EKSTRA
MENÜ

Referandum2017

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.537 haberi bulunmuştur.

Referandum2017 Haberleri

Hayırcıların çatı oluşturması mümkün değil

'Hayır'cıların çatı oluşturması mümkün değil'

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kastamonu’nun Tosya ilçesindeki Üçoluklar mesire alanında, çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanlarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Kurtulmuş, "Referandum artık geride kaldı. Demokratik ilkeler çerçevesinde Meclis’ten geçen anayasa teklifi, millet tarafından kabul edilmiştir. Artık bu sistem bütün vatandaşlarımızın sistemidir" diye konuştu.

7.05.2017Gündem
CHPnin AİHM dosyasında 4 rapor

CHP'nin AİHM dosyasında 4 rapor

CHP’nin, 16 Nisan referandumunda YSK’nın mühürsüz oy kararıyla ilgili AİHM’ye yapacağı başvuru, 4 ana raporla şekillenecek. Başvurunun altyapısını AGİT, Venedik Komisyonu, Avrupa Konseyi İnsan Hakları raporları ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nin Türkiye’nin denetime alınması ile ilgili kararı oluşturacak.

5.05.2017Gündem
Demirtaştan ittifak açıklaması

Demirtaş'tan ittifak açıklaması

HDP lideri Selahattin Demirtaş’tan ’referandum’ mesajı: Toplumun 'evetçiler' ve 'hayırcılar' olarak iki ayrı kamp şeklinde değerlendirilmesini yanlış ve tehlikeli görüyorum. Demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir

5.05.2017Gündem
Kılıçdaroğlu: Düne kadar yol arkadaşları olanlar şimdi birbirlerini hain olarak suçluyorlar...

Kılıçdaroğlu: Düne kadar yol arkadaşları olanlar şimdi birbirlerini 'hain' olarak suçluyorlar...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yüzde 51 ile kazanıldı deniliyor ama hiçbirisi hayatından memnun değil. Niçin? Kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. Dünyanın gözü önünde kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. O kadar ki, şimdi birbirlerini suçluyorlar. Düne kadar yol arkadaşları olanlar şimdi birbirlerini 'hain' olarak suçluyorlar" dedi.

29.04.2017Gündem
CHP referandum sonucunu AİHMe götürdü

CHP referandum sonucunu AİHM'e götürdü

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, anayasa değişikliği referandumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) itiraz başvurusu yaptı.

28.04.2017Gündem
Tam kanunsuzluk da seçime müdahale de yok

Tam kanunsuzluk da seçime müdahale de yok

YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) CHP, Vatan Partisi ve HDP’nin, yasaya rağmen mühürsüz oylar geçerli sayıldığı için “tam kanunsuzluk” nedeniyle 16 Nisan’daki referandumun iptaline ilişkin başvurusuna 1’e karşı 10 oyla verdiği tarihi ret kararlarının gerekçesini dün açıkladı. YSK, “Tam kanunsuzluk da seçime mühadale de yok. Oy verme ve sayımın her aşaması denetlendi. Seçmenin anayasal hakkının özünü ortadan kaldıracak yorum yapamayız” diyerek referandumun iptali istemini reddetti.

27.04.2017Gündem
Son dakika: YSK kesin sonuçları açıkladı

Son dakika: YSK kesin sonuçları açıkladı

YSK Başkanı Sadi Güven anayasa değişikliği halk oylamasının kesin sonuçlarına ilişkin, "Evet oyu verenlerin sayısı 25 milyon 157 bin 463, evet oyu verenlerin oranı yüzde 51,41, hayır oyu verenlerin sayısı 23 milyon 779 bin 141 hayır oyu verenlerin oranı 48,59 olarak gerçekleşmiştir. 16 Nisan’da yapılan halk oylaması sonucu geçerli oyların yarısından çoğunun 25 milyon 157 bin 463 evet oyu, yüzde 51,41 olarak gerçekleştiği Anayasa Değişikliklerinin Türk milleti adına kabul edilmiş olduğu kurulumuzca ilan edilmiştir" ifadelerini kullandı.

27.04.2017Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Partiye ne zaman döneceğini açıkladı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'ye ne zaman döneceğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Şahsımın kurucusu olduğum partime geçişi YSK’nın seçimlerin kesin neticelerini açıklamasından sonra olacaktır. Açıklandıktan sonra kurucusu olduğum partime hemen dönmem söz konusudur ve döneceğim” dedi. Reuters’a açıklamalarda bulunan Erdoğan, AK Parti genel başkanlığı için ise “Bu talep delegeden gelir” diye konuştu.

25.04.2017Gündem
Son dakika... YSKdan CHPye ret

Son dakika... YSK'dan CHP'ye ret

Yüksek Seçim Kurulu, "CHP'nin referandum sonuçlarının açıklanması için Danıştay'ı bekle teklifinin" reddedildiğini açıkladı.YSK böylece Danıştay'ı beklemeden resmi sonuçları açıklayacak

24.04.2017Gündem
Erdoğan ve Yıldırıma yüzde 51.4 telefonu

Erdoğan ve Yıldırım'a yüzde 51.4 telefonu

SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ‘hayır’ kampanyası yaptıkları halkoylamasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu telefonla aradı.

22.04.2017Gündem
YSKnın görevi kanun yazmak değil

'YSK'nın görevi kanun yazmak değil'

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “YSK’nın görevi kanununu uygulamaktır, kanun yazmak değil” dedi. Feyzioğlu, Bartın’da katıldığı genişletilmiş 9. Karadeniz Baro Başkanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, YSK’nın ‘mühürsüz oy’ kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi. Feyzioğlu, şöyle konuştu:

22.04.2017Gündem
Hâkimleri tehdit ediyor

'Hâkimleri tehdit ediyor'

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, attığı tweet’lere tepki göstererek, “Adalet Bakanı anayasal suç işlemiştir. Hâkimleri baskı altına almıştır, talimat vermiştir, tehdit etmiştir” dedi. Gök, dün düzenlediği basın toplantısında, Bozdağ’ın CHP’nin Danıştay’a başvurmasına yönelik mesajlarına tepki gösterdi. Gök, özetle şunları söyledi:

22.04.2017Gündem
Danıştay reddeder

'Danıştay reddeder'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP’nin referandumun kesin sonuçlarının ilan edilmemesi için Danıştay’da dava açmasına tepki gösterdi. Bozdağ, “YSK’nın verdiği kararlar aleyhine Danıştay ve Anayasa Mahkemesi dahil hiçbir mahkemeye başvurulamaz” görüşünü savundu. Bozdağ, dün Twitter’dan özetle şunları kaydetti:

22.04.2017Gündem
Paket vatandaşa yavan geldi

'Paket vatandaşa yavan geldi'

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, referandumdan çıkan sonuçları değerlendirirken, yeni bir anayasa yapılmadığını için paketin halka yavan geldiğini, referandumun zamanının da uygun olmadığını söyledi.

22.04.2017Gündem
Yeni dönem stratejisi

Yeni dönem stratejisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğinin ardından izlenecek siyasetin ipuçlarını verdi. Referandumun meşruiyetinin her yerde tartışılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “Meclis’te olacağız, hakaret içermeyen, en ılımlı aynı zamanda en sert mücadeleyi vereceğiz” dedi.

22.04.2017Gündem
Feyzioğlundan YSKya sert sözler

Feyzioğlu'ndan YSK'ya sert sözler

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "YSK’nın görevi kanununu uygulamaktır, kanun yazmak değil" dedi.

22.04.2017Gündem
Bozdağdan CHPnin başvurusu için flaş yorum

Bozdağ'dan CHP'nin başvurusu için flaş yorum

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ CHP'nin referanduma ilişkin Danıştay'a yaptığı başvuru hakkında konuştu. Bozdağ, "YSK'nın kararları aleyhine Danıştay ve AYM dahil hiçbir merciye başvurulamaz" dedi.

22.04.2017Gündem
YSK Başkanından son dakika açıklaması

YSK Başkanı'ndan son dakika açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruların reddine yönelik kararlarının gerekçesini bir iki gün içinde açıklayacaklarını bildirdi.

21.04.2017Gündem
CHPli Muharrem İnce: YSKnın kararı hiçbir koşulda kabul edilemez

CHP'li Muharrem İnce: YSK'nın kararı hiçbir koşulda kabul edilemez

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, ''Anayasa değişikliği referandum oylaması sürerken YSK'nın mühürsüz pusula ve zarflarla oy kullanılmasını kanunun açık emrine rağmen kabul etmesi, sonuçları bakımından kurulmak istenilen rejimin somut örneği, hem de Türkiye'de seçimlerin bir daha adil biçimde yapılamayacağının kanıtı olmuştur'' dedi.

20.04.2017Gündem
İBB çalışanının skandal paylaşımına suç duyurusu

İBB çalışanının skandal paylaşımına suç duyurusu

SÜLEYMAN Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi Müdürü Osman Siviloğlu, referandumdan önce sosyal medya hesabından ''Bunların karıları ve kızları ganimet olarak ’Evet’çilere helaldir'' paylaşımıyla büyük tepki çeken ve daha sonra görevden alınan İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı Ömer Akbayrak hakkında suç duyurusunda bulundu. Siviloğlu, "2 kızım, 3 kız torunum var. Onları da ganimet durumuna düşürenlerden şikayetçiyim" dedi.

20.04.2017Gündem
YSK Başkanından CHPnin eleştirilerine cevap: Ben siyasi değilim

YSK Başkanı'ndan CHP'nin eleştirilerine cevap: Ben siyasi değilim

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, CHP'nin eleştirilerine ilişkin, "Ben siyasi değilim, hakimim. Cevap vermeyeceğim" dedi.

20.04.2017Gündem
İstanbulda referandum protestolarına 19 gözaltı

İstanbul'da referandum protestolarına 19 gözaltı

İstanbul'da, halk oylaması sonuçlarını bahane ederek izinsiz gösteri düzenledikleri, grupları provoke ettikleri ileri sürülen 19 kişi gözaltına alındı.

19.04.2017Gündem
CHPden son dakika referandum çıkışı

CHP'den son dakika referandum çıkışı

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, canlı yayında referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. ''İlan edilen bu referandumun sonucunu tanımıyoruz'' diyen Böke, ''Bunun için demokratik tüm haklarımızı kullanacağımızdan şüpheniz olmasın. Her türlü deyince Meclis'ten çekilmekten de çalışmaya devam etmek de buna girer'' ifadelerini kullandı.

19.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Atatürkçü olduk! Alevi olduk! İslamcı olduk! Solcu olduk!… Ama insan olamadık!

Her soruya cevap veriyor, gözünü bile kaçırmıyor, yan yollara sapmıyor, açık sözlü…

13.05.2017

Modern Türkiye'de muhafazakârlık

REFERANDUM sonuçlarının ortaya koyduğu sosyolojik tablo, eğitim ve kentlilik oranı yükseldikçe “hayır”ların artmış olmasıdır.

4.05.2017

Arayış

Cumhurbaşkanı’nın partili olmasına yasa izin veriyor ama ille de partili olacak demiyor.

4.05.2017

Referandum sonrası kritik 'ilk'ler

GAZETECİ olarak ilk izlediğim seçim 1977 yılında yapılan milletvekili seçimiydi.

4.05.2017

Endişeli modernlerden endişeli muhafazakârlara

REFERANDUMUN sonuçlarından biri de, büyük metropollerde kent merkezi ile kentin göç almakta olan periferisi arasındaki oy kalıplarında farklı yönelişleri göstermesi oldu. 

3.05.2017

Referandum haritasında 'açıklanamayan bir durum'

BUGÜNKÜ yazımda 16 Nisan referandumundaki geçerli ve geçersiz oyların durumuyla ilgili olarak iki farklı raporda dikkatime takılan bazı noktaları mercek altına yatırmak istiyorum.

2.05.2017

Erdoğan'ın önündeki zor seçenekler

ANAYASA referandumu geride kaldığına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan derin bir nefes alıp bir sonraki siyasi sınavı olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir yol izleyeceği sorusuna yönelebilir artık.

26.04.2017

Madem sınıflandıracaksın beni

Evet mi diyeceksin, hayır mı cenderesi bitti.

25.04.2017

Referandumun en ilginç paradoksu

16 Nisan referandumunun sonuçlarını il ve bölge bazında incelerken çok ilginç bir paradoksla karşılaşıyoruz.

25.04.2017

Demokrasi uzak bir rüya mı olacak?

REFERANDUMU tartışmalı hale getiren YSK kararından sonra, yakında hepimiz AİHM uzmanı olacağız gibi görünüyor.

20.04.2017

Boykot yanlıştır

Vatandaş daha ne yapsın?

20.04.2017

CHP’de sokak - mahkeme ikilemi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün "Bu iş kesin olarak bitti" dedi ama toplumdaki tartışmanın bitmediğini herhalde kendisi de görüyor ona ulaşan bilgilerden.

20.04.2017

Referandum sonuçları ne zaman kesinleşir

YSK, referandum iptal taleplerini çoğunlukla reddetti.

20.04.2017

Trump o notu beklemeden aramış

16 Nisan’da yapılan halkoylamasından hemen sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ilk arayan liderlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump oldu.

20.04.2017

Ankara'da mükemmel örtüşme

ANKARA’nın referandum sonuçlarını incelerken ilginç bir örtüşme durumuyla karşılaştım.

20.04.2017

AKP'den atılacak 9 kişinin tam listesi

‘İÇ kale’ savunucuları dışında muhafazakâr kanatta bence AKP açısından yapıcı bir tartışma başladı.

20.04.2017

2019'da yüzde 48.4'ün başkan adayı kim olmalı

HEM milliyet-çilerden, hem Kürtlerden, hem laiklerden, hem muhafazakârlardan oy alma kapasitesi olan... “SUPERMAN” gibi biri olmalı.

20.04.2017

Bir bu eksikti

Referandum burnumuzdan geldi.

19.04.2017

İtibarsızlaştırma siyasetinde deniz bitti

TERCİHİNDEN dolayı milletin yarısını kriminalize edemezsiniz. Teröristlerin safında yer aldığını söyleyemezsiniz.

19.04.2017

Yüzde 51.4

GELİŞMİŞ demokrasilerdeki seçimlerde yüzde 51.4 oyla bir partinin iktidara gelmesi üstün bir başarı sayılır.

19.04.2017

İstanbul'daki 'hayır' oyları kimden geldi?

16 Nisan anayasa referandumunun en çok dikkat çeken sonuçlarından biri AK Parti-MHP ittifakının İstanbul’da ‘hayır’ oyuyla karşılaşmasıydı.

19.04.2017

Yaşasın bilim dünyamız, yaşasın demokrasimiz

SORUYU basitleştirerek sorarsak bir insan (bu durumda 200 kişi) aynı anda hem Datça’da hem de Şanlıurfa’da bulunabilir mi?

19.04.2017

Damgasız oyların sayısı nedir?

DEVLET Malzeme Ofisi’nin, Yüksek Seçim Kurulu’nun talebi üzerine ihale açarak 450 bin adet, üzerinde “Tercih” yazısı bulunan mühür satın aldığını, Cumhuriyet’te Çiğdem Toker yazmıştı.

19.04.2017

YSK tartışılıyor... Referandum sonuçları sarsıyor

ANKARA’da gözler YSK’dan gelecek habere çevrilmişti.

19.04.2017

Ne Gezi'si be, ne Gezi'si!

 “YENİ Gezi Hayali” diye başlık atmış hükümet yanlısı gazete.

19.04.2017