GeriDünya Osmanlı-Fransız ilişkileri Paris’te sergileniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Osmanlı-Fransız ilişkileri Paris’te sergileniyor

Osmanlı-Fransız ilişkileri Paris’te sergileniyor
Abone Olgoogle-news

Paris’te ‘19. yüzyılda Osmanlı-Fransız ilişkileri’ konulu fotoğraf sergisi açıldı. UNESCO merkezinde açılan sergide, 19. yüzyıldaki Osmanlı-Fransız ilişkilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan Yıldız Sarayı’nın arşivindeki fotoğraflar yer aldı.

SERGİNİN açılışına Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Türkiye’nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, Fransa’nın UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Laurent Stefanini, Türkiye’nin Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Örgütü Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Osmanlı hanedanı üyesi ve yazar Kenize Murad ile çok sayıda davetli katıldı. Büyükelçi Cengizer, II. Abdülhamit’in fotoğraf ve kitap arşivine çok önem verdiğini belirterek, “Kendisi fotoğrafçıları da yönlendirerek önemli kişilerin fotoğraflarının çekilmesini sağlamıştır. Bunlar arasında Victor Hugo ve bazı entelektüellerin de Fransa’da yayınlanmayan fotoğrafları de yer alıyor” dedi. 

Fotoğraf koleksiyonun orijinal olduğunu söyleyen Büyükelçi Stefanini de konuşmasında Fransız yazar Pierre Loti’nin bir kitabından II. Abdülhamit’in Yıldız Camisi’nde cuma namazına gidişini anlattığı pasajı okudu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle