EKSTRA
MENÜ

Gezgin Hikayeleri

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 184 haberi bulunmuştur.

Gezgin Hikayeleri Haberleri

Milyon dolarlık eserleri karton bardaklara çizdi; 25 ülke, 50 şehir gezdi

Milyon dolarlık eserleri karton bardaklara çizdi; 25 ülke, 50 şehir gezdi

İstanbul'da yaşayan 26 yaşındaki üniversite öğrencisi Berk Armağan, milyon dolarlık eserleri karton bardaklara çiziyor. Birçok ünlü isim için özel olarak portre çizen Armağan, "Çizdiğim bardakları alıp Taksim-Şişhane metrosunda sattım. İlgi görünce sosyal medya hesapları açtım, daha geniş bir kitleye yayıldı. Oradan bardak sattım, markalarla çalıştım ve bu şekilde 25 ülke, 50 şehir gezdim” dedi.

1.02.2021Seyahat
42 ülke gören genç gezgin yurt dışında tanıştığı kişileri kaleme aldı

42 ülke gören genç gezgin yurt dışında tanıştığı kişileri kaleme aldı

Eskişehirli gezgin Murat Kaya, gittiği 42 ülkede karşılaştığı insanları Çöl Mektubu isimli romanında bir araya getirdi.

25.12.2020Seyahat
Çılgın gezginin yaptıkları şaşırttı Taylandda kendini ateşlerin içine attı, Barselonada ise...

Çılgın gezginin yaptıkları şaşırttı! Tayland'da kendini ateşlerin içine attı, Barselona'da ise...

Duygu Akalın ODTÜ inşaat mühendisliği mezunu. Bir süre mesleğini yapsa da şimdilerde hayatında sadece dans ve seyahat var. Bütçesini dans antrenörlüğü ve Tekirdağ’da ufak bir arazide lavanta yetiştiriciliği yaparak oluşturuyor. Yarışmalar ve festivaller için yola çıkıyor. İlgi alanı Latin dansları…

20.11.2020Seyahat
Şehir hayatını bıraktılar artık doğayla iç içeler… Modern çağın hippileri olarak adlandırılıyorlar

Şehir hayatını bıraktılar artık doğayla iç içeler… 'Modern çağın hippileri' olarak adlandırılıyorlar

Katya ve Rob, hayatlarını birleştirip çocuk sahibi olduktan sonra şehir hayatını bıraktılar. Evlilik fotoğrafçılığı yaparak hayatlarını kazanan çift, hem sürekli seyahat ediyor hem de sağlıklı ve doğal bir hayat yaşıyor.

18.11.2020Seyahat
Amerikalı gezginin bir ayda başına gelmeyen kalmadı Şanssızlığıyla bu kadar da olmaz dedirtiyor

Amerikalı gezginin bir ayda başına gelmeyen kalmadı! Şanssızlığıyla bu kadar da olmaz dedirtiyor

San Francisco'da yapımcı olarak çalışan Megan Sullivan’ın hikâyesi oldukça ilginç… Seyahate tutkulu bir gezgin Sullivan Kaliforniya’da bulunan Yosemite’de tırmanırken 15 metreden düştü ardından 3 gün sonra bir araba kendisine çarptı. Yaşadığı kötü olaylar bununla son bulmadı.

22.09.2020Seyahat
İki teker üzerinde Türkiye turu

İki teker üzerinde Türkiye turu

Motosikletine atlayıp dağ bayır gezen macera tutkunu Doğukan Yıldız, 25 yaşında televizyon mezunu bir gezgin. Doğukan’ın hikâyesi motosikletiyle beraber İstanbul’un karmaşasından kaçıp civar şehirlerde kamp kurmasıyla başlıyor. “Her gün güneşi farklı şehirlerde batarken neden görmeyeyim?” diyerek yola çıkan Doğukan, şimdilerde daha büyük bir motosiklet alarak yeni rotaları keşfetme peşinde.

17.09.2020Seyahat
Mimarlığı bıraktı hiç para harcamadan otostopla 4 ülke 95 şehir gezdi

Mimarlığı bıraktı hiç para harcamadan otostopla 4 ülke 95 şehir gezdi

Mimarlık mesleğini bırakarak otostopla Türkiye turuna çıkan genç kız, 5 parasız 95 şehir gezdiğini ve hedefinin dünya turu olduğunu söyledi.

7.09.2020Seyahat
Yelkenliye otostop çekip Antarktikaya gittiler Başlarına gelmeyen kalmadı...

Yelkenliye otostop çekip Antarktika'ya gittiler! Başlarına gelmeyen kalmadı...

Tülay Demircioğlu, beş yıl öncesine kadar özel sektörde müdür olarak çalışıyordu. Artık bir gezgin. Tülay Sabaz ise Çanakkale’de yaşayan İngilizce öğretmeni... İki adaşın ortak hayali beyaz kıtaya ayak basmaktı. Sosyal medya üzerinden konuşuyorlardı ama hiç buluşmamışlardı, ta ki Antarktika öncesi Ushuaia’da bir araya gelene kadar.

4.02.2020Seyahat
Tası tarağı toplayıp şehir hayatını terk etti Huzuru ormanda buldu...

Tası tarağı toplayıp şehir hayatını terk etti! Huzuru ormanda buldu...

Zaman zaman herkesin aklını çelen ‘şehirden kaçıp gitme’ fikri kimi cezbetmemiştir ki… Ama nasıl? Nerede kalınır, nasıl adapte olunur, ne kadar bütçe gerekir? İşte tüm bu soruları aşıp hayalini kurduğu hayatı yaşayan Çağlar Akyıldız’ın hikâyesi size ilham verecek türden...

10.01.2020Seyahat
İçinden yol geçen hayatlar Biri TBMM üstün hizmet ödülüne layık görüldü...

İçinden yol geçen hayatlar! Biri TBMM üstün hizmet ödülüne layık görüldü...

Seymen Bozaslan (32) 10 yıldır işten artakalan bütün zamanını seyahat ederek değerlendiriyor. Ama daha önemlisi, bu yolculuklarda tanıştığı insanların hikâyelerini topluyor.

23.12.2019Seyahat
9 bin TL maaşla dünyayı gezmek isteyen

9 bin TL maaşla dünyayı gezmek isteyen? 

Dünyanın önde gelen denizcilik ve dağcılık etkinliklerinden The Yacht Week ve The Ski Week’in organizatörleri yeni açtıkları, “Resmi İçerik Yaratıcısı” pozisyonu için iki kişi aradıklarını duyurdu. Pozisyona seçilecek insanların 2020 yılı boyunca hiç para harcamadan dünyayı gezeceği açıklandı.

1.11.2019Seyahat
Evleri sekiz metrekare manzara göz alabildiğine…

Evleri sekiz metrekare manzara göz alabildiğine…

Emin Cihan Duyan (38) Anadolu Üniversitesi’nde çalışma psikolojisi anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Eşi Gonca Duyan (39) ise yoga eğitmeniydi. İşlerini bırakarak sekiz yaşındaki kızları Maya’nın hayali olan karavanla dünya turu için kolları sıvadılar. Önce bir kargo aracı alıp karavana dönüştürdüler sonra da ne zaman biteceği belli olmayan bir maceraya atıldılar. Şu ana kadar 20 bin km yol yapıp, 29 ülke gezdiler. Ayrıca UNICEF’le birlikte çocuklar için yardım kampanyaları da düzenliyorlar. Duyan ailesini Portekiz’de yakaladık serüvenlerini konuştuk.

15.10.2019Seyahat
9 bin TL maaşla çalışacak gezginler aranıyor İşleri dünyayı gezmek...

9 bin TL maaşla çalışacak gezginler aranıyor! İşleri dünyayı gezmek...

Dünyanın önde gelen denizcilik ve dağcılık etkinliklerinden The Yacht Week ve The Ski Week’in organizatörleri yeni açtıkları, “Resmi İçerik Yaratıcısı” pozisyonu için iki kişi aradıklarını duyurdu. Pozisyona seçilecek insanların 2020 yılı boyunca hiç para harcamadan dünyayı gezeceği açıklandı.

3.10.2019Seyahat
İyi insan olmanın ipuçlarını bulmak için dünya turuna çıktı

İyi insan olmanın ipuçlarını bulmak için dünya turuna çıktı

Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi Yeni Kaledonya'dan 3 yıl önce yola çıkan 24 yaşındaki Max Bua, otostopla dünyayı geziyor.

20.09.2019Seyahat
İneklerini satıp  Avrupa turuna çıktılar Şırnaktan Parise kadar uzanan ilginç macera...

İneklerini satıp Avrupa turuna çıktılar! Şırnak'tan Paris'e kadar uzanan ilginç macera...

Şırnak’ın Balveren beldesinde yaşayan ilkokul mezun çiftçi Feyzullah Artuç (50) ile okuma yazma kursuna giden 5 çocuğunun annesi eşi Taybet Artuç (48), 1 Ağustos günü çıktıkları Avrupa turundan döndü. İneklerini satarak gittikleri Avrupa turunda, 20 günde 15 ülkede 25 şehri yöresel kıyafetleriyle gezen çift, Paris’teki Eyfel Kulesi önünde halay çekti.

3.09.2019Seyahat
Evlendiler, mobilya dükkânı yerine dünyayı gezdiler

Evlendiler, mobilya dükkânı yerine dünyayı gezdiler

Begüm (29) ve Buğrahan (32) Uzunca çifti iki yıl önce işlerinden ayrıldı. Begüm özel bir şirkette marka danışmanlığı yapıyordu, Buğrahan ise insan kaynakları uzmanıydı. İlber Ortaylı’nın “Evlenip mobilya dükkânı gezeceğinize dünyayı gezin” sözünü şiar edinip düğün yapmadan, evlerine eşya almadan sırt çantasıyla dünya turuna çıktılar. İran’ı 40 gün boyunca otostopla gezdiler, Rusya’da 10 bin km. yol yaptılar, Japonya iki, Filipinler’de bir ay, Güney Kore’de 40 gün kaldılar. Uzunca çifti ile seyahat maceralarını konuştuk.

21.08.2019Seyahat
Nereye park ederseler artık evleri orası Okul servisini öyle bir şeye dönüştürdüler ki...

Nereye park ederseler artık evleri orası! Okul servisini öyle bir şeye dönüştürdüler ki...

Chase Green ve Mariajose Trejo seyahate tutkulu gezgin bir çift. Uzun süredir ağır tempoda çalıştıkları işlerinden istifa edip dünyayı gezmeye karar verdiler. Yalnız hikâyeleri bu tip maceraya atılan gezginlerden oldukça farklı… Çift, eski bir okul servisini tadilattan geçirip içini bir yuvaya dönüştürdüler. İşte çılgın ikilinin ilginç maceraları…

8.08.2019Seyahat
Fenomen Türk kardeşlerin ilginç maceraları Dünya turuna çıkmışlardı, şimdi ise...

Fenomen Türk kardeşlerin ilginç maceraları! Dünya turuna çıkmışlardı, şimdi ise...

Burcu ve Burçin Ören, pek çoklarının Instagram’da ‘Sistersaway’ olarak tanıdığı fenomen kardeşlerle Marmaris’in incisi Bozburun’da bir araya geldik. Öyle şeyler anlattılar ki hayallerini, yaşamanın değerini, dünya turlarını ve yeni projelerini... İşte fenomen kardeşlerin ilginç hikayesi...

21.06.2019Seyahat
50’sinden sonra rekortmen oldu Çılgın Türkün ilginç macerası...

50’sinden sonra rekortmen oldu! Çılgın Türk'ün ilginç macerası...

50 yaşından sonra dünya miraslarını gezmeye başlayan ve seyahatlerini hep dünya miraslarını görmek üzere planlayan Atila Ege bugün 75 yaşında. 25 yılda 126 ülkeden 890 dünya mirasını ziyaret etti. Bu rakam ile bir dünya birinciliğini de elinde tutuyor. Eşi Nihal Ege de kadınlar arasında aynı rekorun sahibi. Ege çiftinin 2019 planları hazır: Filipinler, Mısır, Cezayir, Kazakistan, Tacikistan ve Rusya’yı gezecekler.

19.05.2019Seyahat
Bavulum benim tek boynuzlu atım

'Bavulum benim tek boynuzlu atım'

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Biz de çocuklara armağan edilen bu özel günde dünyayı gezen minik seyyahlarla gezi maceralarını konuşalım dedik. Konuklarımız Nil, Ela ve Efe... Üçünden de sorulara ilginç cevaplar geldi. Örneğin, Efe için Panama sıcak hava ve donla gezmek demek. Nil ise gerçek bir kampçı... Ela da haberimizi fırsata çevirdi ve anne babasına mesaj gönderdi, “Artık Afrika’da hayvanları görmeye gideriz dimi”

22.04.2019Seyahat
Aradığı aşkı dünya turunda buldu

Aradığı aşkı dünya turunda buldu

Cansu Elter’in hayatında bir şeylerin eksik olduğu düşüncesi uzun yıllardır aklını kurcalıyordu. Tekdüze bir hayatı olduğuna inanıyor ve bundan kurtulmanın yollarını arıyordu. Dünya turuna çıkmanın kendisine iyi geleceğini düşündü. Dijital pazarlama yöneticisi olarak çalıştığı işi bırakıp, kendini yollara attı. Yolda âşık oldu… Erkek arkadaşı Sheldon Knaggs ile dünya turuna devam edip maceralarını noktaladılar. İstanbul’a döndüklerinde de ise evlendiler. Şimdi ise seyahat maceraları iki kişi devam ediyor. İşte Elter’in ilham veren dünya turu hikâyesi...

14.03.2019Seyahat
Yalnız gezenler anlatıyor Her seyahat iz bırakır...

Yalnız gezenler anlatıyor! Her seyahat iz bırakır...

ABD, İngiltere, Kıta Avrupa, Hindistan... Her yerden aynı haber geliyor: Tek başına seyahate çıkan kadınların sayısı artıyor. Kadınlar, yola yalnız çıkmayı erkeklerden daha fazla tercih ediyor. British Airways’in 2018 tarihli araştırmasına göre, dünya genelinde kadınların yüzde 50’si tek başına tatile çıktığını, yüzde 75’i çıkmayı planladığını söylüyor. Biz de Hürriyet Seyahat’in kadın gezginlerine sorduk; yalnız tatil tecrübesinin kazandırdıklarını, aksiliklerden bile bir şeyler öğrendiklerini anlattılar. İşte birinci elden dönüştürücü deneyimler...

11.03.2019Seyahat
Dünyanın kilidi

Dünyanın kilidi!

Dünyanın 80’den fazla şehri, 35 senelik emek ve bin parça... Semih Başer, her şeyin hızla dönüşüme uğradığı günümüzde, biriktirerek zamana çelme takıyor. Onun ‘hastalığı’ kilitler. Gittiği her yerden kilit topluyor. Aralarında saraydan çıkma olan da var, pazardan alınan da.

10.03.2019Seyahat
‘Alpler’de sürmek o kadar zevkli ki gittikçe gidesin geliyor’

‘Alpler’de sürmek o kadar zevkli ki gittikçe gidesin geliyor’

Seyahat ederken varacağı yeri hedefleyenlerin aksine yolda olmanın ve dilediği yere dilediği zaman gitmenin kıymetini bilenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Emre Ünlü (37) de onlardan biri. Son üç yıldır tüm tatil planlarını otomobil yolculuğu üzerine kurguluyor. Kuzey ve Orta Avrupa’da bir güzergâh belirliyor ve kiraladığı araçla adı çok fazla duyulmamış köy ya da kasabaları görmek için yola koyuluyor. Araç kiralamanın inceliklerini ve Avrupa’da otomobille seyahat etmenin püf noktalarını konuştuk.

14.01.2019Seyahat
Yeni ülkeler değil, yeni yüzler keşfediyor

Yeni ülkeler değil, yeni yüzler keşfediyor

Mine Manap Türel (36), Yıldız Teknik Üniversitesi’nde fizikokimya yüksek lisansı yaptıktan sonra bir süre patent mühendisi olarak çalışmış. Ancak ne var ki seyahat ve fotoğraf tutkusu ağır basmış ve insanların yüzleri ve o yüzlerdeki yaşanmışlıkları görmek üzere yollara düşmüş. O gün bu gündür ülkelerin turistik yerlerinden çok, arka sokaklarında dolaşıyor, keşfe çıkıyor, insanların yaşamlarını fotoğraflıyor. Birçok sergide fotoğrafları yayımlanan Türel ile fotoğraf peşinde seyahat etme tutkusunu konuştuk.

6.01.2019Seyahat
Sınırlarda gezen seyyah

Sınırlarda gezen seyyah

Murat Ayrancıoğlu (33) bankacı. Pek fazla gidilmeyen yerlere giden adrenalin meraklısı bir gezgin... Seyahat etmenin dışında en büyük tutkusu ise fotoğraf... İşten fırsat buldukça yola koyuluyor. Bugüne kadar 50 ülke ve 300’den fazla şehir gezdi. Tonga’da 50 tonluk kambur balinalarla yüzdü, Çernobil nükleer felaketinin zarar verdiği radyasyon yüklü şehirde keşfe çıktı. En son uçak kiralayıp İzlanda’yı havadan fotoğrafladı. Ayrancıoğlu ile seyahat maceralarını konuştuk...

3.12.2018Seyahat
Çılgın Türkün ilginç macerası Dünyanın en tehlikeli kabilesine misafir oldu ve...

Çılgın Türk'ün ilginç macerası! Dünyanın en tehlikeli kabilesine misafir oldu ve...

Turgut Timoçin, optik sektöründe mağazacılık yapıyor. 18 yaşında başladığı dünyayı gezme tutkusu bugün 60 yaşında hâlâ ilk günkü gibi aynı... Bugüne kadar 50'den fazla ülke gezdi. Turistik yerlere gitmektense kabilelerin izlerini sürüyor. İzlediği bir belgesel ya da gördüğü bir fotoğraf yola çıkması için yeterli... Omo Vadisi’nde artık yok olma eşiğine gelmiş kabileleri de gezdi, kelle avcıları olarak bilinen insanların hayatlarına da tanık oldu. Yaşadıklarına inanamayacaksınız...

22.11.2018Seyahat
Otostopla 36 ülke 81 şehir gezdi

Otostopla 36 ülke 81 şehir gezdi

Otostopla dünyayı gezen 26 yaşındaki Türk gezgin Güntülü Yalçın, 9 yılda 36 ülke, 81 şehir gezdi. Seyahat ettiği yerlerde daha çok çadırda kalan Yalçın, "Otostop yapmaktan ve doğada çadırda kalmaktan korkmuyorum. Asıl tehlike şehirlerde. Her an cinayete kurban gidebilir ve tecavüze uğrayabilirsiniz. Kadın arkadaşlarıma özgür bir ülkenin özgür kadınları olmak adına cesaretle yola çıkmalarını öneriyorum" dedi. İşte, gezgin Güntülü Yalçın'ın macera dolu hayatından kareler...

22.11.2018Seyahat
Dünyanın en ilginç otellerinin peşinde...

Dünyanın en ilginç otellerinin peşinde...

Burçin Kibar Öztürk (33) ve Şafak Öztürk (36) seyahate tutkulu doktor bir çift. Burçin radyoloji uzmanı, Şafak ise genel cerrahi uzmanı. Yoğun tempolarında fırsat buldukları her an dünyayı geziyorlar. Kültürel ve adrenalin dolu gezilerinin dışında farklı konseptli otellerde kalmak en büyük tutkuları… Bolivya’da Uyuni Tuz Çölü’nde tamamen tuzdan oluşan otelde de kaldılar, Finlandiya’da cam iglolarda da… Burçin Kibar Öztürk ile seyahat maceralarını konuştuk…

18.11.2018Seyahat
Sokaklarda etnik müzik yaparak dünyayı geziyorlar

Sokaklarda etnik müzik yaparak dünyayı geziyorlar

Makedonya'nın Eski Üsküp Çarşısı'nda etnik müzik yapan iki Türk genç, bir yandan müziklerini icra ederken diğer yandan idealleri için çıktıkları yolda kendilerini aradıklarını söylüyor.

13.11.2018Seyahat
Gurbetçi dedesinin pozlarını 30 yıl sonra aynı yerde verdi

Gurbetçi dedesinin pozlarını 30 yıl sonra aynı yerde verdi

İstanbul'da yaşayan 24 yaşındaki gezgin Zaferullah Yıldırım, Almanya Stuttgart'a çalışmak için giden dedesinin 30 yıl önce fotoğraf çektirdiği yerlerde gezerek, aynı pozları verdi. Dayısının flash belleğinde dedesi Dursun Ali Yıldırım'ın Stuttgart'ta çekilmiş fotoğraflarını bulan Yıldırım eşyalarını hazırladı ve otostop çekerek yollara düştü… İşte gezgin Zaferullah Yıldırım’ın ilginç seyahat macerası…

31.10.2018Seyahat
Benim için mutluluk eşittir her ay bir ülke

Benim için mutluluk eşittir her ay bir ülke

Aslı Dumlu (34) ekonomist. Şu sıralar pilates eğitmenliği yapıyor. İşinden vakit buldukça dünyayı geziyor. Her ay bir ülkeye gitmezse kendini mutsuz hissediyor. Bugüne kadar beş kıtada 35 ülke 73 şehir gezdi. Ya tek başına yola çıkıyor ya da arkadaşlarıyla… Meksika’da Mayaların ayinlerinde kullandığı göletlerde de yüzdü, Guanabara Körfezi’nin Atlantik Okyanusu’na açılan noktasındaki dağa da çıktı. Dumlu ile seyahat tutkusunu ve gezdiği yerleri konuştuk.

16.09.2018Seyahat
Sosyal sorumluluk projeleriyle dünyayı gezen stajyer doktor

Sosyal sorumluluk projeleriyle dünyayı gezen stajyer doktor

Irmak Sakin (22) tıp öğrencisi. Farklı kültürleri tanımak ve gittiği ülkeleri yerlisi gibi gezmek en büyük tutkusu... Öğrenci projelerine destek veren firmalar sayesinde çoğu seyahatini ailesine maddi yük olmadan gerçekleştiriyor. Üstelik gittiği yerlerde sağlık alanında insanlara yardımda da bulunuyor. Meksika’da kanser laboratuvarında gönüllü olarak çalıştı, Nepal’de ise okullara ve köylere sağlık yardımı götüren projede yer aldı.

11.09.2018Seyahat
Her şey evlenince başladı  Dört yıldır dünyayı geziyorlar...

Her şey evlenince başladı! Dört yıldır dünyayı geziyorlar...

Derya (30) ve Serkan Vatansever (35) gezgin ruhlu bir çift. Derya, özel bir emeklilik şirketinde çalışıyor, Serkan ise bir spor markasında bölge sorumlusu... Dört yıldır dünyayı geziyorlar. İkisi de doğa tutkunu. Gezilerinde genelde yeşil rotalar var. Ayrıca adrenalini de seviyorlar. Güney Afrika’da Masa ve Lion’s Head dağlarına da tırmandılar, Asya’da deniz, kum, güneş ve yeşil doğanın tadını da çıkardılar. Vatansever çiftiyle seyahat tutkularını konuştuk.

4.09.2018Seyahat
Tek başına, üç kıtada 120 şehir

Tek başına, üç kıtada 120 şehir

Esra Uğurlu (35) sosyolog. Gittiği ülkeleri yerlisi gibi gezmek en büyük tutkusu... Hatta bu tutkusu için işinden ayrıldı ve artık tüm zamanını seyahate ayırıyor. Tek başına üç kıtada 120 şehir gezdi. Güney Afrika’da penguenlerle yüzdü, Madagaskar’da yerli halkın zor yaşam şartlarına tanık oldu. En ilginç deneyimini ise Japonya’da kapsül otelde kalarak yaşadı. Uğurlu ile seyahat maceralarını konuştuk.

29.08.2018Seyahat
Yol bizi çağırdı, macera başladı

Yol bizi çağırdı, macera başladı

Onur Akkurt (34) grafik tasarımcısı. Dünyayı gezmek, farklı kültürleri tanımak en büyük tutkusu. Kısa geziler dışında uzun bir maceraya atılmak istedi. İşi gücü bırakıp Polonyalı kız arkadaşı Kasia Jozwik (31) ile dünya turuna çıktı. Macera Polonya’da başladı. Litvanya, Letonya, Estonya ve Finlandiya derken 14 ayda 23 ülke ve 108 şehri geride bıraktılar. Şu an Peru’da Arequipa şehrindeler. Serüvenleri boyunca Filipinler’de balina ve köpekbalıklarıyla da yüzdüler, Ilha Grande Adası’nda tüplü dalış sırasında fırtınaya yakalanıp suyun içinde kurtarılmayı da beklediler. En güzeli ise Kasia dünya turu boyunca gezdikleri yerleri suluboyayla resimliyor.

23.08.2018Seyahat
Samsunlu gezgin 15 ayda otostopla 7 ülke gezdi

Samsunlu gezgin 15 ayda otostopla 7 ülke gezdi

27 yaşındaki Samsunlu Yiğit Can İç, 15 aydır otostop çekip, çadır kurarak, gönüllü işlerde çalışıp Güney Amerika kıtasında 7 ülke gezdi. İç'in youtube kanalında gittiği ülkelerde çektiği videolarını 50 bin kişi internet üzerinden takip etmeye başladı.

2.08.2018Seyahat
Dans tutkularının peşinden dünyayı geziyorlar

Dans tutkularının peşinden dünyayı geziyorlar

Ekin (28) ve Tankut Erkan (37) çiftinin en büyük tutkuları seyahat ve dans. Ekin özel bir şirkette danışman, Tankut ise bankacı. Dört yıldır dünyayı geziyorlar. Kültürel seyahatlerin dışında dans festivallerine katılıyorlar. Bu hobileri onları Berlin’e de götürdü, Dubai’ye de… Hatta gittikleri her yerde insanlara Latin danslarını öğretiyorlar. Erkan çiftiyle seyahat maceralarını konuştuk.

30.07.2018Seyahat
Nepal’de âşık oldular dünya turuna çıktılar

Nepal’de âşık oldular dünya turuna çıktılar

Özlem Çakır (30) ve Alphan Fiçor (33), hem İstanbul’un kalabalığı hem de yoğun iş temposundan sıkılıp çok istedikleri dünya turu için adım attılar. Özlem özel bir şirkette finans müdürüydü, Alphan ise yabancı bir havayolu şirketinde müdür yardımcısı… İkili önce istifalarını verdi, gerekli hazırlıkları tamamladı ve 4 Ekim 2017’de yola çıktı. İlk durakları Sri Lanka oldu. Macera boyunca 10 ülke gezdiler. Şu an Meksika’dalar. Serüvenin ne zaman biteceği belli değil. Tur boyunca çok ilginç şeyler yaşadılar. En önemlisi Özlem evlilik teklifini dünya turunda aldı.

16.07.2018Seyahat
Gezginlerimizle bir araya geldik

Gezginlerimizle bir araya geldik

Bu hafta içi Hürriyet Seyahat’e yazı yazan ‘Hürriyet Seyahat Gezginleri’ ile bir araya geldik.

10.07.2018Seyahat
Altı yaşındaki çocukla adrenalin dolu macera

Altı yaşındaki çocukla adrenalin dolu macera

Damla ve Tansel Açıkalınlı, seyahat tutkunu bir çift. Damla, iktisat mezun. Tansel ise helikopter pilotu. Yıllık izinlerde ya da bayram tatillerinde altı yaşındaki kızları Ela ile yola koyuluyorlar. Bugüne kadar hiç Avrupa’ya ayak basmadılar. Asya, Afrika ve Amerika kıtalarının farklı kültürlerinin izlerini sürüyorlar. Ela, balina köpekbalıklarıyla yüzdü, ölüler yolunda yürüdü hatta safari bile yaptı. Açıkalınlı ailesi ile seyahat maceralarını ve çocukla dünyayı gezmenin artı ve eksilerini konuştuk.

9.07.2018Seyahat
Hem dünyayı geziyor hem de para kazanıyor

Hem dünyayı geziyor hem de para kazanıyor

Tam zamanlı işini bırakıp The Blonde Abroad (Yurt dışındaki Sarışın) isimli blog ve Instagram hesabı açan Kiersten Rich, herkesin hayalini kurduğu hayatı yaşıyor. İşini bırakıp dünyayı dolaşma trendine 2011 yılında dahil olan Kiersten, paylaşımlarıyla görenleri hayran bırakıyor

5.07.2018Seyahat
İki yılda 48 şehir nasıl gezilir

İki yılda 48 şehir nasıl gezilir?

Meral Muslu Kılıç (43) satış müdürüydü. Çalıştığı şirket kapanınca 23 yıllık çalışma hayatına ara verdi. Sadece iş gezilerinden oluşan seyahatleri 2016’da farklı bir boyut kazandı. Artık sık sık eşi Suat Kılıç (38, gayrimenkul yatırım danışmanı) ile seyahat planı yapıyor. Gezginlik macerası Tayland ile başladı. Asya vazgeçilmezi oldu. Daha yolun başında sayılır. Bugüne kadar Avrupa, Asya ve Afrika’da 16 ülke ve 48 şehir gezdi. Phuket ve Kızıldeniz’de dalış da yaptılar, uçurumun kenarında olan ve dünyanın en hızlı roller coaster’ına da bindiler.

25.06.2018Seyahat
Adrenalin peşinde 150 şehir Çılgın Türkün çılgın hikâyesi...

Adrenalin peşinde 150 şehir! Çılgın Türk'ün çılgın hikâyesi...

Merve Hortaç (32) özel bir şirkette halka ilişkiler bölümünde çalışıyor. Aklında sürekli seyahat planları var. Ortalama bir seyahati 5-7 gün arası sürüyor. Sonrasında bu açığı telafi edebilmek için daha yoğun ve uzun saatler çalışıyor. Bugüne kadar beş kıtada 50 ülke ve 150’den fazla şehir gezdi. Kültür gezileri dışında en büyük tutkusu ise dalış… Seyşel'lerde köpekbalıklarıyla da yüzdü Boracay Adası’nda yamaç dalışı da yaptı. Hortaç ile seyahat maceralarını konuştuk.

18.06.2018Seyahat
Aradığı aşkı dünya turunda buldu

Aradığı aşkı dünya turunda buldu!

Cansu Elter (30) dijital pazarlama yöneticisi. Hayatında bir şeylerin eksik olduğu düşüncesi uzun yıllardır aklını kurcalıyordu. Tekdüze bir hayatı olduğuna inanıyor ve bundan kurtulmanın yollarını arıyordu. İstifa etti. Dünya turuna çıkmaya karar verdi. 13 kiloluk sırt çantasına tüm eşyalarını sığdırdı ve yola koyuldu. Maceraya Tanzanya’dan başladı. Şimdiye kadar iki kıta, 9 ülke ve 25 şehri geride bıraktı. Bir sonraki durağı neresi bilmiyor, sekiz aydır dünyayı geziyor. En güzeliyse dünya turu sırasında âşık oldu. Tek kişilik macera Kamboçya’dan sonra ikiye çıktı...

12.06.2018Avrupa

Yazar Sonuçları

Bozuk para biriktirerek 6 ülke, 20 şehir

Emre Çelik (26) muhasebeci ve bir gezgin. Onun seyahatleri “Böyle olur muhasebecinin gezmesi” dedirten türden. Bazen para üstü olarak ‘kalsın’ dediğimiz, yere düşse almaya üşendiğimiz madeni paraları kumbarada biriktirip ülke ülke gezen Çelik’in hikâyesi size de ilham ve cesaret verecek.

20.09.2020

Yelkenliyle Antarktika'ya giden gezgin kadınlar! "Ayağımız kıtaya değdiğinde birbirimize bakıp ağladık"

Tülay Demircioğlu, beş yıl öncesine kadar özel sektörde müdür olarak çalışıyordu. Artık bir gezgin. Tülay Sabaz ise Çanakkale’de yaşayan İngilizce öğretmeni... İki adaşın ortak hayali beyaz kıtaya ayak basmaktı. Sosyal medya üzerinden konuşuyorlardı ama hiç buluşmamışlardı, ta ki Antarktika öncesi Ushuaia’da bir araya gelene kadar. Peru’dan Antarktika’ya giden bir yelkenlideki gruba katıldılar. 5 Aralık’ta başlayan yolculuk 21 gün sürdü ve 2 bin 15 mil yol giderek, ‘kıtaya yelkenliyle giden beşinci Türk’ unvanını kazandılar, bize de serüvenlerini anlattılar.

3.02.2020

81 ilden insan manzaraları

Seymen Bozaslan (32) 10 yıldır işten artakalan bütün zamanını seyahat ederek değerlendiriyor. Ama daha önemlisi, bu yolculuklarda tanıştığı insanların hikâyelerini topluyor. Bugüne kadar 9 bin kilometreden fazla yol yapıp Türkiye’nin 81 iline gitti ve bu şehirlerde konuştuğu insanların hikâyelerini ‘İçinden Yol Geçen Hayatlar’ kitabında anlattı. Bozaslan ile hem kitabını hem de seyahat maceralarını konuştuk.

22.12.2019

Evlendiler, mobilya dükkânı yerine dünyayı gezdiler

Begüm (29) ve Buğrahan (32) Uzunca çifti iki yıl önce işlerinden ayrıldı. Begüm özel bir şirkette marka danışmanlığı yapıyordu, Buğrahan ise insan kaynakları uzmanıydı. İlber Ortaylı’nın “Evlenip mobilya dükkânı gezeceğinize dünyayı gezin” sözünü şiar edinip düğün yapmadan, evlerine eşya almadan sırt çantasıyla dünya turuna çıktılar. İran’ı 40 gün boyunca otostopla gezdiler, Rusya’da 10 bin km. yol yaptılar; Japonya’da iki, Filipinler’de bir ay, Güney Kore’de 40 gün kaldılar. Uzunca çifti ile seyahat maceralarını konuştuk.

18.08.2019

Birçok ilki başaran gezgin kadınlar

Herkes Christoph Colomb ya da Vasco De Gama gibi kaşiflerin adını duymuştur. Peki dünyayı gezen ve birçok ilki başaran gezgin kadınlardan kimi tanıyorsunuz? Örneğin, 72 günde tüm dünyayı gezen Nellie Bly’i tanıyor musunuz ya da dönemin şartlarına göre dünyayı gezmek için erkek kılığına giren Jeanne Baret’i? Peki hem Kuzey hem de Güney Kutbu’na ulaşan ilk kadın Barbara Hillary’i… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gelince dünyayı gezip birçok ilke imza atan seyyah kadınları listeledik. Bu hikâyeler sizi çok şaşırtacak…

8.03.2019