve Jared Leto’lu polisiye gerilim “The Little Things” ve Carey Mulligan, Ralph Fiennes ile Lily James’in başrollerinde olduğu roman uyarlaması “The Dig”, haftanın en merak uyandıran yapımları. Hafta sonunu tiyatro ile geçirmek isteyenlere Onur Ünsal’ın tek kişilik oyunu “Babamı Kim Öldürdü”yü öneririz. Avanzade Mehmed Süleyman’ın Osmanlı ve İstanbul mutfağından sıradışı tarifleri buluşturan kitabı “Aile Aşçısı”, gastronomi tutkunlarının arşivine girmeyi bekliyor.

29.01.2021

Mesajınızı alayım

Eğer 2021’de olduğumuzu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında hepimiz 1984’teyiz! George Orwell’in o meşhur romanındaki 1984’te...

15.01.2021

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Regına King’in övgülerle karşılanan ilk yönetmenlik denemesi “One Night in Miami”, Amazon Prime’da bugün yayına girdi. Altın Küre ve Oscar adaylarının açıklanmasının beklendiği bugünlerde listelerde adı en çok geçenlerden biri olan film, siyah haklarının ikonik figürleri Muhammed Ali, Malcolm X, Sam Cooke ve Jim Brown’u renklerinden dolayı dışarı çıkamadıkları bir gecede buluşturuyor. Ekranlarda ise bu hafta yeni sezonlar öne çıkıyor: “American Gods”, Tanrılar arasındaki savaşın karanlık ve görkemli hikâyesine, “Disenchantment” da ağzı bozuk prensesin ve tuhaf arkadaşlarının maceralarına kaldığı yerden devam ediyor. Raflarda bu hafta, Can Yayınları’nın dünya edebiyatının önde gelen kadın yazarları ile kadın karakterlerini buluşturan 8 romanlık serisi “Klasik Kadınlar” var.

15.01.2021

Bugün ne yapsak

Salı gününün rengi “kırmızı”, günün şifalı taşı ise “yakut ve akik” varsa kuşanın, uğur getirecektir.

5.01.2021

Paulo Coelho olmak

Başta onu dünya çapında üne kavuşturan ‘Simyacı’ olmak üzere, romanlarında insanın mistik yolculuğunu, iyiliğin, bilgeliğin peşindeki macerasını anlatan ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho yazdıklarının hiç de boş olmadığını, arkasını kendi kişiliği ve hayatıyla doldurduğunu bir kez daha kanıtladı.

4.11.2020

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Yoda’nın bebeklik zamanlarına götüren ve Star Wars evreninin son yıllardaki en yaratıcı projelerinden olan Disney+ dizisi “The Mandalorian”ın ikinci sezonu yayında. Simon Pegg ve Nick Frost’un merakla beklediğimiz korku komedi dizisi “Truth Seekers” ve Joel Edgerton’un Nicole Kidman ve Russell Crowe’lu draması “Boy Erased”, haftanın kaçırılmaz ekran seçeneklerinden. Kulağımızın pasını bu hafta Ah! Kosmos ile Melike Şahin’in şarkısı “Ukde” çözerken, Sophie Mackintosh’un “Mavi Bilet” adlı romanı da kadınların özgür iradelerinin elinden alındığı distopik bir dünyaya taşıyor bizi.

30.10.2020

Birileri bizi fena gözetliyor

İnternetin karanlık tarafı dark web’te kimlik hırsızlığı büyük bir ekonomiye dönüşmüş durumda. Ortada ticareti dönen verinin alıcısı, satıcısı var fakat mal sahibinin, yani bizim hiçbir hak veya kazancımız yok.

28.06.2020

Bilinçli bir okur kitlesi oluştu mu?

Geçen hafta Hürriyet’in Kitap Sanat ekinde yayımlanan çok satanlar listesine dikkatimi çekti. İnternet üzerinden satış yapan Kitapyurdu, Idefix, D&R, Hepsiburada, Remzi Kitabevi, Babil, Odakitap ve Pandora’nın satış listelerinden derlenmiş.

12.05.2020

90’larda kız çocuğu olmak...

Oyuncu Pınar Göktaş kendi ilkgençlik yıllarından başlayarak aşkı, cinselliği keşfedişini, 1990’lar Türkiye’sinde orta halli bir ailenin kızı olarak büyürken geçtiği yolları naif ama olabildiğince açık ve gayet eğlenceli bir dille anlatıyor. ‘Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur’daki hikâyeler, aynı yılları devirmiş kadınlara çok tanıdık gelecek.

18.01.2020

Mutluluk hastalığı

Garip mi geldi başlık? Mutluluk neden hastalık olsun mu diyorsunuz?

14.01.2020