'Danıştay reddeder'

Danıştay reddeder

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP’nin referandumun kesin sonuçlarının ilan edilmemesi için Danıştay’da dava açmasına tepki gösterdi. Bozdağ, “YSK’nın verdiği kararlar aleyhine Danıştay ve Anayasa Mahkemesi dahil hiçbir mahkemeye başvurulamaz” görüşünü savundu. Bozdağ, dün Twitter’dan özetle şunları kaydetti:

Haberin Devamı

BAŞKA SEÇENEĞİ YOK
“Buna rağmen başvuru halinde, Anayasa ve yasalarımıza göre Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın ret kararı dışında karar verme seçeneği yoktur. Nitekim ayrımsız Anayasa Mahkemesi yapılan başvurulara ‘kabul edilmezlik’, Danıştay ise aynı gerekçelerle onlarca ‘ret’ kararı vermiştir. Anayasa Mahkemesi kararları ile Anayasa’nın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler, bireysel başvurunun konusu da olamaz.

Demokrasilerde milletin kararı üstünde karar yoktur. Millet adına karar veren yargı, milletin sandıkta verdiği kararı üstüne karar veremez. Milletin verdiği kararlar aleyhine hiçbir mahkemeye/merciye başvurulamaz. Milletin verdiği kararları, hiçbir mahkeme bozamaz/değiştiremez. Sandık sonuçları ve milletin iradesi, mahkeme kararıyla yok sayılamaz, değiştirilemez. Milletin kararı herkesi bağlar. Ancak demokrat olmayanlar, millete güvenmeyenler, istedikleri çıkmazsa milletin kararını kabul etmezler, milletin kararına saygı duymazlar.

HALKA GÜVENMİYOR
CHP, hem demokrat geçiniyor; ama demokrat gibi davranmıyor hem de halkçıyız diyor ama halka güvenmiyor. Demokrat gibi davranmayan demokrat,
halka güvenmeyen halkçı olur mu? CHP, demokrasiyi içselleştirememiş ve millet iradesini hazmedememiştir. Ortada halkına inanmayan,demokrat davranmayan, millet iradesini ve hukuku yok sayan, milletiyle mahkemelik bir CHP var. Tam evlere şenlik. Bilmeli ki milletten alamadığı kararı CHP, millet adına karar veren mahkemelerden alamaz. YSK’nın kararı aleyhine hiçbir merciye başvurulamayacağı anayasa hükmü olduğu halde CHP, bile bile neden yargıya gidiyor, sizce?”