MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.384 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ilk kez konuştu

Eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ilk kez konuştu

Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Erdem Başçı OECD’de ülkemizi büyükelçi sıfatıyla temsil eden ikinci iktisatçı. Başçı OECD’nin son dönemlerde vergi konularına yoğunlaştığını dile getirerek “Dünyanın hemen her ülkesinde şirketler yasalar çerçevesinde daha düşük vergi ödemenin yollarını arıyor. OECD, ‘Vergini parayı kazandığın yerde öde’ prensibini benimsiyor” diyor.

14.07.2016Ekonomi
Merkez Bej Kitap yayımlamayı planlıyor

Merkez 'Bej Kitap' yayımlamayı planlıyor

Merkez Bankası ekonomik aktivitenin nabzını daha iyi tutabilmek için küresel merkez bankalarında da örneği görülen Bej Kitap yayımlamaya başlamayı planlıyor.

28.06.2016Ekonomi
Hayal kuran gençlik lig atlatır

'Hayal kuran gençlik lig atlatır'

"Ekonomide Yılın İş İnsanları 2016" ödülleri sahiplerini buldu. Yılın iş insanı ödülüne, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Koç Holding Başkanı Mustafa Koç layık görüldü. Ödülü, Mustafa Koç adına eşi Caroline Koç Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı'nın elinden aldı. Toplantıda konuşan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, "Hayal kuran bir gençlik, lig atlamak isteyen Türkiye'de olmazsa olmaz" dedi. İstanbul Ritz Carlton Oteli'nde düzenlenen törene iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

27.05.2016Ekonomi
Yılın iş insanı Mustafa Koç

Yılın iş insanı Mustafa Koç

Ekonomist Dergisi Yılın İş İnsanları’nı 2400 üst düzey yöneticiye gönderilen anketle gerçekleştiriyor. Yanıtlara göre gönderlen 763 oyun yüzde 18.2’sini alan Mustafa Koç Yılın İş İnsanı seçildi.

26.05.2016Ekonomi
Erdem Başçı OECD Türkiye Daimi Temsilcisi oldu

Erdem Başçı OECD Türkiye Daimi Temsilcisi oldu

Merkez Bankası eski Başkanı Erdem Başçı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) nezdinde "Türkiye Daimi Temsilcisi" olarak atandı.

20.05.2016Ekonomi
Merkezde boşluk riski

'Merkez'de boşluk riski

AK Parti’de olağanüstü kongre 22 Mayıs’ta yapılacak. Genel başkan belli olduktan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hükümeti kurma görevini verecek. Hükümetin kurulması ve güven oylama sürecinin Haziran ayının ilk haftalarında tamamlanması bekleniyor. Ancak süreç uzarsa Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) açısından bir risk doğacak.

6.05.2016Ekonomi
Çetinkaya Erdoğan ile görüşecek

Çetinkaya Erdoğan ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı kabul edecek.

5.05.2016Ekonomi
Erdem Başçı Saraya gidecek

Erdem Başçı Saray'a gidecek  

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sık sık faizler konusunda tavsiyede bulunduğu eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı kabul edecek.

3.05.2016Ekonomi
Dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu)

Dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu?)

Kur ve faiz dün beklentilere paralel PPK kararlarının ardından geriledi, piyasalar ECB toplantısı ve petrol fiyatlarını izliyor. Dolar, 2,81-82 bandından işlem görürken, petrol yüzde 4 oranında yükseldi.

21.04.2016Ekonomi
Siftah yaptı

Siftah yaptı

Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya halefi Erdem Başçı’nın açtığı yoldan yürüdü ve faiz koridorunun üst bandında tam da beklenildiği gibi 50 baz puan indirim yaptı. Dolar 2.80’e geriledi, gösterge tahvil faizi ile bir yılın dibini gördü. Kredi faizlerine de etkisi olacak.

20.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı. Bu karar, Murat Çetinkaya başkanlığında açıklanan ilk faiz kararı oldu. Merkez Bankası, marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirdi, politika faizini ise sabit bıraktı. Piyasada üst koridorda indirim yapılması beklentisi vardı. Hükümet kanadından yapılan ilk açıklamada, Ekonomi Bakanı Elitaş, "Yatırım yapma arzusu etkisi yapacak bir beklentim vardı, bu tam gerçekleşmedi" dedi.

20.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir?

Merkez Bankasında Erdem Başçı'nın görev süresinin dolmasıyla Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanlığına getirildi. Murat Çetinkaya dün yapılan devir teslim töreniyle göreve başladı. Peki, paranın yeni patronu Murat Çetinkaya kimdir?

20.04.2016Gündem
Dolar saat 14.00’ü bekliyor /(Dolar ne kadar oldu)

Dolar saat 14.00’ü bekliyor /(Dolar ne kadar oldu?)

Doların gözü bugün yeni Başkan Murat Çetinkaya ile ilk kez faiz kararı açıklayacak Merkez Bankası’nda. Uzmanlar, Merkez Bankası'nın koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitmesinin bekliyor. Para Politikası Kurulu'nun (PPK) açıklamalarına odaklanan piyasada, toplantıya kadar sakin bir seyir bekleniyor. Dolar 2,83 seviyesinden işlem görüyor.

20.04.2016Ekonomi
Başçı görevini resmen Çetinkayaya devretti

Başçı görevini resmen Çetinkaya'ya devretti

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, beş yıllık görev süresini bugün resmen doldurdu. Başçı, görev devir teslim töreninde konuştu. Görevi devralan yeni MB Başkanı Murat Çetinkaya da ilk kez söz aldı ve yeni dönem hakkında mesajlar verdi.

19.04.2016Ekonomi
Erdem Başçı nasıl idare etti

Erdem Başçı nasıl idare etti?

Dün başkanlık görevini devreden Erdem Başçı, 5 yıl önce Durmuş Yılmaz’dan görevi devralırken şunları diyordu: “Kendisinden üç şey öğrendim ve bu üç şeyin bir arada olabileceğini de öğrendim. Bunlardan birincisi tevazu, ikincisi ortak akla verilen önem, üçüncüsü ise kararlılık.”

19.04.2016Ekonomi
Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’dan başkanlık görevini devraldı

Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’dan başkanlık görevini devraldı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya dün koltuğuna oturdu. Bugün ise ilk kritik sınavını verecek. Nisan Para Politikası Kurulu toplantısı Çetinkaya başkanlığında yapılacak. Beklenti üst bantta 50-75 baz puan indirim.

19.04.2016Ekonomi
Gözler Çetinkayada... Yeni görevinde ilk kararını verecek

Gözler Çetinkaya'da... Yeni görevinde ilk kararını verecek

Enflasyondaki düşüşün yanı sıra gelişmekte olan piyasalar lehine seyreden global koşullar Merkez Bankası'nın Mart'ta başladığı faiz indirimlerine devam etmesi için uygun ortam sunarken, yeni başkan yönetiminde ilk kez toplanacak Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim yapması bekleniyor. Kuveyt'teki grev sonrası petrol fiyatlarındaki toparlanma ile gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahının iyileşmesiyle dolar/TL de bugün bir miktar gevşerken, piyasada yarınki PPK toplantısına odaklı seyir sürüyor.

19.04.2016Ekonomi
Merkezde devir teslim töreni yapılacak

'Merkez'de devir teslim töreni yapılacak

Merkez Bankası bugün önemli bir törene ev sahipliğine hazırlanıyor. Yeni Başkan Murat Çetinkaya, eski Başkan Erdem Başçı'dan görevi devralacak.

19.04.2016Ekonomi
Yeni başkan için iki kritik tarih

Yeni başkan için iki kritik tarih

Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası başkanlığına atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayladığı Bakanlar Kurulu kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

17.04.2016Ekonomi
Murat Çetinkaya resmen Merkez Bankası Başkanı

Murat Çetinkaya resmen Merkez Bankası Başkanı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine Murat Çetinkaya'nın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

17.04.2016Ekonomi
Şimşek: Biz onları hep şaşırttık

Şimşek: Biz onları hep şaşırttık

IMF’nin Türkiye ekonomisi için 2016 yılı büyüme tahminlerini ekim ayından bu yana ikinci kez yükseltmesiyle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Biz onları hep şaşırttık, olumlu yönde” ifadesini kullandı.

16.04.2016Ekonomi
Dolar Ne Kadar Oldu 13 Nisan 2016 Dolar Fiyatları

Dolar Ne Kadar Oldu? 13 Nisan 2016 Dolar Fiyatları

TCMB ataması konusundaki belirsizlik nedeniyle ilk tepki olarak gerileyen dolar/TL kaç TL'den işlem görüyor? Bono piyasasındaki faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisi sürüyor. Küresel piyasalar izlenmeye devam ediyor. 13 Nisan 2016 dolar fiyatları haberimizde..

13.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası başkanlığına atanacak Çetinkaya’nın avantajları ve dezavantajları

Merkez Bankası başkanlığına atanacak Çetinkaya’nın avantajları ve dezavantajları

Erdem Başçı’nın ardından son günlerde Merkez Bankası başkanlığı için birçok ismin gündeme gelmesinin ardından kurum içinden Murat Çetinkaya’nın başkan olarak atanacak olması, ‘ilk kredibilite’ olarak yorumlandı. Ancak bundan sonra küresel gelişmeler karşısında Çetinkaya’nın alacağı kararlar kredibilitesi açısından önem taşıyacak. Biz de bu doğrultuda Çetinkaya’nın avantaj ve dezavantajlarını çıkardık.

12.04.2016Ekonomi
Dolar Fiyatları Ne Kadar Oldu Dolar Kaç TL 12 Nisan 2016

Dolar Fiyatları Ne Kadar Oldu? Dolar Kaç TL? 12 Nisan 2016

Dolar ne kadar oldu?Dolar güne nasıl başladı? 19 Nisan'da görev süresi dolacak olan TCMB başkanı Erdem Başçı'nın yerine atanacak ismin kurum içinden yapılacağı yönündeki açıklamanın ardından belirsizliğin sona ermesiyle dolar ilk tepki olarak gerilemişti.12 Nisan 2016 tarihinde dolar güne kaç TL'den başladı? Detaylar haberimizde..

12.04.2016Ekonomi
Merkez sonrası dolarda son durum

Merkez sonrası dolarda son durum

Piyasaların bir süredir yakından izlediği Merkez Bankası başkanlığı ataması konusunda belirsizliğin ortadan kalkması ve yeni başkanın kurum içinden atanmasıyla dün yönünü aşağı çeviren kur ve faizde bugün Hazine ihalesi ve küresel piyasalar takip edilecek.

12.04.2016Ekonomi
Şimşekten yeni MB Başkanı yorumu

Şimşek'ten yeni MB Başkanı yorumu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Pazartesi günü twitter hesabından Merkez Bankası görev değişimi ile ilgili yorum yaptı.

12.04.2016Ekonomi
Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak olan Erdem Başçı, Merkez Bankası Başkanlığı’nı yardımcısı Murat Çetinkaya’ya devredecek. Erdem Başçı’nın ise OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacağı kaydedildi. Başçı, atamalara ilişkin resmi açıklamanın beklenmesini isterken, “Merkez’e güvenmeye devam edin” dedi.

12.04.2016Ekonomi
Başçı: ilk kez konuştu: Merkeze güvenmeye devam edin

Başçı: ilk kez konuştu: Merkez'e güvenmeye devam edin

Merkez Bankası’nın yeni başkanlığı için Murat Çetinkaya ismi gündeme geldi. Reuters’ın bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberine göre Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacak. Başçı, yeni dönemle ilgili ilk kez konuştu. Bugünkü sunum sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başçı, "Merkez Bankası'na güvenmeye devam edin" dedi.

11.04.2016Haber
İşte piyasaların Merkezde yeni döneme tepkisi

İşte piyasaların Merkez'de yeni döneme tepkisi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Merkez Bankası'nın yeni başkanının kurum içinden olacağını açıklamasının ardından dolar geriledi. Yeni Merkez Bankası Başkanı'nın isminin Murat Çetinkaya olarak belirtilmesinden sonra düşüş hafif de olsa devam etti. Şimşek'in açıklamaları öncesi 2.8340 civarında olan dolar/TL 2.82 seviyesine kadar geriledikten sonra saat 14.57 itibariyle 2.8290 seviyesinden işlem gördü.

11.04.2016Ekonomi
Başçı ilk kez konuştu: Merkeze güvenmeye devam edin

Başçı ilk kez konuştu: Merkez'e güvenmeye devam edin

Merkez Bankası’nın yeni başkanlığı için Murat Çetinkaya ismi gündeme geldi. Reuters’ın bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberine göre Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacak. Başçı, yeni dönemle ilgili ilk kez konuştu. Bugünkü sunum sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başçı, "Merkez Bankası'na güvenmeye devam edin" dedi.

11.04.2016Ekonomi
Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığına Murat Çetinkaya atandı

Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya atandı

Başbakan Davutoğlu, TCMB Başkanlığına Murat Çetinkaya'nın atanma kararnamesinin imzaya açılması talimatı verdi. Mehmet Şimşek, bugün yaptığı açıklamada, yeni başkanın bugün yarın açıklanacağını ve kurumun içinden biri olacağını söylemişti. Akşam saatlerinde açıklama yapan Hükümet sözcüzü Numan Kurtulmuş, Murat Çetinkaya'nın atama kararnamesinin imzalandığını söyledi.

11.04.2016Ekonomi
Bir umudu İstanbul

Bir umudu İstanbul

IMF Başkanı Christine Lagarde, kadınların zirveye çıkması gerektiğinin altını çizerek, geçtiğimiz yııl İstanbul’da düzenlenen ‘G20 Merkez Bankası Başkanları Zirvesi’nden bir örnek verdi. Bu zirveden bir fotoğraf karesi paylaşan Lagarde, “İstanbul fotoğrafı bu durumu değiştirecek. Odadaki tek kadın olmanın üstesinden bu fotoğraf gelecek” dedi.

9.04.2016Ekonomi
Dolar hafta başından bu yana yükselişe geçti, Moodys bekleniyor

Dolar hafta başından bu yana yükselişe geçti, Moody's bekleniyor

Dolar haftabaşındaki 2,80-81 seviyelerinden 2,87'nin üzerine tırmandı. Yükselişte bugün kredi notuyla ilgili piyasa kapanışı sonrası açıklama yapacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in bankacılık değerlendirmesinin etkisinin olduğu ifade ediliyor. Bugün 2,87 seviyesini aşan dolar son olarak dengelendi ve 2,85 seviyesinden işlem görüyor. Bugün piyasalar Moody's'ten gelecek not değerlendirmesini yakından takip edecek.

8.04.2016Ekonomi
Dolar/TL Fed tutanaklarının ardından güne düşüşle başladı

Dolar/TL Fed tutanaklarının ardından güne düşüşle başladı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl en fazla iki faiz artışı yapılacak yönündeki görüşleri desteklemesinin ardından dolar/TL güne düşüşle başladı.

7.04.2016Ekonomi
Dolarda sert hareket / (Dolar ne kadar oldu)

Dolarda sert hareket / (Dolar ne kadar oldu?)

Dolar/TL risk iştahındaki bozulma ve Elitaş'ın TCMB'den "radikal faiz indirimi" istemesi ardından 2.85'in üzerini gördü .

6.04.2016Ekonomi
Dolarda rüzgar tersine esiyor / (Dolar ne kadar oldu)

Dolarda rüzgar tersine esiyor / (Dolar ne kadar oldu?)

ABD Merkez Bankası'nın bu yıl daha az faiz artırımı yapacağı beklentilerinin yarattığı küresel risk iştahı, bugün ekonomileri emtiaya dayalı para birimlerinin dolar karşısında yüzde 1'i aşan değer kayıpları yaşamasıyla tersine döndü. Dolar, 2,81 ile başladığı günde 2,83 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

5.04.2016Ekonomi
Dolar 5 ayın düşüğüne yakın / (Dolar ne kadar oldu)

Dolar 5 ayın düşüğüne yakın / (Dolar ne kadar oldu?)

ABD Merkez Bankası'nın bu yıl daha az faiz artırımı yapacağı beklentileri gelişmekte olan ülke para birimleri için küresel risk iştahını canlı tutmaya devam ederken dolar/TL'de beş ayın en düşük seviyelerine yakın seyrini sürdürüyor.

5.04.2016Ekonomi
Tarihi etki

Tarihi 'et'ki

Et fiyatlarına getirilen tavan fiyat uygulaması enflasyona etkisini martta gösterdi. Et ile sebze ve meyve fiyatlarının güçbirliği martta 13 yıldır ilk kez aylık enflasyonun yüzde 0.04 gerilemesini sağladı. Yıllık enflasyon ise yüzde 7.46 ile Orta Vadeli Program’daki hedefe indi.

4.04.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

OECD, 'vergiyi kazanılan yerde ödeyin' diyor

Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Erdem Başçı, OECD’de ülkemizi büyükelçi sıfatıyla temsil eden ikinci iktisatçı. Başçı, OECD’nin son dönemlerde vergi konularına yoğunlaştığını dile getirerek, “Dünyanın hemen her ülkesinde şirketler yasalar çerçevesinde daha düşük vergi ödemenin yollarını arıyor. OECD, ‘Vergini parayı kazandığın yerde öde’ prensibini benimsiyor” diyor. 

14.07.2016

Erdem Başçı nasıl idare etti?

DÜN başkanlık görevini devreden Erdem Başçı, 5 yıl önce Durmuş Yılmaz’dan görevi devralırken şunları diyordu: “Kendisinden üç şey öğrendim ve bu üç şeyin bir arada olabileceğini de öğrendim. Bunlardan birincisi tevazu, ikincisi ortak akla verilen önem, üçüncüsü ise kararlılık.”

19.04.2016

Yeni başkanın asıl sınavı likidite daraldığında başlıyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın ilk sınavının bu ayki faiz kararı olacağını yazıp duruyoruz ama bu sınav zorlu bir sınav olarak kabul edilemez.

18.04.2016

Kalıcı büyüme için belirleyici olan temel tercihler

Farkında mısınız, bundan 4-5 yıl öncesine kadar ekonomide yaptığı atakla dünyanın gündeminde yer alan Türkiye, son dönemde demokraside attığı geri adımlar, basın ve ifade özgürlüğü kısıtları, İŞİD’le mücadelede nerede durduğu, mülteci sorunu, çatışma ve terörle dünya gündeminde yer tutuyor.

17.04.2016

Merkez Bankası

MERKEZ Bankası’nın başına banka içinden Sayın Murat Çetinkaya’nın geleceği açıklanınca piyasalarda bir güven rüzgârı esti, döviz fiyatlarında düşüşler oldu.

12.04.2016

Merkez Bankası başkanının belirlendiği ilginç yolculuk

MERKEZ Bankası başkanlığına veda edecek olan Erdem Başçı’yı, Durmuş Yılmaz’ın başkanlığı sırasında tanımıştım.

12.04.2016

Piyasalardaki bahar havası devam eder mi?

Piyasalar yaklaşık 1.5 aydır bir bahar havası yaşıyor.

11.04.2016

Enflasyonu zıplatacak başkan aranıyor

19 Nisan’da görev süresi dolacak Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın gidiş tarihi yaklaşırken, spekülasyonlar da doğal olarak arttı.

10.04.2016

Kişi kültü

MHP hakkında Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi 543 delege tarafından yapılan olağanüstü kurultay talebini uygun buldu.

8.04.2016

Risk iştahı ve terör enflasyona olumlu katkı sağladı

Mart ayı enflasyonu piyasa beklentilerinden çok daha olumlu geldi. Mart sonu itibariyle tüketici fiyatları bazında yıllık enflasyon yüzde 8.8’den yüzde 7.5’e geriledi.

4.04.2016