Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya atandı

Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığına Murat Çetinkaya atandı

Başbakan Davutoğlu, TCMB Başkanlığına Murat Çetinkaya'nın atanma kararnamesinin imzaya açılması talimatı verdi. Mehmet Şimşek, bugün yaptığı açıklamada, yeni başkanın bugün yarın açıklanacağını ve kurumun içinden biri olacağını söylemişti. Akşam saatlerinde açıklama yapan Hükümet sözcüzü Numan Kurtulmuş, Murat Çetinkaya'nın atama kararnamesinin imzalandığını söyledi.

Haberin Devamı

Reuters haber ajansı Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, TCMB Başkanlığına Murat Çetinkaya'nın atanmasını öngören kararnamenin imzaya açılması talimatı verdiğini duyurdu.

Çetinkaya'nın atanmasını öngören kararname bugün Şanlıurfa'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açıldı. Akşam saatlerinde açıklama yapan Hükümet sözcüzü Numan Kurtulmuş, Murat Çetinkaya'nın atama kararnamesinin imzalandığını söyledi.

Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığına Murat Çetinkaya atandı

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?
1976 doğumlu Murat Çetinkaya Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Bankacılık hayatına Albaraka Türk Katılım Bankasında başlayan Çetinkaya, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu. 2003 yılından itibaren kariyerine Türkiye Halk Bankasında devam eden Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrasında Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin de bulunduğu Bankanın çeşitli iştiraklerinde, Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev aldı. Çetinkaya 2008 yılından, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.'de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Murat Çetinkaya, 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Haberin Devamı

Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığına Murat Çetinkaya atandı

ÜYELER YENİDEN SEÇİLDİ
TCMB Banka Meclis üyeliğine görev süresi 30 Nisan'da sona erecek olan Ahmet Faruk Aysan ve Sabri Orman yeniden seçildi.

TCMB'nin 84'üncü olağan genel kurul toplantısında yapılan oylama sonucuna göre Banka Meclisi üyeliğine seçilen Aysan ve Orman, 1 Mayıs 2016'dan itibaren üç yıl süreyle görev yapacaklar.

Öte yandan yayımlanan bilançoya göre, TCMB 2015 yılında 13.86 milyar TL kar elde etti. TCMB bir önceki yıl 8.64 milyar TL kar açıklamıştı. Elde edilen kârın önemli bir bölümünün ana hissedar olan Hazine Müsteşarlığı'na aktarılması öngörülüyor.       

Genel Kurul'da Denetleme Kurulu üyeliğine ise görev süresi 30 Nisan'da dolacak olan Mehmet Ziya Gökalp iki yıl süreyle yeniden seçildi.