EKSTRA
MENÜ

Freedom House

Freedom House ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Freedom House haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 295 Freedom House haberi bulunmuştur.

Freedom House Haberleri

‘Sosyal medya baskı aracına dönüşüyor’

‘Sosyal medya baskı aracına dönüşüyor’

AMERİKAN düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), dünya genelinde internet özgürlüğünü değerlendirdiği “İnternette Özgürlük 2019” raporunu yayınladı.

6.11.2019Dünya
Aslı Erdoğana Vaclav Havel ödülü

Aslı Erdoğan'a Vaclav Havel ödülü

New York’taki Vaclav Havel Kütüphane Vakfı’nın ödülüne bu yıl yazar Aslı Erdoğan değer görüldü. Adaylar arasında cezaevindeki gazeteci Ahmet Altan da vardı.

28.08.2019Kitap Sanat
Moondan dikkat çeken Trump-Kim görüşmesi yorumu

Moon'dan dikkat çeken Trump-Kim görüşmesi yorumu

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Trump ile Kim arasında Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan "silahsızlandırılmış bölge"de pazar günü yapılan görüşmenin iki ülke arasındaki "düşmanca ilişkilerin sonu" anlamına geldiğini belirtti.

2.07.2019Dünya
Tarihi görüşme sonrası Trumptan ilk açıklama

Tarihi görüşme sonrası Trump'tan ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan "silahsızlandırılmış bölge"de Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmesinin ardından nükleer müzakere sürecinin sürdürüleceğini bildirdi.

30.06.2019Dünya
Kübada cep telefonlarında internet servisi başlıyor

Küba'da cep telefonlarında internet servisi başlıyor

Kübalılar bugünden itibaren cep telefonlarından 3G ile internete bağlanabilecek. Ancak servis Kübalıların satın alma gücüyle kıyaslanınca çok pahalı.

7.12.2018Teknoloji
Cemal Kaşıkçının son makalesi yayımlandı

Cemal Kaşıkçı'nın son makalesi yayımlandı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Washington Post için kaleme aldığı "Arap dünyasının en çok ihtiyacı olan şey ifade özgürlüğü" başlıklı son makalesi yayımlandı. Makalenin başında, Kaşıkçı'nın Washington Post gazetesinde yazdığı köşenin editörü Karen Attiah'ın notu da yer aldı. Attiah, "Gazete bu makaleyi yayımlamak için bekledi çünkü Cemal'in bize geri dönüp bu makaleyi birlikte düzenleyebileceğimizi umut ettik. Şimdi şunu kabul etmeliyim: Bu olmayacak" dedi.

18.10.2018Dünya
İşte son görüntü... Suudilerden inceleme izni

İşte son görüntü... Suudilerden inceleme izni

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı için bir hafta sonra Suudilerden izin çıktı. Riyad yönetimi, Ankara’nın talebine yazılı bir nota ile olumlu yanıt verdi. Kaşıkçı’nın meslektaşları ve sivil toplum kuruluşlarının konsolosluk önündeki bekleyişleri ise sürüyor.

9.10.2018Gündem
Şimşek: Dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız

Şimşek: Dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız" dedi.

26.05.2018Ekonomi
Tık avcılığı ve galeriler

Tık avcılığı ve galeriler

OKURLAR, internet haberlerinde en çok “tık avcılığı” yapan aldatıcı başlıklar ve uzayıp giden foto galerilerden yakınıyor.

29.01.2018OkurTemsilcisi
Freedom House’a göre Türkiye ‘özgür’ değil

Freedom House’a göre Türkiye ‘özgür’ değil

MERKEZİ Washington’da bulunan Özgürlük Evi (Freedom House), 2018 Dünyada Özgürlükler Raporu’nu açıkladı.

16.01.2018Dünya
ABD: Türkiyenin Afrinde YPGyi vurduğuna dair haberler...

ABD: Türkiye'nin Afrin'de YPG'yi vurduğuna dair haberler...

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert basın toplantısında soruları yanıtlarken, Türkiye'nin Afrin'deki PYD mevzilerini vurduğuna dair bir bilgiye sahip olmadığını belirtti. Nauert ayrıca Kanada'da gerçekleşecek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rex Tillerson görüşmesine de dikkat çekti. Bugün bir diğer ABD kurumu olan, Pentagon'dan yapılan flaş açıklamada da Afrin'deki PYD unsurlarının desteklenmediği ve DEAŞ ile mücadele operasyonlarının parçası olarak görülmediği açıklanmıştı.

16.01.2018Dünya
Freedom House, Türkiyeyi ilk kez özgür olmayan ülke olarak sınıfladı

Freedom House, Türkiye'yi ilk kez 'özgür olmayan ülke' olarak sınıfladı

Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), ‘2018 Dünyada Özgürlükler Raporu’ açıkladı. ‘Demokrasi Krizde’ başlığı verilen yıllık raporda Türkiye ilk kez ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisine düşürüldü. Türkiye daha önce ‘kısmen özgür’ kategorisindeydi.

16.01.2018Dünya
Basın özgürlüğü Batı merkezli ele alınıyor

'Basın özgürlüğü Batı merkezli ele alınıyor'

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, basın özgürlüğü endekslerinde Türkiye’nin bulunduğu yere ilişkin eleştirileri yanıtlarken, “Basın özgürlüğü endeksleri, Batı merkezli kuruluşlarca hazırlanmakta ve basın özgürlüğü kavramı Batı merkezli ele alınmakta olup, ülkelerin özgün koşulları gözardı etmektedir” dedi. Çavuşoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yanıtta şöyle dedi:

15.12.2017Gündem
Türkiye internet özgürlüğünde geriledi

Türkiye internet özgürlüğünde geriledi

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, yayımladığı ‘İnternette özgürlük: 2017’ raporunda Türkiye’nin, özgürlüklerin en çok kısıtlandığı ülkeler arasında yer aldığını bildirdi. Araştırma kapsamında 65 ülkede internet üzerindeki yasakların ve sınırlamaların incelendiği belirtilen raporda “32 ülkede internet özgürlüğü geçen yıla göre kötüye gitti. Ukrayna, Mısır ve Türkiye en büyük gerilemenin yaşandığı ülkeler oldu” denildi.

14.11.2017Dünya
Son dakika: Trumpla basın toplantısında Erdoğandan flaş YPG ve FETÖ mesajları

Son dakika: Trump'la basın toplantısında Erdoğan'dan flaş YPG ve FETÖ mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD lideri Donald Trump görüşmesi gerçekleşti.. Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Beyaz Saray'ın kapısında karşıladı, görüşme öncesi "Uzun ve zorlu görüşmemiz olacak. Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkilerimiz var" dedi. Kritik görüşme 20.07'de sona erdi. Trump ve Erdoğan ortak basın açıklaması düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir" dedi, FETÖ konusuna değindi. Heyetler öğle yemeğinde bir araya gelecek.

16.05.2017Dünya
Türkiye basın özgürlüğünde en çok gerileyen ülkelerden

Türkiye basın özgürlüğünde en çok gerileyen ülkelerden

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House’un 2017 yılı basın özgürlük raporunda Türkiye ‘basının özgür olmadığı ülkeler’ arasında yer alırken, basın özgürlüğünün en çok gerilediği ülkeler içinde de sayıldı.

28.04.2017Dünya
Freedom House: Türkiye özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu

Freedom House: Türkiye özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu

Merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), “Dünyada Özgürlük 2017 Raporu”nu açıkladı. Raporda Türkiye, 2016’da özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu.

1.02.2017Dünya
Özgürlükte geriledik

Özgürlükte geriledik

2015 İnternet Özgürlüğü raporunda ‘kısmen özgür’ kategorisindeki Türkiye, bu yıl Suudi Arabistan, Mısır, Etiyopya gibi ülkelerle birlikte, ‘internetin özgür olmadığı ülkeler’ arasına katıldı.

15.11.2016Dünya
Freedom House: Türkiyede internet özgür değil

Freedom House: Türkiye'de internet özgür değil

Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House "2016 İnternet Özgürlüğü Raporu"nu yayınladı. Geçen yılki raporda "kısmen özgür" olarak değerlendirilen Türkiye, internetin özgür olmadığı ülkeler kategorisine geriledi.

15.11.2016Dünya
Bülent Arınç BBC Türkçeye konuştu

Bülent Arınç BBC Türkçe'ye konuştu

BBC Türkçe'ye konuşan eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık tartışmalarından, çözüm sürecine; Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık görevinden istifasından, kendi siyaset hayatına ve basın özgürlüğüne kadar birçok konuda soruları yanıtladı.

17.06.2016Dünya
Sedat Ergin’in DW İfade Özgürlüğü Ödülü konuşması

Sedat Ergin’in DW İfade Özgürlüğü Ödülü konuşması

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü’nü aldığı törende yaptığı konuşma:

13.06.2016Dünya
Freedom House 2016 Basın Özgürlüğü Raporunu yayınladı

Freedom House 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nu yayınladı

Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Freedom House, 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nu açıkladı. Türkiye, 'basını özgür olmayan ülkeler' arasında yer alırken, aynı zamanda bu konuda en büyük geriye gidişin yaşandığı devletlerden... Türkiye; Angola, Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak ve Umman ile birlikte 199 ülke arasında 156'ncı sırada yer aldı.

27.04.2016Dünya
Zarrab’lı darbe iddiası saçma

Zarrab’lı darbe iddiası saçma

İŞADAMI Reza Zarrab’ı ‘İran yaptırımlarını baypas ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamaları’ndan tutuklatan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, cuma günü New York Basın Birliği’nin geleneksel yıllık konferansının açılış konuşmasının büyük bölümünü Türkiye’ye ayırdı. Yaklaşık 300 basın mensubuna hitap eden Bharara şunları söyledi:

9.04.2016Dünya
Freedom House Başkanı Lagon: Mülteci akını Batının hatası

Freedom House Başkanı Lagon: Mülteci akını Batı'nın hatası

ABD’de insan hakları alanında çalışan önemli sivil toplum kuruluşlarından Freedom House (Özgürlük Evi) her yıl ülkelerin performanslarını değerlendiren 3 rapor hazırlıyor. Raporlardan biri basın özgürlüğüne, bir diğeri ise internet özgürlüklerine odaklanıyor. En kapsamlı değerlendirmeler ise ‘Dünyada Özgürlükler’ isimli raporda yer alıyor.

7.02.2016Dünya
CHP milletvekilleri olay yerinde

CHP milletvekilleri olay yerinde

İzmir'in Seferihisar ilçesi Doğanbey Mahallesi açıklarında, dördü çocuk dokuz kaçak göçmenin ölümüyle sonuçlanan tekne faciasının ardından TBMM Mülteci Hakları Komisyonu üyesi olan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir, kaza yerinde incelemelerde bulundu. Kazadan kurtulan 12 göçmeni de ziyaret ederek, Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Mustafa Deniz'den vakayla ilgi bilgi aldılar.

3.02.2016Ege
Freedom House: Türkiye’de internet ’kısmen özgür’

Freedom House: Türkiye’de internet ’kısmen özgür’

DÜNYADA Basın Özgürlüğü raporunda, Türkiye’yi ’kısmen özgür’ düzeyinden ’özgür değil’ düzeyine indiren Freedom House (Özgürlük Evi), yayınladığı ’Dünyada Internet Özgürlüğü 2015’ raporunda, Türkiye’yi ’kısmen özgür’ olarak niteledi. Türkiye, internet özgürlüğü konusunda Hindistan, Endonezya, Kenya, Fas gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

28.10.2015Dünya
Reuters AK Partili vekilin sözlerini dünyaya duyurdu

Reuters AK Parti'li vekilin sözlerini dünyaya duyurdu

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal’ın 1 Kasım seçimlerinden sonra bazı medya kuruluşlarından hesap sorulacağını söylemesini Reuters dünyaya duyurdu.

28.10.2015Gündem
ABD Kongresi’nden Türkiye için ifade özgürlüğü tasarısı

ABD Kongresi’nden Türkiye için ifade özgürlüğü tasarısı

Amerikan Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne Türkiye’deki ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini isteyen bir tasarı sunuldu. Cumhuriyetçi Partili Dana Rohrabacher ve Demokrat Partili Eliot Engel gibi isimlerin de olduğu milletvekillerinin sunduğu tasarıya iki günde 29 milletvekili destek açıkladı.

24.05.2015Dünya
İran Türkiye olacak mı

İran Türkiye olacak mı?

İranlıların Amerika’ya ‘Büyük Şeytan’ dediği, ABD’nin Tahran’ı bombalama tehditleri savurduğu günler geçti.

17.05.2015Hayat

Yazar Sonuçları

En iyisi okumamak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaklaşık 6 ay önce formasyon kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önceki bir konuşmasında bizlere “Siz formasyon almayın, biz size atanınca vereceğiz” demişti. Ama verdiği sözü hâlâ yerine getirmedi.

13.01.2021

Cemal Kaşıkçı’nın ölümünden sonra yayımlanan son yazısı

Cemal Kaşıkçı’nın aynı zamanda çevirmenliğini de yapan asistanı, kendisinin İstanbul’da kaybolduğu haberinin duyulduğunun ertesi günü (3 Ekim) gitmeden bırakmış olduğu son yazısını Washington Post’taki editörüne gönderdi.

19.10.2018

Amerika ile ‘yapıcı görüşme’

DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu ile Amerikalı mevkidaşı Pompeo, Singapur’daki ASEAN toplantısında beklenen görüşmeyi yaptılar.

3.08.2018

YSK ve AGİT

YÜKSEK Seçim Kurulu mühürsüz oy pusulası ve mühürsüz zarflarla kullanılan oyların geçerli olduğuna karar verdi.

18.04.2017

Anayasa hukukçuları

SİSTEM değişikliği yeni bir anayasa yapmaktan çok daha önemlidir ve çok daha önemli sonuçlar doğurur.

21.02.2017

Aman dikkat

TÜRKİYE terörle mücadelede yeni ve daha kritik bir aşamaya girdi; HDP’li 15 vekil gözaltına alındı, Selahattin Demirtaş dahil 9’u tutuklandı.

4.11.2016

Dost kazanmak

TÜRKİYE zor bir dönemden geçiyor; darbenin hasarı önemli ölçüde giderildi fakat terör, Suriye, dış politika ve ekonomi sorunları üzerinde ciddiyetle düşünmek gerekiyor. Hele de Amerika’nın Suriye’de PYD’yi desteklemesiyle sorun daha kritik bir aşamaya girmiştir.

26.09.2016

İslam dünyası?

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’la Başkan Obama arasındaki uzun telefon görüşmesinin resmi zabıtları galiba yıllar sonra yayınlanır.

21.02.2016

Geleneksel boş laf kulesi

MEDYA aygıtlarına “ayar vermekle” nesil kurtarıcılığına soyunma çabaları gündeme geldiğinde, aklıma hep David Trend’in “Medyada Şiddet Efsanesi”* kitabının girişinde verdiği örnek gelir.

28.01.2016

İktidarın grafiği

DEMOKRASİ, özgürlükler ve hukuk devleti normlarında Türkiye gittikçe puan kaybediyor.

18.09.2015