EKSTRA
MENÜ

Freedom House

Freedom House haberleri sayfasında güncel ve son dakika Freedom House hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 295 Freedom House haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Freedom House Haberleri

Ankara Freedom House’la irtibata geçti

Ankara Freedom House’la irtibata geçti

FREEDOM House’un basın özgürlüğü raporunda Türkiye’nin, “kısmen özgür ülke” kategorisinden “özgür olmayan ülke” kategorisine düşmesine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sert tepki gösterdi. Davutoğlu, “Türkiye’ye son dönemde yapılan algı operasyonlarından biridir. Türkiye’yi kimse o katagoride ele alamaz. Gazetecilerimizin raporu reddetmelerini bekleriz” dedi.

2.05.2014Dünya
Davutoğlu: Gazetecilerimizden bu raporu reddetmelerini bekleriz

Davutoğlu: Gazetecilerimizden bu raporu reddetmelerini bekleriz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Umman Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Yusuf bin Alavi ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

2.05.2014Dünya
Obama Yönetimi Türkiyeden endişeli

Obama Yönetimi Türkiye'den endişeli

Freedom House örgütünün 2014 raporunda Türkiye’yi son 15 yıldır ilk kez basını “özgür olmayan” ülkeler kategorisine almasının ardından, Amerikan Dışişleri de bu konuda kaygılarını açıkladı. Bakan Yardımcısı Doug Frantz, “Türkiye’de 17 Aralık’tan beri son birkaç ayda gördüğümüz bir gerileme var. Ve bu gerileme, Washington’da Obama Yönetimi’nde endişeye neden oluyor” dedi.

1.05.2014Dünya
Türkiye ilk kez basını özgür olmayan ülkeler arasında

Türkiye ilk kez basını özgür olmayan ülkeler arasında

Her yıl ülkelerin basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House, 2014 raporunda Türkiye’yi son 15 yıldır ilk kez “kısmen özgür ülkeler”den “özgür olmayan ülkeler” kategorisine düşürdü. Gezi Olayları sonrası yaşanan işten atılmalar, sansür ve otosansür uygulamaları, şeffaf olmayan medya sahipliği nedeniyle 6 puan daha kötüleşen Türkiye bir yıl önceye göre 14 sıra daha gerileyip dünya genelinde 134’üncülüğe geldi. Böylece Türkiye, 42 ülkenin yer aldığı Avrupa’da da aynı zamanda basını özgür olmayan tek ülke oldu.

1.05.2014Dünya
NYT: Gül, ifade özgürlüğüne saldırıya katıldı

NYT: Gül, ifade özgürlüğüne saldırıya katıldı

NEW York Times gazetesinde önceki gün yayınlanan editoryal yazıda, yeni internet yasasının “Türkiye’de demokrasiye vurulan son darbe” olduğu vurgulandı.

22.02.2014Dünya
NYT: İnternet yasası Türkiye’de demokrasiye vurulan son darbe

NYT: İnternet yasası Türkiye’de demokrasiye vurulan son darbe

New York Times gazetesi dün yayınladığı editoryal yazısında yeni internet yasasının “Türkiye’de demokrasiye vurulan son darbe” olduğunu iddia etti.

22.02.2014Dünya
Obamanın uyarısının nedeni bu mektup mu

Obama'nın uyarısının nedeni bu mektup mu?

ABD Başkanı Barack Obama, uzun bir aradan sonra dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir telefon konuşması yaptı.

20.02.2014Dünya
Lezzete kefil olunursa

Lezzete kefil olunursa

KÖŞE yazılarıyla ilgili okur eleştirilerini öncelikle muhatabına gönderiyorum. Amacım da yazarın bilgilenmesini sağlamak. Maddi hata olmuşsa aynı köşede yine yazarı tarafından düzeltilmesini bekliyor, ısrarla takip ediyorum.

16.02.2014OkurTemsilcisi
Tek rakibimiz Gambiya

Tek rakibimiz Gambiya

Türkiye’nin Basın Özgürlüğü Haritası’ndaki komşuları pek şenlikli: Svaziland, Gambiya, Meksika ve Irak. Özgürlük sıralamasındaki rakiplerimizi yakından tanıyalım.

15.02.2014Gündem
CHPden uluslararası kuruluşlara mektup

CHP'den uluslararası kuruluşlara mektup

CHP Dış İlişkiler ve Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu imzasıyla gönderilen mektupta iktidardaki AKP Hükümeti’nin internet özgürlüklerini hedef alan bu girişiminin Türk vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerine karşı yapılan bütünlüklü ve ısrarlı taarruzun yalnızca bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

10.02.2014Gündem
Türkiye’nin sorunu ifade ve basın özgürlüğü

Türkiye’nin sorunu ifade ve basın özgürlüğü

Dünyada siyasi haklar ve bireysel özgürlüklerin nasıl uygulandığını takip edip endeksler yayınlayan Freedom House, geçen hafta “Demokrasi Krizi: Türkiye’de yolsuzluk, medya ve güç” isimli bir rapor açıkladı. Bütün ülkeleri kapsayan yıllık raporlarının dışında çok nadir özel rapor hazırlayan Freedom House’un son 5 yılda üzerine özel rapor hazırladığı diğer iki ülke Çin ve Ukrayna. Raporu hazırlamak için geçen kasım ayında Türkiye’ye gelip detaylı görüşmeler yaptılar. Başbakan Erdoğan’dan randevu alamadılar ama Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Yardımcısı Arınç ile görüşebildiler. Türkiye’de medya siyaset ilişkisinin, sızdırılan ses kayıtları ve yeni internet yasası üzerinden tartışıldığı günlerde Freedom House yöneticileri raporu açıklamak için Ankara’daydı. Türkiye’nin baş döndüren temposu yüzünden buluşamadığımız Freedom House Başkanı David Kramer için bir yüz yüze istisnası yaptım. Görüşmeyi kendisi Washington’a döndükten sonra Skype üzerinden gerçekleştirdik.

9.02.2014Gündem
Freedom Housedan Ankara ve Washington’a uyarı

Freedom House'dan Ankara ve Washington’a uyarı

ABD’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Freedom House, “Demokrasi Krizi: Türkiye’de yolsuzluk, medya ve güç” raporunu açıkladı. Raporda, Türkiye’de demokrasi krizi yaşandığına dikkat çekilirken, Gezi Parkı olaylarından sonra çok sayıda gazetecinin işsiz kaldığı vurgulandı. Freedom House Başkanı David Kramer, “Hükümet, medyaya daha saldırgan hale geldikçe sosyal kutuplaşma artıyor. Başkan Obama, Başbakan Erdoğan’la geliştirdiği ilişkiler nedeniyle yaşananlara ilişkin açıklama yapmalı” dedi.

3.02.2014Dünya
Freedom House’dan Türkiye’ye kırık not

Freedom House’dan Türkiye’ye kırık not

Uluslararası sivil toplum örgütü Freedom House, her yıl yayınladığı dünya özgürlükler raporunda, Türkiye’yi baş aşağı giden ülkeler arasına soktu.

24.01.2014Dünya
TÜRKİYEYE KÖTÜ HABER

TÜRKİYE'YE KÖTÜ HABER

Merkezi Washington'da bulunan Özgürlük Evi (Freedom House) adlı kuruluş, 195 ülke ve 14 bölgenin durumunu değerlendirdiği son raporunda "Kısmen özgür" nitelendirilen Türkiye dahil bütün ülkelerde geçen yıl özgürlüklerin gerilediği uyarısında bulundu. Amerika'nın Sesi Radyosu, 'Özgürlük Evi' adlı kuruluşun yayınladığı yıllık raporda, geçen yıl tüm dünyada özgürlüklerin daha çok kısıtlandığını, dünya nüfusunun yarısından fazlasının ya kısmen özgür olan ya da hiç özgür olmayan ülkelerde yaşadığını bildirdi. Raporda, siyasi ve medeni hak ve özgürlükler açısından 195 ülke ve 14 bölgenin durumu ele alındı. Raporda Türkiye, "kısmen özgür" ülkeler arasında gösterilirken, yeri, geçen yılki raporda da aynıydı. Raporda Türkiye'nin "kısmen özgür" sayılmasında hükümetin Gezi Parkı olayları sırasında protestocuları sert bir biçimde bastırması ve AK Parti'nin özel sektöre, kendi politikaları çizgisinde yer alması için baskı yapmasının büyük rol oynadığı savunuldu. İhsan DÖRTKARDEŞ/DHA

24.01.2014Haber
Hapisteki gazeteci sayısında Türkiye bu yıl da birinci

Hapisteki gazeteci sayısında Türkiye bu yıl da birinci

Bugün 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü… Hani şu bir çırpıda okunuveren, seyrediliveren ‘haberlerin’ emekçilerinin günü bugün. Kimi zaman terör örgütlerinin kimi zaman iktidarların hedef aldığı; haber uğruna çatışmaların, gaz bombalarının, fişeklerin, kurşunların ortasında kalan; uğradığı saldırıda bedenini değil; makinesini, kamerasını, haber yazdırmak için olmazsa olmaz telefonunu korumaya alan ‘gazetecilerin günü’…

10.01.2014Gündem
Suudi Arabistan, Çin ve Rusyanın İnsan Hakları Konseyine seçilmesi tepki çekti

Suudi Arabistan, Çin ve Rusya'nın İnsan Hakları Konseyi'ne seçilmesi tepki çekti

Suudi Arabistan, Çin ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne seçilmesi uluslararası insan hakları savunucularının tepkisine neden oldu. New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bağımsız BM insan hakları gözlemcilerinin üç ülkeden de insan hakları ihlallerinin denetlenmesine izin verilmesini talep ettiğini hatırlattı.

13.11.2013Dünya
Türkiye-ABD çok sorunlu

Türkiye-ABD çok sorunlu

Washington merkezli Bipartisan Policy Center (Partilerüstü Politika Merkezi) düşünce kuruluşu, “Retorikten Gerçekliğe” başlığıyla ABD’nin Türkiye politikası üzerine kapsamlı bir rapor yayınladı.

24.10.2013Gündem
Türkiyede internet kısmen özgür

Türkiye'de internet "kısmen özgür"

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, "2013 İnternet Özgürlüğü" raporunu açıkladı.

4.10.2013Gündem
Türkiyede basın hala kısmen özgür

Türkiye'de basın hala kısmen özgür

ABD’de 72 yıl önce kurulan insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House, 2013 yılı basın özgürlükleri raporunu yayınladı.

1.05.2013Gündem
Otoriterler kulübü

Otoriterler kulübü

Başbakan Erdoğan’ın geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Putin’e “Bizi Şanghay Beşlisi’ne alın” dediğini açıklaması, gözleri bu örgüte çevirdi. Bir de “Ortak değerlerimiz burada” deyince örgütü mercek altına aldık.

2.02.2013Gündem
Türkiye yine Afrika ülkeleriyle aynı sınıfta

Türkiye yine Afrika ülkeleriyle aynı sınıfta

Merkezi ABD'de bulunan düşünce kuruluşu Freedom House tarafından açıklanan raporda, Türkiye bu yıl da "kısmen özgür" ülkeler arasında gösterildi.

16.01.2013Gündem
Obama’ya ‘Türkiye’yi uyar’ mektubu

Obama’ya ‘Türkiye’yi uyar’ mektubu

ABD’de aralarında Freedom House’un da bulunduğu bazı insan hakları grupları, ABD Başkanı Barack Obama’ya yazdıkları mektupta, ifade özgürlüğüne karşı oluşan düşmanca havaya karşı Türkiye’yi uyarmasını istedi.

10.01.2013Gündem
Kopyala yapıştır korsanlığı

Kopyala yapıştır korsanlığı

TÜRKİYE, internet haberciliği ile tanışalı neredeyse 16 yıl oldu. Hâlâ bu mecradaki yayın faaliyetleriyle ilgili ne doğru düzgün bir yasal düzenleme var, ne de oturmuş bir etik anlayış.

Türk medyası ‘kısmen özgür’

Türk medyası ‘kısmen özgür’

Türkiye basın ve ifade özgürlüğü açısından “kısmen özgür” olan tek Avrupa ülkesi olma özelliğini sürdürüyor.

1.05.2012Gündem
Basın özgürlüğü karnemiz

Basın özgürlüğü karnemiz

ABD'nin saygın düşünce kuruluşu Freedom House, dünya basın özgürlüğü liginde bu yılki sonuçları açıkladı. Bir puan gerileyen Türkiye, "kısmen özgür" ülkeler klasmanında kaldı.

1.05.2012Gündem
BAEde sivil toplum çalışanlarına gözaltı

BAE'de sivil toplum çalışanlarına gözaltı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkede faaliyet gösteren yabancı sivil toplum kuruluşları üzerindeki baskısını artırdı. Ulusal Demokrasi Enstitüsü’nün (NDI) iki çalışanının gözaltına alındığı bildirildi.

6.04.2012Gündem
Arap Baharı’na rağmen özgürlükler geriledi

Arap Baharı’na rağmen özgürlükler geriledi

Demokrasinin geliştirilmesi çağrısıyla kampanyalar düzenleyen düşünce kuruluşu Freedom House, Arap Baharı eylemlerini Komünizm’in yıkılmasından bu yana despot yönetimleri sıkıntıya sokan en ciddi gelişme olarak niteledi.

19.01.2012Gündem
Dünya Yes We Bani konuşuyor

Dünya "Yes We Ban"i konuşuyor

Türkiye genelinde dün 40'tan fazla şehirde düzenlenen internet sansürü protestoları dünya basınına da konu oldu. Dış basında yer alan haberlerde, kamuoyunun BTK'nin açıklamalarıyla tatmin olmadığının altı çizilirken, yurtdışındaki izleme örgütlerinin Türkiye için çıkardığı olumsuz internet karnelerine vurgu yapıldı.

16.05.2011Gündem
İnternetin ölümüne 102 gün kaldı

İnternetin ölümüne 102 gün kaldı

Geçen ay açıklanan İnternette Özgürlük Raporu’na göre, Türkiye’nin kötü puanı 42'den 45'e yükseltildi. 22 Ağustos tarihinden itibaren ise Çin; İran, Küba gibi ülkelerle dünya sıralamasının son sıralarında yer alacak. Çünkü kullanıcılar, BTK'nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Penguen de "Arama Motoru Müdürlüğü" başlığıyla internet yasaklarını yıllar önce espirili bir dille kapağına taşımıştı.

12.05.2011Teknoloji
Türk basını yarı özgür

Türk basını "yarı özgür"

Merkezi ABD'de bulunan insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House'un (Özgürlükler Evi) dünyada basın özgürlüğünün durumunu incelediği raporunda Türkiye, basın özgürlüğünde ciddi gerilemelerin olduğu ülkeler arasında yer aldı.

3.05.2011Gündem
İnternette sansür artıyor

İnternette sansür artıyor

Türkiye internette özgürlük bakımından geriye gidiyor. ‘Freedom House’ (Özgürlük Evi) adlı inisiyatifin, Birleşmiş Milletler Demokrasi Fonu için hazırladığı “İnternette Özgürlük 2011” adlı rapora göre Türkiye, internet kullanımını “kısmen özgür” bırakan ülkeler arasında.

19.04.2011Teknoloji
Dersimiz isyan

Dersimiz isyan

New York Times Gazetesi, Arap dünyasında yaşanan isyanlarda lider rolü oynayan kişi ve grupların ABD hükümetince finanse edilen kuruluşlardan eğitim aldığını yazdı.

15.04.2011Gündem
Freedom Housedan Türkiyeye basın eleştirisi

Freedom House'dan Türkiye'ye basın eleştirisi

ABD'de 70 yıl önce kurulan insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House, "Türkiye'de iki yıldır duruşmaları yapılmayan bazı gazeteciler de dahil olmak üzere, gazetecilere yönelik taciz ve tutuklamaların basın özgürlüğüne karşı alarm verici bir tehdit oluşturduğunu" belirtti.

15.03.2011Gündem
Kısmen özgürüz

'Kısmen özgürüz'

ABD'de 70 yıl önce kurulan insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House'ın “dünyada özgürlükler” raporunda, bu yıl Türkiye'ye 3 puan verildi. Raporda Türkiye'ye, “kısmen özgür” ülkeler kategorisinde yer aldı.

14.01.2011Dünya

Yazar Sonuçları

Peygamber’in öğretisini okumadıkları için helali-haramı bilmiyorlar

BAŞBAKAN Erdoğan, “Adaletin yerini bulacağını biliyordum. Hak yerini buldu. Beklentim bu istikametteydi” derken, Dışişleri Komisyonu Üyesi, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, “Ustaların tapeleri dile düşünce acele çıkarılan yasalarla mevcut deliller karartıldı” yorumunu yaptı.

3.03.2014

‘Bağımlı’ olan insan bağımsız düşünemez

CUMARTESİ sabahı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) yönetim kurulu olarak gazete ve haber ajanslarının yöneticileriyle biraradayız. Konu başlığımız şöyle:

3.03.2014

Akıl zamanı

VURDULU kırdılı filmlerin reyting alması ya da casus romanlarının çok satması gibi siyasette de “ihanet, komplo, alçak, uşak, satılmış, casus” laflarından geçilmiyor.

13.02.2014

‘Krizdeki demokrasi’: ‘Darbe’ masalıyla ‘yolsuzluk’ uyutmak

Bu yazıyı dün yazarken Haramzadeler adlı internet sitesinin izleyici sayısı, 50 bine yaklaşmıştı.

4.02.2014

Batı’da yerleşen yeni algı: Modern otoriterlik

ABD’nin demokrasi, insan hakları ve siyasi özgürlükler alanında çalışan saygın iki sivil kurumunun geçen hafta yayınladıkları 2013 yılına ilişkin küresel değerlendirme raporlarında karşımıza bu alanda yerinde sayan, hatta geriye giden bir Türkiye tablosu ortaya çıkıyor.

28.01.2014

İlk mesaj Hagel’ın iptali

Washington Türkiye’de yaşananlardan duyduğu rahatsızlığı kamuoyu önünde dile getirmeyi tartıyor.

26.01.2014

Washington’dan: Gevezeliği bırakalım gerçekçi olalım

Okunduğu vakit, malum kişiler ‘kara propaganda’ ya da ‘psikolojik harekât’ diye ortalığı velveleye verecekler.

24.10.2013

Üç rakamla Türkiye

- RAKAM BİR: Biber gazı ithalatımız 2001 yılında 13 ton... Şu anki biber gazı ithalat hacmi: 628 ton... Yani AK Parti iktidarının bir rekoru daha... (“Milli biber gazı” fabrikasının temellerini atmak için neyi bekliyoruz anlamıyorum. ABD’yi, Brezilya’yı zengin ettik).

3.05.2013

Washington’da basın özgürlüğü paneli ve Barış

Aşağı yukarı 50-60 kişilik bir topluluk…Amerikan Ulusal Basın Kulübü’nün Beyaz Saray’ın iki blok yanındaki binasının en üst katında bir odada toplanmış dinliyordu.

1.04.2013

AKP bu nedenle kazanıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında şunu söyledi:

16.01.2013

Hans, Helga ve farkımız

“Hans’dan Helga’dan geri kalır ne yanımız var. Biz onları aşabilecek zekâya sahibiz. Biz istiyoruz ki, Türkiye örnek gösterilen ülke olsun” diyordu Başbakan Tayyip Erdoğan. Başbakan’ın Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki bu konuşmasının ardından Almanya’yı az çok bilen biri olarak biraz araştırdım. Ve bakın neyimiz eksik ve neyimiz fazla, neler buldum.

7.10.2012

Bülent Bey’in ‘gerçek sanatçı’ özlemi!

BAŞBAKAN emir verince tiyatroların özelleştirilmesi için Bakanlar Kurulu’nda bir taslak hazırlanması kararlaştırılmış.

3.05.2012

Bin Ladin ve Türk ‘closure’ı

Denedikleri, Bin Ladin’in cesediyle, içerideki İslam düşmanlığını sona erdirecek bir ‘closure’!.. Terime yabancıyım. Kavramın ifade ettiği duyguya yabancıyım. Ama düşündükçe de “Keşke” diyorum... Keşke bir Türk closure’ı da başlasa..

7.05.2011

Arap âleminin kötü kaderi

DEVRİM sözcük ve kavramını nasıl da rahat kullanıyor millet! “2011 Arap Devrimi” (Cengiz Çandar, Radikal, 05.03.11) imiş! Nerede o yoğurdun bolluğu?

12.04.2011

Kısmen özgür, ileri demokrasi ülkesi

ABD’de 70 yıl önce kurulan insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House’un “dünyada özgürlükler” raporunda, bu yıl Türkiye’ye 3 puan verildi.

14.01.2011